Kalkulačka: Maximální povolená výše hypotéky

Kalkulačka maximální povolené výše hypotéky počítá, jak vysoký hypoteční úvěr vám banka směla nabídnout v době, kdy se kromě parametru LTV (to je poměr mezi hodnotou nemovitosti a výší půjčky) povinně sledovaly příjmy žadatele a porovnávaly se splátkami dluhu (ukazatel DSTI, sledoval se do poloviny roku 2023) nebo celkovým objemem dluhů (ukazatel DTI, sledoval se do konce roku 2023).  A pokud jste neměli jiné dluhy.

Jak vysokou hypotéku vám banka smí nabídnout

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Refinancujete hypotéku? Srovnáme vám nejvýhodnější nabídky na trhu.

Kromě srovnání nejvýhodnějších hypoték vám pomůžeme také s právními problémy nebo kontrolou technického stavu nemovitosti.
  • Proč se omezuje maximální výše hypoték?

    Když Česká národní banka v roce 2022 stanovovala limity ukazatelů DSTI a DTI, argumentovala ochranou spotřebitele před předlužením. Banky před t poskytnutím hypotéky musely přesně spočíst, kolik peněz mají lidé naspořeno, jaké mají příjmy a jak jsou zadlužení. Ve skutečnosti ale limity centrální banka spíš zkouší ovlivňovat trh s nemovitostmi. A brání bankám v příliš riskantním půjčováním.

  • Jaké ukazatele musí banky při poskytování hypotéky sledovat?

    Od roku 2024 banky je pro banky povinné dodržovat limit pro ukazatel LTV. Dřív rovněž limitované ukazatele DSTI a DTI sledovat můžou ale nemusí.

    • LTV je poměr hypotéky ku zástavní hodnotě nemovitosti
    • DSTI je poměr nákladů, které by žadatel musel měsíčně vynaložit na splácení svých stávajících dluhů a nové hypotéky k jeho měsíčním příjmům
    • DTI říká kolik svých ročních příjmů by žadatel musel vynaložit na splacení svých stávajících dluhů a nové hypotéky
  • Co je u hypotéky LTV, jak se počítá a jak může být vysoké?

    LTV značí loan to value. Loan je půjčka a value hodnota. V hypotečním bankovnictví LTV označuje poměr úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti, kterou dlužník bude bance za hypotéku ručit. Poměr se udává v procentech. Například hypotéka s LTV 90 procent je půjčka, při které banka poskytuje zákazníkovi úvěr na 90 procent hodnoty nemovitosti.

    Od dubna 2022 platí, že naprostá většina hypoték, které banka poskytne, nesmí mít větší LTV než 80 procent, u žadatelů pod 36 let 90 procent. Znamená to tedy, že na koupi nemovitosti musí člověk mít aspoň 20 procent (respektive 10 procent) hodnoty ze svých zdrojů.

  • Jak se stanoví hodnota nemovitosti?

    Především: hodnota nemovitosti není její kupní cena. Kupní cena je věcí domluvy mezi kupujícím a prodávajícím, hodnotu nemovitosti určuje znalecký odhad. Cílem odhadu je dojít k tržní ceně nemovitosti – za kolik by ji banka mohla prodat, kdyby dlužník nesplácel a nemovitost přešla do jejího vlastnictví.

    Zejména u menších nemovitostí, typicky u bytů – že se banka místo odhadu spokojí s určením hodnoty podle ceny uváděné u srovnatelných nemovitostí v takzvané cenové mapě.

  • Co je u hypotéky DSTI, jak se počítá a jak může být vysoké?

    DSTI znamená debt service to income. Debt service znamená obsluha dluhu, ale klidně si to můžete přeložit jako náklady na dluh, a income je příjem. Zkratka se používá v hypotečním bankovnictví a označuje poměr mezi celkovými měsíčními splátkami všech dluhů včetně případné nové hypotéky a čistým měsíčním příjmem žadatele o úvěr.

    DSTI se udává v procentech. Například DSTI 40 procent znamená, že žadatel o úvěr vynaloží na splácení svých stávajících půjček a případné nové hypotéky každý rok 40 procent svého čistého příjmu.

    Od dubna 2022 byla horní hranice DSTI 45 procent. To znamená, že souhrn všech splátek nesměl přesáhnout 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele. U žadatelů mladších 36 let smělo být DSTI až 50 procent.

    Limit DSTI banky nemusí od 1. července 2023 dodržovat.

  • Co je u hypotéky DTI, jak se počítá a jak může být vysoké?

    DTI stojí za anglické debt to income. Debt je dluh a income je příjem. Ukazatel říká, kolik čistých ročních příjmů žadatele o hypotéku by stačilo na splacení všech jeho stávajících půjček plus nové hypotéky. Pokud je například ukazatel DTI 9, znamená to, že žadatel o úvěr by i s ním měl dluh, jehož celková výše odpovídá devíti jeho čistým ročním příjmům.

    Pro žadatele o hypotéky byla Českou národní bankou stanovena horní hranici DTI na 8,5 (případně 9,5 pro lidi pod 36 let). To znamená, že celkový dluh nesměl přesáhnout 8,5násobek (případně 9,5násobek) čistého ročního příjmu žadatele.

    Limit DTI banky nemusí dodržovat od 1. ledna 2024 dodržovat.

  • Jsou z limitů LTV, DSTI a DTI nějaké výjimky?

    Výjimku má banka. Může poskytnout až 5 procent hypoték, které parametrům nevyhoví. Má přitom ovšem postupovat „obzvlášť obezřetně“.

    Výjimky také mají žadatelé s věkem nižším než 36 roků. U nich může být ukazatel LTV 90 procent.

    Závazné limity pro ukazatele DSTI a DTI skončily k poslednímu červnu (DSTI) a poslednímu prosinci (DTI) roku 2023.

Související články na téma hypotéka

FREDY

23. 11. 2005 | Pavel Slavík

Hypotéka ING: je Oranžová dobrá?

18. 11. 2005 | Karel Doležal | 3 komentáře

Hypotéka ING: je Oranžová dobrá?

Na začátku roku nabídla ING Banka hypotéku, kterou za pár dní v tichosti stáhla a v září ji upravenou, pod jménem Oranžová hypotéka, opět představila. Novinka se ale zdá méně přehledná a v některých aspektech i horší. S čím banka přišla a jak její hypoteční benjamínek dopadl v porovnání s konkurencí?

Registry: co všechno o vás ví váš bankéř

11. 11. 2005 | Petr Vykoukal | 4 komentáře

Registry: co všechno o vás ví váš bankéř

Už jste někdy měli bankovní úvěr, zároveň například ledničku koupenou na splátky a došly vám peníze na splácení dluhů? Napadlo vás jít si půjčit do třetí instituce? Tak na to rychle zapomeňte, tyto firmy totiž o vás vědí více než si myslíte a váš "trik" snadno odhalí.

Události uplynulého měsíce: říjen

4. 11. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: říjen

Uteklo vám v říjnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru říjnových událostí.

Čekají nás dobrovolně přehlednější hypotéky?

31. 10. 2005 | Jiří Šedivý | 1 komentářů

Čekají nás dobrovolně přehlednější hypotéky?

Od příštího roku se dočkáme přehlednějšího systému poskytování hypoték a dalších úvěrů na bydlení. Většina českých bank se připojila k evropským pravidlům pro poskytování informací klientům při sjednávání úvěrů na bydlení. Dozvíme se tak částečně, kolik nás bude úvěr stát.

Úrokové sazby našly dno

17. 10. 2005 | Jiří Šedivý

Úrokové sazby našly dno

Inflace v ČR roste a sílí tlaky na zvyšování sazeb. V nabídkách bank se polehoučku jako bledulky zjara objevují rostoucí úrokové sazby. A to jak na straně vkladů, tak i úvěrů. Zatím nevíme jak rychle a jak moc, ale sazby již nejspíš porostou. Jak dlouho se nechá pokušením svádět ČNB?

Stack: Je třeba urychleně zlepšit ochranu klientů

12. 10. 2005 | Jiří Šedivý

Stack: Je třeba urychleně zlepšit ochranu klientů

Chce lepší ochranu spotřebitele, je ale proti zbytečné a nadměrné regulaci a nárůstu byrokracie. Zřízení nové instituce finančního ombudsmana považuje za neúčelné. Žádný kartel podle něj neexistuje. V prvním dílu rozhovoru se šéfem České spořitelny Jackem Stackem najdete odpovědi na obecnější bankovní otázky a poplatkovou oprávněnost u některých služeb ČS.

Bydlet za vlastní, půjčené anebo všech?

3. 10. 2005 | Jiří Šedivý | 1 komentářů

Bydlet za vlastní, půjčené anebo všech?

Jak jsme na tom s podporou bydlení v ČR? Umějí stavební spořitelny lidem půjčovat? V některých disciplínách stavebního úvěrování jsme již pokořili i vzor našeho modelu, Německo. Stát však nejen podporuje, ale také půjčuje. Když dva dělají totéž, není to…je to politika.

Hypotéky: bez peněz i do banky vlez

29. 9. 2005 | Jiří Šedivý | 1 komentářů

Hypotéky: bez peněz i do banky vlez

Donedávna nestačilo pro získání hypotéky zastavit nemovitost. Nutnou podmínkou bylo doložit dostatečně vysoký příjem, a tak někteří žadatelé odcházeli z banky velmi rychle a s nepořízenou. Řešením byly "půjčovny" bez bankovní licence. Situace se však zlepšila a zdá se, že se banky začínají probouzet a zaplňovat mezeru ve svých nabídkách.

S životním pojištěním to jde z kopce. Čím to je?

8. 9. 2005 | Simona Ely Plischke | 27 komentářů

S životním pojištěním to jde  z kopce. Čím to je?

Ještě v roce 2003 bylo možné napsat, že o tom, kam náš pojišťovací trh míří, není pochyb. Objem předepsaného pojistného na životní pojištění nerostl o procenta či desítky procent, ale o své násobky. Výsledky loňského roku ovšem růstovou křivku zaoblily a čísla za letošní pololetí ji vytyčily sestupný směr. Jaká veřejná tajemství jsou příčinou?

Jsem profesionální státní úředník, říká Prouza

7. 9. 2005 | Jiří Šedivý

Jsem profesionální státní úředník, říká Prouza

V první části vašeho rozhovoru s náměstkem ministra financí Tomášem Prouzou si můžete přečíst odpovědi na otázky, které se týkají finančních poradců, regulace cen, serveru Peníze.CZ a také vašich specifických problémů. Část odpovědí je o práci a budoucnosti na ministerstvu.

Nemovitosti: prostor pro růst cen i do budoucna? II.

22. 8. 2005 | Petr Vykoukal | 9 komentářů

Nemovitosti: prostor pro růst cen i do budoucna? II.

Tržní ceny nemovitostí se odpoutávají od tržních nájmů ekvivalentních bytů, neboli pronajímání nemovitostí přináší malý výnos. Bude tento nepřirozený stav znamenat likvidaci trhu s nájemním bydlením? Přečtěte si dokončení pátečního článku.

Nemovitosti: prostor pro růst cen i do budoucna?

19. 8. 2005 | Petr Vykoukal | 17 komentářů

Nemovitosti: prostor pro růst cen i do budoucna?

Úrokové sazby klesají, zatímco příjmy obyvatel rostou. Tento fakt je hnacím motorem růstu cen nemovitostí, ale navíc může být i argumentem, proč ještě české ceny bytů nejsou přehřáté. Za posledních 5 let "hypoteční kapacita" průměrné české domácnosti vzrostla o téměř 64 %, vývoj cen bytů je za ní téměř o rok zpožděn.

Zvítězí Šampion i v souboji s hypotékou?

4. 8. 2005 | Lev Dvorok | 5 komentářů

Zvítězí Šampion i v souboji s hypotékou?

Překlenovací úvěr Šampion může konkurovat hypotékám. Na konkrétním příkladu jsme propočítali, kdy a komu se který produkt vyplatí spíš. Představme si výsledky.

Šampion překlenuje už při 5 procentech cílové částky

3. 8. 2005 | Lev Dvorok | 16 komentářů

Šampion překlenuje už při 5 procentech cílové částky

Stavební spořitelny se snaží klienty zaujmout novými produkty, a konkurovat tak hypotékám. Stavební spořitelna České spořitelny připravila ojedinělou nabídku, překlenovací úvěr Šampion, u kterého není potřeba splnit hodnotící číslo a pro jeho přidělení stačí naspořit jenom 5 % z cílové částky. Porovnali jsme jeho fungování s tradičním scénářem.

Stavební spořitelny (ne)půjčují i podle věku

22. 7. 2005 | Jiří Šedivý

Stavební spořitelny (ne)půjčují i podle věku

Poslední bašta věkově neomezených klientů ČMSS padá. Stavební spořitelny omezují své půjčky věkem, ale nejsou ve své terminologii jednotné. Některé omezují již 45leté, jiné až 70leté klienty, ale přesto mohou půjčit stejně starým. Jak je to možné?

Povede přijetí eura ke zvýšení bankovních poplatků?

20. 7. 2005 | Dana Chytilová | 7 komentářů

Povede přijetí eura ke zvýšení bankovních poplatků?

Víte, z jakých poplatků mají banky největší příjmy? Z mezinárodního platebního styku a z poskytování úvěrů. Při zavedení eura by právě první zdroj peněz výrazně poklesl. Čím jej banky nahradí? Měli bychom se obávat zvyšování poplatků?

Jak poplatky zdražují hypotéky

19. 7. 2005 | Lev Dvorok | 9 komentářů

Jak poplatky zdražují hypotéky

Hypotéky jsou prý nejnižší v historii a získat úrokovou sazbu pod 3 % není žádný problém. Nejen úroky ale určují cenu hypotéky. Jak se změní tzv. efektivní úrok vlivem poplatků? Např. u půlmiliónové hypotéky se splatností 10 let si na poplatcích za vedení účtu a vyřízení hypotéky připlatíte skoro celé dodatečné procento.

Události uplynulého měsíce: červen

8. 7. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: červen

Uteklo vám v červnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru červnových událostí.

Hypotéka s IŽP: třetina peněz vyletí oknem

1. 7. 2005 | Simona Ely Plischke | 137 komentářů

Hypotéka s IŽP: třetina peněz vyletí oknem

Raiffeisenbank přišla na trh s hypotékou kombinovanou s investičním životním pojištěním. Prý tím "reaguje na neustále rostoucí oblibu IŽP, které dává možnost vyššího úrokového zhodnocení." Předpokládáme, že ji budou následovat další banky. Chceme vás před ní pomocí několika čísel a argumentů varovat. Přečtěte si, proč od ní dát ruce pryč.

Porovnání hypoték

Pojem hypotéka zná každý. Lze s ním financovat nákup bytu či jiné nemovitosti. Spočítejte si splátky hypotéky podle aktuálních úrokových sazeb.

Česká spořitelnaEqua bankMoneta Money BankHypoteční bankaa další...

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services