CYRRUS radí: 10 mýtů o investování na burze

PR článek | rubrika: FINEXPO | 31. 8. 2020
Pokud se chystáte investovat nebo už investujete, je dobré mít na paměti těchto deset mýtů o investování na burze. Portfolio manažer CYRRUS je sepsal na základě svých dlouholetých zkušeností v oboru investic a vy si je nyní můžete přečíst.
CYRRUS radí: 10 mýtů o investování na burze

Zdroj: Shutterstock

Komerční spolupráce

Deset mýtů, se kterými se v praxi potkává, vyvrací portfolio manažer společnosti CYRRUS.

1. Na burzu mohou pouze bohatí

V dnešní době lze investovat i s několika stovkami korun měsíčně, případně využít jednorázovou investici s pár tisíci korunami. Může jít o investice do akcií nebo derivátů, jako jsou fondy, certifikáty či ETF, které umožňují investovat prakticky do všech investičních kategorií. Dostupné jsou i komodity nebo měnové páry, ale pro nezkušené investory jsou méně vhodné.

2. S investováním je vždy spojeno vysoké riziko

S požadavkem nadprůměrných výnosů je potřeba podstoupit vyšší riziko, to je zlaté pravidlo investora. Pokud ale bude investor konzervativní a vystačí se zhodnocením do deseti procent, může nakoupit investiční garantovaný certifikát s garancí 100 %, tedy s jistotou, že jeho objem investovaných financí jednoduše neklesne. To znamená s prakticky nulovým rizikem.

3. Většina investorů na burze prodělá

Primárním cílem investování na burze je zhodnocení investovaných prostředků. Pokud by většina investorů prodělávala, na burzu by žádní další nevstupovali. S ekonomickým růstem jednotlivých korporací rostou i ceny jejich akcií a souběžně s tím i finance zainvestované do akcií těchto společností.

4. Investice přes pojišťovnu jsou bezpečnější

Opravdový nesmysl, kterým se podomní pojišťováci snaží obalamutit své naivní a nezkušené klienty. Mezi hlavní produkty pojišťovny patří krytí životních, majetkových a dalších rizik, ale určitě nepojistí žádnou investici. V podstatě jedinou jistotou, kterou má investor v případě investování prostřednictvím pojišťovny, jsou vyšší poplatky, které v konečném důsledku zaplatí.

5. Bez vysokoškolského vzdělání nelze investovat

Vysokoškolský titul zatím z nikoho automaticky úspěšného investora neudělal. Skutečný vliv na úspěch investice mají u investorů zkušenosti, logické uvažování, zdravý úsudek a pevné nervy. Vzdělání určitě není na škodu, ale nedává úměrné předpoklady pro realizaci úspěšného investování.

6. Je třeba investovat stejně jako ostatní

Investoři ovlivňovaní masovým chováním zpravidla dělají ty nejzávažnější chyby. Největší nákupní a prodejní hysterie je typická pro vrcholy nebo dno trhu. Výsledkem je pak nakupování předražených akcií přímo na vrcholu nebo jejich zoufalý prodej u dna poklesu, kdy už se na trh začínají vracet kupci.

7. S investováním jsou spojeny vysoké poplatky

Výše poplatků zpravidla závisí na výši objemu obchodů. U malých investic v řádu jednotek akcií budou poplatky zanedbatelné. Pokud ovšem někdo investuje desítky milionů, pak každá desetinka či setinka z procentuální sazby poplatků bude hrát roli. Konkurence na současném trhu je ale vysoká a poplatky u většiny subjektů jsou smysluplné.

8. Důležité informace jsou běžným lidem nedostupné

Není pravdou, že informace, které ovlivňují akciové trhy, jsou dostupné jen velkým burzovním hráčům, a že běžný člověk nemá šanci se k nim dostat. Informace jsou dostupné prakticky všude kolem nás, jen je třeba rozlišovat, které ovlivňují vývoj akcií. Makroekonomické zprávy, reporty hospodářských výsledků, mezinárodní obchodní vztahy a další ekonomické impulzy – to vše má vliv na vývoj akcií. Je třeba tyto informace správně vyhodnotit a přizpůsobit jim svá investiční rozhodování.

9. Úspěšný investor se stane milionářem

Ten, kdo od investice očekává rychlé zbohatnutí, může být zpravidla brzy zklamaný. I když to není nemožné, přináší to zbytečně vysoké riziko a je to spíš ruleta než investice. Miliony na burzách vydělávají většinou zkušení investoři, kteří také ale miliony investují.

10. Všechny investiční firmy jsou ovládány ze zahraničí

Většina tuzemských bank má bohužel v současné době zahraničního vlastníka. Mezi renomovanými obchodníky s cennými papíry jsou ale i ryze domácí subjekty. Nejlepším příkladem je brněnská společnost CYRRUS, která drží krok s nejmodernějšími burzovními trendy a svým klientům bezpečně vydělává i v této náročné době.

Petr Pelc, portfolio manažer CYRRUS

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

1. 7. 2024 | Petr Fischer | 1 komentář

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

„Chceme sběratelům představit současné umění v širším kontextu, protože u nás není sbírání tohoto typu umění tak hluboce zakořeněné jako v západním světě,“ říká Eva Vele, kurátorka... celý článek

Partners Financial Services