Kalkulačka mateřská (PPM)

Kalkulačka peněžité pomoci v mateřství (mateřské) vypočítá denní dávku peněžité pomoci v mateřství a převede ji pro rychlou orientaci i na měsíce a porovná ji s vaší čistou mzdou, v podrobnější verzi propočte, kolik celkem během mateřské dovolené na peněžité pomoci v mateřství dostanete. Pro podnikající ženy máme kalkulačku peněžité pomoci v mateřství pro OSVČ, která napoví, jak vysoké si platit nemocenské pojistné, aby mateřkou dostaly v rozumné výši.

Využijte také naše další kalkulačky: Přídavky na dítě 2023Rodičovský příspěvek 2023Nárok na porodné.

Orientační výpočetPřesný výpočet

Mateřská dovolená, výpočet mateřské

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ pro vás i pro děti? Pomůžeme také s půjčkou.

Hledáte výhodné pojištění online, potřebujete půjčit peníze? Pomůžeme vám.
  • Co je peněžitá pomoc v mateřství?

    Peněžitá pomoc v mateřství, které se někdy lidově říká mateřská (stejně jako se tak někdy říká rodičovskému příspěvku), je dávka nemocenského pojištění, která má pomoct rodičům v prvních měsících s miminkem. Že je to dávka nemocenského pojištění, to znamená, že ji nedostane ten, kdo si nemocenské pojištění neplatil. Automaticky nemocenské pojištění platí zaměstnavatel zaměstnancům, smůlu tedy mají třeba studentky nebo podnikatelky. Pokud si nemocenské pojištění neplatí samy dobrovolně. Kdo nemá nárok na mateřskou, může hned od narození dítěte začít čerpat rodičovský příspěvek.

  • Odkdy a jak dlouho se vyplácí peněžitá pomoc v mateřství?

    Mateřská se vyplácí 28 týdnů, případně 37 týdnů, když se narodí dvojčata nebo ještě víc dětí. S čerpáním se začíná standardně s nástupem na mateřskou dovolenou, který si maminka volí v době od 8 do 6 týdnů před očekávaným datem porodu. Pokud si sama den neurčí, považuje se za něj první den 6. týdne před předpokládaným datem porodu.

  • Kdy chodí mateřská?

    Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí zpětně, tedy vždy na předchozí měsíc: únorová přijde v březnu a tak podobně. Sociálka má na výplatu čas do konce měsíce – ale většinou má v jeho první třetině všechno rozesláno.

  • Kdo vyplácí peněžitou pomoc v mateřství?

    Peněžitou pomoc v mateřství vyplácí správa sociálního zabezpečení. Vyplácí se buď na účet, nebo složenkou na poštu – jak si adresát dávky vybere.

  • Kdy a kde odevzdat žádost o peněžitou pomoc v mateřství?

    Žádost o mateřskou má předepsaný tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Vydává ho a částečně vyplňuje ošetřující gynekolog, konkrétně do něj potvrzuje předpokládané datum porodu. Tiskopis se odevzdává zaměstnavateli: ten musí budoucí mamince umožnit odchod na mateřskou dovolenou (podle její volby v termínu 8–6 týdnů před datem porodu) a v tu chvíli předává formulář sociálce. Žena na mateřskou dovolenou nastoupit nemusí, ale nejpozději prvním dnem 6. týdne před porodem jí začíná běžet podpůrčí doba, tedy doba nároku na mateřskou: a za dny, kdy pracuje, na mateřskou národ ztrácí.
    Podnikající žena musí na okresní správu sociálního zabezpečení žádost dodat sama.

  • Jak se vypočítá výše mateřské?

    To nechcete vědět. Sociálka to třeba říká takhle: „Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před nástupem na dávku. U OSVČ se vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného v rozhodném období před nástupem na dávku. Průměrný denní příjem se upravuje (redukuje) pomocí tří redukčních hranic.“ My jsme to přeložili, porozuměli tomu a udělali z toho kalkulačku.

  • Co je potřeba pro nárok na mateřskou?

    Nárok na mateřskou. K tomu je potřeba mít nemocenské pojištění (nebo být v tzv. ochranné lhůtě). Zároveň musí mít nemocenského pojištění nasbíráno aspoň 270 dní za poslední dva roky. Zaměstnanci jsou pojištěni automaticky, podnikatelé si můžou nemocenské pojištění platit dobrovolně.

  • Může na mateřskou i otec?

    Nárok na mateřskou může mít i otec dítěte. Ale ne dohromady s matkou, vždy jen jeden. Prvních šest týdnů po porodu mateřská náleží výhradně matce, zbytek podpůrné doby ale může čerpat PPM i tatínek. S maminkou ale musí uzavřít písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Dohoda musí být úředně ověřena. Pak to chce ještě tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče. A samozřejmě mít splněné potřebné doby pojištění. Na mateřskou může otec nastoupit až po šestinedělí, tedy od začátku 7. týdne po porodu dítěte, na dobu nejméně sedmi dní po sobě jdoucích. Peněžitou pomoc v mateřství otec může dostávat nejdéle 22 týdnů (31 týdnů u dvojčat a vícerčat). Do nich se započítává doba, kdy případně pobírala PPM matka, kromě prvních 6 týdnů po porodu, kdy PPM náleží výhradně matce.

Související články na téma mateřská, peněžitá pomoc v mateřství

Zákon zakázal proplácet dovolenou

8. 10. 2004 | Ludmila Řezníčková | 6 komentářů

Zákon zakázal proplácet dovolenou

Patříte mezi ty zaměstnance, kteří na dovolenou nemají čas a na výplatních páskách se jim hromadí nevybrané volno nejen za letošní, ale dokonce i za loňský a předloňský rok? Dejte pozor, protože vláda právě pro vás připravila nemilé změny, platné již od počátku tohoto měsíce.

Pojišťovny: není rating jako rating

23. 9. 2004 | Simona Ely Plischke | 43 komentářů

Pojišťovny: není rating jako rating

Ratingová známka odráží schopnost společnosti dostát svým závazkům. Některé pojišťovny se takovým vysvědčením chlubí, jiné mu nepřikládají valný význam a další se svá "béčka" snaží vysvětlit, protože k nim přišly jak "slepý k houslím". Nakolik jsou známky porovnatelné a proč si je některé pojišťovny nechávají zpracovávat a jiné se odvolávají na výsledky svých matek?

Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem II.

16. 9. 2004 | Kateřina Havlíčková | 95 komentářů

Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem II.

Přečtěte si dokončení včera publikovaného prvního dílu návrhu reformy. Přinese navrhovaný systém nějaké ztráty, a pokud ano, jaké? Mělo by být kapitálové spoření povinné, či nikoliv? Jak vyřešit problémy ohrožených skupin a jaké má vlastně výhody a nevýhody smíšený systém?

Penzijní reforma? Klíčem jsou příspěvky do systému II.

9. 9. 2004 | James Hyzl Martin Kulhavý Jiří Rusnok | 52 komentářů

Penzijní reforma? Klíčem jsou příspěvky do systému II.

Přečtěte si dokončení návrhu penzijní reformy, jehož první díl jsme publikovali včera. Jak by měl podle autorů celý systém přesně fungovat? Kolik budou lidé do systému odvádět v závislosti na počtu dětí v rodině? Jakou základní penzi nám tento systém zajistí? Pomůže vyřešit rostoucí zadlužení penzijního systému?

Škromach a Tlustý říkají totéž

7. 9. 2004 | Kateřina Havlíčková | 10 komentářů

Škromach a Tlustý říkají totéž

Sečteme-li daňový odpočet na dítě a přídavky, zjistíme, že celková částka této "státní podpory" dětí s rostoucí výší příjmu u všech typů rodin neklesá, ale doslova "hopsá" nahoru dolů, a to víceméně bez ohledu na skutečnou potřebnost rodiny. Nový návrh ministra Škromacha může být přínosem, navíc se zdá, že by znamenal prakticky totéž, co chce opozice.

Jak vyděláváme pro státní kasu

3. 9. 2004 | Vendula Hilkovičová | 16 komentářů

Jak vyděláváme pro státní kasu

Každý měsíc se nám naše mzda či plat sníží nejen o daň z příjmů, ale i o zdravotní a sociální pojištění. Víte však, kdo musí tato pojištění platit, jak se vypočítá jejich výše a o jak velkou část mzdy vlastně pravidelně přicházíme? Jestli ne, čtěte dál.

Fondy: z prázdnin do zajištěných kolejí

15. 3. 2004 | Petr Fejtek

Fondy: z prázdnin do zajištěných kolejí

Prodeje fondů minulý týden citelně zabrzdily. Snad to způsobily prázdniny, snad se lidé chystají na růst cen a zvyšují likvidní rezervy.

Jak uživit potomky

5. 3. 2004 | Ludmila Řezníčková | 9 komentářů

Jak uživit potomky

Napjatý rodinný rozpočet mohou vylepšit přídavky na děti. Máte na ně nárok? Jak o ně požádat? A kolik peněz vám vlastně náleží?

Jak zvládnout péči o nechtěné děti

27. 2. 2004 | Ludmila Řezníčková | 18 komentářů

Jak zvládnout péči o nechtěné děti

Stát finančně podporuje ty, kteří se rozhodli pečovat o opuštěné děti. Jaké příspěvky poskytuje a za jakých podmínek je možné je čerpat?

Jak přežít na rodičovské

6. 2. 2004 | Ludmila Řezníčková | 44 komentářů

Jak přežít na rodičovské

Víte, co to je rodičovský příspěvek? Kdy na něj máte nárok, kolik peněz můžete získat a jak o něj požádat?

Nová sociální politika na scéně

15. 1. 2004 | Petra Termerová | 3 komentáře

Nová sociální politika na scéně

Víte, jaké dávky budete nově dostávat v případě nemoci či kolik si budete moci přivydělat na mateřské dovolené? O tom, jak se reforma veřejných financí v sociální oblasti dotkne vaší peněženky, se dočtete v následujícím článku.

Fondy: pomůže snížení daní?

3. 11. 2003 | Tomáš Prouza | 1 komentářů

Fondy: pomůže snížení daní?

České investiční společnosti konečně dosáhly snížení daní fondů, ale ani to možná nezabrání odchodu většiny z nich do zahraničí. HVB představila strukturovaný dluhopis a HSBC zahajuje další tranši zajištěných fondů.

Naše drahé děťátko

26. 9. 2003 | Lucie Aschenbrennerová | 20 komentářů

Naše drahé děťátko

Ve chvíli, kdy se chystá narození vašeho dítěte, musíte kromě radostného očekávání řešit také mnoho souvisejících, ovšem ne vždy příjemných věcí. Na co všechno se rodič musí připravit a co může očekávat? A kolik stojí základní výbava pro novorozeně?

Fondy: chudáci portfolio manažeři…

16. 6. 2003 | Tomáš Prouza | 1 komentářů

Fondy: chudáci portfolio manažeři…

Být portfolio manažerem je velmi výnosná práce, ale postupně se nad ní stahují mračna. Doby přemrštěných bonusů jsou již dávno pryč a časem bude ještě hůř. Nejvyšší čas, aby někteří portfolio manažeři začali šetřit…

Finančníci a CRM

2. 5. 2003 | Ondřej Obluk | 9 komentářů

Finančníci a CRM

Všeobecně se bere jako fakt, že má-li někdo v České republice propracovanou CRM strategii, jsou to finanční instituce. Ještě donedávna jsem si to myslel také.

Fondy: příliš drahý špás jménem UNIS

24. 3. 2003 | Tomáš Prouza

Fondy: příliš drahý špás jménem UNIS

Objemy peněz pod správou českých i zahraničních fondů sice od počátku roku utěšeně rostou, ale fondový byznys si nemůže příliš výskat. Většina peněz totiž plyne do málo ziskových konzervativních fondů a stále zde chybí funkční profesní organizace.

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Rychlejší výpovědi, kratší zkušebka. Co říká expert změnám zákoníku práce

Rychlejší výpovědi, kratší zkušebka. Co říká expert změnám zákoníku práce

Novela zákoníku práce má podle ministra práce Mariana Jurečky zajistit, aby Česko kvůli...více

Spočítejte si, jaký důchod dostanete od ledna 2025

Spočítejte si, jaký důchod dostanete od ledna 2025

Od ledna má průměrný důchod přesáhnout 21 tisíc korun měsíčně. Naše kalkulačka spočítá,...více

O kolik se znovu zvýší důchody? Jurečka řekl první číslo

O kolik se znovu zvýší důchody? Jurečka řekl první číslo

Průměrný důchod se od ledna 2025 zvedne v průměru o 356 korun, překročí tak hranici 21...více

Partners Financial Services