Kalkulačka: Maximální povolená výše hypotéky

Kalkulačka maximální povolené výše hypotéky počítá, jak vysoký hypoteční úvěr vám banka směla nabídnout v době, kdy se kromě parametru LTV (to je poměr mezi hodnotou nemovitosti a výší půjčky) povinně sledovaly příjmy žadatele a porovnávaly se splátkami dluhu (ukazatel DSTI, sledoval se do poloviny roku 2023) nebo celkovým objemem dluhů (ukazatel DTI, sledoval se do konce roku 2023).  A pokud jste neměli jiné dluhy.

Jak vysokou hypotéku vám banka smí nabídnout

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Refinancujete hypotéku? Srovnáme vám nejvýhodnější nabídky na trhu.

Kromě srovnání nejvýhodnějších hypoték vám pomůžeme také s právními problémy nebo kontrolou technického stavu nemovitosti.
  • Proč se omezuje maximální výše hypoték?

    Když Česká národní banka v roce 2022 stanovovala limity ukazatelů DSTI a DTI, argumentovala ochranou spotřebitele před předlužením. Banky před t poskytnutím hypotéky musely přesně spočíst, kolik peněz mají lidé naspořeno, jaké mají příjmy a jak jsou zadlužení. Ve skutečnosti ale limity centrální banka spíš zkouší ovlivňovat trh s nemovitostmi. A brání bankám v příliš riskantním půjčováním.

  • Jaké ukazatele musí banky při poskytování hypotéky sledovat?

    Od roku 2024 banky je pro banky povinné dodržovat limit pro ukazatel LTV. Dřív rovněž limitované ukazatele DSTI a DTI sledovat můžou ale nemusí.

    • LTV je poměr hypotéky ku zástavní hodnotě nemovitosti
    • DSTI je poměr nákladů, které by žadatel musel měsíčně vynaložit na splácení svých stávajících dluhů a nové hypotéky k jeho měsíčním příjmům
    • DTI říká kolik svých ročních příjmů by žadatel musel vynaložit na splacení svých stávajících dluhů a nové hypotéky
  • Co je u hypotéky LTV, jak se počítá a jak může být vysoké?

    LTV značí loan to value. Loan je půjčka a value hodnota. V hypotečním bankovnictví LTV označuje poměr úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti, kterou dlužník bude bance za hypotéku ručit. Poměr se udává v procentech. Například hypotéka s LTV 90 procent je půjčka, při které banka poskytuje zákazníkovi úvěr na 90 procent hodnoty nemovitosti.

    Od dubna 2022 platí, že naprostá většina hypoték, které banka poskytne, nesmí mít větší LTV než 80 procent, u žadatelů pod 36 let 90 procent. Znamená to tedy, že na koupi nemovitosti musí člověk mít aspoň 20 procent (respektive 10 procent) hodnoty ze svých zdrojů.

  • Jak se stanoví hodnota nemovitosti?

    Především: hodnota nemovitosti není její kupní cena. Kupní cena je věcí domluvy mezi kupujícím a prodávajícím, hodnotu nemovitosti určuje znalecký odhad. Cílem odhadu je dojít k tržní ceně nemovitosti – za kolik by ji banka mohla prodat, kdyby dlužník nesplácel a nemovitost přešla do jejího vlastnictví.

    Zejména u menších nemovitostí, typicky u bytů – že se banka místo odhadu spokojí s určením hodnoty podle ceny uváděné u srovnatelných nemovitostí v takzvané cenové mapě.

  • Co je u hypotéky DSTI, jak se počítá a jak může být vysoké?

    DSTI znamená debt service to income. Debt service znamená obsluha dluhu, ale klidně si to můžete přeložit jako náklady na dluh, a income je příjem. Zkratka se používá v hypotečním bankovnictví a označuje poměr mezi celkovými měsíčními splátkami všech dluhů včetně případné nové hypotéky a čistým měsíčním příjmem žadatele o úvěr.

    DSTI se udává v procentech. Například DSTI 40 procent znamená, že žadatel o úvěr vynaloží na splácení svých stávajících půjček a případné nové hypotéky každý rok 40 procent svého čistého příjmu.

    Od dubna 2022 byla horní hranice DSTI 45 procent. To znamená, že souhrn všech splátek nesměl přesáhnout 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele. U žadatelů mladších 36 let smělo být DSTI až 50 procent.

    Limit DSTI banky nemusí od 1. července 2023 dodržovat.

  • Co je u hypotéky DTI, jak se počítá a jak může být vysoké?

    DTI stojí za anglické debt to income. Debt je dluh a income je příjem. Ukazatel říká, kolik čistých ročních příjmů žadatele o hypotéku by stačilo na splacení všech jeho stávajících půjček plus nové hypotéky. Pokud je například ukazatel DTI 9, znamená to, že žadatel o úvěr by i s ním měl dluh, jehož celková výše odpovídá devíti jeho čistým ročním příjmům.

    Pro žadatele o hypotéky byla Českou národní bankou stanovena horní hranici DTI na 8,5 (případně 9,5 pro lidi pod 36 let). To znamená, že celkový dluh nesměl přesáhnout 8,5násobek (případně 9,5násobek) čistého ročního příjmu žadatele.

    Limit DTI banky nemusí dodržovat od 1. ledna 2024 dodržovat.

  • Jsou z limitů LTV, DSTI a DTI nějaké výjimky?

    Výjimku má banka. Může poskytnout až 5 procent hypoték, které parametrům nevyhoví. Má přitom ovšem postupovat „obzvlášť obezřetně“.

    Výjimky také mají žadatelé s věkem nižším než 36 roků. U nich může být ukazatel LTV 90 procent.

    Závazné limity pro ukazatele DSTI a DTI skončily k poslednímu červnu (DSTI) a poslednímu prosinci (DTI) roku 2023.

Související články na téma hypotéka

S pojištěním hypotéky máte budoucnost jistou

30. 3. 2007 | Pavel Slavík

Plánujete si vzít hypotéku a chcete klidně spát, i když si budete půjčovat hodně peněz? Není nic snadnějšího než se zabezpečit proti neočekávaným změnám v pracovním i soukromém životě a užít si Hypotéku bez starostí. Už při podpisu úvěrové smlouvy se můžete rozhodnout pro pojištění hypotéky, která se vám tak bude splácet mnohem snadněji. Budete totiž vědět, že jste mysleli na všechno.

Korekce na akciových trzích? Nestalo se nic vážného.

29. 3. 2007 | David Urbánek | 6 komentářů

Korekce na akciových trzích? Nestalo se nic vážného.

Po delší době jsme se opět dočkali významnější korekce na akciových trzích. Investoři tak prošli zatěžkávací zkouškou. Zatím to vypadá, že se nejedná o změnu trendu. Někteří investoři ale poznali, že jejich portfolia nejsou nastavena optimálně. Svoji funkci při korekci ukázaly bezpečné dluhopisy. Co z toho všeho pro investory vyplývá?

Dluhopisy: poklesy akcií vynášejí dluhopisy opět na výsluní

21. 3. 2007 | Robert Šíbl

Dluhopisy: poklesy akcií vynášejí dluhopisy opět na výsluní

Po dalším týdenním poklesu na amerických akciových trzích se investorská veřejnost opět uchyluje k investicím do méně rizikových aktiv. To pomáhá i americkým vládním dluhopisům, které bychom i v budoucnu měli favorizovat před těmi evropskými. Na nejstarším kontinentu se totiž stále předpokládá ještě jedno navýšení sazeb v tomto roce. Naopak do výnosů se na americkém trhu v současnosti zahrnuje dokonce trojí snížení úrokových sazeb.

Hypotéka jako kontokorent či s pevným úrokem? Ale ano!

13. 3. 2007 | Kateřina Boušová | 4 komentáře

Hypotéka jako kontokorent či s pevným úrokem? Ale ano!

Hypoteční banky letos přicházejí i s takovými produkty, jejichž existence byla v České republice ještě před pár lety zcela nemyslitelná. Raiffeisenbank od března poskytuje tzv. variabilní hypotéku, jakýsi kontokorent zajištěný nemovitostí s rámcem až 5 miliónů korun. Vhodným investováním můžete na této hypotéce dokonce i vydělat. ČSOB zase k hypotéce nabízí fixaci úrokové sazby na libovolně dlouhou dobu, až 30 let. Pojďme si novinky představit detailněji.

Události uplynulého měsíce: únor

7. 3. 2007 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Události uplynulého měsíce: únor

Uteklo vám v únoru něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru únorových událostí.

Poperou se letos hypoteční banky o své klienty?

2. 3. 2007 | Kateřina Boušová | 14 komentářů

Poperou se letos hypoteční banky o své klienty?

Lednové obchodní výsledky hypotečních bank potvrdily, že zájem Čechů pořídit si vlastní bydlení oproti loňsku nepolevil. A banky se předhánějí, která jim nabídne atraktivnější produkt. Nabídka se hemží také novinkami, o kterých se nám před pár lety ani nesnilo, navíc díky nízké lednové inflaci v únoru snížilo úrokové sazby hned 5 poskytovatelů hypoték. Připravili jsme pro vás přehled inovací, které hypoteční banky v roce 2007 dosud připravily.

Bydlení: jaký byl rok 2006 a co můžeme čekat v roce 2007?

28. 2. 2007 | Kateřina Boušová | 3 komentáře

Bydlení: jaký byl rok 2006 a co můžeme čekat v roce 2007?

Kolik bytů a rodinných domů bylo v České republice loni postaveno a s kolika můžeme počítat letos? Kolik peněz si v roce 2006 Češi na bydlení půjčili a porostou objemy těchto úvěrů i nadále? Jaká byla loňská průměrná cena nemovitostí ve vybraných lokalitách České republiky a jak se budou ceny vyvíjet v novém roce?

Jaké volit pojistné částky pro pojištění smrti? II.

22. 2. 2007 | Petr Syrový | 13 komentářů

Jaké volit pojistné částky pro pojištění smrti? II.

Jak nastavit pojistné částky tak, aby vaše finanční cíle bylo možné splnit "za každého počasí"? Jak při nastavování finančních částek zohlednit současný majetek a závazky rodiny, příjem hlavního živitele a příjem jeho partnera? Jakou roli hraje věk klienta? Podívejme se na konkrétní příklad stanovení dobrého pojištění, tedy určení správných pojistných částek.

Jaké volit pojistné částky pro pojištění smrti?

21. 2. 2007 | Petr Syrový | 33 komentářů

Jaké volit pojistné částky pro pojištění smrti?

Podle našich zkušeností většina poradců zná dobře pojistné produkty. Hodně prostoru se v časopisech a na internetu věnovalo tomu, jaký je rozdíl mezi rizikovým, kapitálovým a investičním pojištěním. Proč mají muži vyšší pojistné sazby než ženy, jaká je nákladovost pojištění a tak podobně. Málo se ale mluví o tom, jak vysoká by měla být pojistná částka. Tento parametr je pro finanční plán naprosto klíčový. Jakmile určíme pojistnou částku, pak teprve můžeme debatovat o tom, jestli bude pojištění rizikové nebo investiční, s daňovými úlevami nebo bez nich…

Jak vydělávají finanční zprostředkovatelé

20. 2. 2007 | Josef Janda | 13 komentářů

Jak vydělávají finanční zprostředkovatelé

Finanční poradenství je obor především pro lidi s obchodními vlohami. Nemůže ho vykonávat kdokoliv. Zvládne to ten, kdo disponuje komunikačními schopnostmi, trpělivostí, chutí učit se nové věci na stále se vyvíjejícím trhu finančního poradenství, dokáže se za každých okolností chovat profesionálně a ubrání se syndromu vyhoření. Ten (nebo ta), kdo disponuje výše uvedenými vlastnostmi, se může dočkat zajímavého finančního ohodnocení a snad, v horizontu několika let, i celospolečenského uznání a prestiže.

Porušují úvěrové registry soukromí dlužníků, nebo jim pomáhají?

16. 2. 2007 | Kateřina Boušová | 17 komentářů

Porušují úvěrové registry soukromí dlužníků, nebo jim pomáhají?

Jsou úvěrové registry výhodou jen pro finanční instituce, nebo i pro dlužníky? Může dobrá úvěrová historie usnadnit cestu k novému úvěru? Nebo naopak hrozí, že např. kvůli nedoplatku za telefon nezískáte hypotéku? Přečtěte si, jak na tyto otázky odpovídají sami dlužníci. A nakolik jim vadí, že jsou o nich v registrech shromažďovány osobní informace? Jak si české úvěrové registry stojí ve srovnání se zahraničními?

Nemovitost jako investice: analýza výkonnosti a rizik

14. 2. 2007 | Roman Stuchlík | 79 komentářů

Nemovitost jako investice: analýza výkonnosti a rizik

Jste vlastníkem nemovitosti určené k pronajímání? Umíte spočítat, jestli vám vydělává nebo prodělává? Pravdu odhalí vnitřní výnosové procento. Pro některé nadšence může být nepříjemná. Pohádkové zisky jsou většinou iluze.

Nejste schopni splácet hypotéku? Poradíme vám, co dělat!

8. 2. 2007 | Kateřina Boušová | 54 komentářů

Nejste schopni splácet hypotéku? Poradíme vám, co dělat!

Ze všech stran slyšíme, že nejlepším řešením bytové situace je koupit si nemovitost do osobního vlastnictví. Hypotečnímu boomu nahrávají nízké úrokové sazby, deregulace či hrozba zvýšení DPH na novostavby. Ovšem hypotéka je dlouhodobý finanční závazek. Během dvaceti let splácení může kdykoli nastat situace, kdy na splátky najednou prostě nemáte. Připravili jsme pro vás přehled možných řešení takové situace.

Události uplynulého měsíce: leden 2007

2. 2. 2007 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Události uplynulého měsíce: leden 2007

Uteklo vám v lednu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru lednových událostí.

Komplexní informace o dotacích jsou hůře dostupné, ale zlepšuje se to, říká Jan Havránek

17. 1. 2007 | Martin Zika | 2 komentáře

Komplexní informace o dotacích jsou hůře dostupné, ale zlepšuje se to, říká Jan Havránek

Na které konkrétní záměry lze získat dotaci a na které ne? Jsou dotace určené i fyzickým osobám, nebo jen podnikatelům? Existuje veřejně přístupná databáze všech dotací, o které lze žádat? Jsou dotační programy konstruovány tak, aby obce a příspěvkové organizace měly přednost před drobnými podnikateli? Na tyto a řadu vašich dalších otázek odpověděl Jan Havránek.

Události uplynulého měsíce: prosinec

5. 1. 2007 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Události uplynulého měsíce: prosinec

Uteklo vám v prosinci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru prosincových událostí.

Realitní trhy: analytici letos předpokládají další úspěchy

4. 1. 2007 | Robert Šíbl | 2 komentáře

Realitní trhy: analytici letos předpokládají další úspěchy

Další značný zájem a související růst zaznamenaly v průběhu prosince realitní trhy v Evropě i Japonsku. Investorům napomáhá značný zájem zajištěných fondů i stabilní výhled globálního ekonomického vývoje v roce 2007.

Platíme tržní nájemné, proč máme pykat?

20. 12. 2006 | redakce Peníze.CZ | 60 komentářů

Platíme tržní nájemné, proč máme pykat?

Každý tržní nájemce v České republice platí měsíčně v průměru o zhruba 2 500 Kč víc než by musel, kdyby proběhla deregulace, ročně tedy zaplatíme o 10,5 miliardy Kč navíc. Pokud stát prohraje svůj spor s Občanským sdružením majitelů domů a neprovede okamžitou deregulaci, budeme požadovat odškodnění. Postoj Sdružení platičů tržního nájemného pro Peníze.CZ vysvětluje Petr Kolář.

Milión na družstevní byt vám půjčí i stavební spořitelna

14. 12. 2006 | Kateřina Boušová | 7 komentářů

Milión na družstevní byt vám půjčí i stavební spořitelna

Specializované úvěry bez zástavy nemovitostí až do 1 miliónu korun "umí" nejen hypoteční banky, ale také dvě stavební spořitelny. Na rozdíl od předhypotečních úvěrů se u nich bez zástavy nemovitostí obejdete po celou dobu splácení, ovšem budete potřebovat několik ručitelů. Podívejme se, jak tyto produkty fungují a jaké jsou jejich parametry.

Jak "finanční poradci" lákají obětní beránky

13. 12. 2006 | Josef Janda | 51 komentářů

Jak "finanční poradci" lákají obětní beránky

V České republice zuří lítý boj mezi jednotlivými poradenskými firmami, které využívají nejrozmanitější způsoby a techniky pro získání klienta. Jaké chování a postupy finančních poradců či zprostředkovatelů finančních produktů mohou být signálem, že "něco není v pořádku"?

Porovnání hypoték

Pojem hypotéka zná každý. Lze s ním financovat nákup bytu či jiné nemovitosti. Spočítejte si splátky hypotéky podle aktuálních úrokových sazeb.

Česká spořitelnaEqua bankMoneta Money BankHypoteční bankaa další...

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services