Výpočet předčasného důchodu – kdy můžu odejít

Do starobního důchodu se dá odejít i před dosažením důchodového věku. Pak mluvíme o předčasném odchodu do důchodu nebo prostě o předčasném důchodu. Kalkulačka předčasného důchodu spočítá, kdy můžete do předčasné penze odejít. Výše starobní penze se v předčasném důchodu krátí, důchod bude trvale nižší.

Vyzkoušet můžete ale i kalkulačku výše předčasného důchodu, která spočítá, o kolik se vám při předčasném odchodu do důchodu bude krátit penze.

Výpočet odchodu do předčasného důchodu

+

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Potřebujete půjčit, hledáte levnou hypotéku, kvalitní pojištění nebo chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.
  • Co je předčasný důchod?

    Předčasný důchod může označovat:

    • starobní důchod, do kterého člověk nastoupí podle daných pravidel před dosažením řádného důchodového věku
    • peněžní dávku, kterou stát osobě v předčasném starobním důchodu vyplácí, fakticky sníženou řádnou starobní penzi
  • V kolika letech můžu odejít do předčasného důchodu?

    Do starobního důchodu můžete předčasně odejít nejdřív tři roky před dosažením důchodového věku. Pravidlo, podle kterého některé ročníky mohly jít do předčasného důchodu až pět let před dosažením věku odchodu do penze, neplatí od října 2023.

    Nejsou to ale všechny podmínky pro předčasný odchod do starobního důchodu. Zároveň totiž platí, že do nemůžete jít do předčasného důchodu, pokud nemáte dostatek let pojištění, tedy roků, kdy za vás odváděl zaměstnavatel sociální pojištění, kdy jste si ho platili sami, platil ho za vás stát nebo ho sice nikdo neplatil, ale bere se to, jako kdyby platil (náhradní doby pojištění).

  • Jak se počítá předčasný důchod?

    Při předčasném odchodu do starobního důchodu se výše penze krátí. Podle nových pravidel platných od října 2023 se důchod krátí tak, že se procentní výměra důchodu, spočítaná na základě odpracovaných let a výdělků, snižuje za každých (i započatých) 90 dní, které zbývají do doby nároku na řádný starobní důchod, o:

    • 1,5 % výpočtového základu

    Konkrétní výpočet krácení předčasného důchodu při předčasném odchodu do důchodu provede kalkulačka krácení důchodu.

  • Jaký je rozdíl mezi předdůchodem a předčasným důchodem?

    Předčasný důchod je normální starobní důchod vyplácený státem ze státního rozpočtu, jen se kvůli předčasnému odchodu krátí, tedy snižuje. Na předdůchod si musíte sami našetřit v doplňkovém penzijním spoření. Pokud jste do něj peníze posílali dostatečně dlouho, může se vám vyplatit víc než předčasný důchod, který se vám pak nebude krátit. Musíte ale splnit několik pravidel:

    • doplňkové penzijní spoření si u penzijní společnosti musíte platit aspoň pět let
    • mělo by vám scházet nejvýš pět let do důchodového věku – ale pozor, počítá se vždy důchodový věk pro muže stejného data narození
    • předdůchod si musíte nechat vyplácet aspoň dva roky v kuse
    • měsíční penze musí odpovídat aspoň třiceti procentům průměrné mzdy v národním hospodářství (tu zveřejňuje každoročně ve vyhlášce ministerstvo práce a sociálních věcí)

    Výhodou předdůchodu je, že při jeho pobírání vám stát platí zdravotní pojištění. Roky v předdůchodu se při výpočtu řádného důchodu nepočítají jako doba důchodového pojištění, ale nerozmělňují vyměřovací základ, ze kterého se důchod počítá

  • Můžu v předčasném důchodu pracovat?

    K řádnému starobnímu důchodu si můžete přivydělávat libovolně, u předčasného důchodu jsou ale pravidla přísnější. Zapomeňte na klasický pracovní poměr, vaše zaměstnání nesmí zakládat účast na sociálním pojištění. Zbývají vám v zásadě dvě možnosti:

    • práce na dohodu, tedy na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o provedení práce (DPP), váš výdělek ale u DPP nesmí překročit 10 000 korun měsíčně, při práci na DPČ 4000 korun měsíčně
    • vedlejší samostatně výdělečná činnosti, abyste neplatili z podnikání sociální pojištění, nesmí váš roční čistý zisk přesáhnout takzvanou rozhodnou částku; pro rok 2023 byla stanovena na 96 778 korun

    Po dosažení důchodového věku se pak můžete nechat zaměstnat i v pracovním poměru na dobu určitou i neurčitou nebo naplno podnikat.

  • Zvyšují se pravidelně i předčasné důchody?

    Od října 2023 platí novela, která každoroční valorizaci předčasných důchodů ruší.

  • Jak dokoupit roky dobrovolného důchodového pojištění?

    Dobrovolné důchodové pojištění umožňuje doplatit si chybějící dobu pojištění nebo si ho průběžně platit v obdobích, kdy nepracujete. Obecně si můžete doplatit pojištění za rok přede dnem, kdy ho doplácíte. Z tohohle pravidla jsou ale výjimky, zejména si můžete doplatit důchodové pojištění, které vám chybí za období dlouhodobé evidence na úřadu práce nebo za dobu studia. Přihláška k dobrovolné účasti na důchodovém pojištění se podává na okresní správě sociálního zabezpečení podle místa trvalého bydliště.

  • Jak žádat o předčasný důchod?

    O předčasný důchod se žádá na okresní správě sociálního zabezpečení podle trvalého bydliště. Žádost sepisují přímo pracovníci sociálky. S sebou si vezměte občanský průkaz. Pokud chcete započíst náhradní dobu pojištění, nezapomeňte doklady, které tyto doby prokazují. Například rodné listy dětí, doklady o studiu nebo doklad o vojenské službě.

    Předčasný důchod nelze přiznat zpětně, ale nejdřív ode dne podání žádosti.

  • Můžu se z předčasného důchodu vrátit do práce?

    Předčasný důchod můžete kdykoli přerušit a nastoupit do zaměstnání. Jakmile v práci skončíte nebo dosáhnete penzijního věku, stačí požádat o obnovení výplaty důchodu. Procentní výměra důchodu se pak může navýšit s ohledem na čas, který jste po přiznání předčasného důchodu odpracovali.

Související články na téma důchodový věk, důchody, předčasný důchod, výpočet předčasného důchodu

Zdeněk Škromach: sKarty? Nemám pocit, že by stát ve finále ušetřil

15. 9. 2012 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Zdeněk Škromach: sKarty? Nemám pocit, že by stát ve finále ušetřil

Exkluzivní rozhovor s lidovým politikem z Lidového domu. Co si Zdeněk Škromach myslí o sKartách jednoho ze svých nástupců, ministra práce a sociálních věcí Jaroslava Drábka? A co provede sociální demokracie, pokud vyhraje volby, s fondy druhého důchodového pilíře?

Jiří Rusnok: Penze, druhý pilíř a zaměstnanecké fondy

12. 9. 2012 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Jiří Rusnok: Penze, druhý pilíř a zaměstnanecké fondy

V druhé části unikátního videovýkladu Jiřího Rusnoka o změnách v důchodovém systému se dozvíme, ve kterých zemích funguje druhý pilíř penzijního systému na bázi zaměstnaneckých fondů a jaké výhody a nevýhody tento druh spoření na stáří má.

Co si o tom myslíte: Dokážeme se postarat o naše seniory? A chceme vůbec?

30. 8. 2012 | Martin Vlnas | 24 komentářů

Co si o tom myslíte: Dokážeme se postarat o naše seniory? A chceme vůbec?

Mirko, dneska jsem ve Špáru sehnala fajnovej olej za polovičku. Vzala jsem si šest lahví, ale víš, že smažený moc nemusím a péct jsem přestala, protože už nejezdíte na chatu. Nechceš se pro pár lahví stavit?

Patrik Nacher: Ne chystanému druhému pilíři penzijního systému!

28. 8. 2012 | Patrik Nacher | 34 komentářů

Patrik Nacher: Ne chystanému druhému pilíři penzijního systému!

Plánovaný druhý pilíř penzijního systému je nepromyšlený, z ekonomického hlediska pro lidi nevýhodný, jednoznačně neflexibilní a pro většinu občanů neefektivní.

Očima expertů: Proč stát nepodporuje rodiny s dětmi?

24. 8. 2012 | Ondřej Tůma | 37 komentářů

Očima expertů: Proč stát nepodporuje rodiny s dětmi?

Stát sice naříká, že je moc důchodců a málo batolat, rodiny s dětmi ale nedokáže nijak podpořit. Co si o tom myslí členové Národní ekonomické rady vlády Pavel Kohout a Daniel Münich, podnikatel Tomio Okamura a další zajímavé osobnosti?

Česká ekonomika: směr správný, čekají nás světlé zítřky!

16. 7. 2012 | Michal Chleboun | 4 komentáře

Česká ekonomika: směr správný, čekají nás světlé zítřky!

Je to pěkných pár let, co k nám v osobách Konstantina a Metoděje dorazila z řecké Soluně civilizace, kultura a tak. Je na čase, abychom se, barbaři, k té kultuře vrátili. To se ale napřed musíme zbavit nenažranosti, konzumního životního stylu. A směr jsme nabrali dobrý! Vzhůru do Řecka!

Devadesát milionů oktávek. Reforma školství by z Česka udělala pohádkově bohatou zemi

29. 6. 2012 | Michal Kašpárek | 14 komentářů

Devadesát milionů oktávek. Reforma školství by z Česka udělala pohádkově bohatou zemi

Z propočtů Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu padá brada. Kdyby ze škol lezli méně natvrdlí deváťáci, lidé by vydělávali víc, do důchodu chodili dřív a stát by hospodařil vyrovnaně.

Tomáš Prouza: Předdůchody – další nepovedený trik

26. 6. 2012 | Tomáš Prouza | 13 komentářů

Tomáš Prouza: Předdůchody – další nepovedený trik

Když před dvěma týdny vláda schválila návrh zákona o předdůchodech, dostalo se jí až neobvyklé pochvaly z mnoha stran. To by měla být pro vládu příjemná změna – jenže pochvaly skončí v okamžiku, kdy se nad navrženým systémem někdo pořádně zamyslí.

Očima expertů: Budou předdůchody v praxi fungovat?

22. 6. 2012 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Očima expertů: Budou předdůchody v praxi fungovat?

Co si myslí Tomáš Prouza, Lukáš Kovanda, Martin Prokop a další osobnosti ze světa financí o zavedení takzvaných předdůchodů?

Máte nízký důchod? Reklamujte ho! Úřad mohl udělat chybu v počtech

21. 6. 2012 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Máte nízký důchod? Reklamujte ho! Úřad mohl udělat chybu v počtech

Nastoupili jste právě do důchodu a zdá se vám, že státem vyměřená penze je proklatě nízká? Úřad se mohl zmýlit. Není od věci si výši důchodu důkladně přepočítat. Poradíme, jak na to.

Vláda osekala zvyšování penzí. Důchodci si napřesrok pohorší. Co si o tom myslíte?

14. 6. 2012 | Martin Vlnas | 48 komentářů

Vláda osekala zvyšování penzí. Důchodci si napřesrok pohorší. Co si o tom myslíte?

Tak se nám včera ve sněmovně narodil další škrt. Poslanci vládní koalice a odpadlické trio Bém, Doktor, Šťovíček schválili novelu zákona o důchodovém pojištění. Nářky opozice penzistům nepomohly. Budou se utahovat opasky. Jediná konstruktivní myšlenka z novely vypadla.

Sněz o knedlík víc, umři o 37 minut dřív. Státní web vysvětluje reformy

8. 6. 2012 | Michal Kašpárek | 7 komentářů

Sněz o knedlík víc, umři o 37 minut dřív. Státní web vysvětluje reformy

Ministerstvo práce a sociálních věcí má nové stránky o důchodové reformě. Vypadají skoro normálně. Jenomže namísto řešení problémů přinášejí jen úřednické ptydepe. A trable těm, kteří jim budou bezmezně věřit.

Kdo s koho! Nakradeš víc než Kalousek?

8. 6. 2012 | Martin Vlnas | 6 komentářů

Kdo s koho! Nakradeš víc než Kalousek?

Až budeš dneska pospíchat z práce na fotbal, do kosmeťáku či na chatu, pořádně za sebou práskni dveřmi a pak si od plic odfrkni. Od začátku roku až do teď jsi dřel na Kalouska, od zítřka vyděláváš na sebe! Den daňové svobody je tu. Jak ho oslavíš? Dokaž si, že na to máš!

Předdůchody: užitečná novinka? Snad. Nejsou ale pro každého!

7. 6. 2012 | Ondřej Tůma | 10 komentářů

Předdůchody: užitečná novinka? Snad. Nejsou ale pro každého!

Pět let před důchodovým věkem bude možné zažádat o předdůchod. Fakticky jde o předčasné čerpání z nástupce penzijního připojištění, doplňkového penzijního spoření. Stát zároveň bude předdůchodci platit zdravotní pojištění a doba v předdůchodu nesníží budoucí penzi. Jenže ne každý bude mít nárok.

Děti musí živit své rodiče! I zákon to říká

6. 6. 2012 | Barbora Buřínská | 27 komentářů

Děti musí živit své rodiče! I zákon to říká

Rodiče mají vůči svým dětem vyživovací povinnost. A platí to i obráceně. Děti se musí o své rodiče i prarodiče starat, když oni sami se starat nemohou. Pro ty, kteří to nevědí sami od sebe, to říká zákon o rodině.

Petr Borkovec: Výše naší penze záleží jen na nás

31. 5. 2012 | Petr Dašek | 24 komentářů

Petr Borkovec: Výše naší penze záleží jen na nás

„O stáří se s klienty bavíme už při prvním setkání. Ptáme se, jak představují svou penzi a svůj život, kdy chtějí přestat pracovat. Většinou zjistíme, že jejich představy o důchodu jsou značně nereálné,“ říká místopředseda představenstva a ředitel divize distribuce společnosti Partners Petr Borkovec.

Masáž

27. 5. 2012 | redakce Peníze.CZ

Masáž

Kdo nebude spořit na důchod, bude pomazán medem, vložen do mraveniště, naražen na kůl, rozčtvrcen, vykostěn a dán na hraní dětem v mateřské škole. O pořadí procedur bude teprve hlasovat parlament. Tak nějak to psali v novinách.

Kdy začít spořit na penzi? Co nejdřív!

22. 5. 2012 | Aleš Tůma | 31 komentářů

Kdy začít spořit na penzi? Co nejdřív!

V průměru máme důchod 57 procent mzdy. U lidí s vyššími příjmy je poměr důchodu ke mzdě ještě nižší. Pokud má v penzi zbýt na koníčky či cestování, je třeba spořit. Třeba podle hesla Warrenna Buffetta: „Nespořte to, co nespotřebujete – spotřebovávejte to, co neuspoříte.“ Jenže jak a kam spořit?

Investiční certifikát: nízkonákladová investice

10. 5. 2012 | Tomáš Raputa | 10 komentářů

Investiční certifikát: nízkonákladová investice

Ač se Češi rádi řadí mezi vyspělé západní národy, jejich ekonomická mentalita tomu příliš neodpovídá. Stále se příliš spoléhají na ochrannou ruku státu a o tržní ekonomice a investicích do cenných papírů mají minimum znalostí, natož aby s nimi měli širší zkušeností.

Důchodci si penze vzít nenechají! Proč by taky měli? Co si o tom myslíte?

3. 5. 2012 | Ondřej Tůma | 53 komentářů

Důchodci si penze vzít nenechají! Proč by taky měli? Co si o tom myslíte?

Budou důchodci za pár desítek let pojídat kořínky a umírat hlady, protože spoléhali jen na státní penze? Určitě ne! Už jen proto, že si zkrátka zvolí někoho, kdo jim důchody zachová. Taková volební síla totiž nepůjde ignorovat.

Porovnání produktů

Penzijní připojištění

Důchod od státu vás ve stáří neuživí. Myslete na to a našetřete si peníze do penze sami. Penzijní připojištění může být jednou z cest, navíc je to produkt se státní podporou.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services