Výpočet daně pro OSVČ – daňová kalkulačka

Daňová kalkulačka pro OSVČ vám vypočítá daň z příjmu fyzických osob a zdravotní a sociální pojištění, které mají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zaplatit za loňský rok. Výpočet lze využít ke kontrole daňového přiznání a přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

Daňová kalkulačka OSVČ - výpočet daně

měsíců

Nezdanitelné části základu daně

Slevy na dani

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Daň z příjmů OSVČ
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) platí ze svých příjmů 15% daň z příjmů (případně u části příjmů nad 48násobek průměrné mzdy je zvýšená sazba 23 %). Neplatí se z celých příjmů, ale ze zisku. Daň se tedy počítá z příjmů po odečtení výdajů. Počítat lze s výdaji skutečnými nebo s paušálními výdaji ve výši 80, 60, 40 nebo 30 % pro různé druhy příjmů.

Daňové přiznání OSVČ
Daňové přiznání se odevzdává vždy na začátku následujícího roku a počítá se v něm daň z příjmů za předchozí rok. V první polovině roku 2024 je tak třeba podat daňové přiznání za příjmy roku 2023. Základní termín pro odevzdání přiznání a zaplacení případného nedoplatku na dani z příjmů letos je 2. dubna 2024. Kdo přiznání podává elektronicky, může ho podat až do 2. května. Když to za vás vyřizuje daňový poradce, je termín posunutý až do 3. července.

Daňové přiznání si můžete vyzvednout v papírové podobě na finančním úřadě, vyplnit ho, podepsat a odevzdat na podatelně finančního úřadu. Elegantnější je vyplnit daňové přiznání OSVČ online. Zadáte do něj údaje o sobě, údaje o svých příjmech, zašktrtnete daňové slevy, na které máte nárok, a doplníte položky odečitatelné od základu daně a formulář za vás už všechno spočítá. Daňové přiznání pak máte připravené rovnou k podání a můžete ho online i odevzdat.

Pokud budete jako OSVČ vyplňovat přiznání sami a nespolehnete se na pomoc chytrého formuláře, pak začněte přílohou č. 1, kde se vyplňují příjmy z podnikání. Po odevzdání daňového přiznání ještě musíte odevzdat přehledy za zdravotní a sociální pojištění.

Výpočet daně OSVČ
Vezmete všechny své příjmy, od nich odečtete náklady a případně odečitatelné položky (úroky z úvěru na bydlení, příspěvky na penzijní spoření nebo penzijní připojištění, životní pojištění nebo třeba dary) a vyjde vám základ daně. Základní sazba daně z příjmů fyzických osob, mezi které se počítají i OSVČ, dělá 15 % (případně u části příjmů nad 48násobek průměrné mzdy je zvýšená sazba 23 %). Musíte tedy vypočíst 15 % ze základu daně (případně pro nadprůměrné příjmy 23 %). Vyjde vám už samotná výše daně, od které ještě odečtete daňové slevy. Sleva na poplatníka je pro všechny, další slevy dostanete, jen když na ně máte nárok. Třeba slevu na děti, jen když máte nezaopatřené děti a neodečítá si je od daní už druhý z manželů.

Výpočet daně OSVČ vedlejší činnost
Když máte vedlejší činnost, tak vaše příjmy jako OSVČ přidáte v přiznání k svému hlavnímu příjmu a počítáte výši daně z příjmů stejně jako jsme naznačili výše.

Paušální daň pro OSVČ
Paušální daň je způsob, jakým se některé osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) můžou vypořádat s placením daní z příjmů fyzických osob.

Paušální daň se podle zákona o daních z příjmů platí měsíčně a její smysl je v tom, že s ní podnikatelé v jedné platbě zaplatí daň z příjmů i sociální a zdravotní pojištění. Od roku 2023 platí tři různá pásma, tři různé výše paušální daně – podle výše příjmů a případně výdajového paušálu, který využíváte.

Celá platba se posílá na finanční úřad, se zdravotní pojišťovnou ani správou sociálního zabezpečení není potřeba komunikovat, všechno funguje automaticky. Paušální režim je vždy na rok, po roce je možné se z něj odhlásit.

Termín k přihlášení se k paušální dani 2024 je pro živnostníky s aktivní činností 10. ledna. Ti, kteří budou zahajovat či obnovovat činnost v průběhu roku 2024, se mohou k paušální dani přihlásit i později, ale nejdéle ke dni zahájení či obnovení činnosti. Jestli se vám vyplatí, si můžete ověřit na kalkulačce paušální daně..

Daňová kalkulačka pro OSVČ vám vypočítá daň z příjmu fyzických osob a zdravotní a sociální pojištění, které mají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zaplatit za loňský rok. Výpočet lze využít ke kontrole daňového přiznání a přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

Kalkulačka je určena pro OSVČ, které mají podnikání jako hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Tomu odpovídají minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Pokud jste zaměstnanec, tak pro vás máme tuto daňovou kalkulačku.

Pokud chcete jako OSVČ uplatňovat výdaje paušálem, vaše příjmy nesmí přesáhnout dva miliony korun.

Pokud vám vyjde součet slev vyšší než daň, lze tyto slevy uplatnit jen do výše daně – rozdíl vám tedy stát pochopitelně nevyplácí. Jedinou výjimkou, při které je možno uplatnit slevy vyšší, je daňový bonus na dítě.

  • Kdy platí OSVČ daň z příjmů?

    Přiznání k dani z příjmů se podává jednou ročně. Daň z příjmů osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) platí, pokud ji v daňovém přiznání po odečtení nákladů a všech uznatelných slev a odpočtů vyjde, že má daň platit. Pokud vaše daň z příjmů v posledním známém období nepřesáhla 30 000 Kč, nemáte povinnost platit v následujícím období pololetní zálohy na daň z příjmů. Pokud přesáhla 150 000 Kč, musíte platit zálohy čtvrtletní.

  • Co lze odečíst z daní OSVČ?

    1. Základní daňová sleva na poplatníka. Přiznání, které budete podávat na začátku roku 2024, je za rok 2023. Budete se tedy řídit výší slev roku 2023. Základní sleva činí 30 840 Kč.
    2. Sleva na vyživovanou manžela/manželku. Pokud jste v jedné domácnosti s manželem/manželkou, jejichž příjmy za rok 2023 nepřesáhly částku 68 000 Kč, můžete na ně uplatnit slevu 24 840 Kč. Pokud jsou manžel/manželka držiteli ZPT/P, sleva se zdvojnásobuje na 49 680 Kč. V dalším roce budou platit přísnější pravidla: Sleva na manželku bude přísnější. Některé rodiny přijdou o tisíce.
    3. Sleva na dítě. Sleva na dítě je 15 204 Kč za první dítě, 22 320 Kč za druhé dítě a u třetího a každého dalšího dítěte 27 840 Kč ročně. U dítěte s průkazem ZTP/P se sleva dvojnásobí. Nárok na slevu uplatňuje jen jeden z rodičů. Věková hranice pro získání slevy na dítě je 18 let. Hranici se posouvá až do dovršení 26 let, jestliže se dítě „soustavně připravuje na budoucí povolání“ nebo když nemůže studovat či pracovat kvůli nemoci, úrazu nebo dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu. Sleva na dítě funguje jako jediná i jako daňový bonus, když je vyšší než daňová povinnost, vyplatí vám finanční úřad tento rozdíl. Nárok na bonus mají jen lidé s ročním příjmem nad 97 200 Kč.
    4. Školkovné. Až 16 200 korun si může z daní za rok 2022 odečíst jeden z rodičů díky slevě za umístění dítěte. Ta vám umožňuje snížit daň o výdaje, které jste v kalendářním roce prokazatelně vynaložili za mateřskou školu nebo obdobné zařízení péče o děti předškolního věku. Za rok 2024 už školkovné nebude možné odečíst: Školkovné končí. Zrušení daňové slevy potvrzeno.
    5. Sleva na studenta. Až 4020 korun ročně si může ze svých daní odečíst člověk, který se „soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem“. Šanci má do dovršení věku 26 let (případně až do 28 let, jde-li o prezenční formu studia v doktorském programu). Sleva na studenta se za rok 2023 odečítá naposled: Sleva na studenta končí. Jak si snížit daň letos a příští rok?
    6. Invalidé. Invalidé I. a II. stupně mají nárok na slevu ve výši 2520 Kč, invalidé III. stupně mají nárok na slevu ve výši 5040 Kč.
    7. ZTP/P. Držitelé průkazu ZTP/P uplatňují slevu na dani ve výši 16 140 Kč. Nevylučuje se to přitom se slevou pro invalidní důchodce – obě se tedy sčítají.
    8. Kromě daňových slev lze daň z příjmů snížit i odečitatelnými položkami od základu daně. Odečíst od něj můžete třeba úroky zaplacené na úvěr na bydlení, příspěvky na spoření na důchod nebo třeba dary.

  • Jak vypočítat daně pro OSVČ?

    Vypočítat se dají 2 způsoby. Můžete v daňovém přiznání odečíst reálné výdaje, k čemuž potřebujete pečlivě uschovat všechny účtenky a faktury, abyste výdaje pak mohly doložit. Můžete také využít paušální výdaje, kdy základ daně vypočtete tak, že od příjmů odečtete zákonem stanovené procentuální hodnoty. Jsou 4 a liší se podle vykonávané činnosti:


    1. 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 1 600 000 Kč.
    2. 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 1 200 000 Kč.
    3. 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 800 000 Kč.
    4. 30 % z příjmů z nájmu, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 600 000 Kč

  • Jak OSVČ mohou zaplatit daň z příjmů?

    Jsou 3 způsoby, jak zaplatit daň z příjmů:
    1. Převodem na účet svého finančního úřadu.
    2. Hotově na pokladnách finančních úřadů nebo na pokladně ČNB.
    3. Složenkou typu A na pobočce České pošty vyplněním složenky A.

Související články na téma daň z příjmu fyzických osob, daně, daňová kalkulačka, daňová kalkulačka osvč 2024, dpfo, osvč

Peníze místo stravenek. Očima expertů

16. 8. 2019 | Gabriel Pleska | 26 komentářů

Peníze místo stravenek. Očima expertů

Stravenky patří mezi nejrozšířenější a nejpopulárnější zaměstnanecké benefity. Když tedy ministerstvo financí přišlo v souvislosti s novelizací zákona o daních z příjmů s nápadem na změny v systému podpory zaměstnaneckého stravování, vzbudilo to značný rozruch.

Česko je daňový ráj pro rodiny, ukazuje porovnání. Kazí to odvody

14. 8. 2019 | Jana Králová, Petr Kučera | 15 komentářů

Česko je daňový ráj pro rodiny, ukazuje porovnání. Kazí to odvody

Daňové zvýhodnění rodin s malými dětmi oproti bezdětnému svobodnému zaměstnanci je v Česku třetí největší ze všech 36 zemí OECD.

Místo stravenek peníze všem. Hospodští jsou pro, odbory varují

9. 8. 2019 | Petr Kučera | 23 komentářů

Místo stravenek peníze všem. Hospodští jsou pro, odbory varují

Žádné rušení stravenek, ale naopak jejich faktické rozšíření až pro milion dalších zaměstnanců. O nic nepřijdou restaurace, ani zaměstnanci, ani zaměstnavatelé. Ministryně financí chystá změnu, proti níž se těžko hledají argumenty.

Daň z nemovitostí v Praze stoupne, většina radnic souhlasí

8. 8. 2019 | Petr Kučera | 2 komentáře

Daň z nemovitostí v Praze stoupne, většina radnic souhlasí

Většina pražských radnic souhlasí s navýšením koeficientu daně z nemovitosti. Změnu výpočtu podpořilo 53 z 57 pražských radnic, řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek v rozhovoru pro agenturu ČTK.

Senátoři zamítli rozšíření EET, zákon se vrací k poslancům

25. 7. 2019 | Petr Kučera

Senátoři zamítli rozšíření EET, zákon se vrací k poslancům

Rozšíření elektronické evidence tržeb (EET) na zbývající podnikatele nepřijde dřív než na jaře příštího roku. Senátoři totiž podle očekávání zákon zamítli. Teď ho musí znovu projednat poslanci. 

Daně jsou v Česku složité, prodělává na tom i stát

25. 7. 2019 | Petr Kučera

Daně jsou v Česku složité, prodělává na tom i stát

Výběr daní v Česku se sice v letech 2014 až 2017 zlepšil, lidem a firmám narůstají povinnosti a přibývá administrativní náročnost. Náklady kvůli tomu rostou i na straně státu. Daňová struktura je navíc stále složitá. Problémem je i silná závislost příjmů státu na ekonomickém růstu a velké daňové zatížení práce. Tak lze ve stručnosti shrnout zprávu, kterou dnes vydal Nejvyšší kontrolní úřad.

Nejlepší účty pro podnikatele: Projděte si nové porovnání

23. 7. 2019 | Zdeněk Bubák, Valerie Koubová, redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Nejlepší účty pro podnikatele: Projděte si nové porovnání

Porovnali jsme nejenom cenu za využívání účtu, ale i komplexnost nabídky, úroveň přímého bankovnictví, počet poboček či bankomatů nebo dostupnost potřebných informací.

OSVČ můžou od července platit nižší nemocenské pojištění

22. 7. 2019 | Petr Kučera

OSVČ můžou od července platit nižší nemocenské pojištění

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které se dobrovolně účastní nemocenského pojištění, můžou počínaje červencem platit méně než doteď. Minimální pojistné se snižuje ze 138 na 126 korun měsíčně.

České firmy mizí z daňových rájů, zůstává jich tam přes 12 000

16. 7. 2019 | Petr Kučera

České firmy mizí z daňových rájů, zůstává jich tam přes 12 000

V takzvaných daňových rájích – tedy státech s daňovým zvýhodněním – sídlí 12 400 českých firem. To je nejméně od roku 2011, kdy jich bylo 12 196. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti Bisnode. Nejvíc – 13 419 firem – jich tam v posledních letech sídlilo v roce 2015, od té doby zájem klesá. 

O 200 tisíc víc než loni. Finanční správa sečetla přiznání

11. 7. 2019 | Jiří Hovorka

O 200 tisíc víc než loni. Finanční správa sečetla přiznání

Lidé a firmy letos odevzdali o 200 tisíc daňových přiznání k dani z příjmů více než loni. Celkově Finanční správa eviduje za zdaňovací období roku 2018 více než 2,8 milionu odevzdaných daňových přiznání. Z tohoto počtu bylo 2,3 milionu od fyzických osob a 485 tisíc od osob právnických.

Portál občana: Jak funguje online přístup k úřadům?

9. 7. 2019 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Portál občana: Jak funguje online přístup k úřadům?

Portál občana, nástroj pro usnadnění elektronické komunikace se státem, spustilo Ministerstvo vnitra loni v červenci. Podívali jsme se, jak si za rok fungování Portál vede.

Počet nespolehlivých plátců DPH dál roste

8. 7. 2019 | Jiří Hovorka

Počet nespolehlivých plátců DPH dál roste

V polovině letošního roku v České republice podnikalo 18 242 subjektů, které nespolehlivě odvádějí DPH. Meziročně se jejich počet zvýšil o 28 procent. Aktuálně se jedná o 6965 nespolehlivých plátců DPH a 11 277 nespolehlivých osob.

Sazba pojištění klesla, nemocenská je i za první tři dny

1. 7. 2019 | Jiří Hovorka

Sazba pojištění klesla, nemocenská je i za první tři dny

Od začátku července klesla sazba nemocenského pojištění o 0,2 procenta. Platí to pro zaměstnance i osoby samostatně výdělečně činné.

Nemusí pršet. Stačí, když kápnou miliardy

25. 6. 2019 | Pavel Jégl | 6 komentářů

Nemusí pršet. Stačí, když kápnou miliardy

Koaliční politici vymýšlejí způsoby, jak vám vytáhnout peníze z účtů, abyste se mohli mít líp. Tady jsou ty nejnovější. Nepřehlédli jste je?

Daňové přiznání přes internet: Portál začne fungovat do roka a půl

21. 6. 2019 | Petr Kučera

Daňové přiznání přes internet: Portál začne fungovat do roka a půl

Online finanční úřad bude spuštěn ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020, slíbila dnes ministryně financí Alena Schillerová. Projekt nazvaný Moje daně má umožnit komunikaci s finančními úřady stejně jednoduše jako v internetovém bankovnictví.

Schillerová schovala do balíčku další zdražení: Za zápis v katastru

17. 6. 2019 | Petr Kučera | 20 komentářů

Schillerová schovala do balíčku další zdražení: Za zápis v katastru

Buď je inflace mnohokrát vyšší, než jsme si doteď mysleli. Nebo jednoduché oznámení zabere úředníkovi skoro celý den. Nevěříte? Nejspíš i proto se k takovým vysvětlením radši nikdo nehlásil.

Daň z nemovitosti v Praze stoupne až dvojnásobně

10. 6. 2019 | Petr Kučera | 1 komentářů

Daň z nemovitosti v Praze stoupne až dvojnásobně

Pražský magistrát dal všem 57 městským částem možnost, aby si na svém území zvýšily daň z nemovitosti. Zatímco dosud je na celém území Prahy stejná, od začátku příštího roku by mohla být v různých částech hlavního města jiná. Informují o tom Hospodářské noviny.

Změny v DPH: Klesne u služeb, piva i knížek bez papíru

7. 6. 2019 | Petr Kučera

Změny v DPH: Klesne u služeb, piva i knížek bez papíru

Současně se startem zbývající vlny elektronické evidence tržeb (EET) se přesunou některé obory z patnáctiprocentní do desetiprocentní sazby DPH. Schválili to dnes poslanci, když rozhodli o rozšíření EET (podrobnou zprávu jsme přinesli hned po schválení ve sněmovně).

Sociální služby dostanou výjimku z EET, rozhodli poslanci

7. 6. 2019 | Petr Kučera

Sociální služby dostanou výjimku z EET, rozhodli poslanci

Do elektronické evidence tržeb (EET) se nebudou muset zapojit provozovatelé sociálních služeb. Návrh opoziční ODS totiž podpořila i vládní sociální demokracie. Společně s dalšími poslanci tak výjimka získala většinu, přestože hnutí ANO i komunisté byli proti.

Společně proti podvodům u DPH. Česko se dohodlo s Německem

5. 6. 2019 | Jiří Hovorka

Společně proti podvodům u DPH. Česko se dohodlo s Německem

Česká republika uzavřela dohodu s Německem týkající se přímé přeshraniční výměny informací v oblasti daně z přidané hodnoty. Výměna informací bude probíhat mezi pracovišti finanční správy, která se nacházejí blízko hranic.

Porovnání produktů

Osobní účty

Běžný účet je nezbytnou součástí našeho života. Ne všechny se však hodí pro každého. Pomůžeme vám s výběrem.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Stát po půl roce opravil chybu v konsolidačním balíčku, která některým firmám a jejich...více

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Všeobecná zdravotní pojišťovna provádí největší výměnu průkazů pojištěnců za posledních...více

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Pojištění dlouhodobé péče od letoška dostalo daňové zvýhodnění. Pojišťovny přicházejí...více

Partners Financial Services