Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 26. 7. 2022 | 16 komentářů
Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?
Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz
Ilustrační foto.
Zdroj: Shutterstock

Investiční fond společnosti WCA International oznámil klientům, že musí upsat ztrátu v celkové výši zhruba 70 procent spravovaných finančních prostředků.

„Naše podnikání výrazně utrpělo souhrou hned několika nepředvídatelných faktorů. Stávající geopolitická a ekonomická situace negativně ovlivnila situaci na burze a vytvořila nestandardní situaci s extrémně vysokou mírou rizika,“ píše jednatel společnosti Matouš Polák v e-mailu, který má web Peníze.cz k dispozici.

„Významnou část této ztráty tvoří pohledávky za dlužníky, které firma eviduje a již aktivně vymáhá. Děláme maximum pro to, aby vaše prostředky byly v horizontu tří až pěti let zhodnoceny díky úspěšným projektům. Rádi bychom vás požádali o zachování klidu a vyzvali k pečlivému zvážení snahy o výběr současné výše vkladů,“ dodává Polák.

Na podezřelou nabídku společnosti WCA International upozornil už před rokem web Seznam Zprávy. „Výnos je zhruba 15 až 18 procent za rok, průměrně 1,3 procenta za měsíc,“ citoval z její nabídkové prezentace. Fond se také chlubil tím, že od svého založení v roce 2017 nebyl nikdy ve ztrátě. Takto vysoké a stabilní každoroční výnosy jsou přitom podle odborníků dlouhodobě nereálné a nelze je předem garantovat. Ojedinělá je také jejich měsíční výplata. 

Zájemci mohli investovat přinejmenším 50 tisíc korun, doporučený investiční horizont byl dva roky. Pokud chce klient z investice vystoupit, může po prvním roce. Peníze by měl dostat na účet zhruba do tří měsíců, psal před rokem web Seznam Zprávy s odkazem na nabídku WCA.

Firma investovala především do rizikových měnových párů, akcií, komodit, kryptoměn, ale i do podnikatelských projektů. „V dané situaci se nám zpětně jeví jako velmi dobré rozhodnutí přesun významné části našeho portfolia do start-upových projektů v letech 2018 až 2021,“ píše teď klientům Polák.

„Soubor zainvestovaných firem se od roku 2018 významně rozrostl, finanční prostředky byly investovány formou rizikového kapitálu v raném stádiu životního cyklu firmy na předem plánovanou dobu, která má být završena exitem a realizací několikanásobného zhodnocení. Součástí portfolia jsou i čtyři klíčové projekty s výrazným potenciálem: ApuTime, Tachyum, Tesla Medical a Precismo. Celková současná hodnota našich podílů v těchto projektech přesahuje 300 milionů korun. Za tři až pět let lze očekávat hodnotu našeho podílu v rozmezí 1,5 až 3 miliardy korun,“ snaží se WCA uklidnit klienty.

Po zveřejnění článku se redakci ozval jednatel společnosti Stimvia (dříve Tesla Medical) Lukáš Doskočil. S odkazem na aktuální výpis z obchodního rejstříku zdůrazňuje, že společnost Stimvia nepatří do investičního portfolia WCA Holding. „Tesla Medical nemá žádný smluvní vztah se společností WCA Holding, zmíněná společnost rovněž nedrží žádný majetkový podíl ve společnosti Stimvia a nepatří mezi současné společníky,“ říká Doskočil.

Jak WCA přišla o víc než dvě třetiny peněz? „V souvislosti s krizí na Ukrajině došlo díky sankčním balíčkům k zablokování finančních prostředků u poskytovatele mezinárodních obchodů. Máme nedobytné finanční prostředky na platebních platformách bez možnosti ovlivnit následující vývoj. Vlivem krizové situace se někteří naši obchodní partneři dostávají do prodlení se splacením investičních zápůjček a s platbami za dodané zboží a technologie,“ tvrdí její šéf.

Další ranou bylo oslabení eura. „Kvůli tomu, že euro kleslo vůči dolaru na nejslabší úroveň od roku 2002, jsme nebyli schopni eliminovat ztrátu na obchodních strategiích, které byly dlouhodobě ziskové,“ říká Polák. Ve skutečnosti jsou podobné poklesy na finančních trzích běžné, zodpovědná firma by s negativním vývojem měla počítat nebo včas reagovat.

„V minulosti byly zisky tvořeny zejména burzou. S ohledem na aktuální rizikovost na trzích jsme se rozhodli na burze neobchodovat,“ pokračuje Polák. „Nabízený produkt je zařazen do třídy 7 s nejvyšším rizikem a volatilitou, o čemž jsme vždy transparentně informovali. Došlo k propadů trhů a hodnoty ztratily globálně snad všechny tituly,“ připomíná. Hodnota portfolia WCM podle něj klesla o 30 procent. K výraznějším propadům přitom občas dochází, v nedávné minulosti je burzy zaznamenaly hlavně při finanční krizi od podzimu 2008 nebo při nástupu covidu v březnu 2020.

Na otázku webu Peníze.cz, kolik lidí prostřednictvím WCA International investovalo a jaký je celkový objem investic, Polák neodpověděl s odkazem na obchodní tajemství. Za neplnění informační povinnosti dostala firma v roce 2019 pokutu 50 tisíc korun od České národní banky. Letos v březnu sice se zpožděním zveřejnila ve Sbírce listin obchodního rejstříku účetní závěrky za rok 2017 a 2018, novější čísla ale nedodala. 

„Neomezujeme klienty v žádostech o výběr, zastavili jsme pouze vklady,“ zdůrazňuje Polák. Kdy by se situace mohla zlepšit? „Predikovat cokoli v souvislosti s touto krizi není možné – jsme ve stejné situaci jako trh a podnikání na celém světě,“ odpovídá.

„V tuto chvíli probíhá ocenění stávajících aktiv i pasiv. Očekáváme vyhodnocení znalcem v horizontu několika měsíců,“ píše Polák klientům. Na straně WCA International podle něj „probíhá intenzivní restrukturalizace s cílem maximalizovat příjmy ze zrušených projektů i nedobytných pohledávek a získání dodatečných finančních prostředků odprodejem hmotného majetku společnosti“.

Srovnejte si to s námi

Zdroj: Shutterstock

Chcete šikovně investovat? Najdeme pro vás optimální řešení.

„Učinili jsme kroky ke snížení nákladů společnosti. Spolupracujeme s právní kanceláří v komunikaci s našimi dlužníky a hledáme cesty, jak vymoci co nejvyšší dlužné částky. Klíčovým bodem jsou probíhající jednání s úspěšnými projekty, kde řešíme případnou akceleraci exitů,“ píše firma klientům.

WCA patří k takzvaným alternativním fondům podle paragrafu 15 zákona o investičních společnostech a fondech (správa majetku srovnatelná s obhospodařováním). Ty jsou sice evidovány u České národní banky, ta však na jejich činnost nijak nedohlíží – kromě plnění informační povinnosti. I proto nesmí tyto fondy nabízet své produkty veřejně, měly by cílit na zkušenější („kvalifikované“) investory.

Na stejném principu fungoval také fond Growing Way Ondřeje Janaty, jehož policie před rokem obvinila z miliardového podvodu. Právě ve společnosti WCA kdysi Janata začínal, později se však osamostatnil. Jak loni na podzim upozornily Hospodářské noviny a Aktuálně.cz, WCA mimo jiné investovala do stejných firem jako Growing Way.

Petr Borkovec, šéf finanční skupiny Partners (ta vlastní i vydavatele webu Peníze.cz), má jasno: „WCA je další podvod a další letadlo, které doletělo. Jedno z těch odpornějších. Zneužívajících fondovou správu a paragraf 15. A tomu odpovídá i jejich komunikace plná nesmyslných argumentů a výmluv,“ komentoval to na sociální síti LinkedIn. Klienti by podle něj měli jít rovnou na policii. A připomíná, že WCA i Growing Way nabízely nadstandardně vysokou provizi prodejcům. 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+37
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 7. 2022 10:55, Maty

Citace - czhunter / 26.07.2022 10:32

Proč by měl být akciový trh letadlo* a podvod?

Copak může Apple, MS, Facebook (Meta) nebo Google (Alphabet) za to, že mu lidé (dobrovolně) cpou prachy po miliardách vrchem spodem?

* "letadlo" je uzavřená hra s nulovým součetm (zero-sum game), což akciový trh není ani náhodou.


Akciový trh samozřejmě není letadlo. Ale slibovat klientům garantovaný každoroční výnos kolem 15 %, vyplácený navíc každý měsíc, a přitom investovat primárně do rizikových měnových párů - no, to už trošku jako letadlo vypadá :)

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 7. 2022 10:55, Milan V.

Společnost WCA znám a netroufl bych si tvrdit jako pan Petr Borkovec, že se jedná o letadlo. Společnost WCA nezamezilo výběrům, na druhou stranu zamezilo novým vkladům, než dojde k restruktualizaci společnosti, což jasně značí, že společnost WCA se snaží s co nejmenšími riziky udělat vše pro to, aby nedošlo k poškození žádného z akcionářů a naopak dostáli závazkům, které byly ujednány. Vstřícné jednání pana Matouše Poláka také ukazuje na solidní profil společnosti.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

1. 7. 2024 | Petr Fischer

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

„Chceme sběratelům představit současné umění v širším kontextu, protože u nás není sbírání tohoto typu umění tak hluboce zakořeněné jako v západním světě,“ říká Eva Vele, kurátorka... celý článek

Partners Financial Services