Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Štěpán Hájek | rubrika: Investiční kompas | 27. 11. 2023
Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro některé zaměstnance jde ovšem o riziko, umělá inteligence by je mohla nahradit. Firmy by s ní naopak mohly ušetřit náklady.
Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Zdroj: Shutterstock

A tak dnes firmy začínají automaticky kalkulovat s výrazným zvýšením ziskovosti a lepšími maržemi. I na akciových trzích už roste ocenění některých firem na akciových trzích. Investoři naceňují novou realitu. Nejde ale jen o hrstku společností. Téměř každá firma, která dokáže nástroje umělé inteligence (AI) začlenit do svých procesů, odhaduje, o kolik jí porostou marže. 

Jenže když se podíváme do historie, zjistíme, že něco podobného tu už bylo několikrát a nikdy jsme se kýženého efektu nedočkali. AI pravděpodobně nebude výjimkou.

Ve světě byznysu hledá většina firem konkurenční výhodu. S příchodem AI na ni lze relativně jednoduše dosáhnout, na což společnosti spoléhají.

Vzpomeňme si ale na příchod počítačů v 80. letech. Téměř všechny podniky očekávaly, že počítače sníží jejich náklady a že už nebudou potřebovat tolik lidského kapitálu, což jim následně zvedne zisky. S vidinou vysokých zisků a expandujících marží začaly počítače nakupovat ve velkém. Jak se ale ukázalo, pokud mají konkurenční výhodu všichni, nemá ji nikdo. Výsledkem bylo to, co se časem stane každé technologii, je deflační.

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek XTB
Zdroj: XTB

Finančním trhům se Štěpán Hájek věnuje od vysoké školy. Přes různé druhy analýz se dostal až k fundamentálním analýzám jednotlivých akciových sektorů. Později se zaměřil na vývoj makroekonomických trendů, které vnímá jako hlavní hybnou sílu finančních trhů. Ve společnosti XTB pro klienty připravuje pravidelná videa a zprávy o dění na trzích. Vystupuje v médiích.

Z výhody nic nezbyde

Něco podobného čeká AI. Pokud firmy díky jejím nástrojům dokážou snížit náklady, aby rostly zisky, bude muset časem dojít také ke snížení ceny. Jakmile se stane, že všichni budou mít stejnou konkurenční výhodu, každý skončí s nižšími náklady a nižšími cenami. Důvodem je efektivní trh a přirozená konkurence, která zlikviduje většinu růstového potenciálu. Tím hlavním vítězem tedy nejsou firmy, ale spotřebitelé, a to znovu z důvodu, že technologie jsou v konečném důsledku deflační.

Jsou zde ale i firmy, které díky AI skutečně zbohatnou. Například americký návrhář čipů Nvidia prodává jedny z nejvíce poptávaných čipů pro vysoký výpočetní výkon, které jsou pro AI potřeba. Investoři firmu v letošním roce dostali už o 240 procent výše. I tady ale začne fungovat efektivní trh, jakmile ostatní výrobci najdou cestu k podobně výkonným čipům, což Nvidii sníží marže.

Logickým vítězem je také Microsoft, který již zakomponoval do nových Windows 11 nástroje AI a spolupracuje s neziskovkou OpenAI, která s použitelnou generativní umělou inteligencí přišla jako první.

Hlavním vítězem jsme ale my všichni, jelikož máme na dosah ruky nástroj, jenž může při správném použití zásadně změnit způsob, jakým jsme doteď pracovali.

Text je součástí komerční části projektu Investiční kompas, ve kterém partneři představují svoje tipy, jak žít doslova bohatší život.

Jak porazit inflaciZdroj: peníze.cz

Štěpán Hájek

Na finančních trzích je aktivní od roku 2011. Nejdříve obchodoval pomocí technické analýzy pouze Forex a některé komodity. Postupně začal většinu svých obchodů plánovat na základě makroekonomických trendů s delším investičním... Další články autora.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

1. 7. 2024 | Petr Fischer

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

„Chceme sběratelům představit současné umění v širším kontextu, protože u nás není sbírání tohoto typu umění tak hluboce zakořeněné jako v západním světě,“ říká Eva Vele, kurátorka... celý článek

Partners Financial Services