Virtuální měny se v Česku regulaci vyhnou. Zatím

Tomáš Krejčí | rubrika: PR Článek | 25. 12. 2017 | 1 komentář
Virtuální měny v čele s bitcoinem přitahují také pozornost vlád a centrálních bank. Pokusí se je nějak regulovat, nebo dokonce zakazovat? A jak je to u nás v Česku?
Virtuální měny se v Česku regulaci vyhnou. Zatím

Cena leadera mezi digitálními měnami, bitcoinu, dokázala raketovou rychlostí překonat úroveň 17 000 USD za relativně krátký čas. Otázka, do kdy bude jeho cena stoupat a jak vysoko se dostane, zajímá primárně každého, kdo zvažuje, že do této vskutku vesmírné rakety ještě naskočí. V pozadí zůstává ale otázka makroekonomicky mnohem podstatnější: až tato bublina splaskne, co do udělá s ekonomikou?

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Nikdo neumí teď odhadnout, zda situace může připomínat splasknutí realitní bubliny, technologického boomu či dokonce pád Lehman Brothers. Přesto se různým způsobem začíná připravovat a realizovat kontrola trhu virtuálních měn, přehled aktuálního dění z hlediska regulace zpracovala společnost eTrader.

Oproti klasickým měnám (tzv. fiat měny) je většina kryptoměn decentralizovaných, až na výjimky, kde samozřejmě nejsou přítomny takové vysoké nárůsty cen. Příkladem je Ripple. Ripple je nejen kryptoměna, která drží prvenství v rychlosti provedení transakcí, ale je to také platební systém, který je právě pro tuto vlastnost využíván několika bankami. Obsahuje totiž tokeny, které mohou představovat jakoukoliv menu. Bitcoin je zas ve více zemích využíván jako platidlo. I u nás už najdeme automaty na bitcoin, nebo jím můžeme v Praze zaplatit taxi, účet v restauracích, ale i v obchodech, jako je Alza nebo Subway. Podle mezinárodní mapy coinmap.org je v Česku více než 200 obchodů a restaurací, které přijímají platbu v bitcoinech.

Bitcoin přitom stále více připomíná spekulativní bublinu. Největší ekonomiky světa, kde se virtuální měny rozšířily nejvíc, už začaly jednat. Digitální měny představují obrovskou tržní kapitalizaci, což vyžaduje regulaci. Čína před pár měsíci zakázala emise nových kryptomincií. Hned se tento fakt projevil na ceně bitcoinu, ta se propadla zhruba o 15 %. Nutnost regulace podle burzovních pravidel chce zavést i americký regulátor SEC.

Nedávno se do historie bitcoinu zapsal nový milník.  Vůbec poprvé se spustilo obchodování s termínovými kontrakty této kryptoměny, a to na chicagské burze CBOE. Bitcoin by měl v těchto dnech  postupně vstoupit na další burzy. Americké banky s touto situací nejsou ztotožněny a tlačí na regulátora, aby zasáhl. Není jasné, kdy se tak přesně stane, ale nejspíš SEC zasáhne brzy.

Otázkou regulace se chystá zabývat v příštím roce Velká Británie. Britské ministerstvo financí pozorně sleduje vývoj kryptoměn a vidí v nich značná rizika, kterým chce předcházet prostřednictvím nové legislativy. Podle zdroje The Telegraph je cílem, aby uživatelé a obchodníci odhalili své identity a aby bylo možné snadněji vystopovat podezřelé aktivity. Regulace by měla být zavedena do konce roku 2018.

V kontinentální Evropě, zejména v eurozóně, ale třeba i v Česku je postoj k regulaci jiný. Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny se sice přiklání k možné regulaci bitcoinu a dalších digitálních měn, hlavně z důvodů rizika praní špinavých peněz. Nepovažuje však zatím tento trh v EU co do objemu srovnatelný s trhem eura či dalšími evropskými fiat měnami. Podle něj vliv virtuálních měn na měnové systémy a ekonomiky EU není patrný a změna se v roce 2018 ani neočekává, proto není otázka regulace akutní.

Také Česká národní banka se nechystá proti kryptoměnám zakročit. Podle slov Michala Vodrážky, ředitele odboru dohledu nad peněžní oběhem a platebními systémy ČNB, právní úprava České republiky nebrání jejich rozšiřování. Z pohledu zákona o platebním styku se nejedná o bezhotovostní peníze, o elektronické peníze a ani o investiční instrumenty. ČNB si stojí na svém a vylučuje definici virtuálních měn jako platebních prostředků. Obchodování s virtuálními měnami nevyžaduje povolení ČNB a není ani nutné k přijímání úhrad za zboží a služby.

Tomáš Krejčí, hlavní analytik eTrader

www.etrader.eu

eTrader

eTrader je společnost umožňující obchodování měnových párů a instrumentů CFD pro globální klientelu. eTrader je registrovaná obchodní značka Goldenburg Group Limited, která je dohlížena a regulována Kyperskou komisí pro burzy a cenné papíry (CySEC) s CIF Licencí číslo 242/14.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

1. 7. 2024 | Petr Fischer

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

„Chceme sběratelům představit současné umění v širším kontextu, protože u nás není sbírání tohoto typu umění tak hluboce zakořeněné jako v západním světě,“ říká Eva Vele, kurátorka... celý článek

Partners Financial Services