Kalkulačka: Maximální povolená výše hypotéky

Kalkulačka maximální povolené výše hypotéky počítá, jak vysoký hypoteční úvěr vám banka směla nabídnout v době, kdy se kromě parametru LTV (to je poměr mezi hodnotou nemovitosti a výší půjčky) povinně sledovaly příjmy žadatele a porovnávaly se splátkami dluhu (ukazatel DSTI, sledoval se do poloviny roku 2023) nebo celkovým objemem dluhů (ukazatel DTI, sledoval se do konce roku 2023).  A pokud jste neměli jiné dluhy.

Jak vysokou hypotéku vám banka smí nabídnout

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Refinancujete hypotéku? Srovnáme vám nejvýhodnější nabídky na trhu.

Kromě srovnání nejvýhodnějších hypoték vám pomůžeme také s právními problémy nebo kontrolou technického stavu nemovitosti.
  • Proč se omezuje maximální výše hypoték?

    Když Česká národní banka v roce 2022 stanovovala limity ukazatelů DSTI a DTI, argumentovala ochranou spotřebitele před předlužením. Banky před t poskytnutím hypotéky musely přesně spočíst, kolik peněz mají lidé naspořeno, jaké mají příjmy a jak jsou zadlužení. Ve skutečnosti ale limity centrální banka spíš zkouší ovlivňovat trh s nemovitostmi. A brání bankám v příliš riskantním půjčováním.

  • Jaké ukazatele musí banky při poskytování hypotéky sledovat?

    Od roku 2024 banky je pro banky povinné dodržovat limit pro ukazatel LTV. Dřív rovněž limitované ukazatele DSTI a DTI sledovat můžou ale nemusí.

    • LTV je poměr hypotéky ku zástavní hodnotě nemovitosti
    • DSTI je poměr nákladů, které by žadatel musel měsíčně vynaložit na splácení svých stávajících dluhů a nové hypotéky k jeho měsíčním příjmům
    • DTI říká kolik svých ročních příjmů by žadatel musel vynaložit na splacení svých stávajících dluhů a nové hypotéky
  • Co je u hypotéky LTV, jak se počítá a jak může být vysoké?

    LTV značí loan to value. Loan je půjčka a value hodnota. V hypotečním bankovnictví LTV označuje poměr úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti, kterou dlužník bude bance za hypotéku ručit. Poměr se udává v procentech. Například hypotéka s LTV 90 procent je půjčka, při které banka poskytuje zákazníkovi úvěr na 90 procent hodnoty nemovitosti.

    Od dubna 2022 platí, že naprostá většina hypoték, které banka poskytne, nesmí mít větší LTV než 80 procent, u žadatelů pod 36 let 90 procent. Znamená to tedy, že na koupi nemovitosti musí člověk mít aspoň 20 procent (respektive 10 procent) hodnoty ze svých zdrojů.

  • Jak se stanoví hodnota nemovitosti?

    Především: hodnota nemovitosti není její kupní cena. Kupní cena je věcí domluvy mezi kupujícím a prodávajícím, hodnotu nemovitosti určuje znalecký odhad. Cílem odhadu je dojít k tržní ceně nemovitosti – za kolik by ji banka mohla prodat, kdyby dlužník nesplácel a nemovitost přešla do jejího vlastnictví.

    Zejména u menších nemovitostí, typicky u bytů – že se banka místo odhadu spokojí s určením hodnoty podle ceny uváděné u srovnatelných nemovitostí v takzvané cenové mapě.

  • Co je u hypotéky DSTI, jak se počítá a jak může být vysoké?

    DSTI znamená debt service to income. Debt service znamená obsluha dluhu, ale klidně si to můžete přeložit jako náklady na dluh, a income je příjem. Zkratka se používá v hypotečním bankovnictví a označuje poměr mezi celkovými měsíčními splátkami všech dluhů včetně případné nové hypotéky a čistým měsíčním příjmem žadatele o úvěr.

    DSTI se udává v procentech. Například DSTI 40 procent znamená, že žadatel o úvěr vynaloží na splácení svých stávajících půjček a případné nové hypotéky každý rok 40 procent svého čistého příjmu.

    Od dubna 2022 byla horní hranice DSTI 45 procent. To znamená, že souhrn všech splátek nesměl přesáhnout 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele. U žadatelů mladších 36 let smělo být DSTI až 50 procent.

    Limit DSTI banky nemusí od 1. července 2023 dodržovat.

  • Co je u hypotéky DTI, jak se počítá a jak může být vysoké?

    DTI stojí za anglické debt to income. Debt je dluh a income je příjem. Ukazatel říká, kolik čistých ročních příjmů žadatele o hypotéku by stačilo na splacení všech jeho stávajících půjček plus nové hypotéky. Pokud je například ukazatel DTI 9, znamená to, že žadatel o úvěr by i s ním měl dluh, jehož celková výše odpovídá devíti jeho čistým ročním příjmům.

    Pro žadatele o hypotéky byla Českou národní bankou stanovena horní hranici DTI na 8,5 (případně 9,5 pro lidi pod 36 let). To znamená, že celkový dluh nesměl přesáhnout 8,5násobek (případně 9,5násobek) čistého ročního příjmu žadatele.

    Limit DTI banky nemusí dodržovat od 1. ledna 2024 dodržovat.

  • Jsou z limitů LTV, DSTI a DTI nějaké výjimky?

    Výjimku má banka. Může poskytnout až 5 procent hypoték, které parametrům nevyhoví. Má přitom ovšem postupovat „obzvlášť obezřetně“.

    Výjimky také mají žadatelé s věkem nižším než 36 roků. U nich může být ukazatel LTV 90 procent.

    Závazné limity pro ukazatele DSTI a DTI skončily k poslednímu červnu (DSTI) a poslednímu prosinci (DTI) roku 2023.

Související články na téma hypotéka

Co nás čeká v roce 2003

2. 1. 2003 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Co nás čeká v roce 2003

Benzín, plyn či nájemné bude stát víc, naopak elektřina zlevní. Stavební spoření má před sebou pravděpodobně poslední rok se státní podporou v současné podobě, v oblasti drobného bankovnictví očekáváme více kvality. Co dalšího nám přinese nový rok?

Alexis Juan & Jack Stack - rozhovor

1. 1. 2003 | Tomáš Prouza

Česká spořitelna a Komerční banka oznámily rekordně vysoké zisky, bojují o zvýšení tržního podílu a stále se věnují i interním změnám. Položili jsme generálním ředitelům těchto bank několik otázek o nejpalčivějších problémech.

Půjčky občanům: hledáme klienty

1. 1. 2003 | Tomáš Skřivánek | 1 komentářů

Karty na trhu jsou již rozdány a běžný i spořící účet už má většina ekonomicky aktivní populace. Ty pravé žně ovšem finanční instituce čekají v úvěrové oblasti. Právě tam se proto nyní upíná jejich zájem.

Jedna značka, mnoho produktů

1. 1. 2003 | Petr Vykoukal

Produkty nebankovních společností si můžeme na přepážkách bank koupit už řadu let. Jak je ale možné prodat je klientovi, který ani neví, že je potřebuje? Cesta spočívá v hledání a řešení zákazníkových potřeb.

Lesk a bída hypotečních zástavních listů

17. 12. 2002 | Dušan Hradil

Lesk a bída hypotečních zástavních listů

Poměrně bezpečná investice, stabilní úrokové platby, možnost předčasného prodeje a osvobození od daně. Že by ideální investice? To sice ne, za zmínku však stojí. Hypoteční zástavní listy se představují.

CENTRAL GROUP NABÍZÍ SVÝM KLIENTŮM PLATBY „ŠITÉ“ NA MÍRU

16. 12. 2002 | Alena Urubková

Potřeba mít jistotu pevné střechy nad hlavou ještě před koncem regulace nájemného přivedla letos řadu lidí k rozhodnutí pořídit si nový rodinný dům či byt. Ty tam jsou však časy, kdy si dům pořizovali jen ti, kteří již měli naspořenou celou požadovanou částku. Dnes je běžné hypoteční financování, využívají se úvěry ze stavebního spoření a novinkou je také možnost financování nového bydlení nemovitostí na protiúčet. Tuto novinku nabízí společnost CENTRAL GROUP i s dalšími 13 způsoby platby za novou nemovitost.

Zítra už může být pozdě

4. 12. 2002 | Tomáš Skřivánek | 19 komentářů

Zítra už může být pozdě

Stát hospodaří se ztrátou, chystá se zvyšovat daně a škrtat ve výdajích. Jednou z prvních obětí restrikcí budou také finanční produkty se státní podporou. Dvanáct miliard korun, které stát letos vyplatí jako příspěvek na stavebním spoření, je na očích a láká ke snížení, stejně jako podpora penzijního připojištění nebo hypotečních úvěrů.

Zazděno na 15 let

2. 12. 2002 | Petr Vykoukal | 2 komentáře

Zazděno na 15 let

Když si berete v bance hypotéku, děláte rozhodnutí na řadu desítek let dopředu. Přitom ani nevíte, jak vysoké splátky budete za pár let platit, jejich výše je totiž závislá na úrokové sazbě. Tu jste si zatím u hypotéky mohli zafixovat na pět let. Nyní se nabízí možnost pojistit si sazbu až na patnáct let. Vyplatí se to?

Co se skrývá pod buřinkou

27. 11. 2002 | Martin Zika | 2 komentáře

Co se skrývá pod buřinkou

Další se seriálu profilů stavebních spořitelen je věnován druhému největšímu ústavu na českém trhu, Stavební spořitelně České spořitelny.

Potkali se v Řecku

15. 11. 2002 | Petr Vykoukal | 1 komentářů

Potkali se v Řecku

Pátý z našich příběhů osobních financí je o rodině. Petr a Lída se seznámili na jihu Evropy, dnes však žijí na jihu Moravy, dávají dohromady dům a snaží se vychovávat dvě děti.

Celé kapesné dá za mobil

1. 11. 2002 | Petr Vykoukal | 2 komentáře

Celé kapesné dá za mobil

Dnes vám přinášíme další příběh z naší série. Tentokrát o teenageru Vojtovi, který sice teprve nedávno oslavil osmnácté narozeniny, stihl už ale rok studovat ve Spojených státech, utvořit si vlastní názor na českou školu a naučit se psát články.

Vyplatí se kombinovat hypotéku?

15. 10. 2002 | Petr Vykoukal | 14 komentářů

Vyplatí se kombinovat hypotéku?

Hypotéku nemusíte splácet běžnými splátkami, můžete platit jen úroky, posílat peníze na životní pojistku a tou úvěr nakonec splatit.

Stavební spoření: Vyplatí se počkat?

24. 9. 2002 | Jan Heřman | 29 komentářů

Stavební spoření: Vyplatí se počkat?

Stavební spořitelny chystají výrazné změny. Co však budou obnášet? Půjde o avizované snížení úrokových sazeb u vkladů či se novinky dotknou úvěrů, poplatků, státního příspěvku nebo úplně něčeho jiného?

Stoprocentní hypotéka podruhé

18. 9. 2002 | Jan Heřman | 3 komentáře

Stoprocentní hypotéka podruhé

Aneb další změny na hypotéčním trhu. S novými produkty přišla tentokrát Česká spořitelna a měly by být určeny především pro mladé a cizí státní příslušníky. Rozpoutá se nové kolo boje o klienty?

Hypotéky podle Vás

16. 9. 2002 | Alena Urubková

Po vlastním bydlení nejspíš touží každý, ale každý je jiný a má jiné možnosti. Raiffeisebank připravila různé druhy hypoték, aby si každý mohl vybrat tu, která mu nejvíc vyhovuje.

Ježíšek už od září

3. 9. 2002 | Jan Heřman | 2 komentáře

Ježíšek už od září

Mladí žadatelé o hypotéční úvěr mají od tohoto měsíce nárok na státní finanční příspěvek. O kolik tedy hypotéky zlevní?

Překlenovací úvěry zlevnily

13. 8. 2002 | Jan Heřman | 3 komentáře

Překlenovací úvěry zlevnily

Kráčí stavební spoření cestou prošláplou hypotéčními bankami? Buřinka výrazně snížila úrokovou sazbu u překlenovacích úvěrů. Většina ostatních stavebních spořitelen však zatím o podobném kroku neuvažuje.

Situace na trhu s byty je perverzní, říká nový ministr

19. 7. 2002 | Petr Vykoukal | 39 komentářů

Situace na trhu s byty je perverzní, říká nový ministr

Pavel Němec, čerstvě jmenovaný ministr pro místní rozvoj, na neformálním setkání s novináři naznačil, jakým směrem se bude ubírat činnost jeho resortu. V oblasti bydlení chce například změnit dotace stavebního spoření a zjednodušit systém podpory.

Porovnání hypoték

Pojem hypotéka zná každý. Lze s ním financovat nákup bytu či jiné nemovitosti. Spočítejte si splátky hypotéky podle aktuálních úrokových sazeb.

Česká spořitelnaEqua bankMoneta Money BankHypoteční bankaa další...

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services