Důchodová reforma a zajištění na stáří 2015

Jste připraveni na penzijní reformu? Zajímá vás, na jakou penzi jednou dosáhnete, pokud sečtete první pilíř (státní důchod), druhý pilíř (dobrovolné důchodové spoření v penzijních společnostech), třetí pilíř (zaniklé penzijní připojištění se státním příspěvkem, z něhož vznikly transformované fondy zachovávající stávající podmínky a nové účastnické fondy se státní podporou, ale bez garance návratnosti) a další úspory (stavební spoření, termínované vklady, spořicí účty…)?

Ve spolupráci se serverem Finparáda vám přinášíme podrobný penzijní kalkulátor. Kalkulačka pracuje s inflací. Výši předpokládané inflace můžete nastavit podle vlastního odhadu, případně ponechejte námi nastavenou hodnotu.

Související články na téma důchodová reforma

Penzijní fondy: vábení klientů pokračuje

21. 11. 2007 | Věra Tůmová | 51 komentářů

Penzijní fondy: vábení klientů pokračuje

Penzijním fondům vzrostl zisk za první tři čtvrtletí letošního roku na 3,45 miliardy korun. Navíc se jim stále daří získávat nové klienty. Teď se chtějí zaměřit na zhruba milion dalších, převážně mladých lidí, které chtějí získat ještě před důchodovou reformou.

Důchodová reforma: o úspěších v Chile aneb je průběžný systém potřebný?

10. 10. 2006 | Martin Zika | 29 komentářů

Důchodová reforma: o úspěších v Chile aneb je průběžný systém potřebný?

Minulý týden zavítal do Prahy guru liberálních ekonomů, José Pinera, autor radikální reformy penzijního systému v Chile. V zemi byl de facto zrušen průběžný pilíř a lidé si na důchod spoří na svých individuálních účtech v penzijních fondech. Chilská důchodová reforma je zajímavá i proto, že proběhla před 25 lety. Z jejích výsledků už je tedy možné vzít si poučení, ať v kladném či záporném slova smyslu. Řada odborníků ji hodnotí jako úspěšnou. Faktem ale je, že se v Chile chystá "reforma reformy".

Česká ekonomika ve volebním roce: co čeká nás a naše kapsy?

24. 1. 2006 | Simona Ely Plischke | 2 komentáře

Česká ekonomika ve volebním roce: co  čeká nás a naše kapsy?

Průměrná mzda letos asi překoná 20 000 Kč. Díky silné koruně si budeme moci v zahraničí více vyhodit z kopýtka. Kolik za rok zaplatíme za euro či dolar? Co zdraží a co budeme nakupovat levněji? Schodek rozpočtů opět vzroste, nezaměstnanost klesne jen mírně. Jak s korunou zamává investice Hyundai? Co přední ekonomové očekávají od letošního vývoje českého hospodářství?

Události uplynulého měsíce: srpen

9. 9. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: srpen

Uteklo vám v srpnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru srpnových událostí.

Nezávislost KCP? Cílový stav na desetiletí

2. 3. 2005 | Martin Zika | 3 komentáře

Nezávislost KCP? Cílový stav na desetiletí

Víte, proč ani po roce stále nefunguje drahý systém Camass, tak jak by měl? Zda Komisi zajímá také problém důchodové reformy a její vliv na kapitálový trh? Co soudí o KCP veřejnost? Tato a další témata jsou obsahem druhé půlky našeho rozhovoru s předsedou Komise Pavlem Hollmannem.

Penzijní reforma: děti jsou také vkladem do systému

1. 3. 2005 | Kateřina Havlíčková | 22 komentářů

Penzijní reforma: děti jsou také vkladem do systému

Pokračujeme v prezentaci dalších částí návrhu důchodové reformy. Povinné pojištění invalidity u zdravotní pojišťovny a motivační snížení pojistných sazeb u rodičů a zaměstnavatelů "ohrožených" skupin zaměstnanců, to jsou další kroky, se kterými návrh nedílně počítá.

Další návrh důchodové reformy: deponovaný důchod

28. 2. 2005 | Kateřina Havlíčková | 36 komentářů

Další návrh důchodové reformy: deponovaný důchod

Jedním z návrhů penzijní reformy je snížení pojistných sazeb, postupné snižování důchodů na úroveň životního minima a posléze nahrazení penze doživotní rovnou dávkou. Důchod nad úrovní rovné dávky by již záležel na "úsporách" jednotlivců, použít by mohli např. to, co ušetřili na pojistném.

Finanční vzdělávání již na základní školu, říká Hollmann

23. 2. 2005 | Martin Zika | 14 komentářů

Finanční vzdělávání již na základní školu, říká Hollmann

Proč Komise pro cenné papíry podle názoru veřejnosti neplní své cíle a jak to chce napravit? Chystá se sjednotit podmínky pro zprostředkovatele? Uznává svůj dluh v přípravě prostředí pro nové produkty kapitálového trhu? Nejen o tom jsme si povídali s předsedou KCP Pavlem Hollmannem.

Vyšlápne expertní tým cestu penzijní reformě?

4. 11. 2004 | Martin Zika | 26 komentářů

Vyšlápne expertní tým cestu penzijní reformě?

Aby se naši politici konečně mohli pustit do nezbytné důchodové reformy, musejí nalézt společnou řeč v rámci rozumných mezí, zároveň potřebují kvalitní podklady a vůli po dohodě. I proto byla sestavena pracovní skupina, která se má na přípravě podkladů podílet. Může opravdu pomoci uskutečnění reformy? Šéf týmu, Vladimír Bezděk z ČNB, odpovídal na naše otázky.

Beneš: Peníze na důchod ať spravují penzijní fondy

4. 8. 2004 | Martin Zika | 9 komentářů

Beneš: Peníze na důchod ať spravují penzijní fondy

"Vzhledem ke konkurenčnímu boji se nikdy nedozvíte, kolik kusů daného cenného papíru se v portfoliu penzijního fondu nachází" nebo "fondy již sice mohou 70 % majetku investovat do akcií, prakticky to ale možné není". To jsou krátké úryvky ze slov Petra Beneše, viceprezidenta Asociace penzijních fondů ČR, který odpovídal na vaše dotazy.

Pomůže reforma snížit nezaměstnanost?

29. 10. 2003 | František Marek | 18 komentářů

Pomůže reforma snížit nezaměstnanost?

Vysoká cena práce v ČR je překážkou pro zaměstnávání lidí. Podnikatel má sice možnosti jak dát někomu práci tak, aby pro něj realizace zakázky neztratila smysl. Ne všechny, byť využívané, jsou ovšem legální.

Mezinárodní odborná konference Pensions In Central And Eastern Europe

24. 7. 2003 | Petra Postlova

Ve dnech 3. a 4. září se v Praze uskuteční druhá výroční konference s názvem "Pensions in Central and Eastern Europe". Je to dosud největší mezinárodní sektání specialistů v oblasti důchodového pojištění, jejichž aktivity se týkají střední a východní Evropy.

Na skutečnou reformu si musíme počkat

10. 6. 2003 | Vladimír Pikora | 18 komentářů

Na skutečnou reformu si musíme počkat

Navrhovaná reforma veřejných financí jde v zásadě správným směrem. Je ovšem připravována nesourodou vládou, která na mnoho věcí jen těžko hledá společný názor. A tak se z důkladné reformy stává spíše sada dílčích opatření.

Za volebními hesly se skrývá realismus

4. 4. 2002 | Jakub Dusílek | 4 komentáře

Za volebními hesly se skrývá realismus

Reforma důchodového systému je možná vděčné téma pro nalákání voličů v předvolební kampani, avšak její realizace je nevděčná a tím pro politiky odtažitá.

Konec státní podpory?

6. 3. 2002 | Tomáš Prouza | 34 komentářů

Konec státní podpory?

V posledních dnech se často mluví o státní podpoře stavebního spoření a o jejím možném omezení. Stavební spoření ale není jediným finančním produktem, na který stát přispívá. Ale možná by neškodilo, kdyby si stát ve státních podporách udělal pořádek.

Stránka 16/16

16

Následující

Partners Financial Services