Kalkulačka nemocenské

Nemocenská čili dávka nemocenského pojištění nahrazuje výpadek příjmu při pracovní neschopnosti. Nemocenská dávka se vyplácí od 15. dne nemoci. Do 14. dne nemoci dostává zaměstnanec od zaměstnavatele náhradu mzdy. Náhrada mzdy se vyplácí za pracovní dny, nemocenské dávky za kalendářní den včetně svátků. Pokud máte ještě dovolenou, spočítejte si, jestli se víc nevyplatí si ji vybrat.

Výpočet nemocenské

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI naši NABÍDKU POJIŠTĚNÍ nebo PŮJČEK

Hledáte výhodné pojištění online, potřebujete půjčit peníze? Pomůžeme vám.
  • Jaká je nemocenská prvních 14 dní nemoci?

    Prvních 14 dní pracovní neschopnosti zaměstnanec žádnou nemocenskou nedostává. Má ale nárok na náhradu mzdy, kterou mu vyplácí zaměstnavatel.

  • Jaká se platí nemocenská po víkendu?

    Dávky nemocenského pojištění náleží zaměstnanci za každý den, tedy včetně víkendů a svátků.

  • Jaký je rozdíl mezi náhradou mzdy a nemocenskou?

    Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel během prvních čtrnácti dní dočasné pracovní neschopnosti. Dávky nemocenského pojištění (nemocenskou) vyplácí správa sociálního zabezpečení od patnáctého dne pracovní neschopnosti. Nemocenská se vyplácí za každý den, náhrada mzdy ale jen za dny pracovní, respektive za dny, kdy by zaměstnanec byl v práci.

  • Od kterého dne nemoci dostanu nemocenskou?

    Nemocenské dávky dostává člověk od 15. dne pracovní neschopnosti. V prvních čtrnácti dnech má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy, kterou mu vyplácí zaměstnavatel.

  • Jak dlouho můžu dostávat nemocenskou?

    Nemocenskou můžete dostávat maximálně 380 dní. Pokud lze ale v dohledné době očekávat zlepšení vašeho zdravotního stavu, můžete si zažádat o prodloužení podpůrčí doby, maximálně ale o 350 dní.

  • Co je to DVZ u nemocenské?

    DVZ je zkratka, kterou se označuje denní vyměřovací základ. Ten je při základem výpočtu nemocenské.

  • Jak se vypočítá vyměřovací základ?

    Denní vyměřovací základ se u zaměstnanců počítá z hrubých příjmů za poslední rok vydělený počtem pracovních dní, dál se ale redukuje prostřednictvím takzvaných redukčních hranic.

  • Jak se počítá nemocenská?

    Podle zákona o nemocenském pojištění je nemocenská 60 procent denního vyměřovacího základu. Denním vyměřovacím základem je u zaměstnanců součet hrubých příjmů za poslední rok vydělený počtem dní v roce, navíc snížený prostřednictvím takzvaných redukčních hranic. Od 31. dne pracovní neschopnosti je nemocenská vyšší: denní vyměřovací základ se násobí 66 procenty, od 61. dne nemoci dokonce 72 procenty. Všechno přehledně propočte naše kalkulačka, stačí zadat měsíční hrubou mzdu.

  • Kam dostanu nemocenskou – na účet, složenkou?

    Nemocenskou dostává zaměstnanec na účet, na který mu chodí výplata. Nahlásit správný účet správě sociálního zabezpečení je věcí zaměstnavatele. Pokud nedostáváte mzdu nebo plat na účet, můžete nemocenskou dostat složenkou, bude ale nižší o poštovné.

  • Nedostanu mateřskou. Prý bych ale mohla dostat nemocenskou. Jaký je výpočet nemocenské v těhotenství?

    Pokud máte šest týdnů do očekávaného týdne porodu, což je doba, kdy se standardně nastupuje na mateřskou, nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), pořád můžete mít nárok na nemocenskou, pravidla jsou stejná jako kdykoli jindy. Musíte být účastna nemocenského pojištění a musíte mít také od správy sociálního zabezpečení potvrzení, že PPM nedostanete. Ošetřující lékař vás prohlásí práce neschopnou, prvních čtrnáct dní neschopnosti máte nárok na náhrady mzdy, potom normálně na nemocenskou. Dočasnou pracovní neschopnost lékař ukončí šest týdnů po porodu, od kdy vám už běží rodičovský příspěvek.

Související články na téma náhrada mzdy, nemoc, nemocenská, nemocenská 2011, nemocenské dávky

Události uplynulého měsíce: březen

7. 4. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: březen

Uteklo vám v březnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru březnových událostí.

Vyplatí se pracovat? Sociální systém podporuje past chudoby

3. 4. 2006 | Kateřina Havlíčková | 45 komentářů

Vyplatí se pracovat? Sociální systém podporuje past chudoby

Lidé s nízkými příjmy, zejména mají-li děti, dostávají vyšší dávky, než je jejich reálně dosažitelný pracovní příjem. Když pracovat začnou, jsou až do určité výše příjmu zdaněni prakticky 100% sazbou. Zvýšení příjmu totiž může způsobit odebrání dávek, a tedy propad čistého příjmu rodiny o několik tisíc. Motivace pracovat je tak nulová. Podrobili jsme český systém daní a dávek metodě METR.

Sociální dávky plné změn: předvolební pomoc rodinám s dětmi

28. 3. 2006 | Ludmila Řezníčková | 11 komentářů

Sociální dávky plné změn: předvolební pomoc rodinám s dětmi

Volby už jsou za dveřmi, a tak se v sociální oblasti horečně schvalují zákony, které mají občany "ohromit" ještě před červnem. Zvyšuje se porodné a rodičovský příspěvek a zabraňuje se jeho exekuci. Zavádí se příspěvek na školní pomůcky, mění se peněžitá pomoc v mateřství i dávky při ošetřování člena rodiny. Co a kdy nás čeká? Kolik dostaneme a na kolik to přijde stát?

Nový zákon o nemocenském pojištění problémy prohloubí

10. 3. 2006 | Kateřina Havlíčková | 48 komentářů

Nový zákon o nemocenském pojištění problémy prohloubí

Počátkem roku 2007 má začít platit nový zákon o nemocenském pojištění. V tuto chvíli je v poslanecké sněmovně s pozměňovacími návrhy senátorů. Nový zákon problémy nemocenského pojištění nejen nevyřeší, ale ke stávajícím přidává další. S určitou nadsázkou je možné ho nazvat krokem k likvidaci malých podnikatelů. Jaké změny by zákon skutečně vylepšily?

Jak uplatnit výdaje paušálem v daňovém přiznání 2005

28. 2. 2006 | Lenka Fialková | 55 komentářů

Jak uplatnit výdaje paušálem v daňovém přiznání 2005

Rozhodli jste se letos využít zvýšených odpočtových paušálů a daň z příjmu vypočítat s jejich pomocí? Máme pro vás poradenský článek, ve kterém si takový scénář krok za krokem představíme. Podrobnou, ale srozumitelnou formou, s ukázkou na konkrétním příkladu, vám pomůžeme nejen spočítat daň za rok 2005, ale i vyplnit potřebné dodatečné daňové přiznání za rok 2004. Máme samozřejmě i formuláře.

Společné daňové přiznání 2005 krok za krokem

30. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 469 komentářů

Společné daňové přiznání 2005 krok za krokem

V nových "daňových kramflecích" s možností uplatnit společné daňového přiznání manželů si je jistý jen málokdo. Připravili jsme proto podrobný, ale srozumitelný návod, jak v 10 krocích společné zdanění vyplnit a spočítat. Také vneseme světlo do hlavních nejasností a poskytneme seznam dokumentů, které pro uplatnění společného zdanění budete potřebovat.

Připravovaný zákon o úrazovém pojištění má mnoho kritiků

18. 1. 2006 | Kateřina Boušová | 9 komentářů

Připravovaný zákon o úrazovém pojištění má mnoho kritiků

Novela zákona počítá se změnou celého systému úrazového pojištění. Nebude již existovat pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání, ale nová forma sociálního pojištění. Autor zákona, Ministerstvo práce a sociálních věcí, si za návrhem bezvýhradně stojí, ostatní jsou zásadně proti. Co je výhodnější pro poškozené zaměstnance?

Události uplynulého měsíce: prosinec

6. 1. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: prosinec

Uteklo vám v prosinci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru prosincových událostí.

Na nemocenské dostaneme přidáno

3. 1. 2006 | Ludmila Řezníčková | 19 komentářů

Na nemocenské dostaneme přidáno

Oblastí, ve které si letos finančně polepšíme, je nemocenská. Chcete vědět, o kolik stoupne právě vám? Víte, kolik nově dosahuje nejvyšší možná částka?

Průměrná mzda převýší příští rok 20 tisíc korun

1. 12. 2005 | Vladimír Pikora | 23 komentářů

Průměrná mzda převýší příští rok 20 tisíc korun

Průměrná mzda letos nejspíš přesáhne 19 000 Kč. Koncem příštího roku by již měla převýšit 22 000 Kč. Platy ve veřejné sféře zaostávají za těmi v oblasti soukromé v průměru již jen o 433 Kč měsíčně. Německou úroveň mezd při troše štěstí doženeme "už" v roce 2037. To jsou jen úryvky z komentáře hlavního ekonoma Volksbank ke včera zveřejněným platovým statistikám.

Dostanete oběd, notebook, auto, ale přijďte do práce!

11. 11. 2005 | Simona Ely Plischke | 12 komentářů

Dostanete oběd, notebook, auto, ale přijďte do práce!

Průměrná doba jednoho případu pracovní neschopnosti činila loni v ČR neuvěřitelných 34,8 dne, v letošním pololetí pak 30,12 dne. Zrazovat své zaměstnance od absencí se proto snaží každá třetí firma, a to často formou odměn. Jakou mají podobu? A jak je to s dalšími zaměstnaneckými benefity, růstem mezd či nástupními platy? Čím a za co si české firmy hýčkají své zaměstnance?

Události uplynulého měsíce: září

7. 10. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: září

Uteklo vám v září něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru zářijových událostí.

Jsou zdravotní pojišťovny zabijáky aktivních lékařů?

23. 9. 2005 | Simona Ely Plischke | 32 komentářů

Jsou zdravotní pojišťovny zabijáky aktivních lékařů?

Zdravotní pojišťovny uplatňují vůči lékařům limity na předepisované léky. Mají zabránit plýtvání. Někteří lékaři ale tvrdí, že systém finančně trestá schopné, vzdělávající se lékaře, kteří pro své pacienty chtějí to nejlepší na trhu. Neproduktivní doktory pak nejenže nemotivuje, ale dokonce zvýhodňuje. Je tak prý neefektivní i nemravný. Proč to lékaři tvrdí a jak se k problému staví pojišťovny?

Budeme marodit za firemní peníze?

21. 6. 2005 | Ludmila Řezníčková | 17 komentářů

Budeme marodit za firemní peníze?

Průměrná délka nemoci loni dosáhla 34,8 dní, zneužívání systému je tak víc než zřejmé. Vláda se s tím rozhodla něco dělat a nedávno schválila návrh nového zákona o nemocenském pojištění. Nyní jde do Parlamentu, pokud jej schválí zákonodárci i prezident, měl by začít platit 1. července 2006. Co převratného se chystá?

Události uplynulého měsíce: květen

3. 6. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: květen

Uteklo vám v květnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Nahlédněte do výběru květnových událostí.

Evropský zdravotní průkaz

12. 5. 2005 | redakce Peníze.CZ

Proč se při zahraničních cestách nespoléhat jen na přístup k lékařsky nezbytné zdravotní péči, kterou nám garantují mezinárodní smlouvy? Kolik v jednotlivých evropských státech zaplatíte za spoluúčast? Kde vám bude Evropský průkaz k ničemu a kde naopak dobře poslouží?

Události uplynulého měsíce: duben

6. 5. 2005 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Události uplynulého měsíce: duben

Uteklo vám v dubnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru dubnových událostí.

Potřební podnikatelé opět dosáhnou na přídavky

29. 4. 2005 | Ludmila Řezníčková | 5 komentářů

Potřební podnikatelé opět dosáhnou na přídavky

Novela zákona o státní sociální podpoře připravila lidi s doplňkovými příjmy ze samostatné výdělečné činnosti (například důchodce či ženy na mateřské) o potřebné sociální dávky. Po půl roce jim nárok zase vrací. Co se mění a co musíte udělat, abyste dávku získali?

Děti bez vlastní rodiny pomoc státu potřebují

22. 4. 2005 | Kateřina Havlíčková | 8 komentářů

Děti bez vlastní rodiny pomoc státu potřebují

Tam, kde chybí láska, péče a starostlivost rodičů k dětem, musí nastoupit stát. A to jak s pomocí dětem, tak s represí vůči rodičům, kteří neplní své povinnosti. Jak financovat výchovu dětí, které nežijí se svými biologickými rodiči? V čem je potřeba současný systém změnit?

Když jste místo na lůžku u sousedů na kafi

25. 3. 2005 | Ludmila Řezníčková | 19 komentářů

Když jste místo na lůžku u sousedů na kafi

"Pletete si" někdy nemocenskou s dovolenou a spoléháte na to, že zrovna vás případná kontrola neodhalí? Jaké sankce vám v takovém případě hrozí? A co nového v oblasti nemocenských chystá vláda? Víte například, že prvních 14 dní nemoci by ze svého měl hradit zaměstnavatel?

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Rychlejší výpovědi, kratší zkušebka. Co říká expert změnám zákoníku práce

Rychlejší výpovědi, kratší zkušebka. Co říká expert změnám zákoníku práce

Novela zákoníku práce má podle ministra práce Mariana Jurečky zajistit, aby Česko kvůli...více

Spočítejte si, jaký důchod dostanete od ledna 2025

Spočítejte si, jaký důchod dostanete od ledna 2025

Od ledna má průměrný důchod přesáhnout 21 tisíc korun měsíčně. Naše kalkulačka spočítá,...více

O kolik se znovu zvýší důchody? Jurečka řekl první číslo

O kolik se znovu zvýší důchody? Jurečka řekl první číslo

Průměrný důchod se od ledna 2025 zvedne v průměru o 356 korun, překročí tak hranici 21...více

Partners Financial Services