Hypotéka po daňové reformě a sjednocení DPH - o kolik se vám prodraží?

Tato unikátní kalkulačka vám umožní porovnat, jak se změní cena hypotéky (a nemovitosti, kterou se chystáte hypotékou financovat), pokud dojde ke schválení daňové reformy a sjednocení DPH. Jestliže hledáte bydlení, spočítejte si, zda se vám opravdu vyplatí čekat, nebo je lepší rychle jednat. Pokud totiž opravdu dojde ke sjednocení daně z přidané hodnoty a zrušení možnosti odečíst si úroky z hypotéky z daní, máme se na co těšit. Rozdíl mezi „teď“ a „v budoucnu“ totiž může činit i několik set tisíc korun.

O kolik se vám prodraží hypotéka po daňové reformě a sjednocení DPH?

%
%
let
%

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda
Nahlásit nepravdivé nebo zastaralé informace

Další kalkulačky

Návod na pilotáž kalkulačky

Výše záměru udává kupní cenu nemovitosti.

Volnými prostředky se myslí naspořená částka, kterou použijete na realizaci koupi nemovitosti.

Datum realizace udává den, kdy si nemovitost na hypoteční úvěr pořídíte. Toto datum je přitom klíčové pro správnou funkčnost kalkulačky. Ovlivňuje jednak výši DPH:

  • pokud si nastavíte datum realizace před 1. 1. 2012, zaplatíte státu na DPH 10 % z ceny nemovitosti,
  • pokud si nastavíte datum realizace mezi 1. 1. 2012 a 1. 1. 2013, zaplatíte státu na DPH 14 % z ceny nemovitosti
  • pokud si nastavíte datum realizace po 1. 1. 2013, zaplatíte státu na DPH 17,5 % z ceny nemovitosti,

zároveň ovlivňuje také maximální výši úroků , které si můžete odečíst z daní:

  • pokud si nastavíte datum realizace před 1. 1. 2012 (a počítáte, že návrh nevstoupí v platnost), vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 300 000 korun,
  • pokud si nastavíte datum realizace před 1. 1. 2012 (a kalkulujete s tím, že návrh vstoupí v platnost), vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 150 000 korun,
  • pokud si nastavíte datum realizace po 1. 1. 2012, vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 0 korun.

Chcete-li zjistit, jak výpočet ovlivní rozdílná inflace a také jak se kvůli inflaci „znehodnotí“ vaše hypotéka (kolik celkem reálně zaplatíte), pracujete s kolonkou Inflace.

Kolonka Daň z příjmu vám zase umožní připravit se na změnu v její výši. Po schválení Kalouskova návrhu totiž dojde k jejímu zvýšení z 15 procent na 19 procent.

Maximální odečitatelné úroky udávají, jakou maximální výši úroku si budete moci odepsat z daní. Pokud si nastavíte datum realizace před 1. 1. 2012 (a návrh nevstoupí v platnost), vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 300 000 korun. Jestliže si nastavíte datum realizace před 1. 1. 2012 (a kalkulujete s tím, že návrh již vstoupil v platnost), vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 150 000 korun. Pokud si nastavíte datum realizace po 1. 1. 2012, vyplňte do políčka Max. odečitatelné úroky částku 0 korun. Pozor! U nižších hypoték se nemusí projevit rozdíl mezi úrokovým odpočtem ve výši 150 000 a 300 000 korun ročně!

Délka splácení udává, kolik let plánujete hypotéku splácet.

Úroková sazba pak určuje, jak bude vaše hypotéka úročena po celou dobu svého trvání.

Související články na téma daňová reforma, hypoteční banka, hypoteční úvěr, hypotéka, o kolik se vám prodraží

Realita nereálných výpočtů

5. 11. 2004 | Lev Dvorok | 37 komentářů

Realita nereálných výpočtů

V praxi se setkáváme s porovnáváním hypoték podle kritéria "kolik celkově zaplatíme". Často se touto cestou hodnotí i kombinace úvěru a kapitálového životního pojištění. Takové srovnání je ovšem chybné. Je to jen další příklad toho, jak zneužít čísla, která se prezentují někomu, kdo jim moc nerozumí a jenom jim věří.

Proč nechci hypotéku s kapitálovou životní pojistkou

20. 10. 2004 | Petr Šafránek | 103 komentářů

Proč nechci hypotéku s kapitálovou životní pojistkou

Financování bydlení pomocí hypotečního úvěru s odloženou splátkou jistiny v kombinaci s kapitálovou životní pojistkou je často prezentováno jako velmi výhodné. Pojďme se proto podrobněji podívat na argumenty, které jsou klientům předkládány. Zjistíme, že jsou obvykle pouze "zastírací", protože tato kombinace nesplňuje základní podmínku výhodnosti.

Bez prokázání příjmů, zato s řadou otazníků

8. 10. 2004 | Jiří Šedivý | 103 komentářů

Bez prokázání příjmů, zato s řadou otazníků

Chcete půjčku na byt nebo dům, ale nemůžete nebo nechcete vyhovět požadavku bank, tedy prokázat své příjmy? I pro vás nabízí úvěrový trh řešení: splátkový prodej nemovitostí. Hlavní podmínkou je zástava pojištěné nemovitosti a pravidelné splácení. Vypadá to dobře, ale možných rizik, háčků i nestandardních postupů jsme našli hned několik.

Každá hypotéka má něco do sebe

24. 9. 2004 | Jiří Šedivý | 2 komentáře

Každá hypotéka má něco do sebe

Konkurenční boj na hypotečním trhu postupně přináší další výhody pro klienty. Banky se trumfují nejen nejnižšími sazbami, dlouhodobými fixacemi, dosažitelností úvěru, ale třeba i zpracováním dokumentace zdarma nebo jejím zpoplatněním až v případě poskytnutí úvěru. Kam zajít, je-li pro vás důležité to, či ono?

Hypotéku? Na poslední chvíli?

20. 9. 2004 | Jiří Šedivý | 7 komentářů

Hypotéku? Na poslední chvíli?

Úrokové sazby na českém trhu se v prvním pololetí roku odrazily od pomyslného dna a zamířily vzhůru. Tento trend se na trhu projevuje i zdražením hypotečních úvěrů, především s kratší dobou fixace. Některé banky však lákají klienty na dočasné zmrazení sazeb a výhodnost půjčky. Jak se věci skutečně mají? Jaké jsou další novinky trhu hypoték?

Ve švédském registru najdeš vše

8. 9. 2004 | Kristýna Havligerová | 8 komentářů

Ve švédském registru najdeš vše

Ve Švédsku obsahuje databáze s osobními údaji o občanech mnohem více údajů než u nás, například identifikační číslo, hodnotu majetku nebo výši zaplacených daní. Pojďme se podívat, jak vypadá registr podle švédského receptu.

Daním, daníš, daníme svůj příjem

27. 8. 2004 | Vendula Hilkovičová | 4 komentáře

Daním, daníš, daníme svůj příjem

I když platit daně asi nikoho netěší, setkáváme se s nimi dnes a denně. Mezi ty, které se nás přímo dotýkají, patří i daň z příjmů fyzických osob. A protože opakování je matka moudrosti, pojďme se podívat, jak to tedy s touto daní je.

Meziúvěry: dobrá zpráva, konkurence funguje

25. 8. 2004 | Linda Fejtková | 6 komentářů

Meziúvěry: dobrá zpráva, konkurence funguje

Stavební spoření v současné chvíli není jen výhodným prostředkem k ukládání peněz, ale stále více je využíváno k získání úvěrů určených k řešení bytové situace. Pojďme se tedy podívat, jak nejrychleji a co nejvíce peněz získat od stavebních spořitelen.

Chcete zlevnit hypotéku?

11. 8. 2004 | Jiří Šedivý | 37 komentářů

Chcete zlevnit hypotéku?

Pořizujete dům nebo byt a nemáte dostatek peněz? Vzít si hypotéku a vydat se ze všech peněz možná není rozumné řešení. Existuje levnější: použít hypotéku a s pomocí dalších produktů si vydělat na její úročení.

Spořicí produkty od H po V

10. 8. 2004 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Spořicí produkty od H po V

Zůstává vám měsíčně pár stovek korun na spoření? Nevíte, kam s nimi? Pokud preferujete jistotu před rizikem, máme pro vás důležité informace o šesti základních spořících produktech. Od hypotečních zástavních listů přes stavební spoření až po vkladové listy.

Malá násobilka životního pojištění

15. 7. 2004 | Simona Ely Plischke | 7 komentářů

Malá násobilka životního pojištění

Sousloví "životní pojištění" na nás útočí ze všech možných reklamních ploch. Víc než pocit, že jste vlastně pěkný sobec nemyslící na rodinu, nemáte-li tento produkt ještě uzavřen, vám tato často emotivně laděná inzerce ale nepřinese. My nabízíme mnohem více informací, nahlédněte "za billboard" s námi.

Malá škola zvyšování úroků: hlavně nenápadně!

13. 7. 2004 | Jiří Šedivý | 24 komentářů

Malá škola zvyšování úroků: hlavně nenápadně!

ČNB nebyla první, kdo na našem trhu zvýšil úrokové sazby. Mnohem rafinovaněji a o tři dny dříve to po indiánsku, tedy nenápadně, provedla Česká spořitelna. Víte, jak se dělají na našem trhu nepopulární kroky?

Deregulaci nájmů se nevyhneme, říká Martin Lux III.

25. 6. 2004 | Martin Zika | 2 komentáře

Deregulaci nájmů se nevyhneme, říká Martin Lux III.

Závěrečná část trilogie otázek a odpovědí o bydlení je tu. Zajímá vás, jak obtížné je získat důvěryhodné údaje, jak vypadá bytová politika v Evropě, nebo jste zatím nenašli odpověď na svůj dotaz? Pak čtěte dnešní odpovědi Martina Luxe.

Deregulaci nájmů se nevyhneme, říká Martin Lux

23. 6. 2004 | Martin Zika | 7 komentářů

Deregulaci nájmů se nevyhneme, říká Martin Lux

Dojde po deregulaci k poklesu tržního nájemného? Nerozdělí se v jejím důsledku města na části podle příjmu obyvatel, nevzniknou ghetta sociálně slabých? Je-li vůbec reálné deregulaci nájmů očekávat, pak v jakém rozsahu? Martin Lux odpovídá na vaše dotazy.

Reforma daní a státního aparátu podle našich čtenářů

18. 6. 2004 | Jiří Šedivý | 30 komentářů

Reforma daní a státního aparátu podle našich čtenářů

Překvapivé množství diskutujících i příspěvků k daňové problematice na našich stránkách nás přivedlo k myšlence navrhnout alternativní daňovou reformu podle čtenářů Peníze.CZ. Základním znakem je razantní zeštíhlení státního aparátu a sociálních výhod.

Lépe bydlet na hypotéku, nebo na stavební spoření?

17. 6. 2004 | Roman Scherks | 18 komentářů

Lépe bydlet na hypotéku, nebo na stavební spoření?

Do diskuse o tom, zda je pro financování bydlení vhodnější stavební spoření nebo hypoteční úvěr, přidáváme další příspěvek. Ten se zaměřuje na konkrétní příklady a výpočty, které využívají aktuální výše úrokových sazeb a platnou právní úpravu v oblasti stavebního spoření. Vyberte si hned z šesti variant.

Když hypotéka nestačí

11. 6. 2004 | Vendula Hilkovičová

Když hypotéka nestačí

Kdo má dostatek peněz, je pro něj pořízení vlastního bydlení hračka. Kdo je nemá, může pro něj být řešením hypotéka. Co se ale stane, když nemáte nemovitost k zástavě nebo peníze dojdou? Pomoci může předhypoteční a doplňkový úvěr.

Byt za 853 Kč měsíčně? (dokončení)

31. 5. 2004 | Pavel Řehulka | 11 komentářů

Byt za 853 Kč měsíčně? (dokončení)

Skeptika při čtení článku "Byt za 853 Kč měsíčně?" jistě napadne několik námitek. Je reálné očekávat 5% výnos ročně? Má smysl investovat do bytů, když jejich ceny zřejmě půjdou dolů a navíc klesají i nájmy? Pokusili jsme se na podobné otázky odpovědět.

Hypotéční makléř - snažší cesta k hypotéce

30. 5. 2004 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Hypotéční makléř - snažší cesta k hypotéce

Hypotéční makléřství je v České republice poměrně novou a v současnosti dynamicky se rozvíjející službou. Jednoduše řečeno jde o zprostředkování hypotéky pro klienta. V poslední době se díky poměrně nízké úrokové míře otevřela možnost získat hypotéku pro značně široký okruh zákazníků, a každoročně tak v České republice roste počet lidí, kteří využívají hypotéčního financování při koupi nemovitosti. Právě pro ně jsou určeny služby hypotéčního makléře.

Porovnání hypoték

Pojem hypotéka zná každý. Lze s ním financovat nákup bytu či jiné nemovitosti. Spočítejte si splátky hypotéky podle aktuálních úrokových sazeb.

Česká spořitelnaEqua bankMoneta Money BankHypoteční bankaa další...

Hypoteční poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Pojisteni bytu na HU
Poradna > Hypoteční úvěr

Otázka: Dobry den, zdedil jsem byt, ktery je pojisten, protoze je na nem zastava na Hypotecni uver treti osoby. Pojistku podepsal puvodni majitel. Ja ziji dlouhodobe v zahranici. Pravdepodobne tedy pojistku dal... více

Hypoteční úvěr

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Partners Financial Services