Kalkulačka mateřská (PPM)

Kalkulačka peněžité pomoci v mateřství (mateřské) vypočítá denní dávku peněžité pomoci v mateřství a převede ji pro rychlou orientaci i na měsíce a porovná ji s vaší čistou mzdou, v podrobnější verzi propočte, kolik celkem během mateřské dovolené na peněžité pomoci v mateřství dostanete. Pro podnikající ženy máme kalkulačku peněžité pomoci v mateřství pro OSVČ, která napoví, jak vysoké si platit nemocenské pojistné, aby mateřkou dostaly v rozumné výši.

Využijte také naše další kalkulačky: Přídavky na dítě 2023Rodičovský příspěvek 2023Nárok na porodné.

Orientační výpočetPřesný výpočet

Mateřská dovolená, výpočet mateřské

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ pro vás i pro děti? Pomůžeme také s půjčkou.

Hledáte výhodné pojištění online, potřebujete půjčit peníze? Pomůžeme vám.
  • Co je peněžitá pomoc v mateřství?

    Peněžitá pomoc v mateřství, které se někdy lidově říká mateřská (stejně jako se tak někdy říká rodičovskému příspěvku), je dávka nemocenského pojištění, která má pomoct rodičům v prvních měsících s miminkem. Že je to dávka nemocenského pojištění, to znamená, že ji nedostane ten, kdo si nemocenské pojištění neplatil. Automaticky nemocenské pojištění platí zaměstnavatel zaměstnancům, smůlu tedy mají třeba studentky nebo podnikatelky. Pokud si nemocenské pojištění neplatí samy dobrovolně. Kdo nemá nárok na mateřskou, může hned od narození dítěte začít čerpat rodičovský příspěvek.

  • Odkdy a jak dlouho se vyplácí peněžitá pomoc v mateřství?

    Mateřská se vyplácí 28 týdnů, případně 37 týdnů, když se narodí dvojčata nebo ještě víc dětí. S čerpáním se začíná standardně s nástupem na mateřskou dovolenou, který si maminka volí v době od 8 do 6 týdnů před očekávaným datem porodu. Pokud si sama den neurčí, považuje se za něj první den 6. týdne před předpokládaným datem porodu.

  • Kdy chodí mateřská?

    Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí zpětně, tedy vždy na předchozí měsíc: únorová přijde v březnu a tak podobně. Sociálka má na výplatu čas do konce měsíce – ale většinou má v jeho první třetině všechno rozesláno.

  • Kdo vyplácí peněžitou pomoc v mateřství?

    Peněžitou pomoc v mateřství vyplácí správa sociálního zabezpečení. Vyplácí se buď na účet, nebo složenkou na poštu – jak si adresát dávky vybere.

  • Kdy a kde odevzdat žádost o peněžitou pomoc v mateřství?

    Žádost o mateřskou má předepsaný tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Vydává ho a částečně vyplňuje ošetřující gynekolog, konkrétně do něj potvrzuje předpokládané datum porodu. Tiskopis se odevzdává zaměstnavateli: ten musí budoucí mamince umožnit odchod na mateřskou dovolenou (podle její volby v termínu 8–6 týdnů před datem porodu) a v tu chvíli předává formulář sociálce. Žena na mateřskou dovolenou nastoupit nemusí, ale nejpozději prvním dnem 6. týdne před porodem jí začíná běžet podpůrčí doba, tedy doba nároku na mateřskou: a za dny, kdy pracuje, na mateřskou národ ztrácí.
    Podnikající žena musí na okresní správu sociálního zabezpečení žádost dodat sama.

  • Jak se vypočítá výše mateřské?

    To nechcete vědět. Sociálka to třeba říká takhle: „Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před nástupem na dávku. U OSVČ se vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného v rozhodném období před nástupem na dávku. Průměrný denní příjem se upravuje (redukuje) pomocí tří redukčních hranic.“ My jsme to přeložili, porozuměli tomu a udělali z toho kalkulačku.

  • Co je potřeba pro nárok na mateřskou?

    Nárok na mateřskou. K tomu je potřeba mít nemocenské pojištění (nebo být v tzv. ochranné lhůtě). Zároveň musí mít nemocenského pojištění nasbíráno aspoň 270 dní za poslední dva roky. Zaměstnanci jsou pojištěni automaticky, podnikatelé si můžou nemocenské pojištění platit dobrovolně.

  • Může na mateřskou i otec?

    Nárok na mateřskou může mít i otec dítěte. Ale ne dohromady s matkou, vždy jen jeden. Prvních šest týdnů po porodu mateřská náleží výhradně matce, zbytek podpůrné doby ale může čerpat PPM i tatínek. S maminkou ale musí uzavřít písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Dohoda musí být úředně ověřena. Pak to chce ještě tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče. A samozřejmě mít splněné potřebné doby pojištění. Na mateřskou může otec nastoupit až po šestinedělí, tedy od začátku 7. týdne po porodu dítěte, na dobu nejméně sedmi dní po sobě jdoucích. Peněžitou pomoc v mateřství otec může dostávat nejdéle 22 týdnů (31 týdnů u dvojčat a vícerčat). Do nich se započítává doba, kdy případně pobírala PPM matka, kromě prvních 6 týdnů po porodu, kdy PPM náleží výhradně matce.

Související články na téma mateřská, peněžitá pomoc v mateřství

Živitel a pečovatelka? Nebo už začneme žít moderně.

8. 7. 2008 | Alexandra Jachanová Doleželová | 15 komentářů

Živitel a pečovatelka? Nebo už začneme žít moderně.

Tradiční rozdělení rolí otce jako živitele a matky jako pečovatelky přináší ekonomice nemalé ztráty. Přitom by pro začátek stačilo, aby stát umožnil a podporoval větší zapojení otců do péče o děti. Vydělaly by na tom firmy i zaměstnanci.

Vláda chce slyšet jen to, co se jí líbí

1. 7. 2008 | Alexandra Jachanová Doleželová | 16 komentářů

Vláda chce slyšet jen to, co se jí líbí

Premiér Mirek Topolánek si pochvaloval, jak dubnové hodnocení OECD podporuje reformní snažení jeho vlády. Některé pasáže zprávy ovšem vyzývají vládu ke změnám, k nimž se kabinet zatím zjevně nechystá.

Když o dítě pečuje tatínek aneb na co jste mohli zapomenout

10. 3. 2008 | Ludmila Řezníčková

Když o dítě pečuje tatínek aneb na co jste mohli zapomenout

Otcové, kteří pečují místo matek o děti mají nárok na rodičovskou dovolenou, mohou pobírat rodičovský příspěvek a zdravotní pojištění za ně platí stát. Pořád ovšem nemohou až na výjimečné případy pobírat peněžitou pomoc v mateřství.

Pozor na záludnosti pracovních smluv na dobu určitou

27. 11. 2007 | Táňa Chadrabová | 39 komentářů

Pozor na záludnosti pracovních smluv na dobu určitou

Pracovní smlouva na dobu určitou se po dvou letech může na přání zaměstnance změnit na neurčitý pracovní poměr. To ovšem neplatí pro pracovníky, kteří zaskakují třeba za ženy, které jsou na mateřské dovolené.

Zisky českých bank letos rostou o deset a více procent

19. 11. 2007 | Věra Tůmová

Zisky českých bank letos rostou o deset a více procent

České banky ohlásily v uplynulém týdnu výsledky za první tři čtvrtletí letošního roku. První tři místa obsadila ČSOB, Komerční banka a Česká spořitelna.

Komerční banka je už příliš drahá, nadějné jsou akcie Erste

19. 11. 2007 | Věra Tůmová | 2 komentáře

Komerční banka je už příliš drahá, nadějné jsou akcie Erste

Akcie Komerční banky si vedou dobře, ale jsou podle některých analytiků už příliš drahé na to, aby výrazně posilovaly i v budoucnu. Tipem pro dlouhodobější investici mohou být akcie skupiny Erste, která vlastní Českou spořitelnu. Tak vidí české banky oslovení analytici.

Informace vedoucí k ziskům, ale někdy i do vězení

9. 11. 2007 | Petr Čermák | 10 komentářů

Informace vedoucí k ziskům, ale někdy i do vězení

Zneužití neveřejných informací při obchodování na burze se v Česku trestá. Problém ovšem bývá určit, která informace ještě dokáže trhem pohnout tak, aby ten, kdo jí zná, na takovém pohybu vydělal.

Komu by Češi svěřili milion korun

2. 11. 2007 | Věra Tůmová | 15 komentářů

Komu by Češi svěřili milion korun

Pro odborníky je letos Bankou roku 2007 Komerční banka, pro laickou veřejnost je jednoznačně Nejdůvěryhodnější bankou Česká spořitelna. Banky prý inovují a zaměřují se na klienty. Že by se blýskalo na lepší časy?

Pozor na převádění dovolené do dalšího roku

31. 10. 2007 | Táňa Chadrabová | 19 komentářů

Pozor na převádění dovolené do dalšího roku

Firmy mohou stanovit, kolik dnů nevyčerpané dovolené můžete převést do dalšího roku. Pokud máte dovolené více, můžete o ni bez náhrady přijít. Argumentace zákoníkem práce nepomůže.

Reformováno: Osamělé matky mohou na delší mateřskou zapomenout

29. 10. 2007 | Ludmila Řezníčková | 6 komentářů

Reformováno: Osamělé matky mohou na delší mateřskou zapomenout

Nezaměstnané matky vedené v evidenci úřadů práce nebudou mít od ledna 2008 nárok na vyplácení peněžité pomoci v mateřství. Reforma veřejných financí postihne i osamělé matky, které už nebudou dostávat pomoc v mateřství déle než ženy žijící s partnerem.

Zdravotnictví USA: drahé pojištění, které zdaleka nehradí všechno

26. 10. 2007 | Simona Ely Plischke | 21 komentářů

Zdravotnictví USA: drahé pojištění, které zdaleka nehradí všechno

Nejvíce Američanům zprostředkovávají a částečně hradí zdravotní pojištění zaměstnavatelé. Jde o velmi výhodné pojištění, do něhož lze zahrnout i rodinné příslušníky. Když ale dotyčný o práci přijde, přestane být po čase pojištěna i rodina.

Reformováno: Revoluce v pobírání rodičovského příspěvku

18. 10. 2007 | Ludmila Řezníčková | 141 komentářů

Reformováno: Revoluce v pobírání rodičovského příspěvku

Výše rodičovského příspěvku se bude od příštího roku lišit podle doby, po kterou ho chce rodič pobírat. Matka či otec si budou moci výši příspěvku zvolit v přesně stanovených okamžicích.

Jak se bránit nižší podpoře v mateřství

20. 9. 2007 | Ludmila Řezníčková | 19 komentářů

Jak se bránit nižší podpoře v mateřství

Matky, které jsou na rodičovské dovolené, ale čekají už další přírůstek do rodiny, si musí ohlídat, z jakých příjmů se jim vypočítá nová výše peněžité pomoci v mateřství. Mají totiž právo zvolit, jaký výdělek do výpočtu zahrnout a jaký nikoliv.

Kam s ním? Školky jsou plné.

29. 8. 2007 | Milan K. Osvaag | 47 komentářů

Kam s ním? Školky jsou plné.

Kvůli klesajícímu počtu školek má stále více žen problémy s vyděláváním peněz. Chtějí-li pracovat, musejí často přistoupit na složitou dopravu dětí do školek, nebo se musejí s partnerem střídat v péči o děti. Patrně jedinou pomocí jsou soukromá předškolní zaří-zení. Mají vyšší ceny za starost o dítě, nabízejí ale často i péči až do večerních hodin.

Reforma a „Taková normální rodinka“

27. 8. 2007 | Ludmila Řezníčková | 62 komentářů

Reforma a „Taková normální rodinka“

Schválená reforma přinesla bouřlivé diskusní téma nejen do sněmovních kuloárů, ale i mezi "obyčejné" smrtelníky. Řada lidí si jen obtížně dokáže představit reálné sociální dopady reformy ve svém každodenním životě. Lépe by na tom nebyla ani oblíbená seriálová "Taková normální rodinka".

Krušná cesta z mateřské na úřad práce

2. 8. 2007 | Ludmila Řezníčková | 41 komentářů

Krušná cesta z mateřské na úřad práce

Většina matek, které nemají práci a skončí jim rodičovská dovolená, může pobírat podporu v nezaměstnanosti. Ta se však zpravidla sotva přehoupne přes dva tisíce korun měsíčně.

Jak se vrátit z mateřské zpět do práce

25. 6. 2007 | Ludmila Řezníčková | 1 komentářů

Jak se vrátit z mateřské zpět do práce

Firmy musí držet rodičům na mateřské a rodičovské dovolené pracovní místo, které odpovídá jejich pracovní smlouvě, až do jejich návratu do práce. Výpověď jim mohou dát jen, pokud zaměstnavatel zanikne, nebo se přestěhuje.

I žena na mateřské má nárok na řádnou dovolenou

13. 6. 2007 | Ludmila Řezníčková | 27 komentářů

I žena na mateřské má nárok na řádnou dovolenou

Zaměstnané matky si mohou po skončení mateřské dovolené vybrat řádnou dovolenou. Zaměstnavatel jim ji nesmí zkrátit a musí žádosti o její čerpání vyhovět. Navíc během této dovolené ženy už mohou pobírat rodičovský příspěvek.

Otevírat kontrolorovi nemocenské v montérkách se nevyplácí

31. 5. 2007 | Ludmila Řezníčková | 20 komentářů

Otevírat kontrolorovi nemocenské v montérkách se nevyplácí

Počet kontrol lidí na nemocenské roste a zvyšuje se i počet postihů. Za porušení léčebného režimu hrozí snížení nemocenských dávek, ale také jejich úplné odnětí. Do problémů může nemocného dostat třeba nefunkční zvonek.

Když dávky nestačí aneb přivýdělek při mateřské

24. 5. 2007 | Ludmila Řezníčková | 45 komentářů

Když dávky nestačí aneb přivýdělek při mateřské

Paní Jiřina je na mateřské dovolené s tříměsíční dcerou. Od svého zaměstnavatele dostává sice peněžitou pomoc v mateřství, ale výpadek příjmů je v rodinném rozpočtu znát. Rozhodla se proto, že si přivydělá jinou prací. Kolik si může vydělat a jaká jsou omezení?

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Rychlejší výpovědi, kratší zkušebka. Co říká expert změnám zákoníku práce

Rychlejší výpovědi, kratší zkušebka. Co říká expert změnám zákoníku práce

Novela zákoníku práce má podle ministra práce Mariana Jurečky zajistit, aby Česko kvůli...více

Spočítejte si, jaký důchod dostanete od ledna 2025

Spočítejte si, jaký důchod dostanete od ledna 2025

Od ledna má průměrný důchod přesáhnout 21 tisíc korun měsíčně. Naše kalkulačka spočítá,...více

O kolik se znovu zvýší důchody? Jurečka řekl první číslo

O kolik se znovu zvýší důchody? Jurečka řekl první číslo

Průměrný důchod se od ledna 2025 zvedne v průměru o 356 korun, překročí tak hranici 21...více

Partners Financial Services