Výpočet daně pro OSVČ – daňová kalkulačka

Daňová kalkulačka pro OSVČ vám vypočítá daň z příjmu fyzických osob a zdravotní a sociální pojištění, které mají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zaplatit za loňský rok. Výpočet lze využít ke kontrole daňového přiznání a přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

Daňová kalkulačka OSVČ - výpočet daně

měsíců

Nezdanitelné části základu daně

Slevy na dani

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Daň z příjmů OSVČ
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) platí ze svých příjmů 15% daň z příjmů (případně u části příjmů nad 48násobek průměrné mzdy je zvýšená sazba 23 %). Neplatí se z celých příjmů, ale ze zisku. Daň se tedy počítá z příjmů po odečtení výdajů. Počítat lze s výdaji skutečnými nebo s paušálními výdaji ve výši 80, 60, 40 nebo 30 % pro různé druhy příjmů.

Daňové přiznání OSVČ
Daňové přiznání se odevzdává vždy na začátku následujícího roku a počítá se v něm daň z příjmů za předchozí rok. V první polovině roku 2024 je tak třeba podat daňové přiznání za příjmy roku 2023. Základní termín pro odevzdání přiznání a zaplacení případného nedoplatku na dani z příjmů letos je 2. dubna 2024. Kdo přiznání podává elektronicky, může ho podat až do 2. května. Když to za vás vyřizuje daňový poradce, je termín posunutý až do 3. července.

Daňové přiznání si můžete vyzvednout v papírové podobě na finančním úřadě, vyplnit ho, podepsat a odevzdat na podatelně finančního úřadu. Elegantnější je vyplnit daňové přiznání OSVČ online. Zadáte do něj údaje o sobě, údaje o svých příjmech, zašktrtnete daňové slevy, na které máte nárok, a doplníte položky odečitatelné od základu daně a formulář za vás už všechno spočítá. Daňové přiznání pak máte připravené rovnou k podání a můžete ho online i odevzdat.

Pokud budete jako OSVČ vyplňovat přiznání sami a nespolehnete se na pomoc chytrého formuláře, pak začněte přílohou č. 1, kde se vyplňují příjmy z podnikání. Po odevzdání daňového přiznání ještě musíte odevzdat přehledy za zdravotní a sociální pojištění.

Výpočet daně OSVČ
Vezmete všechny své příjmy, od nich odečtete náklady a případně odečitatelné položky (úroky z úvěru na bydlení, příspěvky na penzijní spoření nebo penzijní připojištění, životní pojištění nebo třeba dary) a vyjde vám základ daně. Základní sazba daně z příjmů fyzických osob, mezi které se počítají i OSVČ, dělá 15 % (případně u části příjmů nad 48násobek průměrné mzdy je zvýšená sazba 23 %). Musíte tedy vypočíst 15 % ze základu daně (případně pro nadprůměrné příjmy 23 %). Vyjde vám už samotná výše daně, od které ještě odečtete daňové slevy. Sleva na poplatníka je pro všechny, další slevy dostanete, jen když na ně máte nárok. Třeba slevu na děti, jen když máte nezaopatřené děti a neodečítá si je od daní už druhý z manželů.

Výpočet daně OSVČ vedlejší činnost
Když máte vedlejší činnost, tak vaše příjmy jako OSVČ přidáte v přiznání k svému hlavnímu příjmu a počítáte výši daně z příjmů stejně jako jsme naznačili výše.

Paušální daň pro OSVČ
Paušální daň je způsob, jakým se některé osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) můžou vypořádat s placením daní z příjmů fyzických osob.

Paušální daň se podle zákona o daních z příjmů platí měsíčně a její smysl je v tom, že s ní podnikatelé v jedné platbě zaplatí daň z příjmů i sociální a zdravotní pojištění. Od roku 2023 platí tři různá pásma, tři různé výše paušální daně – podle výše příjmů a případně výdajového paušálu, který využíváte.

Celá platba se posílá na finanční úřad, se zdravotní pojišťovnou ani správou sociálního zabezpečení není potřeba komunikovat, všechno funguje automaticky. Paušální režim je vždy na rok, po roce je možné se z něj odhlásit.

Termín k přihlášení se k paušální dani 2024 je pro živnostníky s aktivní činností 10. ledna. Ti, kteří budou zahajovat či obnovovat činnost v průběhu roku 2024, se mohou k paušální dani přihlásit i později, ale nejdéle ke dni zahájení či obnovení činnosti. Jestli se vám vyplatí, si můžete ověřit na kalkulačce paušální daně..

Daňová kalkulačka pro OSVČ vám vypočítá daň z příjmu fyzických osob a zdravotní a sociální pojištění, které mají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zaplatit za loňský rok. Výpočet lze využít ke kontrole daňového přiznání a přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

Kalkulačka je určena pro OSVČ, které mají podnikání jako hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Tomu odpovídají minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Pokud jste zaměstnanec, tak pro vás máme tuto daňovou kalkulačku.

Pokud chcete jako OSVČ uplatňovat výdaje paušálem, vaše příjmy nesmí přesáhnout dva miliony korun.

Pokud vám vyjde součet slev vyšší než daň, lze tyto slevy uplatnit jen do výše daně – rozdíl vám tedy stát pochopitelně nevyplácí. Jedinou výjimkou, při které je možno uplatnit slevy vyšší, je daňový bonus na dítě.

  • Kdy platí OSVČ daň z příjmů?

    Přiznání k dani z příjmů se podává jednou ročně. Daň z příjmů osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) platí, pokud ji v daňovém přiznání po odečtení nákladů a všech uznatelných slev a odpočtů vyjde, že má daň platit. Pokud vaše daň z příjmů v posledním známém období nepřesáhla 30 000 Kč, nemáte povinnost platit v následujícím období pololetní zálohy na daň z příjmů. Pokud přesáhla 150 000 Kč, musíte platit zálohy čtvrtletní.

  • Co lze odečíst z daní OSVČ?

    1. Základní daňová sleva na poplatníka. Přiznání, které budete podávat na začátku roku 2024, je za rok 2023. Budete se tedy řídit výší slev roku 2023. Základní sleva činí 30 840 Kč.
    2. Sleva na vyživovanou manžela/manželku. Pokud jste v jedné domácnosti s manželem/manželkou, jejichž příjmy za rok 2023 nepřesáhly částku 68 000 Kč, můžete na ně uplatnit slevu 24 840 Kč. Pokud jsou manžel/manželka držiteli ZPT/P, sleva se zdvojnásobuje na 49 680 Kč. V dalším roce budou platit přísnější pravidla: Sleva na manželku bude přísnější. Některé rodiny přijdou o tisíce.
    3. Sleva na dítě. Sleva na dítě je 15 204 Kč za první dítě, 22 320 Kč za druhé dítě a u třetího a každého dalšího dítěte 27 840 Kč ročně. U dítěte s průkazem ZTP/P se sleva dvojnásobí. Nárok na slevu uplatňuje jen jeden z rodičů. Věková hranice pro získání slevy na dítě je 18 let. Hranici se posouvá až do dovršení 26 let, jestliže se dítě „soustavně připravuje na budoucí povolání“ nebo když nemůže studovat či pracovat kvůli nemoci, úrazu nebo dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu. Sleva na dítě funguje jako jediná i jako daňový bonus, když je vyšší než daňová povinnost, vyplatí vám finanční úřad tento rozdíl. Nárok na bonus mají jen lidé s ročním příjmem nad 97 200 Kč.
    4. Školkovné. Až 16 200 korun si může z daní za rok 2022 odečíst jeden z rodičů díky slevě za umístění dítěte. Ta vám umožňuje snížit daň o výdaje, které jste v kalendářním roce prokazatelně vynaložili za mateřskou školu nebo obdobné zařízení péče o děti předškolního věku. Za rok 2024 už školkovné nebude možné odečíst: Školkovné končí. Zrušení daňové slevy potvrzeno.
    5. Sleva na studenta. Až 4020 korun ročně si může ze svých daní odečíst člověk, který se „soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem“. Šanci má do dovršení věku 26 let (případně až do 28 let, jde-li o prezenční formu studia v doktorském programu). Sleva na studenta se za rok 2023 odečítá naposled: Sleva na studenta končí. Jak si snížit daň letos a příští rok?
    6. Invalidé. Invalidé I. a II. stupně mají nárok na slevu ve výši 2520 Kč, invalidé III. stupně mají nárok na slevu ve výši 5040 Kč.
    7. ZTP/P. Držitelé průkazu ZTP/P uplatňují slevu na dani ve výši 16 140 Kč. Nevylučuje se to přitom se slevou pro invalidní důchodce – obě se tedy sčítají.
    8. Kromě daňových slev lze daň z příjmů snížit i odečitatelnými položkami od základu daně. Odečíst od něj můžete třeba úroky zaplacené na úvěr na bydlení, příspěvky na spoření na důchod nebo třeba dary.

  • Jak vypočítat daně pro OSVČ?

    Vypočítat se dají 2 způsoby. Můžete v daňovém přiznání odečíst reálné výdaje, k čemuž potřebujete pečlivě uschovat všechny účtenky a faktury, abyste výdaje pak mohly doložit. Můžete také využít paušální výdaje, kdy základ daně vypočtete tak, že od příjmů odečtete zákonem stanovené procentuální hodnoty. Jsou 4 a liší se podle vykonávané činnosti:


    1. 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 1 600 000 Kč.
    2. 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 1 200 000 Kč.
    3. 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 800 000 Kč.
    4. 30 % z příjmů z nájmu, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 600 000 Kč

  • Jak OSVČ mohou zaplatit daň z příjmů?

    Jsou 3 způsoby, jak zaplatit daň z příjmů:
    1. Převodem na účet svého finančního úřadu.
    2. Hotově na pokladnách finančních úřadů nebo na pokladně ČNB.
    3. Složenkou typu A na pobočce České pošty vyplněním složenky A.

Související články na téma daň z příjmu fyzických osob, daně, daňová kalkulačka, daňová kalkulačka osvč 2024, dpfo, osvč

Kalousek chce daně, které zdraží plyn a elektřinu

4. 3. 2012 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Kalousek chce daně, které zdraží plyn a elektřinu

Domácnosti by v příštích letech mohly na daních z energií odvést do státní kasy několik miliard korun navíc oproti současnému stavu.

Očima expertů: Švarcsystém. Zakázat, nebo zcela legalizovat?

24. 2. 2012 | Ondřej Tůma | 45 komentářů

Očima expertů: Švarcsystém. Zakázat, nebo zcela legalizovat?

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek vyhlásil švarcsystému válku. Firmám i pracovníkům hrozí vysoké pokuty. Neměl by se ale švarcsystém spíš legalizovat? Zeptali jsme se advokáta Tomáše Sokola, ekonomů Aleše Michla a Tomáše Prouzy a dalších zajímavých osobností.

Kam jdou vaše daně: interaktivní grafika

23. 2. 2012 | redakce Peníze.CZ | 8 komentářů

Kam jdou vaše daně: interaktivní grafika

Blíží se březen, měsíc růžového formuláře. Kdekdo zapláče, o kolik peněz ho zase finanční úřad oškube. Tušíte ale, co se s vašimi daněmi děje dál, kolik peněz kam stát vydá? Unikátní interaktivní kalkulátor, který Peníze.cz přinášejí ve spolupráci s projektem Budovánístátu.cz, vám to poví dostatečně názorně.

Důchodce a daň z příjmů

22. 2. 2012 | Barbora Buřínská | 13 komentářů

Důchodce a daň z příjmů

Většiny penzistů se daň z příjmů netýká. A co ta menšina? Přinášíme přehled situací, kdy důchodce daň platit musí.

Očima expertů: Měla by Česká republika vstoupit do fiskální unie?

10. 2. 2012 | Ondřej Tůma | 22 komentářů

Očima expertů: Měla by Česká republika vstoupit do fiskální unie?

Česká republika se společně s Velkou Británií nepřipojila k paktu o fiskální unii, který na konci ledna schválily ostatní země EU. Udělal premiér Nečas dobře, nebo toho budeme časem litovat? Zeptali jsme se Petra Macha, Tomáše Prouzy, Aleše Michla a dalších českých ekonomů.

Začínáme podnikat: Datové schránky

6. 2. 2012 | Michal Chleboun | 7 komentářů

Začínáme podnikat: Datové schránky

Minule jsme slíbili, že se dnes podíváme na zoubek datovým schránkám, sofistikovanému informačnímu systému, který umožňuje komunikaci s orgány státní správy. Svůj slib dnes pochopitelně splníme.

Vzpomínky podnikatele. Podnikáš? Zaplatíš!

3. 2. 2012 | Rando Kabaj | 10 komentářů

Vzpomínky podnikatele. Podnikáš? Zaplatíš!

Polemizovalo se. Psali jsme o nákladech, které si žádá podnikání samo, ale především o nákladech, které si nárokuje stát. Druhým dílem zprávy z budoucnosti, již sepsal Rando Kabaj, který se právě v těchto dnech vydává na neúspěšnou podnikatelskou dráhu, polemickou sérii ukončujeme. Mír. Až do příští války.

Vzpomínky podnikatele aneb poučení z Andora Jakaba

2. 2. 2012 | Rando Kabaj | 14 komentářů

Vzpomínky podnikatele aneb poučení z Andora Jakaba

Andor Jakab nechce doma v Maďarsku zaměstnávat lidi, protože státu musí za každého zaměstnaného občana vyplatit nájemné vyšší, než bude činit mzda onoho občana. Jeho rozhodnutí vzbudilo vášně i v Česku. A to nám po Maďarech nic není. Co potom vzbudí zpráva o nákladech na zaměstnávání u nás?

Porodné, mateřská a rodičovská. Stručně, jasně, přehledně

30. 1. 2012 | Petra Dlouhá | 60 komentářů

Porodné, mateřská a rodičovská. Stručně, jasně, přehledně

Porodné, mateřská a rodičovská. Tři slova, která zajímají všechny nastávající rodiče. Pro velký zájem našich čtenářů přinášíme ještě jednou souhrnný přehled pro rok 2012. Najdete v něm všechno, co jste chtěli vědět.

Nejlepší mozky

29. 1. 2012 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Nejlepší mozky

Premiér Nečas nedávno pohovořil o tom, jak zjednoduší podnikatelům ouřadování. Tesat ta slova do kamene. A pak tím kamenem tlouct politiky do hlavy: ODS si dala třeba zjednodušení daňového přiznání do programu už před lety. Výsledek po pár rocích vládnutí? Nic se nezměnilo!

Proč vás doopravdy nezaměstnám? Protože jsem kecka!

27. 1. 2012 | Michal Kašpárek | 9 komentářů

Proč vás doopravdy nezaměstnám? Protože jsem kecka!

Autor žalozpěvu o maďarském úpadku by měl být za byrokracii a vysoké daně rád. Nebýt jich, neměl by se na co vymlouvat – a na svém vybájeném byznysu by pravděpodobně prodělal byt i kalhoty.

Daň z příjmů fyzických osob přehledně. A s kalkulačkou

25. 1. 2012 | redakce Peníze.CZ | 29 komentářů

Daň z příjmů fyzických osob přehledně. A s kalkulačkou

Tedy daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob se snad ani přehledně popsat nedá. Březen, měsíc růžového formuláře, se blíží, takže nastal čas znovu se pustit do džungle daňových předpisů a zjišťovat, co ještě platí a co je zase letos jinak.

Nikoho nezaměstnám. Jsem asociální?

23. 1. 2012 | Andor Jakab | 11 komentářů

Nikoho nezaměstnám. Jsem asociální?

Musím se omluvit. Nedávno jsem zveřejnil článek s názvem Proč vás nezaměstnám. Byl to velmi hulvátský článek. Něco tak obhroublého zkrátka do slušné společnosti nepatří. A jako by to nestačilo, vykřikoval jsem navíc, že „bych nikdy nezaměstnal ženu“.

Švarcsystém připravuje stát o 90 procent příjmů. Díky paušálu

22. 1. 2012 | Jiří Hovorka | 37 komentářů

Švarcsystém připravuje stát o 90 procent příjmů. Díky paušálu

Přistoupit na švarcsystém se finančně vyplatí jak zaměstnavatelům, tak zaměstnancům.

Proč vás nezaměstnám

17. 1. 2012 | Andor Jakab | 33 komentářů

Proč vás nezaměstnám

Mohl bych zaměstnat dvanáct lidí za 760 eur čistého, ale neudělám to. Řeknu vám proč. Mohli byste pracovat v pěkné kanceláři mé firmy, která působí v sektoru služeb. Žádný telemarketing, ani nic podobně pochybného. Dělali byste seriozní, náročnou práci, osm hodin denně, víkendy volné...

Začínáme podnikat: Sociální a zdravotní pojištění

16. 1. 2012 | Michal Chleboun | 6 komentářů

Začínáme podnikat: Sociální a zdravotní pojištění

Nejen daněmi živ je erár. K základním povinnostem podnikatele platí také přispívání na sociální systém a systém veřejného zdravotního pojištění. Podívejme se na to, co všechno je třeba udělat a na co musíte myslet, abyste se hned za startovní čárou podnikatelské dráhy nestali neplatiči.

Snižte mi paušály a zvyšte daně. Ale ušetřete mě těch muk s razítky!

13. 1. 2012 | Michal Kašpárek | 7 komentářů

Snižte mi paušály a zvyšte daně. Ale ušetřete mě těch muk s razítky!

Srdceryvný dopis malého podnikatele velkým pánům. Koho nedojmou statistiky české byrokracie, na toho uvnitř čeká roztomilé video malých lenochodů.

Očima expertů: Sjednocení DPH na 19 procentech? Nechte lidi chvilku vydechnout!

13. 1. 2012 | Ondřej Tůma | 24 komentářů

Očima expertů: Sjednocení DPH na 19 procentech? Nechte lidi chvilku vydechnout!

Ministerstvo financí připustilo, že by mohlo ještě letos sjednotit DPH na 19 procentech. Co si o tom myslí Aleš Michl, Tomio Okamura, Petr Mach, Lukáš Kovanda a další oslovení odborníci?

Za zpožděné daňové přiznání penále. Až tři sta tisíc

12. 1. 2012 | Petra Dlouhá | 18 komentářů

Za zpožděné daňové přiznání penále. Až tři sta tisíc

Nejenom, že po vás stát chce, abyste řádně platili nemalé daně. Potřebuje vám při tom taky dát najevo, kdo je tu pán, že vy jste tu pro něj, ne on pro vás. Když uděláte chybu, pěkně vám v ní vymáchá čenich. Že tím riskuje, že příště už daně platit radši nebudete nebo budete platit jinde, to je mu vcelku fuk.

Vyšší daně? Ano, ale víme k čemu?

10. 1. 2012 | Tomáš Prouza | 10 komentářů

Vyšší daně? Ano, ale víme k čemu?

Ministr Kalousek v neděli varoval před nutností omezovat výdaje a zvyšovat daně. V dnešní ekonomické situaci je to pochopitelný krok a každý rozumný politik ho jistě podpoří. Teoreticky správný a potřebný krok ale bude mít smysl jen v případě, že se neprovede typicky po česku.

Porovnání produktů

Osobní účty

Běžný účet je nezbytnou součástí našeho života. Ne všechny se však hodí pro každého. Pomůžeme vám s výběrem.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Stát po půl roce opravil chybu v konsolidačním balíčku, která některým firmám a jejich...více

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Všeobecná zdravotní pojišťovna provádí největší výměnu průkazů pojištěnců za posledních...více

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Pojištění dlouhodobé péče od letoška dostalo daňové zvýhodnění. Pojišťovny přicházejí...více

Partners Financial Services