Hypotéka po daňové reformě a sjednocení DPH - o kolik se vám prodraží?

Tato unikátní kalkulačka vám umožní porovnat, jak se změní cena hypotéky (a nemovitosti, kterou se chystáte hypotékou financovat), pokud dojde ke schválení daňové reformy a sjednocení DPH. Jestliže hledáte bydlení, spočítejte si, zda se vám opravdu vyplatí čekat, nebo je lepší rychle jednat. Pokud totiž opravdu dojde ke sjednocení daně z přidané hodnoty a zrušení možnosti odečíst si úroky z hypotéky z daní, máme se na co těšit. Rozdíl mezi „teď“ a „v budoucnu“ totiž může činit i několik set tisíc korun.

O kolik se vám prodraží hypotéka po daňové reformě a sjednocení DPH?

%
%
let
%

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda
Nahlásit nepravdivé nebo zastaralé informace

Další kalkulačky

Návod na pilotáž kalkulačky

Výše záměru udává kupní cenu nemovitosti.

Volnými prostředky se myslí naspořená částka, kterou použijete na realizaci koupi nemovitosti.

Datum realizace udává den, kdy si nemovitost na hypoteční úvěr pořídíte. Toto datum je přitom klíčové pro správnou funkčnost kalkulačky. Ovlivňuje jednak výši DPH:

  • pokud si nastavíte datum realizace před 1. 1. 2012, zaplatíte státu na DPH 10 % z ceny nemovitosti,
  • pokud si nastavíte datum realizace mezi 1. 1. 2012 a 1. 1. 2013, zaplatíte státu na DPH 14 % z ceny nemovitosti
  • pokud si nastavíte datum realizace po 1. 1. 2013, zaplatíte státu na DPH 17,5 % z ceny nemovitosti,

zároveň ovlivňuje také maximální výši úroků , které si můžete odečíst z daní:

  • pokud si nastavíte datum realizace před 1. 1. 2012 (a počítáte, že návrh nevstoupí v platnost), vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 300 000 korun,
  • pokud si nastavíte datum realizace před 1. 1. 2012 (a kalkulujete s tím, že návrh vstoupí v platnost), vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 150 000 korun,
  • pokud si nastavíte datum realizace po 1. 1. 2012, vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 0 korun.

Chcete-li zjistit, jak výpočet ovlivní rozdílná inflace a také jak se kvůli inflaci „znehodnotí“ vaše hypotéka (kolik celkem reálně zaplatíte), pracujete s kolonkou Inflace.

Kolonka Daň z příjmu vám zase umožní připravit se na změnu v její výši. Po schválení Kalouskova návrhu totiž dojde k jejímu zvýšení z 15 procent na 19 procent.

Maximální odečitatelné úroky udávají, jakou maximální výši úroku si budete moci odepsat z daní. Pokud si nastavíte datum realizace před 1. 1. 2012 (a návrh nevstoupí v platnost), vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 300 000 korun. Jestliže si nastavíte datum realizace před 1. 1. 2012 (a kalkulujete s tím, že návrh již vstoupil v platnost), vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 150 000 korun. Pokud si nastavíte datum realizace po 1. 1. 2012, vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 0 korun. Pozor! U nižších hypoték se nemusí projevit rozdíl mezi úrokovým odpočtem ve výši 150 000 a 300 000 korun ročně!

Délka splácení udává, kolik let plánujete hypotéku splácet.

Úroková sazba pak určuje, jak bude vaše hypotéka úročena po celou dobu svého trvání.

Související články na téma daňová reforma, hypoteční banka, hypoteční úvěr, hypotéka, o kolik se vám prodraží

Události uplynulého měsíce: červen

8. 7. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: červen

Uteklo vám v červnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru červnových událostí.

Hypotéka s IŽP: třetina peněz vyletí oknem

1. 7. 2005 | Simona Ely Plischke | 137 komentářů

Hypotéka s IŽP: třetina peněz vyletí oknem

Raiffeisenbank přišla na trh s hypotékou kombinovanou s investičním životním pojištěním. Prý tím "reaguje na neustále rostoucí oblibu IŽP, které dává možnost vyššího úrokového zhodnocení." Předpokládáme, že ji budou následovat další banky. Chceme vás před ní pomocí několika čísel a argumentů varovat. Přečtěte si, proč od ní dát ruce pryč.

Pořiďte dětem byt, který ze dvou třetin zaplatí jiní

30. 6. 2005 | Pavel Řehulka | 31 komentářů

Pořiďte dětem byt, který ze dvou třetin zaplatí jiní

Pokud jste někdy přemýšleli o tom, kde budou bydlet vaše děti, jistě vás napadlo, že to nebudou mít lehké. Ceny starších bytů na mnoha místech ČR převyšují hodnotu miliónu Kč a nové byty se prodávají i za několikanásobek této ceny. Přesto ale existuje cesta, jak můžete svým dětem pořídit vlastní byt jen za několik set korun měsíčně.

Trh s nemovitostmi je největší bublina v historii

23. 6. 2005 | Martin Zika | 18 komentářů

Trh s nemovitostmi je největší bublina v historii

Ještě nikdy v historii nerostly reálné ceny domů tak rychle, po tak dlouhou dobu a v tolika zemích světa, tvrdí týdeník The Economist. Trhy s nemovitostmi doslova bouřily od Spojených států, Británie, Francie, Španělsko až po Čínu. Rostoucí ceny podepřely chřadnoucí světovou ekonomiku po splasknutí akciové bubliny v roce 2000. Co když se ale teď nemovitostní trh hroutí?

Hypotéka nemusí být správné řešení

10. 6. 2005 | Petr Vykoukal | 32 komentářů

Hypotéka nemusí být správné řešení

"Proč platit vysoký nájem?Kupte si vlastní byt na hypotéku, je to levnější!" Podobnou výzvu jste určitě slyšeli mnohokrát, často doplněnou tabulkami ukazujícími měsíční úspory v řádu stovek až tisíců Kč. Jenže ona to vůbec nemusí být pravda. Splátka bance je totiž jen začátek, musíte platit pojištění, fond oprav atd. Po sečtení všech položek už vše může být jinak.

Dotace aneb jak si EU šlape na vlastní krk

7. 6. 2005 | Kateřina Havlíčková | 16 komentářů

Dotace aneb jak si EU šlape na vlastní krk

Evropa miluje dotace a rozdává je ve velkém. Jen subvence pro zemědělce spasou 40 % unijního rozpočtu. Čím víc peněz je takto přerozdělováno, tím víc je deformován trh i samotné podnikatelské smýšlení. Cílem už není aktivně a svobodně podnikat a tvořit, ale získat dotace. Jsou potřeba, nebo EU podřezává větev vlastnímu rozvoji?

Klíčový plán vykouzlí miliónové úspory. Opravdu?

6. 6. 2005 | Dana Chytilová | 14 komentářů

Klíčový plán vykouzlí miliónové úspory. Opravdu?

"Splňte si své sny a přání," lákají letáky ČSOB Klíčového plánu. Otevírá Klíčový plán skutečně ty správné dveře? Nebo jde jen o to naložit vám ty produkty, které ještě nemáte? Případně i ty, které už máte? Otestovali jsme pobočky.

Události uplynulého měsíce: květen

3. 6. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: květen

Uteklo vám v květnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Nahlédněte do výběru květnových událostí.

Je účelné přispívat na nájemné?

1. 6. 2005 | Jiří Šedivý | 1 komentářů

Je účelné přispívat na nájemné?

Příspěvek na bydlení je v EU nejrozšířenější způsob podpory domácností s nízkými příjmy. Je efektivní, přesně zacílený, ale způsobuje deformaci trhu a má také další nevýhody. Měla by ČR tento nástroj posílit, nebo utlumovat?

Končí vám fixace hypotéky? Počítejte dobře!

1. 6. 2005 | Lev Dvorok | 6 komentářů

Končí vám fixace hypotéky? Počítejte dobře!

Po skončení úrokové fixace nabízí hypoteční banky zpravidla horší sazby, než jakými oslovují nové klienty. Jste-li v takové situaci, máte na výběr: novou sazbu přijmete, nebo si vezmete hypotéku v jiné bance. Přináší to sice dodatečné náklady finanční i časové, ve výsledku se to ale může výrazně vyplatit. Spočítejte si právě vaše možnosti na naší kalkulačce.

Zvládnete růst hypoteční sazby? Přesvědčte se!

26. 5. 2005 | Lev Dvorok | 12 komentářů

Zvládnete růst hypoteční sazby? Přesvědčte se!

Přemýšlíte nad hypotečním úvěrem nebo jej již splácíte? S neměnnou výší úrokové sazby počítat nemůžete. Pokud vzroste, což je pravděpodobné, vzroste i vaše splátka. Budete na ni potom ještě vůbec mít? Můžete si dovolit kratší fixaci? Máme pro vás příklady a hlavně kalkulačku. Spočítejte si, na co ještě stačíte.

Prvorepublikové nájmy: regulované, ale jinak

26. 5. 2005 | Jiří Mikolášek | 6 komentářů

Prvorepublikové nájmy: regulované, ale jinak

První republika je v myslích Čechoslováků obvykle spojena se zlatou érou demokracie, volného trhu a ekonomické prosperity. Nicméně takové tvrzení by bylo značně přehnané, například nájemní bydlení bylo regulované, a to dokonce silně. Porovnáme-li ale tehdejší regulaci s tou současnou, nezbývá než závidět.

Finanční plán Fincentra očima odborné poroty

18. 5. 2005 | redakce Peníze.CZ

Finanční plán Fincentra očima odborné poroty

Práci poradce společnosti Fincentrum jsme, tak jako obvykle, nechali posoudit čtyřem odborníkům. Jejich komentáře jsme podle jednotlivých hodnocených kritérií přehledně seřadili do tabulky. Dva z porotců dokonce připravili vlastní návrhy řešení, které vám jsou samozřejmě rovněž k dispozici.

Úvěr na bydlení? Ale jaký a jak?

12. 5. 2005 | Jiří Šedivý | 2 komentáře

Úvěr na bydlení? Ale jaký a jak?

Konkurence na trhu půjček na bydlení se přiostřuje. Úvěry, meziúvěry, nové "hypo-top-úvěry", hypotéky a nejrůznější kombinace… Kdo se v tom má vyznat? Setřídili jsme a představujeme možnosti trhu úvěrů na bydlení.

Události uplynulého měsíce: duben

6. 5. 2005 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Události uplynulého měsíce: duben

Uteklo vám v dubnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru dubnových událostí.

Nájemné neurčují majitelé, říká Šimeček

4. 5. 2005 | Jiří Šedivý | 5 komentářů

Nájemné neurčují majitelé, říká Šimeček

Předsedy Občanského sdružení majitelů domů jste se ptali na to, kam vzroste nájemné v bytech, kde je dosud zmraženo. Nájemné podle něj určuje zásadně trh a ne majitelé, proto jsou obavy o dramatické nárůsty liché. Přečtěte si jeho další odpovědi.

Prodáváte byt s hypotékou?

14. 4. 2005 | Jiří Šedivý | 7 komentářů

Prodáváte byt s hypotékou?

Koupili jste s pomocí hypotečního úvěru, který stále ještě splácíte, nemovitost a tu teď chcete prodat? Jak naložit s hypotékou? Musíte ji celou splatit, nebo existuje i jiné řešení? Možností je víc, poradíme vám.

Ještě chcete bydlet ve vlastním?

11. 4. 2005 | Simona Ely Plischke | 16 komentářů

Ještě chcete bydlet ve vlastním?

Podle posledních ukazatelů cen bydlení týdeníku The Economist je v současné době v mnoha zemích podstatně levnější bydlet v nájmu, než byt nebo dům koupit. Podívejme se, proč je tomu tak a jaký další vývoj lze očekávat.

Porovnání hypoték

Pojem hypotéka zná každý. Lze s ním financovat nákup bytu či jiné nemovitosti. Spočítejte si splátky hypotéky podle aktuálních úrokových sazeb.

Česká spořitelnaEqua bankMoneta Money BankHypoteční bankaa další...

Hypoteční poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Pojisteni bytu na HU
Poradna > Hypoteční úvěr

Otázka: Dobry den, zdedil jsem byt, ktery je pojisten, protoze je na nem zastava na Hypotecni uver treti osoby. Pojistku podepsal puvodni majitel. Ja ziji dlouhodobe v zahranici. Pravdepodobne tedy pojistku dal... více

Hypoteční úvěr

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Partners Financial Services