Zázraky neumí ani dluhopis

Zázraky neumí ani dluhopis
Již za úvodních šest týdnů letošního roku vložili lidé do tuzemských podílových fondů své úspory v sumě několika miliard korun. Jako kdyby jim někdo poradil, aby konečně začali počítat, a tak týdně investují 500 až 800 milionů. Ale vědí, kam vlastně peníze dávají?

S obrovským náskokem dominují trhu dvě investiční společnosti: IKS Komerční banky (profil, názory), spravující ve fondech 18 miliard korun a Investiční společnost České spořitelny (profil, názory), která obhospodařuje 26 miliard korun. Je pochopitelné, že se zájem našich velmi konzervativních střadatelů plně soustředí na konzervativní trhy - peněžní a dluhopisový. Fondy peněžního již hospodaří s 30 miliardami, majetku v dluhopisových fondech je kolem 10 miliard korun.

Dochází však k zajímavému vývoji, který jistě o mnohém vypovídá. Zatímco nejkonzervativnější fondy peněžního trhu se letos mohou chlubit již 2,5 miliardami, do dluhopisových přiteklo jen 1,8 miliardy. Něco tu však nehraje, protože oba lídři prodejů vykazují větší prodeje u dluhopisových fondů. Až při bližším zkoumání zjistíme, kdo je to ten "černý vzadu": ČSOB Výnosový (profil, názory) totiž inkasoval od začátku roku také téměř miliardičku. Není to sice "pravý" fond peněžního trhu pro obyčejné smrtelníky, ale u nás zatím speciální versus veřejné (UCITS) fondy nerozlišujeme. Do Výnosového tak nenosí peníze lidé, ale institucionálové.

Naši střádalové od začátku roku rozdávají karty (tedy miliony) ve zkratce takto:

IKS KB ISČS 1.IN ŽB-Trust celkem
celkem 1678 1454 100 160 3392
z toho:
peněžní trh
704 685 40 160 1589
dluhopisové 974 769 60 - 1803

Je zřejmé, jakou mají dva první hráči převahu, a protože celý segment akciových fondů stále skomírá na úbytě (kromě 177 milionů v druhém lednovém týdnu), lze abstrahovat i od něj. AKAT sice vykázal za leden v odvětví fondů "obrat" ve výši 484 milionů korun, ale jde-li o prodej + odkupy, pak jde skutečně a doslova o nicneříkající údaj.

Dluhopisy tedy "vedou"

Zdá se na první pohled, že jde o "první vlaštovku pokroku" mezi většinou našich, přiznejme, poněkud zabedněnych střádalů. Například klienti České spořitelny uložili do dluhopisových fondů od začátku roku 3 miliardy, zatímco do našeho největšího fondu peněžního trhu Sporoinvest (profil, názory) "jen" 685 milionů. V Komerční bance je tomu obdobně. Jde však o to, zda jde o pokrok či jen novou vlnu zabedněnosti?

Rozhodující totiž může být nejen rostoucí zkušenost klientů i lepší kvalifikace či erudice bankovních poradců, ale jistě zejména vyšší výnosy. Ty se nyní za uplynulé šestiměsíční období pohybují u fondů peněžního trhu jen kolem dvou procent, zatímco dluhopisové většinou nyní dosahují půlroční zhodnocení nad pět procent. Jde jistě o vyjimečnou výkonnost, danou velmi příznivým obdobím loňského podzimu, kdy měly tuzemské dluhopisové trhy doslova žně. Kde však loňské sedmi až desetiprocentní sněhy jsou?

Tučné a hubené

Jako biblické roky - jen ne tak pravidelně a nikoli roky - střídají se taková období na každém trhu. Podívejme se jen na uplynulý dluhopisový rok ilustrovaný Sporobondem, největším obligačním fondem: pět hubenych měsíců bylo vystřídáno až koncem srpna pěti tučnými.

Co však přijde, až se inflace i sazby opět začnou tlačit vzhůru? A kdy že k tomu dojde? Podle odhadů společnosti Patria bude inflace ještě celé první pololetí klesat až ke dvěma procentům a pak zase vystoupá ke čtyřem na konci roku. Co udělají naši střádalové, až pocítí první zakolísání svých penízků? Utečou zpátky na peněžní trh, nebo již tuší, za co inkasují prémii? A že pro dlouhodobější úspory je volba dluhopisového fondu jasně racionálnější?

Co si o investicích do dluhopisů myslíte vy? Jde u většiny lidí jen o módní vlnu nebo je to znak lepšího přístupu bankéřů na pobočkách? Podělte se s námi o své názory!

Autor je zaměstnancem Investiční společnosti České spořitelny

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Ani technologické akcie nerostou do nebe. Kolik vydělaly podílové fondy v červenci?

12. 8. 2024 | Martin Mašát

Ani technologické akcie nerostou do nebe. Kolik vydělaly podílové fondy v červenci?

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v červenci, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Bitcoin byl ve slevě a nabízí ho první velká banka. Týden v kryptu

10. 8. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin byl ve slevě a nabízí ho první velká banka. Týden v kryptu

Bitcoin byl nejlevnější za poslední půlrok a poradci Morgan Stanley ho smí nabízet klientům. V Brazílii mají ETF na solaně, Ripple zaplatí pokutu „jen“ 125 milionů dolarů a Černá Hora... celý článek

Akcie i bitcoin prudce padají. Trhy zažívají jeden z nejhorších dnů od covidu

5. 8. 2024 | redakce Peníze.CZ

Akcie i bitcoin prudce padají. Trhy zažívají jeden z nejhorších dnů od covidu

Světové akcie začaly nový týden prudkým propadem. Podle analytiků jde o největší propad za poslední roky. Nevyhnul se ani bitcoinu a dalším kryptoměnám. 

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

3. 8. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Američtí politici se předhánějí ohledně bitcoinů ve strategických rezervách. Náročnost těžby bitcoinu je na nových maximech, etherová ETF mají za sebou první týden a vydavatel USDT... celý článek

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

28. 7. 2024 | Tomáš Krause

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

Etherová ETF už se obchodují, ta bitcoinová lámou rekordy a rostou šance na ETF solany. Ferrari za bitcoin koupíte už i v Evropě a krypto byznys chce znát názory Kamaly Harris. Je tu... celý článek

Partners Financial Services