Koronavirus ukazuje, že cenou ropy dávno nehýbou jen konflikty v Zálivu

PR článek | rubrika: FINEXPO | 2. 3. 2020 00:00 aktualizováno 8. 3. 2020 23:59
Cenu ropy vždycky nejvíc ovlivňovalo, jestli se střílí v zemích kolem Perského zálivu. Koronavirus ukázal, že mechanismus tvorby cen černého zlata se mění. Podíl na tom má samozřejmě i příklon k jiným zdrojům energie a alternativní těžba z ropných písků zejména v USA.
Koronavirus ukazuje, že cenou ropy dávno nehýbou jen konflikty v Zálivu

Komerční spolupráce

Světové ceny ropy vždycky nejvíc ovlivňovala situace na Blízkém východě a Perském zálivu. Bylo to tak ještě na začátku letošního roku. Cena ropy dramaticky rostla, a ačkoli to byl růst vykoupený krví obětí a materiálními škodami, producenty nesjpíš těšil.

Poslední vývoj ale podle analytiků BCM ukazuje, že geopolitika a konflikty nemusí být to jediné, co  cenu ropy ovlivňuje. A dokonce to nemusí být ani to klíčové. Jako by se vzorec, podle kterého klíčová komodita reaguje, proměňoval. Jen něco přes měsíc od posledního vyhroceného konfliktu – mezi USA a Íránem jsou totiž ceny ropy už zase přibližně o 15 procent nižší. Dolů je zatlačily globální obavy z dopadů koronaviru.

Erupce napětí mezi Teheránem a Washingtonem začala americkým atentátem na generála Kásema Solejmáního, gradovala útokem Íránu na americké síly v Iráku a vyvrcholila sestřelením letadla v Teheránu. Není pochyb o tom, že pokud by konflikt dále eskaloval, byl by zasažen trh „černého zlata“ citelněji a způsobil by růst cen v desítkách procent.

Cena ropy Brent Crude krátce po útocích vzrostla na 70 dolarů za barel, 16. ledna klesla na 64 dolarů. Teď se nachází okolo hodnoty 58 dolarů za barel. Cena West Texas Intermediate (WTI) ke konci února klesla na zhruba 52 dolarů za barel – při vyhrocení konfliktu to bylo 65 dolarů.

Podíl exportu ze zemí Perského zálivu přes Hormuzský průliv představuje asi pětinu světové spotřeby ropy, zhruba 21 milionů barelů denně. Blokáda průlivu mezi Íránem a Ománem by významně ovlivnila export, a představovala by tedy ještě silnější impulz pro ceny ropy na kapitálových trzích. Některé odhady dokonce tvrdí, že hodnota by se pak ropa mohla prodávat i za sto dolarů za barel, což se blíží našponovaným cenám, které svět zažíval v letech 2010–2014. Nejslabším místem řetězce by pak mohla být Čína, která dováží asi 40 procent ropy z Blízkého východu pro vlastní spotřebu. Tento scénář se ale nakonec neuskutečnil a napětí po útocích opadlo.

Ceny komodity naopak výrazně tlačí dolů nervozita z šíření koronaviru. V posledních dnech se zdá, že se situace uklidňuje. Díky rostoucímu optimismu by mohl být ekonomický dopad viru jen krátkodobý.

Dalším faktorem, který trochu podpořil růst cen v posledních dnech jsou sankce USA uvalené na Rosněfť Trading, tedy dceřinou společnost ruského koncernu Rosněfť, která má pomáhat venezuelskému prezidentovi Nicolasi Madurovi při exportu ropy.

Poměrně rychlé zotavení cen, kterého jsme byli v průběhu ledna svědky, podporuje názor, že existují trendy, jejichž dopad na trhy s ropou je stále silnější a brzy bude rozhodující. Politika udržitelného rozvoje všech hlavních světových ekonomik, která vede k elektromobilitě, obnovitelným zdrojům a úsporám energie, je jedním z dominantních trendů. Dalším trendem je rostoucí diverzifikace na globálních trzích se samotnými fosilními palivy, kterou odstartovala masivní těžba břidlicového plynu v USA před deseti lety. Ropa – a zejména ta ze Zálivu – logicky ztrácí dlouhodobě svůj vliv a není důvod, aby se tento trend zvrátil.

O BCM Begin Capital Markets

BCM Limited je plně licencovaná společnost regulovaná Kyperskou komisí pro cenné papíry a burzy (CySEC) s CIF licencí číslo 274/15, která nabízí celosvětové komplexní obchodní služby. Každému klientovi chceme poskytnout vynikající obchodní příležitosti k obchodování na Forexu a nejrůznějších CFD obchodech.  Začátečníci mezi investory ocení příjemné a komplexní obchodní prostředí platformy MetaTrader5, které také obsahuje vysoce rozvinuté a interaktivní obchodní nástroje pro profesionály.  BCM vám poskytuje speciální obchodní příležitosti v dynamickém finančním prostředí s mnoha výhodami pro všechny.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

1. 7. 2024 | Petr Fischer | 1 komentář

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

„Chceme sběratelům představit současné umění v širším kontextu, protože u nás není sbírání tohoto typu umění tak hluboce zakořeněné jako v západním světě,“ říká Eva Vele, kurátorka... celý článek

Partners Financial Services