Crowdfunding je trendy

PR článek | rubrika: FINEXPO | 14. 3. 2022
Crowdfunding nemovitostí je způsob investování do realit, při kterém se na nemovitost skládá větší množství investorů. Jeho obliba roste, protože umožňuje investovat do atraktivního segmentu už od několika tisíc. Svůj pohled na nemovitostní crowdfunding přináší Maroš Bréda, zakladatel společnosti occollo.
Crowdfunding je trendy
Mároš Bréda, zakladatel occolo
Zdroj: occolo

Komerční spolupráce

Trend vznikl v USA, když skupinu mladých lidí nenechala chladnou chátrající nemovitost v sousedství. Pro jednoho nedostupná, pro skupinu krásná výzva. Na tom je také založený název naší společnosti occollo. Je v něm slyšet anglické collect a latinské collocare, tedy sbírat, slova kolektiv i okolo. Naše motto je Investiční příležitosti occollo vás.

Otevřenost: řekneme vše

Výhoda crowdfundingu je pro investora ve výši investice. V našem případě začíná na 100 tisíc korun. To přináší možnost jednak své peníze chránit před inflací, nechat je pracovat, nenechat je ležet na účtu, jednak možnost si „osahat“ svět investování. Zároveň zachováváme základní princip nemovitostního crowdfundingu: investoři se skládají na něco konkrétního, hmatatelného, vědí přesně, do čeho investují, což je rozdíl proti fondům nebo dluhopisům.

Konkrétní nemovitost, než ji nabídneme investorům, musí nejdřív projít naším sítem. Měsíčně vyhodnocujeme průměrně 30 nabídek a k investici nabídneme jen ty, které splní naše přísné požadavky po stránce ekonomické, stavební i právní. Musí být také v dobré lokalitě a mít potenciál růstu.

Všechny detailní informace, včetně obchodního plánu, analýz lokality a cenových map pak dáváme k dispozici investorům. Na jejich základě se rozhodují, zda projektu věří a chtějí být jeho součástí. V průběhu investice je pak pravidelně informujeme, jak se projekt vyvíjí a jak probíhá rekonstrukce – o čemž se samozřejmě každý může přesvědčit i osobně.

S vámi na jedné lodi

Příběh occollo se začal psát v roce 2018. Po 16 letech v Číně, kde jsem měl na starost developerské projekty jako obchodní domy a kancelářské budovy, a po zkušenostech s vlastním developmentem modulárních domů na Floridě jsem se rozhodoval co dál. Spojení technologií s tradičním realitním sektorem se zdálo jako hezké poslání. Po roce příprav webové fintech platformy, tedy spojení finančních a investičních technologií v nemovitostech, jsem spolu s týmem s dlouholetými zkušenostmi z developmentu vybral první nemovitost k akvizici.

První skupinu investorů tvořili přátelé a známí, kteří mají důvěru v naše zkušenosti s realitami. Do každého projektu vkládáme i svoje peníze, takže naše motivace, aby projekt byl úspěšný, je stejná jako pro investory. Jsme na stejné lodi. Nemovitosti financujeme částečně i z bankovních zdrojů, což mimo jiné funguje i jako kontrola – banka si hlídá, jak plníme harmonogram a parametry, které jsme si na začátku nastavili.

Dnes už s námi investují i lidé, které od začátku neznáme, ale díky pravidelným akcím, které pro investory pořádáme – jako například společný víkend v hotelu na Sázavě – se můžeme osobně poznat.

Zhodnocení našich projektů se pohybuje od šesti do deseti procent. Záleží na rizikovosti projektu. Investiční horizont není nijak dlouhý. Projekty occollo vypisuje na 18 až 36 měsíců, bez vstupních a výstupní poplatků.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

1. 7. 2024 | Petr Fischer | 1 komentář

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

„Chceme sběratelům představit současné umění v širším kontextu, protože u nás není sbírání tohoto typu umění tak hluboce zakořeněné jako v západním světě,“ říká Eva Vele, kurátorka... celý článek

Partners Financial Services