Výpočet předčasného důchodu – kdy můžu odejít

Do starobního důchodu se dá odejít i před dosažením důchodového věku. Pak mluvíme o předčasném odchodu do důchodu nebo prostě o předčasném důchodu. Kalkulačka předčasného důchodu spočítá, kdy můžete do předčasné penze odejít. Výše starobní penze se v předčasném důchodu krátí, důchod bude trvale nižší.

Vyzkoušet můžete ale i kalkulačku výše předčasného důchodu, která spočítá, o kolik se vám při předčasném odchodu do důchodu bude krátit penze.

Výpočet odchodu do předčasného důchodu

+

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Potřebujete půjčit, hledáte levnou hypotéku, kvalitní pojištění nebo chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.
  • Co je předčasný důchod?

    Předčasný důchod může označovat:

    • starobní důchod, do kterého člověk nastoupí podle daných pravidel před dosažením řádného důchodového věku
    • peněžní dávku, kterou stát osobě v předčasném starobním důchodu vyplácí, fakticky sníženou řádnou starobní penzi
  • V kolika letech můžu odejít do předčasného důchodu?

    Do starobního důchodu můžete předčasně odejít nejdřív tři roky před dosažením důchodového věku. Pravidlo, podle kterého některé ročníky mohly jít do předčasného důchodu až pět let před dosažením věku odchodu do penze, neplatí od října 2023.

    Nejsou to ale všechny podmínky pro předčasný odchod do starobního důchodu. Zároveň totiž platí, že do nemůžete jít do předčasného důchodu, pokud nemáte dostatek let pojištění, tedy roků, kdy za vás odváděl zaměstnavatel sociální pojištění, kdy jste si ho platili sami, platil ho za vás stát nebo ho sice nikdo neplatil, ale bere se to, jako kdyby platil (náhradní doby pojištění).

  • Jak se počítá předčasný důchod?

    Při předčasném odchodu do starobního důchodu se výše penze krátí. Podle nových pravidel platných od října 2023 se důchod krátí tak, že se procentní výměra důchodu, spočítaná na základě odpracovaných let a výdělků, snižuje za každých (i započatých) 90 dní, které zbývají do doby nároku na řádný starobní důchod, o:

    • 1,5 % výpočtového základu

    Konkrétní výpočet krácení předčasného důchodu při předčasném odchodu do důchodu provede kalkulačka krácení důchodu.

  • Jaký je rozdíl mezi předdůchodem a předčasným důchodem?

    Předčasný důchod je normální starobní důchod vyplácený státem ze státního rozpočtu, jen se kvůli předčasnému odchodu krátí, tedy snižuje. Na předdůchod si musíte sami našetřit v doplňkovém penzijním spoření. Pokud jste do něj peníze posílali dostatečně dlouho, může se vám vyplatit víc než předčasný důchod, který se vám pak nebude krátit. Musíte ale splnit několik pravidel:

    • doplňkové penzijní spoření si u penzijní společnosti musíte platit aspoň pět let
    • mělo by vám scházet nejvýš pět let do důchodového věku – ale pozor, počítá se vždy důchodový věk pro muže stejného data narození
    • předdůchod si musíte nechat vyplácet aspoň dva roky v kuse
    • měsíční penze musí odpovídat aspoň třiceti procentům průměrné mzdy v národním hospodářství (tu zveřejňuje každoročně ve vyhlášce ministerstvo práce a sociálních věcí)

    Výhodou předdůchodu je, že při jeho pobírání vám stát platí zdravotní pojištění. Roky v předdůchodu se při výpočtu řádného důchodu nepočítají jako doba důchodového pojištění, ale nerozmělňují vyměřovací základ, ze kterého se důchod počítá

  • Můžu v předčasném důchodu pracovat?

    K řádnému starobnímu důchodu si můžete přivydělávat libovolně, u předčasného důchodu jsou ale pravidla přísnější. Zapomeňte na klasický pracovní poměr, vaše zaměstnání nesmí zakládat účast na sociálním pojištění. Zbývají vám v zásadě dvě možnosti:

    • práce na dohodu, tedy na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o provedení práce (DPP), váš výdělek ale u DPP nesmí překročit 10 000 korun měsíčně, při práci na DPČ 4000 korun měsíčně
    • vedlejší samostatně výdělečná činnosti, abyste neplatili z podnikání sociální pojištění, nesmí váš roční čistý zisk přesáhnout takzvanou rozhodnou částku; pro rok 2023 byla stanovena na 96 778 korun

    Po dosažení důchodového věku se pak můžete nechat zaměstnat i v pracovním poměru na dobu určitou i neurčitou nebo naplno podnikat.

  • Zvyšují se pravidelně i předčasné důchody?

    Od října 2023 platí novela, která každoroční valorizaci předčasných důchodů ruší.

  • Jak dokoupit roky dobrovolného důchodového pojištění?

    Dobrovolné důchodové pojištění umožňuje doplatit si chybějící dobu pojištění nebo si ho průběžně platit v obdobích, kdy nepracujete. Obecně si můžete doplatit pojištění za rok přede dnem, kdy ho doplácíte. Z tohohle pravidla jsou ale výjimky, zejména si můžete doplatit důchodové pojištění, které vám chybí za období dlouhodobé evidence na úřadu práce nebo za dobu studia. Přihláška k dobrovolné účasti na důchodovém pojištění se podává na okresní správě sociálního zabezpečení podle místa trvalého bydliště.

  • Jak žádat o předčasný důchod?

    O předčasný důchod se žádá na okresní správě sociálního zabezpečení podle trvalého bydliště. Žádost sepisují přímo pracovníci sociálky. S sebou si vezměte občanský průkaz. Pokud chcete započíst náhradní dobu pojištění, nezapomeňte doklady, které tyto doby prokazují. Například rodné listy dětí, doklady o studiu nebo doklad o vojenské službě.

    Předčasný důchod nelze přiznat zpětně, ale nejdřív ode dne podání žádosti.

  • Můžu se z předčasného důchodu vrátit do práce?

    Předčasný důchod můžete kdykoli přerušit a nastoupit do zaměstnání. Jakmile v práci skončíte nebo dosáhnete penzijního věku, stačí požádat o obnovení výplaty důchodu. Procentní výměra důchodu se pak může navýšit s ohledem na čas, který jste po přiznání předčasného důchodu odpracovali.

Související články na téma důchodový věk, důchody, předčasný důchod, výpočet předčasného důchodu

Kalkulačka valorizace 2018. Spočítejte si, o kolik vám zvýší důchod

15. 12. 2017 | Monika Veselíková | 12 komentářů

Kalkulačka valorizace 2018. Spočítejte si, o kolik vám zvýší důchod

Důchody porostou. U průměrné penze dělá zvýšení 475 korun měsíčně. Valorizace důchodů přijde státní kasu na 16,6 miliardy korun. O kolik si polepší vaše peněženka, spočítá naše kalkulačka.

Doplňkové penzijní spoření: když ho chcete zabalit. V pravý čas i předčasně

15. 11. 2017 | Petra Dlouhá

Doplňkové penzijní spoření: když ho chcete zabalit. V pravý čas i předčasně

Praktický přehled, jak vypovědět nové penzijko. A o co přijdete, když peníze vyberete brzy.

Očima expertů: Jak obstála důchodová komise?

20. 10. 2017 | Ondřej Tůma | 53 komentářů

Očima expertů: Jak obstála důchodová komise?

Minulý měsíc se naposledy sešla Odborná komise pro důchodovou reformu. Jakou práci od roku 2014 odvedla? Mají podobné pracovní skupiny vůbec nějaký smysl, mají vliv na rozhodování politiků v praxi, nebo slouží spíš jako okrasa či kouřová clona?

Sociálka rozeslala přehledy důchodových kont: Vše důležité pro budoucí důchod

2. 10. 2017 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Sociálka rozeslala přehledy důchodových kont: Vše důležité pro budoucí důchod

Česká správa sociálního zabezpečení rozeslala lidem, kterým se blíží důchodový věk, přehledy důchodového konta. Najdete v nich užitečné informace, které budou rozhodovat o vašem důchodu. A máte šanci včas napravit chyby, které nasekali zaměstnavatelé.

Důchody od ledna porostou. Víc než dřív

29. 9. 2017 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Důchody od ledna porostou. Víc než dřív

Penze se od ledna zvýší v průměru o 475 korun měsíčně. Mění se výpočet valorizace – a penzisty potěší: důchody porostou rychleji než dřív. Máme pro vás podrobnosti. I přehled toho, kolik čeští důchodci berou. Nejvyšší důchody přesahují sto tisíc korun, tolik ale mají jen dva lidé v Česku.

Živnostník si chce připlatit na důchod. Sociálka mu to rozmluví

9. 8. 2017 | Jozef Třešňák | 35 komentářů

Živnostník si chce připlatit na důchod. Sociálka mu to rozmluví

V Česku je přes devět set tisíc živnostníků. Myslete na stáří, psala jim ministryně práce, odvádíte tak nízké zálohy na důchodové pojištění, že to na důstojný důchod nebude stačit. Zkusili jsme se na příslušném úřadě zeptat, jak tedy na to. Zjistili jsme, že to nejde.

Vládní studie: Reforma penzí není potřeba

28. 7. 2017 | Ondřej Tůma | 44 komentářů

Vládní studie: Reforma penzí není potřeba

Penzijní systém funguje relativně dobře a není ho potřeba radikálně reformovat. Takový je závěr studie, kterou minulý týden zveřejnil Úřad vlády. Ekonomové ale její tvůrce kritizují. Opravdu je náš důchodový systém dlouhodobě udržitelný?

Výdělek a přivýdělek k důchodu: Přehled pravidel

26. 7. 2017 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Výdělek a přivýdělek k důchodu: Přehled pravidel

Praktický rádce pro každého, kdo si chce přivydělat k důchodu. Jaké jsou možnosti a pravidla, jak to bude s daněmi a odvody na pojistné? A jak si zvýšíte důchod?

Životní úroveň: Od roku 1989 se máme každý rok lépe

3. 7. 2017 | Jan Traxler | 63 komentářů

Životní úroveň: Od roku 1989 se máme každý rok lépe

Máme se líp než před dvaceti lety. Z průměrného příjmu si můžeme pořídit víc. Dokonce i důchodci. Nevěříte? Podívejme se, jak se od sametové revoluce vyvíjí naše životní úroveň.

Očima expertů: Vážně musíme na důchod makat 35 roků?

9. 6. 2017 | Ondřej Tůma | 171 komentářů

Očima expertů: Vážně musíme na důchod makat 35 roků?

Kdo chce do penze, musí mít jednak věk, jednak odpracovaná léta. Pětatřicet let. Je tahle podmínka nutná? A co s lidmi, kteří mají problém ji splnit? Proč by se vlastně nedalo do penze jít po čtyřiatřiceti nebo po dvacíti letech, jen s patřičně nižším důchodem?

Zaměstnavatel neplatí nebo neplatil sociální pojištění. Co bude s důchodem?

4. 5. 2017 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Zaměstnavatel neplatí nebo neplatil sociální pojištění. Co bude s důchodem?

K povinnostem zaměstnavatele patří odvádět za zaměstnance sociální pojištění. Když to nedělá, není to váš problém, v době zaměstnání vám dluh na sociálním pojištění vzniknout nemůže. Nezodpovědný zaměstnavatel vám ale může zkomplikovat pozdější nárok na důchod. Poradíme, co s tím.

Změny v penzích: Do důchodu nejpozději v 65 letech. A pět stovek navíc

24. 4. 2017 | Monika Veselíková | 19 komentářů

Změny v penzích: Do důchodu nejpozději v 65 letech. A pět stovek navíc

Poslanci schválili novelu zákona o důchodovém pojištění, která vedle zastropování důchodového věku řeší také valorizaci penzí. Pokud úspěšně dokončí legislativní kolečko, začnou nová pravidla platit od příštího roku. Nachystali jsme kalkulačku, se kterou si snadno spočítáte, kolik let vám do důchodu zbývá nyní i jak váš nástup na penzi uspíší pravidla nová.

Invalidní důchod 2017: Přehled pravidel a kalkulačka

24. 1. 2017 | Monika Veselíková | 30 komentářů

Invalidní důchod 2017: Přehled pravidel a kalkulačka

Invalidní důchod slouží k zabezpečení příjmu, pokud člověk není kvůli nemoci či úrazu schopný pracovat jako dřív. S jak vysokým invalidním důchodem byste mohli v takovém případě počítat, propočte naše kalkulačka aktualizovaná pro rok 2017.

Předčasný důchod 2017: Kdy můžete jít a kolik ukrojí z penze

23. 1. 2017 | Monika Veselíková | 26 komentářů

Předčasný důchod 2017: Kdy můžete jít a kolik ukrojí z penze

Kdo nechce čekat na dosažení penzijního věku, může odejít do předčasného důchodu. Počítat ale musí s nižším důchodem. O kolik, spočítá naše kalkulačka.

Starobní důchod 2017: Spočítejte si, kdy půjdete do penze a kolik budete brát

18. 1. 2017 | Monika Veselíková | 18 komentářů

Starobní důchod 2017: Spočítejte si, kdy půjdete do penze a kolik budete brát

Máte to za pár nebo vás čekají ještě dlouhá léta v zaměstnání? Na Peníze.cz najdete sadu kalkulaček aktualizovaných pro rok 2017, se kterými si snadno spočítáte, jak vysokou penzi budete brát a kdy dosáhnete důchodového věku.

Očima expertů: Potřebujeme reformovat důchody?

16. 12. 2016 | Ondřej Tůma | 54 komentářů

Očima expertů: Potřebujeme reformovat důchody?

Co je největší problém našeho důchodového systému? Potřebujeme zásadní reformu penzí? Ptáme se ekonomů, politiků, zaměstnavatelů i zaměstnanců.

Pracující důchodce: Jak si prací v penzijním věku zvýšit důchod

16. 11. 2016 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Pracující důchodce: Jak si prací v penzijním věku zvýšit důchod

S důchodovým věkem nemusíte hned spěchat do papučí. Dál můžete pokračovat v zaměstnání nebo si můžete najít nové, třeba jen na zkrácený úvazek. Za práci „nad plán“ si navíc můžete říct o zvýšení důchodu. Jak velké bude, záleží na tom, jestli si ke mzdě necháte vyplácet plnou penzi, její polovičku nebo nic.

Důchody porostou průměrně o tři stovky. A ten váš? Kalkulačka valorizace

22. 9. 2016 | Monika Veselíková | 74 komentářů

Důchody porostou průměrně o tři stovky. A ten váš? Kalkulačka valorizace

Vláda se včera shodla na zvýšení penzí. Průměrný měsíční důchod vzroste od ledna 2017 o 308 korun. Náklady na důchody tak oproti původním předpokladům stoupnou o 3,7 miliardy korun.

Horníci do důchodu o sedm let dřív. Kvůli OKD

19. 6. 2016 | Jiří Hovorka, Lucie Stuchlíková | 13 komentářů

Horníci do důchodu o sedm let dřív. Kvůli OKD

Dřív do důchodu budou moci odejít všichni horníci, kteří v hlubinných dolech odpracovali alespoň 3300 směn. Podle schváleného návrhu by mohli odejít do řádného důchodu už v necelých 56 letech. Podle ministryně práce opatření pomůže s řešením kritické situace v těžební společnosti OKD.

Analýza: Kolik bych si měl spořit na důchod?

2. 6. 2016 | Jan Traxler | 74 komentářů

Analýza: Kolik bych si měl spořit na důchod?

Obecně se doporučuje spořit si na důchod minimálně deset procent příjmů. A začít hned od první výplaty. Ukažme si na modelovém příkladu, jak dosáhnout renty deset tisíc korun měsíčně. Jakou částku si musím odkládat, když začnu ve 30 letech, ve 40 letech, nebo v 50 letech?

Porovnání produktů

Penzijní připojištění

Důchod od státu vás ve stáří neuživí. Myslete na to a našetřete si peníze do penze sami. Penzijní připojištění může být jednou z cest, navíc je to produkt se státní podporou.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services