Výpočet daně pro OSVČ – daňová kalkulačka

Daňová kalkulačka pro OSVČ vám vypočítá daň z příjmu fyzických osob a zdravotní a sociální pojištění, které mají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zaplatit za loňský rok. Výpočet lze využít ke kontrole daňového přiznání a přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

Daňová kalkulačka OSVČ - výpočet daně

měsíců

Nezdanitelné části základu daně

Slevy na dani

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Daň z příjmů OSVČ
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) platí ze svých příjmů 15% daň z příjmů (případně u části příjmů nad 48násobek průměrné mzdy je zvýšená sazba 23 %). Neplatí se z celých příjmů, ale ze zisku. Daň se tedy počítá z příjmů po odečtení výdajů. Počítat lze s výdaji skutečnými nebo s paušálními výdaji ve výši 80, 60, 40 nebo 30 % pro různé druhy příjmů.

Daňové přiznání OSVČ
Daňové přiznání se odevzdává vždy na začátku následujícího roku a počítá se v něm daň z příjmů za předchozí rok. V první polovině roku 2024 je tak třeba podat daňové přiznání za příjmy roku 2023. Základní termín pro odevzdání přiznání a zaplacení případného nedoplatku na dani z příjmů letos je 2. dubna 2024. Kdo přiznání podává elektronicky, může ho podat až do 2. května. Když to za vás vyřizuje daňový poradce, je termín posunutý až do 3. července.

Daňové přiznání si můžete vyzvednout v papírové podobě na finančním úřadě, vyplnit ho, podepsat a odevzdat na podatelně finančního úřadu. Elegantnější je vyplnit daňové přiznání OSVČ online. Zadáte do něj údaje o sobě, údaje o svých příjmech, zašktrtnete daňové slevy, na které máte nárok, a doplníte položky odečitatelné od základu daně a formulář za vás už všechno spočítá. Daňové přiznání pak máte připravené rovnou k podání a můžete ho online i odevzdat.

Pokud budete jako OSVČ vyplňovat přiznání sami a nespolehnete se na pomoc chytrého formuláře, pak začněte přílohou č. 1, kde se vyplňují příjmy z podnikání. Po odevzdání daňového přiznání ještě musíte odevzdat přehledy za zdravotní a sociální pojištění.

Výpočet daně OSVČ
Vezmete všechny své příjmy, od nich odečtete náklady a případně odečitatelné položky (úroky z úvěru na bydlení, příspěvky na penzijní spoření nebo penzijní připojištění, životní pojištění nebo třeba dary) a vyjde vám základ daně. Základní sazba daně z příjmů fyzických osob, mezi které se počítají i OSVČ, dělá 15 % (případně u části příjmů nad 48násobek průměrné mzdy je zvýšená sazba 23 %). Musíte tedy vypočíst 15 % ze základu daně (případně pro nadprůměrné příjmy 23 %). Vyjde vám už samotná výše daně, od které ještě odečtete daňové slevy. Sleva na poplatníka je pro všechny, další slevy dostanete, jen když na ně máte nárok. Třeba slevu na děti, jen když máte nezaopatřené děti a neodečítá si je od daní už druhý z manželů.

Výpočet daně OSVČ vedlejší činnost
Když máte vedlejší činnost, tak vaše příjmy jako OSVČ přidáte v přiznání k svému hlavnímu příjmu a počítáte výši daně z příjmů stejně jako jsme naznačili výše.

Paušální daň pro OSVČ
Paušální daň je způsob, jakým se některé osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) můžou vypořádat s placením daní z příjmů fyzických osob.

Paušální daň se podle zákona o daních z příjmů platí měsíčně a její smysl je v tom, že s ní podnikatelé v jedné platbě zaplatí daň z příjmů i sociální a zdravotní pojištění. Od roku 2023 platí tři různá pásma, tři různé výše paušální daně – podle výše příjmů a případně výdajového paušálu, který využíváte.

Celá platba se posílá na finanční úřad, se zdravotní pojišťovnou ani správou sociálního zabezpečení není potřeba komunikovat, všechno funguje automaticky. Paušální režim je vždy na rok, po roce je možné se z něj odhlásit.

Termín k přihlášení se k paušální dani 2024 je pro živnostníky s aktivní činností 10. ledna. Ti, kteří budou zahajovat či obnovovat činnost v průběhu roku 2024, se mohou k paušální dani přihlásit i později, ale nejdéle ke dni zahájení či obnovení činnosti. Jestli se vám vyplatí, si můžete ověřit na kalkulačce paušální daně..

Daňová kalkulačka pro OSVČ vám vypočítá daň z příjmu fyzických osob a zdravotní a sociální pojištění, které mají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zaplatit za loňský rok. Výpočet lze využít ke kontrole daňového přiznání a přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

Kalkulačka je určena pro OSVČ, které mají podnikání jako hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Tomu odpovídají minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Pokud jste zaměstnanec, tak pro vás máme tuto daňovou kalkulačku.

Pokud chcete jako OSVČ uplatňovat výdaje paušálem, vaše příjmy nesmí přesáhnout dva miliony korun.

Pokud vám vyjde součet slev vyšší než daň, lze tyto slevy uplatnit jen do výše daně – rozdíl vám tedy stát pochopitelně nevyplácí. Jedinou výjimkou, při které je možno uplatnit slevy vyšší, je daňový bonus na dítě.

  • Kdy platí OSVČ daň z příjmů?

    Přiznání k dani z příjmů se podává jednou ročně. Daň z příjmů osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) platí, pokud ji v daňovém přiznání po odečtení nákladů a všech uznatelných slev a odpočtů vyjde, že má daň platit. Pokud vaše daň z příjmů v posledním známém období nepřesáhla 30 000 Kč, nemáte povinnost platit v následujícím období pololetní zálohy na daň z příjmů. Pokud přesáhla 150 000 Kč, musíte platit zálohy čtvrtletní.

  • Co lze odečíst z daní OSVČ?

    1. Základní daňová sleva na poplatníka. Přiznání, které budete podávat na začátku roku 2024, je za rok 2023. Budete se tedy řídit výší slev roku 2023. Základní sleva činí 30 840 Kč.
    2. Sleva na vyživovanou manžela/manželku. Pokud jste v jedné domácnosti s manželem/manželkou, jejichž příjmy za rok 2023 nepřesáhly částku 68 000 Kč, můžete na ně uplatnit slevu 24 840 Kč. Pokud jsou manžel/manželka držiteli ZPT/P, sleva se zdvojnásobuje na 49 680 Kč. V dalším roce budou platit přísnější pravidla: Sleva na manželku bude přísnější. Některé rodiny přijdou o tisíce.
    3. Sleva na dítě. Sleva na dítě je 15 204 Kč za první dítě, 22 320 Kč za druhé dítě a u třetího a každého dalšího dítěte 27 840 Kč ročně. U dítěte s průkazem ZTP/P se sleva dvojnásobí. Nárok na slevu uplatňuje jen jeden z rodičů. Věková hranice pro získání slevy na dítě je 18 let. Hranici se posouvá až do dovršení 26 let, jestliže se dítě „soustavně připravuje na budoucí povolání“ nebo když nemůže studovat či pracovat kvůli nemoci, úrazu nebo dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu. Sleva na dítě funguje jako jediná i jako daňový bonus, když je vyšší než daňová povinnost, vyplatí vám finanční úřad tento rozdíl. Nárok na bonus mají jen lidé s ročním příjmem nad 97 200 Kč.
    4. Školkovné. Až 16 200 korun si může z daní za rok 2022 odečíst jeden z rodičů díky slevě za umístění dítěte. Ta vám umožňuje snížit daň o výdaje, které jste v kalendářním roce prokazatelně vynaložili za mateřskou školu nebo obdobné zařízení péče o děti předškolního věku. Za rok 2024 už školkovné nebude možné odečíst: Školkovné končí. Zrušení daňové slevy potvrzeno.
    5. Sleva na studenta. Až 4020 korun ročně si může ze svých daní odečíst člověk, který se „soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem“. Šanci má do dovršení věku 26 let (případně až do 28 let, jde-li o prezenční formu studia v doktorském programu). Sleva na studenta se za rok 2023 odečítá naposled: Sleva na studenta končí. Jak si snížit daň letos a příští rok?
    6. Invalidé. Invalidé I. a II. stupně mají nárok na slevu ve výši 2520 Kč, invalidé III. stupně mají nárok na slevu ve výši 5040 Kč.
    7. ZTP/P. Držitelé průkazu ZTP/P uplatňují slevu na dani ve výši 16 140 Kč. Nevylučuje se to přitom se slevou pro invalidní důchodce – obě se tedy sčítají.
    8. Kromě daňových slev lze daň z příjmů snížit i odečitatelnými položkami od základu daně. Odečíst od něj můžete třeba úroky zaplacené na úvěr na bydlení, příspěvky na spoření na důchod nebo třeba dary.

  • Jak vypočítat daně pro OSVČ?

    Vypočítat se dají 2 způsoby. Můžete v daňovém přiznání odečíst reálné výdaje, k čemuž potřebujete pečlivě uschovat všechny účtenky a faktury, abyste výdaje pak mohly doložit. Můžete také využít paušální výdaje, kdy základ daně vypočtete tak, že od příjmů odečtete zákonem stanovené procentuální hodnoty. Jsou 4 a liší se podle vykonávané činnosti:


    1. 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 1 600 000 Kč.
    2. 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 1 200 000 Kč.
    3. 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 800 000 Kč.
    4. 30 % z příjmů z nájmu, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 600 000 Kč

  • Jak OSVČ mohou zaplatit daň z příjmů?

    Jsou 3 způsoby, jak zaplatit daň z příjmů:
    1. Převodem na účet svého finančního úřadu.
    2. Hotově na pokladnách finančních úřadů nebo na pokladně ČNB.
    3. Složenkou typu A na pobočce České pošty vyplněním složenky A.

Související články na téma daň z příjmu fyzických osob, daně, daňová kalkulačka, daňová kalkulačka osvč 2024, dpfo, osvč

Daňové přiznání 2015. Jak si snížit daně

4. 3. 2015 | Petra Dlouhá | 13 komentářů

Daňové přiznání 2015. Jak si snížit daně

Pokračujeme v sérii článků o dani z příjmů. Dneska poradíme, jak si daně snížit. Nečekejte fígly a triky za hranicí zákona. Přehledně a srozumitelně vyložíme, jaká daňová zvýhodnění a odpočty můžete letos v daňovém přiznání (zcela legálně) uplatnit.

Daňové přiznání a výdajové paušály: Pravidla a úskalí pro letošní rok

3. 3. 2015 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Daňové přiznání a výdajové paušály: Pravidla a úskalí pro letošní rok

Na podání daňového přiznání za loňský rok zbývá necelý měsíc. V prvním díle seriálu o dani z příjmů jsme se zabývali tím, kdo se letos musí přiznat. Dneska se zaměříme na živnostníky a podnikatele, kteří chtějí uplatnit výdaje paušálem. Připomeneme všechna pravidla a úskalí. A představíme alternativu: daňovou evidenci.

Přiznání k dani z příjmů: Kdo se musí v roce 2015 přiznat

2. 3. 2015 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Přiznání k dani z příjmů: Kdo se musí v roce 2015 přiznat

Na podání daňového přiznání k dani z příjmů zbývá měsíc. Startujeme sérii článků, ve které upozorníme na novinky a připomeneme vše starší a důležité. Máme pro vás aktuální daňové formuláře i kalkulačku, která daň vypočte. Ale popořadě: v prvním díle se podíváme na to, kdo letos musí daňové přiznání podat. A kdo může zůstat v klidu.

Pražákům zlevní MHD o tisícovku ročně. Málo! Ať jezdí zadarmo

19. 2. 2015 | Gabriel Pleska | 31 komentářů

Pražákům zlevní MHD o tisícovku ročně. Málo! Ať jezdí zadarmo

Ano, jsem Pražák a nechci živit auto. Všude jezdím emhádéčkem, které za mě z víc než tří čtvrtin už teď platí Praha. Děkuju tedy všem Spolupražákům, kteří (by) do socky v životě nesedli, a mají tedy oprávněný pocit, že mi cestování sponzorujou. Vážně. A přece říkám, že chci MHD zadarmo. Daně vám stejně nesníží a peníze případně vylijou do horších kanálů.

Omyl se školkovným vás připraví o peníze

15. 2. 2015 | Petr Kučera

Omyl se školkovným vás připraví o peníze

Školkovné lze u zaměstnavatele uplatnit nejpozději v pondělí. Lidé podávající daňové přiznání mají čas do začátku dubna. A pohlídejte účetní, aby neudělali chybu!

Očima expertů: Účtenková loterie. Dobrý sluha, nebo špatný vtip?

13. 2. 2015 | Ondřej Tůma | 22 komentářů

Očima expertů: Účtenková loterie. Dobrý sluha, nebo špatný vtip?

Andrej Babiš chce zatočit s daňovými úniky. Až se mu to podaří, mělo by ve státní kase ročně být o desítky miliard korun víc. Jedním z nápadů, který měl pomoci lepšímu výběru daní, byla účtenková loterie. Co si o ní myslí ekonomové, zástupci živnostníků nebo třeba předseda sněmovního rozpočtového výboru?

Vytři si živnostníkem

5. 2. 2015 | Gabriel Pleska | 56 komentářů

Vytři si živnostníkem

Novým národním sportem je vyvolávání diskuze. To se plácne nějaká strašná nehoráznost a čeká se, co bude. Hodnotí se velikost kráteru, který slovní bomba zanechá, hodnotí se doba ozvěny, jak dlouho se ještě ozývají echa výbuchu, a hodnotí se umělecký dojem. Pěkný výkon předvedl odborářský boss, který přiznal živnostníkům se zlomeninou nárok jen na třetinu sádry.

Výpočet nemocenské a náhrady mzdy v roce 2015. Pro zaměstnance i podnikatele

2. 2. 2015 | Petra Dlouhá | 15 komentářů

Výpočet nemocenské a náhrady mzdy v roce 2015. Pro zaměstnance i podnikatele

Vyzkoušejte další várku kalkulaček renovovaných pro rok 2015. Snadno propočítají, kolik v roce 2015 dostanete od zaměstnavatele a od státu, když skončíte na neschopence. Myslíme také na podnikatele a živnostníky – máme pro ně dokonce i kalkulačku, která ukáže, jak si optimálně nastavit pojištění a jak to nemocenské dávky ovlivní.

Živnostníci jako terč? Nemá cenu cílit na zajíce, když tu běhají vypasení kanci

31. 1. 2015 | Ondřej Tůma | 42 komentářů

Živnostníci jako terč? Nemá cenu cílit na zajíce, když tu běhají vypasení kanci

„Nízká nezaměstnanost v Česku je daná i tím, že je tady 1,2 milionu podniků a živnostníků. Zajímalo by mě, jak by se politici tvářili, kdyby si třetina OSVČ šla stoupnout na úřad práce,“ říká v rozhovoru šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.

2015: Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Přehled a kalkulačka, kterou jinde nenajdete

28. 1. 2015 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

2015: Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Přehled a kalkulačka, kterou jinde nenajdete

Zatímco většina maminek, které jsou klasicky zaměstnané, může počítat s mateřskou, u žen samostatně výdělečně činných to žádná samozřejmost není. Přečtěte si, jaká platí pravidla pro mateřskou a rodičovskou u podnikatelek a živnostnic. Naše unikátní kalkulačka spočítá, v jakém rozmezí si můžete nastavit pojistné a jak to výši mateřské ovlivní.

Kalkulačka čisté mzdy 2015: Kolik dostanete a kolik vám vezmou

19. 1. 2015 | Petra Dlouhá | 19 komentářů

Kalkulačka čisté mzdy 2015: Kolik dostanete a kolik vám vezmou

Naše mzdová kalkulačka pro rok 2015 přehledně a jednoduše propočte čistou, hrubou i superhrubou mzdu. Dozvíte se z ní, kolik vám každý měsíc vezme z platu stát, kolik jde na zdravotní a sociální pojištění i jak velkou odvádíte daň. Zaměstnavateli zase ukáže, na kolik ho měsíčně se vším všudy jeden zaměstnanec přijde.

S kanónem na vrabce? Pokuta od finančáku až půl milionu!

15. 1. 2015 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

S kanónem na vrabce? Pokuta od finančáku až půl milionu!

Úředníci z berňáku letos můžou setsakramentsky přitvrdit. Kdo včas nedodá lejstro, nedostaví se na úřad nebo neohlásí změnu, může od ledna dostat až půlmilionovou pokutu. Vše záleží na individuálním posouzení finančního úřadu. Neládujou se tu kanóny na vrabce?

Jděte do práce! Vláda chce odradit od života na dávkách

4. 1. 2015 | Tereza Mynářová | 24 komentářů

Jděte do práce! Vláda chce odradit od života na dávkách

Česká vláda výrazně zvyšuje minimální mzdu. Zatímco ekonomové oslovení on-line deníkem Aktuálně.cz to spíše vítají, zástupci zaměstnavatelů jsou proti.

Očima expertů: Největší zklamání a největší pozitiva roku 2014

30. 12. 2014 | Ondřej Tůma | 16 komentářů

Očima expertů: Největší zklamání a největší pozitiva roku 2014

Přečtěte si, co letos v oblasti byznysu, ekonomiky a politiky nejvíc potěšilo a naopak rozzlobilo Tomáše Sokola, Lukáše Kovandu, Aleše Michla, Ilonu Švihlíkovou a další osobnosti ze světa peněz a financí.

Očima expertů: Důchodový dluh. Jak ucpat černou díru?

5. 12. 2014 | Ondřej Tůma | 43 komentářů

Očima expertů: Důchodový dluh. Jak ucpat černou díru?

V posledních letech zaplatíme na důchodech ročně o desítky miliard víc, než vybereme. Co s tím?

Konec solidarity naruby? Důchodová komise vymýšlí, jak podpořit rodiny s dětmi

1. 12. 2014 | Ondřej Tůma | 42 komentářů

Konec solidarity naruby? Důchodová komise vymýšlí, jak podpořit rodiny s dětmi

Zůstali jste doma s dětmi a v důchodu vás čeká jen almužna? Vychovali jste státu budoucí plátce daní a pojistného, ale ten vás za to nijak neocení? Důchodová komise to chce měnit a má první návrhy, které by v rámci penzijního systému měly vycházet víc vstříc rodinám s dětmi.

Očima expertů: Měsíční hlášení DPH. Bič na podvodníky, nebo buzerace malých firem?

21. 11. 2014 | Ondřej Tůma | 15 komentářů

Očima expertů: Měsíční hlášení DPH. Bič na podvodníky, nebo buzerace malých firem?

Na plátce DPH čeká další administrativní zátěž v podobě měsíčního hlášení obratů finančním úřadům. Ministerstvo financí si od toho slibuje zamezení daňových úniků, a tím pádem i víc peněz pro státní kasu. Jak se na toto opatření dívají Vladimír Dlouhý, Aleš Michl, Karel Havlíček, Miroslav Motejlek a další osobnosti ze světa financí?

Gambler v dluzích nebo na dávkách už si nezahraje. A další páky na hazard

20. 11. 2014 | Petra Dlouhá | 14 komentářů

Gambler v dluzích nebo na dávkách už si nezahraje. A další páky na hazard

Ministerstvo financí chystá zákon, který má znamenat průlom v regulaci hazardu v Česku – hazardní hráčství se prý vymklo kontrole a stát kvůli němu přichází o miliardy ročně. Automaty zmizí z hospod, benzinek i okolí škol. Člověk v dluzích nebo na dávkách už bednu ani ruletu neroztočí. A ostatní jedině s průkazkou. Co si o chystaných opatřeních myslíte vy? Hlasujte!

Velký přehled: Jak si rodiny s dětmi přilepší v roce 2015

10. 11. 2014 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Velký přehled: Jak si rodiny s dětmi přilepší v roce 2015

Na rodiny s dětmi cílí hned několik změn a novinek. Společný jmenovatel: víc peněz do rodinných rozpočtů. S čím mohou rodiče v roce 2015 počítat?

Poněkud nepatřičně

9. 11. 2014 | redakce Peníze.CZ

Poněkud nepatřičně

... tak když můžou Jamajčani závodit na bobech...

Porovnání produktů

Osobní účty

Běžný účet je nezbytnou součástí našeho života. Ne všechny se však hodí pro každého. Pomůžeme vám s výběrem.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Stát po půl roce opravil chybu v konsolidačním balíčku, která některým firmám a jejich...více

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Všeobecná zdravotní pojišťovna provádí největší výměnu průkazů pojištěnců za posledních...více

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Pojištění dlouhodobé péče od letoška dostalo daňové zvýhodnění. Pojišťovny přicházejí...více

Partners Financial Services