Kalkulačka: Maximální povolená výše hypotéky

Kalkulačka maximální povolené výše hypotéky počítá, jak vysoký hypoteční úvěr vám banka směla nabídnout v době, kdy se kromě parametru LTV (to je poměr mezi hodnotou nemovitosti a výší půjčky) povinně sledovaly příjmy žadatele a porovnávaly se splátkami dluhu (ukazatel DSTI, sledoval se do poloviny roku 2023) nebo celkovým objemem dluhů (ukazatel DTI, sledoval se do konce roku 2023).  A pokud jste neměli jiné dluhy.

Jak vysokou hypotéku vám banka smí nabídnout

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Refinancujete hypotéku? Srovnáme vám nejvýhodnější nabídky na trhu.

Kromě srovnání nejvýhodnějších hypoték vám pomůžeme také s právními problémy nebo kontrolou technického stavu nemovitosti.
  • Proč se omezuje maximální výše hypoték?

    Když Česká národní banka v roce 2022 stanovovala limity ukazatelů DSTI a DTI, argumentovala ochranou spotřebitele před předlužením. Banky před t poskytnutím hypotéky musely přesně spočíst, kolik peněz mají lidé naspořeno, jaké mají příjmy a jak jsou zadlužení. Ve skutečnosti ale limity centrální banka spíš zkouší ovlivňovat trh s nemovitostmi. A brání bankám v příliš riskantním půjčováním.

  • Jaké ukazatele musí banky při poskytování hypotéky sledovat?

    Od roku 2024 banky je pro banky povinné dodržovat limit pro ukazatel LTV. Dřív rovněž limitované ukazatele DSTI a DTI sledovat můžou ale nemusí.

    • LTV je poměr hypotéky ku zástavní hodnotě nemovitosti
    • DSTI je poměr nákladů, které by žadatel musel měsíčně vynaložit na splácení svých stávajících dluhů a nové hypotéky k jeho měsíčním příjmům
    • DTI říká kolik svých ročních příjmů by žadatel musel vynaložit na splacení svých stávajících dluhů a nové hypotéky
  • Co je u hypotéky LTV, jak se počítá a jak může být vysoké?

    LTV značí loan to value. Loan je půjčka a value hodnota. V hypotečním bankovnictví LTV označuje poměr úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti, kterou dlužník bude bance za hypotéku ručit. Poměr se udává v procentech. Například hypotéka s LTV 90 procent je půjčka, při které banka poskytuje zákazníkovi úvěr na 90 procent hodnoty nemovitosti.

    Od dubna 2022 platí, že naprostá většina hypoték, které banka poskytne, nesmí mít větší LTV než 80 procent, u žadatelů pod 36 let 90 procent. Znamená to tedy, že na koupi nemovitosti musí člověk mít aspoň 20 procent (respektive 10 procent) hodnoty ze svých zdrojů.

  • Jak se stanoví hodnota nemovitosti?

    Především: hodnota nemovitosti není její kupní cena. Kupní cena je věcí domluvy mezi kupujícím a prodávajícím, hodnotu nemovitosti určuje znalecký odhad. Cílem odhadu je dojít k tržní ceně nemovitosti – za kolik by ji banka mohla prodat, kdyby dlužník nesplácel a nemovitost přešla do jejího vlastnictví.

    Zejména u menších nemovitostí, typicky u bytů – že se banka místo odhadu spokojí s určením hodnoty podle ceny uváděné u srovnatelných nemovitostí v takzvané cenové mapě.

  • Co je u hypotéky DSTI, jak se počítá a jak může být vysoké?

    DSTI znamená debt service to income. Debt service znamená obsluha dluhu, ale klidně si to můžete přeložit jako náklady na dluh, a income je příjem. Zkratka se používá v hypotečním bankovnictví a označuje poměr mezi celkovými měsíčními splátkami všech dluhů včetně případné nové hypotéky a čistým měsíčním příjmem žadatele o úvěr.

    DSTI se udává v procentech. Například DSTI 40 procent znamená, že žadatel o úvěr vynaloží na splácení svých stávajících půjček a případné nové hypotéky každý rok 40 procent svého čistého příjmu.

    Od dubna 2022 byla horní hranice DSTI 45 procent. To znamená, že souhrn všech splátek nesměl přesáhnout 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele. U žadatelů mladších 36 let smělo být DSTI až 50 procent.

    Limit DSTI banky nemusí od 1. července 2023 dodržovat.

  • Co je u hypotéky DTI, jak se počítá a jak může být vysoké?

    DTI stojí za anglické debt to income. Debt je dluh a income je příjem. Ukazatel říká, kolik čistých ročních příjmů žadatele o hypotéku by stačilo na splacení všech jeho stávajících půjček plus nové hypotéky. Pokud je například ukazatel DTI 9, znamená to, že žadatel o úvěr by i s ním měl dluh, jehož celková výše odpovídá devíti jeho čistým ročním příjmům.

    Pro žadatele o hypotéky byla Českou národní bankou stanovena horní hranici DTI na 8,5 (případně 9,5 pro lidi pod 36 let). To znamená, že celkový dluh nesměl přesáhnout 8,5násobek (případně 9,5násobek) čistého ročního příjmu žadatele.

    Limit DTI banky nemusí dodržovat od 1. ledna 2024 dodržovat.

  • Jsou z limitů LTV, DSTI a DTI nějaké výjimky?

    Výjimku má banka. Může poskytnout až 5 procent hypoték, které parametrům nevyhoví. Má přitom ovšem postupovat „obzvlášť obezřetně“.

    Výjimky také mají žadatelé s věkem nižším než 36 roků. U nich může být ukazatel LTV 90 procent.

    Závazné limity pro ukazatele DSTI a DTI skončily k poslednímu červnu (DSTI) a poslednímu prosinci (DTI) roku 2023.

Související články na téma hypotéka

Co dělat, když nemáte na placení životní pojistky

30. 11. 2009 | Věra Tůmová | 5 komentářů

Co dělat, když nemáte na placení životní pojistky

Zrušit životní pojistku jen proto, že nemáte na splátky, nemusí být ta nejlepší volba jak ušetřit. Naopak na tom proděláte. Možností, jak nepříjemnou situaci řešit, je několik. Záleží na typu životní pojistky.

Pět rad jak si sjednat kvalitní životní pojistku

23. 11. 2009 | redakce Peníze.CZ | 11 komentářů

Pět rad jak si sjednat kvalitní životní pojistku

Sjednat si smysluplnou životní pojistku není jednoduché, protože se jedná o složitý finanční produkt. Kdo si promyslí a pravidelně kontroluje nastavení pojistky, může se do budoucna vyvarovat velkých ztrát a zklamání. Bude mít i větší jistotu, že své blízké ochrání.

Kdo sjednává všem klientům stejné životní pojistky, je podvodník

27. 10. 2009 | Věra Tůmová | 23 komentářů

Kdo sjednává všem klientům stejné životní pojistky, je podvodník

Daří se nám odhalovat podvodné firmy fungující na principu letadla, které prodávají životní pojistky. Jsme schopni na ně přijít už do jednoho měsíce, říká v rozhovoru Libor Mánek, ředitel externích sítí Pojišťovny České spořitelny.

Pojistky dětí doporučené pojišťovnami jsou zbytečně drahé

1. 10. 2009 | Věra Tůmová | 7 komentářů

Pojistky dětí doporučené pojišťovnami jsou zbytečně drahé

Dětské pojistky doporučované pojišťovnami obsahují někdy zbytečnosti, a proto vycházejí draze. Zahrnují v sobě spořící složku a často i zajištění onemocnění rodiče. Pokud rodič už má vlastní pojistku a spořit chce dítěti jinde, je dětská pojistka většinou nevýhodná.

Větší konkurence bank úvěry nezlevní

5. 8. 2009 | Petr Čermák

Větší konkurence bank úvěry nezlevní

Čím větší konkurence, tím levnější zboží. Tak zní základní ekonomická poučka. Jenže v bankovnictví to tak úplně neplatí. Větší konkurence naopak může vést k dražším úvěrům.

Největší chyba při oceňování domu k prodeji

4. 8. 2009 | Štěpán Klein, Petra Kesslerová | 2 komentáře

Největší chyba při oceňování domu k prodeji

Chyby při oceňování domu mohou jeho prodej pořádně zkomplikovat, ne-li ho zcela znemožnit. Autoři knihy Jak prodat nemovitost v době finanční krize upozorňují na důležité aspekty při oceňování domu.

Hlavní důvody, proč se vám nepodaří prodat dům či byt

30. 7. 2009 | Štěpán Klein, Petra Kesslerová | 1 komentářů

Hlavní důvody, proč se vám nepodaří prodat dům či byt

Existuje pět hlavních důvodů, proč nelze nemovitost prodat. Problém je zpravidla v ceně, stavu nemovitosti či jejím umístění. Komplikovat prodej ovšem může i makléř či nevhodný marketingový plán.

Jak se tvoří ceny nemovitostí

23. 7. 2009 | Štěpán Klein, Petra Kesslerová | 3 komentáře

Jak se tvoří ceny nemovitostí

Stanovit nejlepší cenu za vlastní dům či byt není jednoduché. Původní vlastník chce z prodeje získat maximum, budoucí majitel zase touží nemovitost pořídit s co nejnižšími náklady. To jde trochu proti sobě. Pokud se ale cena stanoví optimálně, spokojeni budou oba.

Jak prodat nemovitost v době krize

20. 7. 2009 | Věra Tůmová | 6 komentářů

Jak prodat nemovitost v době krize

Kvůli recesi, třeba ztrátě práce, mohou být majitelé nemovitostí nuceni své byty či domy prodávat. Jenže dobře prodat dům či byt je ovšem nyní podstatně složitější než dříve, kdy ceny nemovitostí rostly. Nakladatelství Grada proto vydává příručku jak na to.

Jak správně kupovat nemovitost

9. 7. 2009 | Věra Tůmová

Jak správně kupovat nemovitost

Vyhlédnout si krásný či výhodný byt nebo dům nestačí. Při koupi nemovitosti je třeba posoudit řadu věcí, aby se koupě vůbec podařila a vyplatila. Nestačí tak jen zvážit lokalitu či financování, nutné je ověřit si i detaily smlouvy, původního vlastníka a způsob převodu peněz.

Riziková životní pojistka s dividendou od Uniqa se k úvěrům vyplatí

20. 4. 2009 | Věra Tůmová | 5 komentářů

Riziková životní pojistka s dividendou od Uniqa se k úvěrům vyplatí

Pojišťovna Uniqa vyvinula poměrně netradiční rizikové životní pojištění. Obsahuje nejen výhody klasických „rizikovek“, ale částečně i životních pojistek se spořící složkou. Patrně proto se o něj začíná zajímat stále více klientů. Tomuto produktu jsme dali čtyři hvězdičky.

Životní pojištění BeneFIT: spíše dobré skupinové úrazové pojištění

15. 4. 2009 | Věra Tůmová | 10 komentářů

Životní pojištění BeneFIT: spíše dobré skupinové úrazové pojištění

Nové rodinné rizikové životní pojištění BeneFIT od enerali se blíží spíše rodinnému úrazovému pojištění. Proti přirozené smrti příliš nezajistí, ale úrazy kryje slušně. Navíc při bezeškodním průběhu klientům vyplácí část pojistného zpět. Udělili jsme mu tři hvězdičky.

Koho dnes přitahuje rizikové životní pojištění

6. 4. 2009 | Věra Tůmová | 9 komentářů

Koho dnes přitahuje rizikové životní pojištění

Rizikové životní pojištění existuje na českém trhu už dlouho. Navzdory tomu, že poměr ceny a výkonu u něj vychází mnohem lepší než u ostatních životních pojistek, sjednává si jej relativně málo klientů. Někteří si však začínají tuto výhodu uvědomovat.

Stavební spořitelny letos očekávají slibný rok

5. 2. 2009 | Věra Tůmová

Stavební spořitelny letos očekávají slibný rok

Stavební spoření je stále oblíbený finanční produkt, který má snad každý druhý obyvatel České republiky. V posledních letech začali někteří klienti dávat přednost „štědřejším“ spořícím účtům. Jejich sazby ovšem nyní klesají, což je ve prospěch stavebního spoření. Prognózy na letošek tak vypadají příznivě.

Šest rad, jak kupovat družstevní byt

26. 11. 2008 | Věra Tůmová | 6 komentářů

Šest rad, jak kupovat družstevní byt

Obezřetnost při koupi nemovitosti bývá na místě. O to více, pokud se rozhodnete pořídit si družstevní byt. V šesti bodech vám přinášíme stručný přehled toho, na co je třeba před takovou koupí myslet.

IQ Hypotéka Multi od LBBW – pokus doběhnout konkurenci

20. 11. 2008 | Věra Tůmová | 8 komentářů

IQ Hypotéka Multi od LBBW – pokus doběhnout konkurenci

LBBW nyní přichází na český trh se „zbrusu novou“ hypotékou. Otázka je, nakolik to je zcela nový produkt a nakolik jen„dobíhání“ konkurence s vyplazeným jazykem. Nicméně svou konstrukcí to není špatná hypotéka. Proto jsme jí udělili tři hvězdičky.

mBank: Supermarket podílových fondů oddaluje krize

12. 11. 2008 | Věra Tůmová, Jan Stuchlík | 18 komentářů

mBank: Supermarket podílových fondů oddaluje krize

V době finanční krize nízkonákladová mBank otevírá jeden účet za druhým a vkladů má sedmkrát více než úvěrů. Paradoxně těží z krize a plánuje novinky jako supermarket podílových fondů či novátorskou kreditní kartu, říká generální ředitel mBank Jiří Báča.

Jak krize zasáhla některé hypotéky

9. 10. 2008 | Věra Tůmová | 14 komentářů

Jak krize zasáhla některé hypotéky

Na hypotéky s fixovanou sazbou si už Češi zvykli a zdá se, že se jich už nebojí. Úvěry s variabilní sazbou je prý ale moc nelákají, tvrdí často banky. Nicméně ani nynější finanční krize její majitele v Česku vážně neohrožuje.

Flexibilní hypotéka, která netančí, jak vy pískáte

30. 9. 2008 | Věra Tůmová | 7 komentářů

Flexibilní hypotéka, která netančí, jak vy pískáte

Komerční banka oživila v podzimní reklamní kampani Flexibilní hypotéku. Upozorňuje na její hlavní výhodu, totiž možnost úpravy splátek. Ačkoli to není z reklamních textů zřejmé, je to výhoda jen pro někoho. Rozhodli jsme se proto, že reklamu uvedeme na pravou míru.

Drahé „výhodné“ úvěry ze stavebního spoření

30. 7. 2008 | Věra Tůmová | 22 komentářů

Drahé „výhodné“ úvěry ze stavebního spoření

Stavební spořitelny se stále více ucházejí o klienty hypotečních bank. Nabízejí jim třeba refinancování jejich úvěrů, a to za údajně lepších podmínek a s nižší úrokovou sazbou. Z našeho srovnání pěti stavebních spořitelen ovšem vyplývá, že výhodnost stavebka je jen relativní.

Porovnání hypoték

Pojem hypotéka zná každý. Lze s ním financovat nákup bytu či jiné nemovitosti. Spočítejte si splátky hypotéky podle aktuálních úrokových sazeb.

Česká spořitelnaEqua bankMoneta Money BankHypoteční bankaa další...

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services