Výpočet daně pro OSVČ – daňová kalkulačka

Daňová kalkulačka pro OSVČ vám vypočítá daň z příjmu fyzických osob a zdravotní a sociální pojištění, které mají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zaplatit za loňský rok. Výpočet lze využít ke kontrole daňového přiznání a přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

Daňová kalkulačka OSVČ - výpočet daně

měsíců

Nezdanitelné části základu daně

Slevy na dani

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Daň z příjmů OSVČ
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) platí ze svých příjmů 15% daň z příjmů (případně u části příjmů nad 48násobek průměrné mzdy je zvýšená sazba 23 %). Neplatí se z celých příjmů, ale ze zisku. Daň se tedy počítá z příjmů po odečtení výdajů. Počítat lze s výdaji skutečnými nebo s paušálními výdaji ve výši 80, 60, 40 nebo 30 % pro různé druhy příjmů.

Daňové přiznání OSVČ
Daňové přiznání se odevzdává vždy na začátku následujícího roku a počítá se v něm daň z příjmů za předchozí rok. V první polovině roku 2024 je tak třeba podat daňové přiznání za příjmy roku 2023. Základní termín pro odevzdání přiznání a zaplacení případného nedoplatku na dani z příjmů letos je 2. dubna 2024. Kdo přiznání podává elektronicky, může ho podat až do 2. května. Když to za vás vyřizuje daňový poradce, je termín posunutý až do 3. července.

Daňové přiznání si můžete vyzvednout v papírové podobě na finančním úřadě, vyplnit ho, podepsat a odevzdat na podatelně finančního úřadu. Elegantnější je vyplnit daňové přiznání OSVČ online. Zadáte do něj údaje o sobě, údaje o svých příjmech, zašktrtnete daňové slevy, na které máte nárok, a doplníte položky odečitatelné od základu daně a formulář za vás už všechno spočítá. Daňové přiznání pak máte připravené rovnou k podání a můžete ho online i odevzdat.

Pokud budete jako OSVČ vyplňovat přiznání sami a nespolehnete se na pomoc chytrého formuláře, pak začněte přílohou č. 1, kde se vyplňují příjmy z podnikání. Po odevzdání daňového přiznání ještě musíte odevzdat přehledy za zdravotní a sociální pojištění.

Výpočet daně OSVČ
Vezmete všechny své příjmy, od nich odečtete náklady a případně odečitatelné položky (úroky z úvěru na bydlení, příspěvky na penzijní spoření nebo penzijní připojištění, životní pojištění nebo třeba dary) a vyjde vám základ daně. Základní sazba daně z příjmů fyzických osob, mezi které se počítají i OSVČ, dělá 15 % (případně u části příjmů nad 48násobek průměrné mzdy je zvýšená sazba 23 %). Musíte tedy vypočíst 15 % ze základu daně (případně pro nadprůměrné příjmy 23 %). Vyjde vám už samotná výše daně, od které ještě odečtete daňové slevy. Sleva na poplatníka je pro všechny, další slevy dostanete, jen když na ně máte nárok. Třeba slevu na děti, jen když máte nezaopatřené děti a neodečítá si je od daní už druhý z manželů.

Výpočet daně OSVČ vedlejší činnost
Když máte vedlejší činnost, tak vaše příjmy jako OSVČ přidáte v přiznání k svému hlavnímu příjmu a počítáte výši daně z příjmů stejně jako jsme naznačili výše.

Paušální daň pro OSVČ
Paušální daň je způsob, jakým se některé osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) můžou vypořádat s placením daní z příjmů fyzických osob.

Paušální daň se podle zákona o daních z příjmů platí měsíčně a její smysl je v tom, že s ní podnikatelé v jedné platbě zaplatí daň z příjmů i sociální a zdravotní pojištění. Od roku 2023 platí tři různá pásma, tři různé výše paušální daně – podle výše příjmů a případně výdajového paušálu, který využíváte.

Celá platba se posílá na finanční úřad, se zdravotní pojišťovnou ani správou sociálního zabezpečení není potřeba komunikovat, všechno funguje automaticky. Paušální režim je vždy na rok, po roce je možné se z něj odhlásit.

Termín k přihlášení se k paušální dani 2024 je pro živnostníky s aktivní činností 10. ledna. Ti, kteří budou zahajovat či obnovovat činnost v průběhu roku 2024, se mohou k paušální dani přihlásit i později, ale nejdéle ke dni zahájení či obnovení činnosti. Jestli se vám vyplatí, si můžete ověřit na kalkulačce paušální daně..

Daňová kalkulačka pro OSVČ vám vypočítá daň z příjmu fyzických osob a zdravotní a sociální pojištění, které mají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zaplatit za loňský rok. Výpočet lze využít ke kontrole daňového přiznání a přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

Kalkulačka je určena pro OSVČ, které mají podnikání jako hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Tomu odpovídají minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Pokud jste zaměstnanec, tak pro vás máme tuto daňovou kalkulačku.

Pokud chcete jako OSVČ uplatňovat výdaje paušálem, vaše příjmy nesmí přesáhnout dva miliony korun.

Pokud vám vyjde součet slev vyšší než daň, lze tyto slevy uplatnit jen do výše daně – rozdíl vám tedy stát pochopitelně nevyplácí. Jedinou výjimkou, při které je možno uplatnit slevy vyšší, je daňový bonus na dítě.

  • Kdy platí OSVČ daň z příjmů?

    Přiznání k dani z příjmů se podává jednou ročně. Daň z příjmů osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) platí, pokud ji v daňovém přiznání po odečtení nákladů a všech uznatelných slev a odpočtů vyjde, že má daň platit. Pokud vaše daň z příjmů v posledním známém období nepřesáhla 30 000 Kč, nemáte povinnost platit v následujícím období pololetní zálohy na daň z příjmů. Pokud přesáhla 150 000 Kč, musíte platit zálohy čtvrtletní.

  • Co lze odečíst z daní OSVČ?

    1. Základní daňová sleva na poplatníka. Přiznání, které budete podávat na začátku roku 2024, je za rok 2023. Budete se tedy řídit výší slev roku 2023. Základní sleva činí 30 840 Kč.
    2. Sleva na vyživovanou manžela/manželku. Pokud jste v jedné domácnosti s manželem/manželkou, jejichž příjmy za rok 2023 nepřesáhly částku 68 000 Kč, můžete na ně uplatnit slevu 24 840 Kč. Pokud jsou manžel/manželka držiteli ZPT/P, sleva se zdvojnásobuje na 49 680 Kč. V dalším roce budou platit přísnější pravidla: Sleva na manželku bude přísnější. Některé rodiny přijdou o tisíce.
    3. Sleva na dítě. Sleva na dítě je 15 204 Kč za první dítě, 22 320 Kč za druhé dítě a u třetího a každého dalšího dítěte 27 840 Kč ročně. U dítěte s průkazem ZTP/P se sleva dvojnásobí. Nárok na slevu uplatňuje jen jeden z rodičů. Věková hranice pro získání slevy na dítě je 18 let. Hranici se posouvá až do dovršení 26 let, jestliže se dítě „soustavně připravuje na budoucí povolání“ nebo když nemůže studovat či pracovat kvůli nemoci, úrazu nebo dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu. Sleva na dítě funguje jako jediná i jako daňový bonus, když je vyšší než daňová povinnost, vyplatí vám finanční úřad tento rozdíl. Nárok na bonus mají jen lidé s ročním příjmem nad 97 200 Kč.
    4. Školkovné. Až 16 200 korun si může z daní za rok 2022 odečíst jeden z rodičů díky slevě za umístění dítěte. Ta vám umožňuje snížit daň o výdaje, které jste v kalendářním roce prokazatelně vynaložili za mateřskou školu nebo obdobné zařízení péče o děti předškolního věku. Za rok 2024 už školkovné nebude možné odečíst: Školkovné končí. Zrušení daňové slevy potvrzeno.
    5. Sleva na studenta. Až 4020 korun ročně si může ze svých daní odečíst člověk, který se „soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem“. Šanci má do dovršení věku 26 let (případně až do 28 let, jde-li o prezenční formu studia v doktorském programu). Sleva na studenta se za rok 2023 odečítá naposled: Sleva na studenta končí. Jak si snížit daň letos a příští rok?
    6. Invalidé. Invalidé I. a II. stupně mají nárok na slevu ve výši 2520 Kč, invalidé III. stupně mají nárok na slevu ve výši 5040 Kč.
    7. ZTP/P. Držitelé průkazu ZTP/P uplatňují slevu na dani ve výši 16 140 Kč. Nevylučuje se to přitom se slevou pro invalidní důchodce – obě se tedy sčítají.
    8. Kromě daňových slev lze daň z příjmů snížit i odečitatelnými položkami od základu daně. Odečíst od něj můžete třeba úroky zaplacené na úvěr na bydlení, příspěvky na spoření na důchod nebo třeba dary.

  • Jak vypočítat daně pro OSVČ?

    Vypočítat se dají 2 způsoby. Můžete v daňovém přiznání odečíst reálné výdaje, k čemuž potřebujete pečlivě uschovat všechny účtenky a faktury, abyste výdaje pak mohly doložit. Můžete také využít paušální výdaje, kdy základ daně vypočtete tak, že od příjmů odečtete zákonem stanovené procentuální hodnoty. Jsou 4 a liší se podle vykonávané činnosti:


    1. 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 1 600 000 Kč.
    2. 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 1 200 000 Kč.
    3. 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 800 000 Kč.
    4. 30 % z příjmů z nájmu, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 600 000 Kč

  • Jak OSVČ mohou zaplatit daň z příjmů?

    Jsou 3 způsoby, jak zaplatit daň z příjmů:
    1. Převodem na účet svého finančního úřadu.
    2. Hotově na pokladnách finančních úřadů nebo na pokladně ČNB.
    3. Složenkou typu A na pobočce České pošty vyplněním složenky A.

Související články na téma daň z příjmu fyzických osob, daně, daňová kalkulačka, daňová kalkulačka osvč 2024, dpfo, osvč

S penězi místo do banky do sila?

23. 12. 2004 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

S penězi místo do banky do sila?

Chcete své peníze zhodnotit a tradiční finanční produkty pro vás nejsou zajímavé? Zkuste koupit malý byt, budoucí stavební parcelu nebo investujte do zahraničních nemovitostních fondů. Úspěšně ale můžete vydělat i na pšenici, mléce, mědi a mnohých dalších komoditách. Ptáte se, jak na to?

Ani dárek není zadarmo

16. 12. 2004 | Lucie Aschenbrennerová | 3 komentáře

Ani dárek není zadarmo

Víte, kolik státu zaplatíte, když dostanete například od babičky pozemek jako svatební dar? Zajímá vás kdy a komu se podává daňové přiznání a kolik vlastně zaplatíte? Stát z některých darů dělá skoro "dary danajské", podívejme se na ně.

Co vám neřekli o kapitálovém životním pojištění II.

14. 12. 2004 | Martin Podávka | 2 komentáře

Co vám neřekli o kapitálovém životním pojištění II.

Na poli životního pojištění lze vytvořit mnoho různých produktů, u klientů a prodejců ale vítězí jednoduchost. Jak funguje šest nejznámějších druhů kapitálových životních pojistek, v čem se liší a jaké jsou jejich nejdůležitější charakteristiky?

Jak drahé je dědictví

10. 12. 2004 | Lucie Aschenbrennerová | 40 komentářů

Jak drahé je dědictví

Zdědili jste auto, chalupu nebo dokonce luxusní vilu na Bahamách po bohatém strýčkovi a nevíte si rady s dědickou daní? Poradíme vám. Přečtěte si, kdy musíte podat daňové přiznání, z jakého majetku daň zaplatit, jak funguje dědické řízení a hlavě kolik zaplatíte státu či notáři.

Dovolenou za vlastní či na dluh?

9. 12. 2004 | Dušan Hradil | 19 komentářů

Dovolenou za vlastní či na dluh?

Splátkové společnosti se snaží proniknout i na trh zájezdů. Jejich nabídky jsou zajímavé, umožní vám vyřídit všechno na místě a dokonce nemusíte zaplatit ani korunu navíc nad cenu zájezdu. To ale jen za určitých podmínek. Čím lákají splátkové společnosti a co nabízejí banky?

Chceme mizerné důchody a vysoké daně?

6. 12. 2004 | Martin Zika | 65 komentářů

Chceme mizerné důchody a vysoké daně?

"Po roce 2010 se výdaje na důchody vyšplhají na dvojnásobek. Na výši penzí si stěžují i ti, co se na začátku 90. let vrhli do podnikání, a na důchody si nic neplatili. V současnosti získá zpět zhruba tolik, kolik do systému odvedl, jen muž s měsíčním příjmem 7 000 Kč." Toto jsou jen některé z výroků, které zazněly během debaty odborníků o reformě důchodového systému.

Skutečné a oprávněné nájemné: málo známé veličiny

1. 12. 2004 | Jiří Šedivý | 22 komentářů

Skutečné a oprávněné nájemné: málo známé veličiny

Názory dvou odborníků směřují k deregulaci nájemného. Argumenty jsou nejen ekonomické, ale dokonce i sociální a poukazují na to, jak dnešní bytová situace nekopíruje základní zásady spravování majetku. Bydlení je ve skutečnosti dražší, než si prozatím umíme představit, a do reality se i novodobí vlastnící domů dostanou až v řádu desítek let.

Kombinace rovná se komplikace

26. 11. 2004 | Petr Šafránek | 3 komentáře

Kombinace rovná se komplikace

Diskuze k článkům o kombinaci hypotéky a kapitálové životní pojistky ukázaly, že většina zúčastněných uvažuje pouze v rovině čísel. Přinášíme proto jiný pohled. Jedná se o záležitosti, které vyčíslit nelze, ale přesto je při komplexním posouzení vhodnosti či nevhodnosti kombinace v žádném případě nelze pominout.

Je z krajů k lidem skutečně blíž?

24. 11. 2004 | Kateřina Havlíčková | 34 komentářů

Je z krajů k lidem skutečně blíž?

Opravdu nám pomůže, když bude stát na kraje převádět více peněz než dosud? Skutečně chceme, aby krajští úředníci rozhodovali například o tom, kolik peněz budou dostávat školy? Jedno je jisté: peníze by měly být přidělovány adresně, měly by jít tzv. za žákem. Dnešní praxe, kdy jsou financovány instituce, není dobrá.

Stát sáhnul podnikatelům na přídavky

19. 11. 2004 | Ludmila Řezníčková | 21 komentářů

Stát sáhnul podnikatelům na přídavky

Na některé živnostníky dolehne již tento měsíc tvrdost novely zákona o státní sociální podpoře. Mnozí totiž obdrží snížené přídavky na děti, někteří je dokonce nedostanou vůbec. Nejvíce se tato úprava paradoxně dotkne nízko příjmových skupin, například matek na rodičovské či podnikavých důchodců.

Kombinovaná hypotéka: jiný pohled, stejná odpověď

15. 11. 2004 | Martin Podávka | 221 komentářů

Kombinovaná hypotéka: jiný pohled, stejná odpověď

Kombinaci hypotéky a kapitálového životního pojištění jsme se rozhodli rozebrat ze všech možných stran. Dnes jsme pro vás připravili výpočty, přesněji porovnání výhodnosti kombinované hypotéky a standardního splácení hypotečního úvěru spojeného s rizikovým pojištěním. Výsledek? Poměrně jednoznačný.

Poplatky aneb úřední šiml řehtá stále vesele

11. 11. 2004 | Lucie Aschenbrennerová | 20 komentářů

Poplatky aneb úřední šiml řehtá stále vesele

Máte někdy pocit, že z nás úřady jen zbytečně tahají peníze? Přestáváte se ve změti nejrůznějších poplatků orientovat? Nový zákon o správních poplatcích navíc služby úřadů ještě zdražuje. Co vlastně jsou a k čemu slouží správní poplatky?

Podle čeho nakupovat a prodávat akcie

3. 11. 2004 | Richard Koza | 22 komentářů

Podle čeho nakupovat a prodávat akcie

Otázka v titulku by se mohla také nazvat otázkou za všechny peníze, neboť ten, kdo ovládá umění vhodně nakoupit a ve správný čas prodat akcie na burze, se určitě stane milionářem. Nejen ve zmíněných dvou základních dotazech však spočívá umění správného investování. Dobrý investor zná i pojmy jako míra rizika, správa peněz a čtení grafů.

Argentinská krize a poučení pro Českou republiku I.

1. 11. 2004 | Pavel Kohout | 27 komentářů

Argentinská krize a poučení pro Českou republiku I.

V první polovině 20. století patřila Argentina k nejbohatším zemím světa. Hospodářskou výkonností se řadila na úroveň Kanady. Během 20. století byla ovšem postižena neuvěřitelnou sérií zásadních chyb v hospodářské politice. V roce 2002 se octila ve stavu platební neschopnosti. Jak k tomu došlo?

Krach pojišťovny aneb nebuďme opilí jistotou

29. 10. 2004 | Simona Ely Plischke | 17 komentářů

Krach pojišťovny aneb nebuďme opilí jistotou

Víte, co se stane v případě, kdy pojišťovna neustojí své ztráty? Říkáte si, že má-li česká dcera silnou zahraniční matku, je vše, a tedy i vaše pojistka a peníze na ní, "v suchu"? Pak radši přehodnoťte své názory.

Nejvyšší výnosy nabízí stát

26. 10. 2004 | Kateřina Havlíčková | 34 komentářů

Nejvyšší výnosy nabízí stát

Neexistuje u nás výnosnější produkt než příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění a životní pojištění zaměstnance. Onu výnosnost ovšem nezajišťuje samotný produkt, ale nepřímá státní podpora, která nemá obdoby.

Proč nechci hypotéku s kapitálovou životní pojistkou

20. 10. 2004 | Petr Šafránek | 103 komentářů

Proč nechci hypotéku s kapitálovou životní pojistkou

Financování bydlení pomocí hypotečního úvěru s odloženou splátkou jistiny v kombinaci s kapitálovou životní pojistkou je často prezentováno jako velmi výhodné. Pojďme se proto podrobněji podívat na argumenty, které jsou klientům předkládány. Zjistíme, že jsou obvykle pouze "zastírací", protože tato kombinace nesplňuje základní podmínku výhodnosti.

Vyplatí se vám státní důchodové pojištění? II.

18. 10. 2004 | Kateřina Havlíčková | 27 komentářů

Vyplatí se vám státní důchodové pojištění? II.

Co nám prostřednictvím zákonů vzkazuje stát? Máme chodit co nejdříve do předčasného důchodu. Také klidně pracovat načerno a nechat se evidovat na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání. Anebo se "hodit marod", kdykoli se nám to hodí, ale to není všechno. Nevěříte? Pak si přečtěte druhý díl pátečního článku.

Porovnání produktů

Osobní účty

Běžný účet je nezbytnou součástí našeho života. Ne všechny se však hodí pro každého. Pomůžeme vám s výběrem.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Stát po půl roce opravil chybu v konsolidačním balíčku, která některým firmám a jejich...více

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Všeobecná zdravotní pojišťovna provádí největší výměnu průkazů pojištěnců za posledních...více

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Pojištění dlouhodobé péče od letoška dostalo daňové zvýhodnění. Pojišťovny přicházejí...více

Partners Financial Services