Hypotéka po daňové reformě a sjednocení DPH - o kolik se vám prodraží?

Tato unikátní kalkulačka vám umožní porovnat, jak se změní cena hypotéky (a nemovitosti, kterou se chystáte hypotékou financovat), pokud dojde ke schválení daňové reformy a sjednocení DPH. Jestliže hledáte bydlení, spočítejte si, zda se vám opravdu vyplatí čekat, nebo je lepší rychle jednat. Pokud totiž opravdu dojde ke sjednocení daně z přidané hodnoty a zrušení možnosti odečíst si úroky z hypotéky z daní, máme se na co těšit. Rozdíl mezi „teď“ a „v budoucnu“ totiž může činit i několik set tisíc korun.

O kolik se vám prodraží hypotéka po daňové reformě a sjednocení DPH?

%
%
let
%

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda
Nahlásit nepravdivé nebo zastaralé informace

Další kalkulačky

Návod na pilotáž kalkulačky

Výše záměru udává kupní cenu nemovitosti.

Volnými prostředky se myslí naspořená částka, kterou použijete na realizaci koupi nemovitosti.

Datum realizace udává den, kdy si nemovitost na hypoteční úvěr pořídíte. Toto datum je přitom klíčové pro správnou funkčnost kalkulačky. Ovlivňuje jednak výši DPH:

  • pokud si nastavíte datum realizace před 1. 1. 2012, zaplatíte státu na DPH 10 % z ceny nemovitosti,
  • pokud si nastavíte datum realizace mezi 1. 1. 2012 a 1. 1. 2013, zaplatíte státu na DPH 14 % z ceny nemovitosti
  • pokud si nastavíte datum realizace po 1. 1. 2013, zaplatíte státu na DPH 17,5 % z ceny nemovitosti,

zároveň ovlivňuje také maximální výši úroků , které si můžete odečíst z daní:

  • pokud si nastavíte datum realizace před 1. 1. 2012 (a počítáte, že návrh nevstoupí v platnost), vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 300 000 korun,
  • pokud si nastavíte datum realizace před 1. 1. 2012 (a kalkulujete s tím, že návrh vstoupí v platnost), vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 150 000 korun,
  • pokud si nastavíte datum realizace po 1. 1. 2012, vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 0 korun.

Chcete-li zjistit, jak výpočet ovlivní rozdílná inflace a také jak se kvůli inflaci „znehodnotí“ vaše hypotéka (kolik celkem reálně zaplatíte), pracujete s kolonkou Inflace.

Kolonka Daň z příjmu vám zase umožní připravit se na změnu v její výši. Po schválení Kalouskova návrhu totiž dojde k jejímu zvýšení z 15 procent na 19 procent.

Maximální odečitatelné úroky udávají, jakou maximální výši úroku si budete moci odepsat z daní. Pokud si nastavíte datum realizace před 1. 1. 2012 (a návrh nevstoupí v platnost), vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 300 000 korun. Jestliže si nastavíte datum realizace před 1. 1. 2012 (a kalkulujete s tím, že návrh již vstoupil v platnost), vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 150 000 korun. Pokud si nastavíte datum realizace po 1. 1. 2012, vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 0 korun. Pozor! U nižších hypoték se nemusí projevit rozdíl mezi úrokovým odpočtem ve výši 150 000 a 300 000 korun ročně!

Délka splácení udává, kolik let plánujete hypotéku splácet.

Úroková sazba pak určuje, jak bude vaše hypotéka úročena po celou dobu svého trvání.

Související články na téma daňová reforma, hypoteční banka, hypoteční úvěr, hypotéka, o kolik se vám prodraží

Události uplynulého měsíce: únor

3. 3. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: únor

Uteklo vám v únoru něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru únorových událostí.

Fungují úvěry na bydlení v České republice, jak mají?

17. 2. 2006 | Kateřina Boušová

Fungují úvěry na bydlení v České republice, jak mají?

Jsou hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření dostupné všem, kteří je potřebují? Pomáhají tyto nástroje bydlení skutečně řešit, nebo mají nevyužité rezervy? Obstojí české hypoteční banky a stavební spořitelny ve srovnání s bankami EU? Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte v našem článku.

Vybíráte si úvěr na bydlení? Nezapomeňte do nákladů započítat i povinná pojištění

15. 2. 2006 | Kateřina Boušová

Vybíráte si úvěr na bydlení? Nezapomeňte do nákladů započítat i povinná pojištění

Pokud úvěr zajistíte nemovitostí, budete ji muset pojistit. K úvěru hypoteční banky a stavební spořitelny v některých případech vyžadují i životní pojištění. Kdy banky pojistky vyžadují, jaká pojistka je ta správná a na čem závisí její výše? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v našem článku.

Vyplatí se právě vám investovat do nemovitosti? Spočítejte si to!

2. 2. 2006 | Petr Syrový | 17 komentářů

Vyplatí se právě vám investovat do nemovitosti? Spočítejte si to!

Uvažujete o koupi nemovitosti za účelem jejího pronájmu? Máme pro vás exkluzivní nástroj: kalkulačku, která například spočítá, jaké měsíční cash flow bude vaše investice generovat či jaké celkové výnosnosti dosáhnete. Můžete ji použít také pro hledání kritického scénáře investice nebo stanovení minimální výše nájmu. Vše předvedeme a vysvětlíme na příkladu a upozorníme na všechny náklady spojené s investováním do nemovitostí.

Hypotéku, nebo úvěr ze stavebního spoření?

27. 1. 2006 | Linda Fejtková | 14 komentářů

Hypotéku, nebo úvěr ze stavebního spoření?

Stavební spořitelny se již několik let cíleně snaží hypotékám konkurovat, nulová akontace je již téměř běžná, ale prodlužuje se i doba splatnosti. Jaký je tedy mezi úvěrem a hypotékou rozdíl? Co je pro klienta výhodnější? Na tuto zapeklitou otázku se pokusíme odpovědět srovnáním několika konkrétních příkladů, a to především z hlediska RPSN.

U které stavební spořitelny uzavřít smlouvu?

23. 1. 2006 | Kateřina Boušová | 22 komentářů

U které stavební spořitelny uzavřít smlouvu?

Hledáte produkt, se kterým svoje peníze bezpečně zhodnotíte nebo potřebujete půjčit na bydlení? Stavební spoření je dobrou volbou. Kterou spořitelnu si ale vybrat? Záleží hlavně na tom, co přesně od uzavření smlouvy očekáváte. Dříve než smlouvu podepíšete, přečtěte si naši analýzu nabídky stavebních spořitelen.

Pětileté fixace hypoték dobíhají, budete refinancovat?

16. 1. 2006 | Linda Fejtková | 21 komentářů

Pětileté fixace hypoték dobíhají, budete refinancovat?

V letech 2000 a 2001 se hypotéky nejčastěji sjednávaly se sazbou vázanou na 5 let. Brzy tak u mnoha hypotečních úvěrů nastane tzv. výročí. Mnoho klientů si nejspíš začne klást otázku, zda hypotéku refinancovat, či přijmout sazbu, kterou jim banka nově nabízí. O co při refinancování úvěru jde a komu se vyplatí? Spočítejte si právě vaši situaci.

Události uplynulého měsíce: prosinec

6. 1. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: prosinec

Uteklo vám v prosinci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru prosincových událostí.

Daň z příjmů zaměstnanců za rok 2005: (ne)výhodné novinky

4. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 23 komentářů

Daň z příjmů zaměstnanců za rok 2005: (ne)výhodné novinky

Významnými novinkami, které můžeme využít při účtování za rok 2005, jsou daňové zvýhodnění a společné zdanění manželů. Poradíme, zda se vám tyto instrumenty vyplatí a jak je co nejlépe využít. A nezapomeňte, že se blíží termín pro podání žádosti o roční zúčtování daně, pokud o něj chcete požádat svého zaměstnavatele.

Jak se bydlí v postkomunistických zemích?

16. 12. 2005 | Kateřina Boušová

Jak se bydlí v postkomunistických zemích?

Podařilo se ve Střední a Východní Evropě po pádu komunistického režimu obnovit zdravé tržní financování bydlení? Jaké problémy při transformaci nastaly? Jak probíhal vývoj tržního financování bydlení od roku 1990 do současnosti? A kam směřuje?

Jaké možnosti půjček na bydlení mají Evropané?

14. 12. 2005 | Kateřina Boušová

Jaké možnosti půjček na bydlení mají Evropané?

Funguje trh s úvěry na bydlení v České republice uspokojivě? Je nabídka českých stavebních spořitelen a hypotečních bank srovnatelná s vyspělou Evropou? Nebo je to v jiných zemích lepší? Jak to vypadá v Německu, Francii a Velké Británii se dozvíte dále.

Aby nám paneláky nespadly na hlavu

13. 12. 2005 | Karel Doležal | 10 komentářů

Aby nám paneláky nespadly na hlavu

Bydlíte v paneláku? Pak možná řešíte špatný nebo dokonce havarijní stav domu. Panely praskají a rozestupují se, střechou zatéká, fasáda by potřebovala nový nátěr či zateplení, ale kde na to vzít peníze? Více než dvě třetiny ze všech panelových domů v ČR jsou ve vlastnictví jejich obyvatel, a pokud ve fondu oprav není dostatek peněz, nezbývá než si na rekonstrukci půjčit. Jde to i u stavebních spořitelen.

Události uplynulého měsíce: listopad

2. 12. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: listopad

Uteklo vám v listopadu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru listopadových událostí.

Vyzvedněte si státní dárečky

1. 12. 2005 | Petr Vykoukal | 3 komentáře

Vyzvedněte si státní dárečky

Blížící se konec roku je posledním momentem, kdy můžete využít výhod, které vám stát nabízí u některých finančních produktů. U životních pojistek a hypotečních úvěrů můžete ušetřit na daních, u stavebního spoření a penzijního připojištění vám stát ještě přímo přidá peníze.

FREDY

23. 11. 2005 | Pavel Slavík

Hypotéka ING: je Oranžová dobrá?

18. 11. 2005 | Karel Doležal | 3 komentáře

Hypotéka ING: je Oranžová dobrá?

Na začátku roku nabídla ING Banka hypotéku, kterou za pár dní v tichosti stáhla a v září ji upravenou, pod jménem Oranžová hypotéka, opět představila. Novinka se ale zdá méně přehledná a v některých aspektech i horší. S čím banka přišla a jak její hypoteční benjamínek dopadl v porovnání s konkurencí?

Registry: co všechno o vás ví váš bankéř

11. 11. 2005 | Petr Vykoukal | 4 komentáře

Registry: co všechno o vás ví váš bankéř

Už jste někdy měli bankovní úvěr, zároveň například ledničku koupenou na splátky a došly vám peníze na splácení dluhů? Napadlo vás jít si půjčit do třetí instituce? Tak na to rychle zapomeňte, tyto firmy totiž o vás vědí více než si myslíte a váš "trik" snadno odhalí.

Události uplynulého měsíce: říjen

4. 11. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: říjen

Uteklo vám v říjnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru říjnových událostí.

Porovnání hypoték

Pojem hypotéka zná každý. Lze s ním financovat nákup bytu či jiné nemovitosti. Spočítejte si splátky hypotéky podle aktuálních úrokových sazeb.

Česká spořitelnaEqua bankMoneta Money BankHypoteční bankaa další...

Hypoteční poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Pojisteni bytu na HU
Poradna > Hypoteční úvěr

Otázka: Dobry den, zdedil jsem byt, ktery je pojisten, protoze je na nem zastava na Hypotecni uver treti osoby. Pojistku podepsal puvodni majitel. Ja ziji dlouhodobe v zahranici. Pravdepodobne tedy pojistku dal... více

Hypoteční úvěr

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Partners Financial Services