Výpočet daně pro OSVČ – daňová kalkulačka

Daňová kalkulačka pro OSVČ vám vypočítá daň z příjmu fyzických osob a zdravotní a sociální pojištění, které mají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zaplatit za loňský rok. Výpočet lze využít ke kontrole daňového přiznání a přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

Daňová kalkulačka OSVČ - výpočet daně

měsíců

Nezdanitelné části základu daně

Slevy na dani

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Daň z příjmů OSVČ
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) platí ze svých příjmů 15% daň z příjmů (případně u části příjmů nad 48násobek průměrné mzdy je zvýšená sazba 23 %). Neplatí se z celých příjmů, ale ze zisku. Daň se tedy počítá z příjmů po odečtení výdajů. Počítat lze s výdaji skutečnými nebo s paušálními výdaji ve výši 80, 60, 40 nebo 30 % pro různé druhy příjmů.

Daňové přiznání OSVČ
Daňové přiznání se odevzdává vždy na začátku následujícího roku a počítá se v něm daň z příjmů za předchozí rok. V první polovině roku 2024 je tak třeba podat daňové přiznání za příjmy roku 2023. Základní termín pro odevzdání přiznání a zaplacení případného nedoplatku na dani z příjmů letos je 2. dubna 2024. Kdo přiznání podává elektronicky, může ho podat až do 2. května. Když to za vás vyřizuje daňový poradce, je termín posunutý až do 3. července.

Daňové přiznání si můžete vyzvednout v papírové podobě na finančním úřadě, vyplnit ho, podepsat a odevzdat na podatelně finančního úřadu. Elegantnější je vyplnit daňové přiznání OSVČ online. Zadáte do něj údaje o sobě, údaje o svých příjmech, zašktrtnete daňové slevy, na které máte nárok, a doplníte položky odečitatelné od základu daně a formulář za vás už všechno spočítá. Daňové přiznání pak máte připravené rovnou k podání a můžete ho online i odevzdat.

Pokud budete jako OSVČ vyplňovat přiznání sami a nespolehnete se na pomoc chytrého formuláře, pak začněte přílohou č. 1, kde se vyplňují příjmy z podnikání. Po odevzdání daňového přiznání ještě musíte odevzdat přehledy za zdravotní a sociální pojištění.

Výpočet daně OSVČ
Vezmete všechny své příjmy, od nich odečtete náklady a případně odečitatelné položky (úroky z úvěru na bydlení, příspěvky na penzijní spoření nebo penzijní připojištění, životní pojištění nebo třeba dary) a vyjde vám základ daně. Základní sazba daně z příjmů fyzických osob, mezi které se počítají i OSVČ, dělá 15 % (případně u části příjmů nad 48násobek průměrné mzdy je zvýšená sazba 23 %). Musíte tedy vypočíst 15 % ze základu daně (případně pro nadprůměrné příjmy 23 %). Vyjde vám už samotná výše daně, od které ještě odečtete daňové slevy. Sleva na poplatníka je pro všechny, další slevy dostanete, jen když na ně máte nárok. Třeba slevu na děti, jen když máte nezaopatřené děti a neodečítá si je od daní už druhý z manželů.

Výpočet daně OSVČ vedlejší činnost
Když máte vedlejší činnost, tak vaše příjmy jako OSVČ přidáte v přiznání k svému hlavnímu příjmu a počítáte výši daně z příjmů stejně jako jsme naznačili výše.

Paušální daň pro OSVČ
Paušální daň je způsob, jakým se některé osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) můžou vypořádat s placením daní z příjmů fyzických osob.

Paušální daň se podle zákona o daních z příjmů platí měsíčně a její smysl je v tom, že s ní podnikatelé v jedné platbě zaplatí daň z příjmů i sociální a zdravotní pojištění. Od roku 2023 platí tři různá pásma, tři různé výše paušální daně – podle výše příjmů a případně výdajového paušálu, který využíváte.

Celá platba se posílá na finanční úřad, se zdravotní pojišťovnou ani správou sociálního zabezpečení není potřeba komunikovat, všechno funguje automaticky. Paušální režim je vždy na rok, po roce je možné se z něj odhlásit.

Termín k přihlášení se k paušální dani 2024 je pro živnostníky s aktivní činností 10. ledna. Ti, kteří budou zahajovat či obnovovat činnost v průběhu roku 2024, se mohou k paušální dani přihlásit i později, ale nejdéle ke dni zahájení či obnovení činnosti. Jestli se vám vyplatí, si můžete ověřit na kalkulačce paušální daně..

Daňová kalkulačka pro OSVČ vám vypočítá daň z příjmu fyzických osob a zdravotní a sociální pojištění, které mají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zaplatit za loňský rok. Výpočet lze využít ke kontrole daňového přiznání a přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

Kalkulačka je určena pro OSVČ, které mají podnikání jako hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Tomu odpovídají minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Pokud jste zaměstnanec, tak pro vás máme tuto daňovou kalkulačku.

Pokud chcete jako OSVČ uplatňovat výdaje paušálem, vaše příjmy nesmí přesáhnout dva miliony korun.

Pokud vám vyjde součet slev vyšší než daň, lze tyto slevy uplatnit jen do výše daně – rozdíl vám tedy stát pochopitelně nevyplácí. Jedinou výjimkou, při které je možno uplatnit slevy vyšší, je daňový bonus na dítě.

  • Kdy platí OSVČ daň z příjmů?

    Přiznání k dani z příjmů se podává jednou ročně. Daň z příjmů osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) platí, pokud ji v daňovém přiznání po odečtení nákladů a všech uznatelných slev a odpočtů vyjde, že má daň platit. Pokud vaše daň z příjmů v posledním známém období nepřesáhla 30 000 Kč, nemáte povinnost platit v následujícím období pololetní zálohy na daň z příjmů. Pokud přesáhla 150 000 Kč, musíte platit zálohy čtvrtletní.

  • Co lze odečíst z daní OSVČ?

    1. Základní daňová sleva na poplatníka. Přiznání, které budete podávat na začátku roku 2024, je za rok 2023. Budete se tedy řídit výší slev roku 2023. Základní sleva činí 30 840 Kč.
    2. Sleva na vyživovanou manžela/manželku. Pokud jste v jedné domácnosti s manželem/manželkou, jejichž příjmy za rok 2023 nepřesáhly částku 68 000 Kč, můžete na ně uplatnit slevu 24 840 Kč. Pokud jsou manžel/manželka držiteli ZPT/P, sleva se zdvojnásobuje na 49 680 Kč. V dalším roce budou platit přísnější pravidla: Sleva na manželku bude přísnější. Některé rodiny přijdou o tisíce.
    3. Sleva na dítě. Sleva na dítě je 15 204 Kč za první dítě, 22 320 Kč za druhé dítě a u třetího a každého dalšího dítěte 27 840 Kč ročně. U dítěte s průkazem ZTP/P se sleva dvojnásobí. Nárok na slevu uplatňuje jen jeden z rodičů. Věková hranice pro získání slevy na dítě je 18 let. Hranici se posouvá až do dovršení 26 let, jestliže se dítě „soustavně připravuje na budoucí povolání“ nebo když nemůže studovat či pracovat kvůli nemoci, úrazu nebo dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu. Sleva na dítě funguje jako jediná i jako daňový bonus, když je vyšší než daňová povinnost, vyplatí vám finanční úřad tento rozdíl. Nárok na bonus mají jen lidé s ročním příjmem nad 97 200 Kč.
    4. Školkovné. Až 16 200 korun si může z daní za rok 2022 odečíst jeden z rodičů díky slevě za umístění dítěte. Ta vám umožňuje snížit daň o výdaje, které jste v kalendářním roce prokazatelně vynaložili za mateřskou školu nebo obdobné zařízení péče o děti předškolního věku. Za rok 2024 už školkovné nebude možné odečíst: Školkovné končí. Zrušení daňové slevy potvrzeno.
    5. Sleva na studenta. Až 4020 korun ročně si může ze svých daní odečíst člověk, který se „soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem“. Šanci má do dovršení věku 26 let (případně až do 28 let, jde-li o prezenční formu studia v doktorském programu). Sleva na studenta se za rok 2023 odečítá naposled: Sleva na studenta končí. Jak si snížit daň letos a příští rok?
    6. Invalidé. Invalidé I. a II. stupně mají nárok na slevu ve výši 2520 Kč, invalidé III. stupně mají nárok na slevu ve výši 5040 Kč.
    7. ZTP/P. Držitelé průkazu ZTP/P uplatňují slevu na dani ve výši 16 140 Kč. Nevylučuje se to přitom se slevou pro invalidní důchodce – obě se tedy sčítají.
    8. Kromě daňových slev lze daň z příjmů snížit i odečitatelnými položkami od základu daně. Odečíst od něj můžete třeba úroky zaplacené na úvěr na bydlení, příspěvky na spoření na důchod nebo třeba dary.

  • Jak vypočítat daně pro OSVČ?

    Vypočítat se dají 2 způsoby. Můžete v daňovém přiznání odečíst reálné výdaje, k čemuž potřebujete pečlivě uschovat všechny účtenky a faktury, abyste výdaje pak mohly doložit. Můžete také využít paušální výdaje, kdy základ daně vypočtete tak, že od příjmů odečtete zákonem stanovené procentuální hodnoty. Jsou 4 a liší se podle vykonávané činnosti:


    1. 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 1 600 000 Kč.
    2. 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 1 200 000 Kč.
    3. 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 800 000 Kč.
    4. 30 % z příjmů z nájmu, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 600 000 Kč

  • Jak OSVČ mohou zaplatit daň z příjmů?

    Jsou 3 způsoby, jak zaplatit daň z příjmů:
    1. Převodem na účet svého finančního úřadu.
    2. Hotově na pokladnách finančních úřadů nebo na pokladně ČNB.
    3. Složenkou typu A na pobočce České pošty vyplněním složenky A.

Související články na téma daň z příjmu fyzických osob, daně, daňová kalkulačka, daňová kalkulačka osvč 2024, dpfo, osvč

Michal Špaňár z Partners: Dávat si 600 korun na penzi? Malé roztomilé kničemu

16. 11. 2013 | Martin Vlnas | 50 komentářů

Michal Špaňár z Partners: Dávat si 600 korun na penzi? Malé roztomilé kničemu

„Ano, jsou tu lidé, kteří se opravdu na stáří sami zajistit nemůžou, ale je tu mnohem víc lidí, kteří na to mají, a neřeší to. Těm musíme otevřít oči,“ říká výkonný ředitel finančněporadenské společnosti Partners Michal Špaňár v posledním dílu rozhovoru.

Očima expertů: Měnová intervence ČNB. Komu pomůže a komu ublíží?

15. 11. 2013 | Ondřej Tůma | 27 komentářů

Očima expertů: Měnová intervence ČNB. Komu pomůže a komu ublíží?

Co bude oslabení koruny znamenat pro naše peněženky? A nedopustila se Česká národní banka omylu? Přečtěte si názory Karla Havlíčka, Jiřího Rusnoka, Petra Macha a dalších osobností ze světa financí.

Úspěch účtenkové loterie! Sníží Slovensko daně?

12. 11. 2013 | Luboš Palata | 10 komentářů

Úspěch účtenkové loterie! Sníží Slovensko daně?

Do účtenkové loterie se zapojilo za dva měsíce přes půl miliónu Slováků. Losování účtenek, které umožňuje i kontrolu odvádění daní a registračních pokladen, mělo zřejmě vliv i na výrazné zvýšení výběru daní. Takové, že levicová vláda Roberta Fica mluví o snížení daňového zatížení občanů i firem.

Jak jste si nás vychovali, takové nás máte

8. 11. 2013 | Michal Kašpárek | 32 komentářů

Jak jste si nás vychovali, takové nás máte

Jan Keller se diví, že mezi českými studenty nejsou socialisté islandského střihu. Ivo Možný je překvapený, že se na fakultu, kterou zakládal, nehlásí dříči Made in USA. Kde by se tu asi tak jedni i druzí vzali?

Zakopaný pes české ekonomiky

5. 11. 2013 | Pavel Kohout | 14 komentářů

Zakopaný pes české ekonomiky

Cesta k prostředí, které přeje ekonomice? Bez seriózní vlády to půjde těžko.

Očima expertů: Co znamenají výsledky voleb pro naši ekonomiku

1. 11. 2013 | Ondřej Tůma | 6 komentářů

Očima expertů: Co znamenají výsledky voleb pro naši ekonomiku

Jaký vliv budou mít výsledky voleb na české hospodářství a na naše peněženky? Které strany by měly být ve vládě, aby byla ekonomika co nejstabilnější? Ptáme se ekonomů Pavla Kohouta a Lukáš Kovandy, politologů Michaela Romancova a Pavla Šaradína a dalších osobností.

Víte, kdo vám chce vládnout?

24. 10. 2013 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Víte, kdo vám chce vládnout?

Tucetkrát vyšel náš volební speciál. Vyžádali jsme si leadery nebo aspoň podleadery partají, kterým průzkumy přisuzovaly aspoň malou šanci na úspěch. Našich dvacet otázek se týkalo ekonomie a financí v nejširším smyslu. Poznáte v našem kvízu, kdo je kdo?

A inženýři ekonomie mlčí. I před volbami

24. 10. 2013 | Ondřej Podlešák | 7 komentářů

A inženýři ekonomie mlčí. I před volbami

Je známý fakt, že většina české populace podceňuje výběr finančních produktů. A nejinak se chová v předvolebním období. Součástí finanční gramotnosti je totiž i výběr vhodné politické strany. Jím rozhodujete o tom, jak bude vypadat váš rozpočet. A rozhodně neplatí, že jeden hlas nic nezmění, ba naopak, jeden hlas mění vše. Nevěříte?

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Ondřej Liška a Strana zelených

22. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 3 komentáře

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Ondřej Liška a Strana zelených

V dobách, kdy byla Strana zelených ve vládě, byla považována za jakýsi unikát. Byla totiž podstatně pravicovější, než je u zelených partají zvykem. Od té doby se ovšem změnilo vedení strany a uplynulo mnoho vody. Jaká je Strana zelených dnes? Tedy minimálně, pokud jde o ekonomické smýšlení?

Kolik platí Mládkovi paraziti? Vědci porovnali daně

20. 10. 2013 | Jiří Hovorka | 55 komentářů

Kolik platí Mládkovi paraziti? Vědci porovnali daně

Podnikatelé sice mají v průměru výrazně vyšší hrubé příjmy než zaměstnanci, přesto platí v průměru o téměř 27 procent nižší daně. Vyplývá to z nové studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), „think-tanku“ založeného ekonomem Janem Švejnarem.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Andrej Babiš a ANO

18. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 26 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Andrej Babiš a ANO

Superstar letošních voleb? ANO 2011 dokázalo v rekordním čase naplnit kandidátky a jeho všudypřítomná kampaň zatím slaví úspěchy – některé průzkumy už mu přiřkly i druhé místo. Volební průzkum je ale jedna věc, volby samotné jsou věc druhá. ANO 2011 se prezentuje jako pravicová politická síla. Jaké jsou její postoje k ekonomice a státním financím?

Sedm důvodů, proč ignorovat volební kalkulačky

18. 10. 2013 | Michal Kašpárek | 20 komentářů

Sedm důvodů, proč ignorovat volební kalkulačky

Tak jako multivitamíny nenahradí pestrou stravu, ani volební kalkulačka nemůže dobře poradit Růženkám spícím od posledních voleb.

Očima expertů: Jak moc Česku škodí daňové ráje?

18. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 6 komentářů

Očima expertů: Jak moc Česku škodí daňové ráje?

Jak velký problém představují pro Česko daňové ráje? Přečtěte si odpovědi ekonomů Aleše Michla a Oldřicha Rejnuše, předsedy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karla Havlíčka a dalších osobností ze světa financí a byznysu.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Tomio Okamura a Úsvit

17. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 18 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Tomio Okamura a Úsvit

Tomio Okamura chce měnit politický systém, to asi víme všichni. Těžko říct, jestli na to jeho hnutí bude mít dost sil. Jeden každý jeho případný poslanec ale bude denně spolurozhodovat o tom, kam nasměrujeme české hospodářství. Jak stát naloží s penězi, které si od nás bere, kolik a komu vlastně bude brát. A komu a proč dávat. Jaké jsou ekonomické postoje Úsvitu?

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Zdeněk Štengl a Zemanovci

16. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Zdeněk Štengl a Zemanovci

Strana práv občanů – Zemanovci sice už chvíli existuje, snad ale nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že většina z nás zná z jejího programu jediný cíl. A to ten, kterého již bylo dosaženo: dostat muže, jehož jméno si vetkla do názvu na Hrad. Náš volební dotazník zjišťuje, jaké jsou ekonomické postoje SPOZ a jejího nepříliš viditelného předsedy.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Pavel Bělobrádek a KDU-ČSL

15. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Pavel Bělobrádek a KDU-ČSL

Zkoumáme ekonomické postoje stran ucházejících se o vaši přízeň v předčasných volbách. Přeskočili jsme několik kandidátů, kteří podle předvolebních průzkumů nejsou kandidáty vážnými, a dostáváme se k číslu jedenáct, což je KDU-ČSL, strana, která v minulých volbách do Sněmovny propadla. Podaří se jí comeback? A jak by pak chtěla hospodařit s vašimi penězi?

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Martin Kuba a ODS

14. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 17 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Martin Kuba a ODS

Předvolební průzkumy nevěstí druhdy nejsilnější politické straně hlásící se v Česku k pravici nic moc dobrého. Jaké je ekonomické smýšlení ODS model 2013? Pokračujeme v naší sérii předvolebních dotazníků a za ODS odpovídá úřadující předseda Martin Kuba.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Jana Bobošíková a Hlavu vzhůru

11. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Jana Bobošíková a Hlavu vzhůru

Poslední víkend tohoto měsíce se vydáme k volebním urnám. V předvolebním dotazníku zkoumáme ekonomické postoje kandidujících stran. Dnes jsme se ptali Jany Bobošíkové z volebního bloku Hlavu vzhůru.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Miroslav Kalousek a TOP 09

10. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 28 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Miroslav Kalousek a TOP 09

Už jen něco přes dvě neděle zbývá do předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Zjišťujeme ekonomické a finanční postoje stran, které se ucházejí o vaše hlasy a správu peněz našich vezdejších. Mohlo by se zdát zbytečné ptát se čerstvého exministra financí, jak by rád hospodařil – když to máme v živé paměti. Ale za optání jeden nic nedá.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Ivan Bartoš a Česká pirátská strana

9. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 21 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Ivan Bartoš a Česká pirátská strana

Poslední říjnový víkend nás čekají předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Zjišťujeme ekonomické a finanční postoje stran, které se ucházejí o vaše hlasy a správu peněz našich vezdejších. Po Janu Mládkovi z ČSSD a Petru Machovi ze Strany svobodných občanů odpovídá Ivan Bartoš, předseda českých pirátů.

Porovnání produktů

Osobní účty

Běžný účet je nezbytnou součástí našeho života. Ne všechny se však hodí pro každého. Pomůžeme vám s výběrem.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Stát po půl roce opravil chybu v konsolidačním balíčku, která některým firmám a jejich...více

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Všeobecná zdravotní pojišťovna provádí největší výměnu průkazů pojištěnců za posledních...více

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Pojištění dlouhodobé péče od letoška dostalo daňové zvýhodnění. Pojišťovny přicházejí...více

Partners Financial Services