Výpočet předčasného důchodu – kdy můžu odejít

Do starobního důchodu se dá odejít i před dosažením důchodového věku. Pak mluvíme o předčasném odchodu do důchodu nebo prostě o předčasném důchodu. Kalkulačka předčasného důchodu spočítá, kdy můžete do předčasné penze odejít. Výše starobní penze se v předčasném důchodu krátí, důchod bude trvale nižší.

Vyzkoušet můžete ale i kalkulačku výše předčasného důchodu, která spočítá, o kolik se vám při předčasném odchodu do důchodu bude krátit penze.

Výpočet odchodu do předčasného důchodu

+

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Potřebujete půjčit, hledáte levnou hypotéku, kvalitní pojištění nebo chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.
  • Co je předčasný důchod?

    Předčasný důchod může označovat:

    • starobní důchod, do kterého člověk nastoupí podle daných pravidel před dosažením řádného důchodového věku
    • peněžní dávku, kterou stát osobě v předčasném starobním důchodu vyplácí, fakticky sníženou řádnou starobní penzi
  • V kolika letech můžu odejít do předčasného důchodu?

    Do starobního důchodu můžete předčasně odejít nejdřív tři roky před dosažením důchodového věku. Pravidlo, podle kterého některé ročníky mohly jít do předčasného důchodu až pět let před dosažením věku odchodu do penze, neplatí od října 2023.

    Nejsou to ale všechny podmínky pro předčasný odchod do starobního důchodu. Zároveň totiž platí, že do nemůžete jít do předčasného důchodu, pokud nemáte dostatek let pojištění, tedy roků, kdy za vás odváděl zaměstnavatel sociální pojištění, kdy jste si ho platili sami, platil ho za vás stát nebo ho sice nikdo neplatil, ale bere se to, jako kdyby platil (náhradní doby pojištění).

  • Jak se počítá předčasný důchod?

    Při předčasném odchodu do starobního důchodu se výše penze krátí. Podle nových pravidel platných od října 2023 se důchod krátí tak, že se procentní výměra důchodu, spočítaná na základě odpracovaných let a výdělků, snižuje za každých (i započatých) 90 dní, které zbývají do doby nároku na řádný starobní důchod, o:

    • 1,5 % výpočtového základu

    Konkrétní výpočet krácení předčasného důchodu při předčasném odchodu do důchodu provede kalkulačka krácení důchodu.

  • Jaký je rozdíl mezi předdůchodem a předčasným důchodem?

    Předčasný důchod je normální starobní důchod vyplácený státem ze státního rozpočtu, jen se kvůli předčasnému odchodu krátí, tedy snižuje. Na předdůchod si musíte sami našetřit v doplňkovém penzijním spoření. Pokud jste do něj peníze posílali dostatečně dlouho, může se vám vyplatit víc než předčasný důchod, který se vám pak nebude krátit. Musíte ale splnit několik pravidel:

    • doplňkové penzijní spoření si u penzijní společnosti musíte platit aspoň pět let
    • mělo by vám scházet nejvýš pět let do důchodového věku – ale pozor, počítá se vždy důchodový věk pro muže stejného data narození
    • předdůchod si musíte nechat vyplácet aspoň dva roky v kuse
    • měsíční penze musí odpovídat aspoň třiceti procentům průměrné mzdy v národním hospodářství (tu zveřejňuje každoročně ve vyhlášce ministerstvo práce a sociálních věcí)

    Výhodou předdůchodu je, že při jeho pobírání vám stát platí zdravotní pojištění. Roky v předdůchodu se při výpočtu řádného důchodu nepočítají jako doba důchodového pojištění, ale nerozmělňují vyměřovací základ, ze kterého se důchod počítá

  • Můžu v předčasném důchodu pracovat?

    K řádnému starobnímu důchodu si můžete přivydělávat libovolně, u předčasného důchodu jsou ale pravidla přísnější. Zapomeňte na klasický pracovní poměr, vaše zaměstnání nesmí zakládat účast na sociálním pojištění. Zbývají vám v zásadě dvě možnosti:

    • práce na dohodu, tedy na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o provedení práce (DPP), váš výdělek ale u DPP nesmí překročit 10 000 korun měsíčně, při práci na DPČ 4000 korun měsíčně
    • vedlejší samostatně výdělečná činnosti, abyste neplatili z podnikání sociální pojištění, nesmí váš roční čistý zisk přesáhnout takzvanou rozhodnou částku; pro rok 2023 byla stanovena na 96 778 korun

    Po dosažení důchodového věku se pak můžete nechat zaměstnat i v pracovním poměru na dobu určitou i neurčitou nebo naplno podnikat.

  • Zvyšují se pravidelně i předčasné důchody?

    Od října 2023 platí novela, která každoroční valorizaci předčasných důchodů ruší.

  • Jak dokoupit roky dobrovolného důchodového pojištění?

    Dobrovolné důchodové pojištění umožňuje doplatit si chybějící dobu pojištění nebo si ho průběžně platit v obdobích, kdy nepracujete. Obecně si můžete doplatit pojištění za rok přede dnem, kdy ho doplácíte. Z tohohle pravidla jsou ale výjimky, zejména si můžete doplatit důchodové pojištění, které vám chybí za období dlouhodobé evidence na úřadu práce nebo za dobu studia. Přihláška k dobrovolné účasti na důchodovém pojištění se podává na okresní správě sociálního zabezpečení podle místa trvalého bydliště.

  • Jak žádat o předčasný důchod?

    O předčasný důchod se žádá na okresní správě sociálního zabezpečení podle trvalého bydliště. Žádost sepisují přímo pracovníci sociálky. S sebou si vezměte občanský průkaz. Pokud chcete započíst náhradní dobu pojištění, nezapomeňte doklady, které tyto doby prokazují. Například rodné listy dětí, doklady o studiu nebo doklad o vojenské službě.

    Předčasný důchod nelze přiznat zpětně, ale nejdřív ode dne podání žádosti.

  • Můžu se z předčasného důchodu vrátit do práce?

    Předčasný důchod můžete kdykoli přerušit a nastoupit do zaměstnání. Jakmile v práci skončíte nebo dosáhnete penzijního věku, stačí požádat o obnovení výplaty důchodu. Procentní výměra důchodu se pak může navýšit s ohledem na čas, který jste po přiznání předčasného důchodu odpracovali.

Související články na téma důchodový věk, důchody, předčasný důchod, výpočet předčasného důchodu

Důchodová kalkulačka zklamání

12. 4. 2011 | Tomáš Prouza | 8 komentářů

Důchodová kalkulačka zklamání

Když minulý týden ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo kalkulačku výnosů k navržené důchodové reformě, vypadalo to na první dobrý mediální tah. Vždyť co přesvědčivějšího lze použít za argument než to, jak se lidem zvednou důchody, pokud do systému vstoupí?

Zadarmo ani penzijní fond nehrabe

30. 3. 2011 | Aleš Tůma | 20 komentářů

Zadarmo ani penzijní fond nehrabe

Podstatným otázkám penzijní reformy se věnuje předvčerejší komentář Markéty Šichtařové, pojďme se vrátit k těm „nepodstatným“, tedy poplatkům pro penzijní fondy.

Dojná kráva penzijní reformy

29. 3. 2011 | Tomáš Prouza | 28 komentářů

Dojná kráva penzijní reformy

Ministerstvo financí minulý týden tiše a nenápadně zveřejnilo návrh na výši poplatků penzijních fondů a mezi řádky naznačilo i několik dalších zajímavých detailů. Právě poplatky rozhodnou o tom, jak výhodný či nevýhodný bude přestup lidí z průběžného systému do soukromých fondů.

Debata o penzijní reformě? Diskutujte si o poplatcích, do podstatných věcí nestrkejte nos!

28. 3. 2011 | Markéta Šichtařová | 6 komentářů

Debata o penzijní reformě? Diskutujte si o poplatcích, do podstatných věcí nestrkejte nos!

Ministerstvo financí „dostalo za uši“, že penzijní reformě nepředcházela pořádná debata. Náprava byla zjednána: veřejnost smí vyjádřit názor na to, jaké poplatky platit penzijním fondům. Kdy však přijde řeč na podobu prvního pilíře a další „méně zásadní“ věci?

Daňová reforma: vyplatí se nám nepodporovat mladé?

22. 3. 2011 | Tomáš Prouza | 29 komentářů

Daňová reforma: vyplatí se nám nepodporovat mladé?

Ministerstvo financí představilo plán na reformu daňového systému. Jde o změnu, jež mnohé narovnává a zjednodušuje, nedá se však říci, že je to změna zásadní – a především promyšlená. Zvážili reformátoři například dopad, jaký bude mít zrušení možnosti odečíst si úroky z hypoték a stavebních spoření?

Navržená reforma: trest za odpovědnost

19. 3. 2011 | Tomáš Prouza | 3 komentáře

Navržená reforma: trest za odpovědnost

Vláda, která měla být vládou rozpočtové odpovědnosti, a tedy zejména vládou snižování výdajů, se změnila ve vládu zvyšování daní a rostoucího přerozdělování. Ještě horší ale je, že se stala vládou, trestající odpovědné a úspěšné.

Aleš Tůma: Přežijí penzisté fondy, nebo fondy penzisty?

14. 3. 2011 | Aleš Tůma | 7 komentářů

Aleš Tůma: Přežijí penzisté fondy, nebo fondy penzisty?

V souvislosti s plánovanou penzijní reformou se často objevuje otázka: kde máme jistotu, že nám fondy za pár let někdo neznárodní, neprovede „měnovou reformu“ a podobně. Existuje vůbec na světě nějaký fond, který přežil třeba sto let?

Sazby DPH – tažená čísla jsou platná (do příštího losování)

11. 3. 2011 | Petr Šafránek | 12 komentářů

Sazby DPH – tažená čísla jsou platná (do příštího losování)

Osudí se točí, publikum tají dech, osudí se zastavuje. Jeden z koaličních kouzelníků si vysouká rukáv a šátrá v losovacím bubnu: Dámy a pánové, nová sazba DPH bude – chvilka napětí – 17,5 procenta. A teď se zřejmě čeká, že velevážené publikum, tedy my, spustí bouřlivý potlesk...

OSVČ: Na co dát pozor v přehledu o zdravotním a sociálním pojištění?

11. 3. 2011 | František Mašek

OSVČ: Na co dát pozor v přehledu o zdravotním a sociálním pojištění?

Správně si poradit s přehledem příjmů a výdajů pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení je snazší než dobře vyplnit daňové přiznání. I u nich je však potřeba dát si na několik věcí dobrý pozor.

Kdo vysvětlí penzijní reformu lidem? Finanční poradci!

10. 3. 2011 | Petr Šafránek | 25 komentářů

Kdo vysvětlí penzijní reformu lidem? Finanční poradci!

Ponechme teď stranou, zda je vládou navržená penzijní reforma správná, či nikoliv. Jedno je jisté – ať už je jakákoliv, vláda rozhodně nezvládla první fázi komunikace reformy se širokou veřejností. Jediné, co si ze zamýšlené reformy lid doposud odnesl, je zdražování v důsledku sjednocení sazeb DPH.

Zestátnili byste soukromé penzijní fondy jako David Rath?

10. 3. 2011 | redakce Peníze.CZ | 55 komentářů

Zestátnili byste soukromé penzijní fondy jako David Rath?

Důchodová reforma dál vyvolává emoce. Nečekaně se do ní pustil i prezident Klaus, kritika znovu zaznívá i od Věcí veřejných. Poslanec za ČSSD a hejtman David Rath dokonce vyhrožuje, že když se dostane sociální demokracie k moci, úspory v soukromých penzijních fondech znárodní.

Nevyhazujte peníze oknem! Poradíme, jak ušetřit

9. 3. 2011 | Tomáš Prouza | 21 komentářů

Nevyhazujte peníze oknem! Poradíme, jak ušetřit

Je to zvláštní paradox – peníze milujeme, chceme je, ale přitom se o ně moc nestaráme. Necháváme je ležet bez užitku, neříkáme jim, co mají dělat, utrácíme je za falešný pocit jistoty místo toho, abychom věděli, co je důležité a bez čeho se obejdeme.

Mají děti posílat procento z výdělku na důchod rodičů?

3. 3. 2011 | redakce Peníze.CZ | 39 komentářů

Mají děti posílat procento z výdělku na důchod rodičů?

Penzijní reforma vyvolala v Česku velký rozruch, vlnu kritiky za nedomyšlenost a obavy z toho, že stát využil reformu důchodů ke zvýšení daní, zejména DPH. Přinesl ale i jednu poměrně nosnou myšlenku - možnost, aby děti podpořili částí svého výdělku penzi svých rodičů.

Tomáš Prouza: Jak prohrát reformu

1. 3. 2011 | Tomáš Prouza | 19 komentářů

Tomáš Prouza: Jak prohrát reformu

Do startu důchodové reformy zbývají ještě skoro dva roky, ale vládě se během týdne úspěšně podařilo zklamat a naštvat i ty, kteří by jinak reformu ze všech sil podporovali.

Tomáš Prouza: Pravda o reformě

25. 2. 2011 | Tomáš Prouza

Tomáš Prouza: Pravda o reformě

Pokud chci, aby mi někdo věřil, neměl bych mu lhát. A pokud chci něčí důvěru, měl bych mu odkrýt karty. Vláda bohužel při představení důchodové reformy porušila obě základní pravidla a výrazně tak omezila naději na to, že lidé navrženou reformu přijmou.

Jaký můžete mít invalidní důchod?

24. 2. 2011 | Ludmila Řezníčková | 57 komentářů

Jaký můžete mít invalidní důchod?

Vysoké nasazení, plný výkon – tak to žádá doba a především zaměstnavatelé. Někomu v tom ovšem dlouhodobě brání zdraví – a co pak? Ludmila Řezníčková z poradny serveru Peníze.cz ve svém článku uvádí, co vše můžete v případě invalidity požadovat od státu.

Má být penzijní reforma financována zvýšením DPH?

24. 2. 2011 | redakce Peníze.CZ | 27 komentářů

Má být penzijní reforma financována zvýšením DPH?

Chystaná penzijní reforma má sice na první pohled poměrně přesné kontury, řada otázek však zůstává nezodpovězena. Budou například výdaje na transformaci důchodového systému skutečně uhrazeny z příjmů, které přinese sjednocení DPH na 20 procent? A nebylo by lepší zvolit jiný způsob financování této reformy?

Tomáš Prouza: Mýty a pohádky o penzijní reformě

23. 2. 2011 | Tomáš Prouza | 1 komentářů

Tomáš Prouza: Mýty a pohádky o penzijní reformě

Máme před sebou rok boje o penzijní reformu. Na co si dát pozor, abychom nenaletěli? A co všechno nám ještě vláda neřekla?

Tomáš Prouza: Reforma postavená na lži

22. 2. 2011 | Tomáš Prouza | 34 komentářů

Tomáš Prouza: Reforma postavená na lži

Zatímco někteří slaví, že po letech diskusí konečně máme na stole větší úpravu penzijního systému (i když do skutečné reformy mají navržené změny ještě hodně daleko), jiní se ptají, jak dlouho změny vydrží. Tedy pokud se vůbec uvedou v život.

Aleš Tůma: Důchodová reforma přes buřty

21. 2. 2011 | Aleš Tůma | 10 komentářů

Aleš Tůma: Důchodová reforma přes buřty

Vláda se rozhodla zvýšit DPH na naprostou většinu potravin - problém penzí tím bude jednou pro vždy vyřešen!

Porovnání produktů

Penzijní připojištění

Důchod od státu vás ve stáří neuživí. Myslete na to a našetřete si peníze do penze sami. Penzijní připojištění může být jednou z cest, navíc je to produkt se státní podporou.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services