Výpočet předčasného důchodu – kdy můžu odejít

Do starobního důchodu se dá odejít i před dosažením důchodového věku. Pak mluvíme o předčasném odchodu do důchodu nebo prostě o předčasném důchodu. Kalkulačka předčasného důchodu spočítá, kdy můžete do předčasné penze odejít. Výše starobní penze se v předčasném důchodu krátí, důchod bude trvale nižší.

Vyzkoušet můžete ale i kalkulačku výše předčasného důchodu, která spočítá, o kolik se vám při předčasném odchodu do důchodu bude krátit penze.

Výpočet odchodu do předčasného důchodu

+

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Potřebujete půjčit, hledáte levnou hypotéku, kvalitní pojištění nebo chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.
  • Co je předčasný důchod?

    Předčasný důchod může označovat:

    • starobní důchod, do kterého člověk nastoupí podle daných pravidel před dosažením řádného důchodového věku
    • peněžní dávku, kterou stát osobě v předčasném starobním důchodu vyplácí, fakticky sníženou řádnou starobní penzi
  • V kolika letech můžu odejít do předčasného důchodu?

    Do starobního důchodu můžete předčasně odejít nejdřív tři roky před dosažením důchodového věku. Pravidlo, podle kterého některé ročníky mohly jít do předčasného důchodu až pět let před dosažením věku odchodu do penze, neplatí od října 2023.

    Nejsou to ale všechny podmínky pro předčasný odchod do starobního důchodu. Zároveň totiž platí, že do nemůžete jít do předčasného důchodu, pokud nemáte dostatek let pojištění, tedy roků, kdy za vás odváděl zaměstnavatel sociální pojištění, kdy jste si ho platili sami, platil ho za vás stát nebo ho sice nikdo neplatil, ale bere se to, jako kdyby platil (náhradní doby pojištění).

  • Jak se počítá předčasný důchod?

    Při předčasném odchodu do starobního důchodu se výše penze krátí. Podle nových pravidel platných od října 2023 se důchod krátí tak, že se procentní výměra důchodu, spočítaná na základě odpracovaných let a výdělků, snižuje za každých (i započatých) 90 dní, které zbývají do doby nároku na řádný starobní důchod, o:

    • 1,5 % výpočtového základu

    Konkrétní výpočet krácení předčasného důchodu při předčasném odchodu do důchodu provede kalkulačka krácení důchodu.

  • Jaký je rozdíl mezi předdůchodem a předčasným důchodem?

    Předčasný důchod je normální starobní důchod vyplácený státem ze státního rozpočtu, jen se kvůli předčasnému odchodu krátí, tedy snižuje. Na předdůchod si musíte sami našetřit v doplňkovém penzijním spoření. Pokud jste do něj peníze posílali dostatečně dlouho, může se vám vyplatit víc než předčasný důchod, který se vám pak nebude krátit. Musíte ale splnit několik pravidel:

    • doplňkové penzijní spoření si u penzijní společnosti musíte platit aspoň pět let
    • mělo by vám scházet nejvýš pět let do důchodového věku – ale pozor, počítá se vždy důchodový věk pro muže stejného data narození
    • předdůchod si musíte nechat vyplácet aspoň dva roky v kuse
    • měsíční penze musí odpovídat aspoň třiceti procentům průměrné mzdy v národním hospodářství (tu zveřejňuje každoročně ve vyhlášce ministerstvo práce a sociálních věcí)

    Výhodou předdůchodu je, že při jeho pobírání vám stát platí zdravotní pojištění. Roky v předdůchodu se při výpočtu řádného důchodu nepočítají jako doba důchodového pojištění, ale nerozmělňují vyměřovací základ, ze kterého se důchod počítá

  • Můžu v předčasném důchodu pracovat?

    K řádnému starobnímu důchodu si můžete přivydělávat libovolně, u předčasného důchodu jsou ale pravidla přísnější. Zapomeňte na klasický pracovní poměr, vaše zaměstnání nesmí zakládat účast na sociálním pojištění. Zbývají vám v zásadě dvě možnosti:

    • práce na dohodu, tedy na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o provedení práce (DPP), váš výdělek ale u DPP nesmí překročit 10 000 korun měsíčně, při práci na DPČ 4000 korun měsíčně
    • vedlejší samostatně výdělečná činnosti, abyste neplatili z podnikání sociální pojištění, nesmí váš roční čistý zisk přesáhnout takzvanou rozhodnou částku; pro rok 2023 byla stanovena na 96 778 korun

    Po dosažení důchodového věku se pak můžete nechat zaměstnat i v pracovním poměru na dobu určitou i neurčitou nebo naplno podnikat.

  • Zvyšují se pravidelně i předčasné důchody?

    Od října 2023 platí novela, která každoroční valorizaci předčasných důchodů ruší.

  • Jak dokoupit roky dobrovolného důchodového pojištění?

    Dobrovolné důchodové pojištění umožňuje doplatit si chybějící dobu pojištění nebo si ho průběžně platit v obdobích, kdy nepracujete. Obecně si můžete doplatit pojištění za rok přede dnem, kdy ho doplácíte. Z tohohle pravidla jsou ale výjimky, zejména si můžete doplatit důchodové pojištění, které vám chybí za období dlouhodobé evidence na úřadu práce nebo za dobu studia. Přihláška k dobrovolné účasti na důchodovém pojištění se podává na okresní správě sociálního zabezpečení podle místa trvalého bydliště.

  • Jak žádat o předčasný důchod?

    O předčasný důchod se žádá na okresní správě sociálního zabezpečení podle trvalého bydliště. Žádost sepisují přímo pracovníci sociálky. S sebou si vezměte občanský průkaz. Pokud chcete započíst náhradní dobu pojištění, nezapomeňte doklady, které tyto doby prokazují. Například rodné listy dětí, doklady o studiu nebo doklad o vojenské službě.

    Předčasný důchod nelze přiznat zpětně, ale nejdřív ode dne podání žádosti.

  • Můžu se z předčasného důchodu vrátit do práce?

    Předčasný důchod můžete kdykoli přerušit a nastoupit do zaměstnání. Jakmile v práci skončíte nebo dosáhnete penzijního věku, stačí požádat o obnovení výplaty důchodu. Procentní výměra důchodu se pak může navýšit s ohledem na čas, který jste po přiznání předčasného důchodu odpracovali.

Související články na téma důchodový věk, důchody, předčasný důchod, výpočet předčasného důchodu

Chcete do důchodu a chybí vám některé doklady? Přečtete si, co dělat!

3. 9. 2010 | František Mašek | 35 komentářů

Chcete do důchodu a chybí vám některé doklady? Přečtete si, co dělat!

O důchod, třeba i předčasný, je nutné žádat se čtyřměsíčním předstihem. Kdo nechce mít potíže, měl by dávno předtím požádat správu sociálního zabezpečení o informativní osobní list důchodového pojištění, v němž zjistí, zda má vše, co je nutné k výpočtu jeho penze.

Drábek přitvrdil, rodičovská klesne víc. Až o 46 tisíc korun

3. 9. 2010 | Petr Kučera | 5 komentářů

Drábek přitvrdil, rodičovská klesne víc. Až o 46 tisíc korun

Škrty v rodičovském příspěvku mají být výraznější, než původně navrhoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Pozměněný návrh, který má online deník Aktuálně.cz k dispozici, reaguje na kritiku ze strany ministerstva financí.

O kolik je vyšší průměrný důchod mužů ve srovnání s důchodem žen?

23. 8. 2010 | Jan Stuchlík

O kolik je vyšší průměrný důchod mužů ve srovnání s důchodem žen?

Průměrný důchod v Česku dosáhl letos na jaře 10 058 korun. Jenže muži berou o dost více a ženy naopak méně. Víte, kolik činí rozdíl mezi průměrných důchodem muže a ženy? Tipněte si a dozvíte se víc.

Češi se bojí důchodové reformy. Polovina prý nemá na spoření na důchod.

9. 8. 2010 | Jan Stuchlík | 19 komentářů

Češi se bojí důchodové reformy. Polovina prý nemá na spoření na důchod.

Připravovaná důchodová reforma počítá s tím, že si Češi budou spořit na důchod více než dnes. Zároveň však hodlá snížit povinné odvody do důchodového systému, aby lidé na vlastní úspory měli peníze. Většina Čechů se přesto reformy bojí.

PŘEHLEDNĚ: Jak se vás dotknou změny podle nové vlády

6. 8. 2010 | Věra Tůmová | 16 komentářů

PŘEHLEDNĚ: Jak se vás dotknou změny podle nové vlády

Nadcházející čtyři roky čeká obyvatele České republiky řada změn, které připravuje podle programového prohlášení nová vláda. Minimálně reformy daní, důchodového, zdravotnického či vzdělávacího systému se dotknou snad každého. Podívejte, které změny se na nás chystají.

Který z plánovaných zásahů nové vlády vám přijde nejlepší a nejhorší?

8. 7. 2010 | redakce Peníze.CZ | 22 komentářů

Který z plánovaných zásahů nové vlády vám přijde nejlepší a nejhorší?

Nová česká vláda hodlá provést řadu nepopulárních kroků. Reformovat chce sedm oblastí takovým způsobem, že změny pocítí asi každý v České republice. Která z těchto reforem má podle vás smysl, která vůbec ne a proč? Napište, co si myslíte, a přečtěte si názory ostatních.

Nová kalkulačka: Spočítejte si, jaký důchod na vás čeká

2. 7. 2010 | Jan Stuchlík | 6 komentářů

Nová kalkulačka: Spočítejte si, jaký důchod na vás čeká

Řada budoucích důchodců bude překvapena, jak nízkou penzi od státu dostanou. Bez rezerv jim proto výrazně klesne životní úroveň. Připravili jsme proto kalkulačku, která vám ukáže, s jakým státním důchodem byste mohli počítat.

Jak velký dluh vytvořil důchodový systém do letošního května?

28. 6. 2010 | Jan Stuchlík | 6 komentářů

Jak velký dluh vytvořil důchodový systém do letošního května?

Kvůli recesi se český důchodový systém dostal do deficitu. Víte, jak velký dluh důchodový systém vytvořil za letošních prvních pět měsíců? Tipněte si a dozvíte se víc.

Rok 2011 by měl být ve znamení zmrazených důchodů a vyšších daní

18. 6. 2010 | Petr Holub | 15 komentářů

Rok 2011 by měl být ve znamení zmrazených důchodů a vyšších daní

Ministr financí Eduard Janota poprvé představil svůj návrh rozpočtu pro rok 2011. Ten obsahuje radikální řezy kvůli úsporám, jež by měli dolehnout jak na důchodce, tak i na každého spotřebitele.

Co musí udělat studenti, aby se jim počítala doba studia do nároku na důchod?

17. 6. 2010 | Jan Stuchlík

Co musí udělat studenti, aby se jim počítala doba studia do nároku na důchod?

Pro studenty platí pro placení sociálního pojištění poněkud jiná pravidla, než pro ostatní zaměstnance a podnikatele. Víte, co musí udělat studenti, aby se jim počítala doba studia do nároku na důchod? Tipněte si a dozvíte se víc.

Mühlfeit: Bez reforem budou naše děti platit 80procentní daně

14. 6. 2010 | František Mašek | 4 komentáře

Mühlfeit: Bez reforem budou naše děti platit 80procentní daně

Česko udělalo v rozvoji ekonomiky velký krok dopředu, nyní jsme ale na rozcestí. Bez dlouhodobé vize, co dál a konsensu rozhodujících politických stran to nepůjde, říká šéf evropské pobočky Microsoftu Jan Mühlfeit.

Důchodová reforma: Více důchodců bude živit nižší pojistné a vyšší DPH

11. 6. 2010 | František Mašek | 18 komentářů

Důchodová reforma: Více důchodců bude živit nižší pojistné a vyšší DPH

Lidé budou platit státu na důchod méně, musí si ale sami spořit na penzi. Zejména ti, kterým je méně než 40 let. Vyplývá to z návrhu reformy penzí, připravené expertní skupinou v čele s Vladimírem Bezděkem.

Kolik Čechů si myslí, že si musí šetřit na důchod?

31. 5. 2010 | Jan Stuchlík | 3 komentáře

Kolik Čechů si myslí, že si musí šetřit na důchod?

Recese dostala český důchodový systém do mínusu, z něhož se už podle propočtů ekonomů nedostane. Řešením může být větší soukromé spoření lidí na důchod. Víte, kolik Čechů si myslí, že si musí šetřit na důchod? Tipněte si a dozvíte se víc.

Rakouské důchody: spoření od mládí nese ovoce

14. 4. 2010 | František Mašek | 3 komentáře

Rakouské důchody: spoření od mládí nese ovoce

Rakušané preferují konzervativní investice na penzi. Jejich důchod přesto podle OECD činí 80 procent platu. Stát je totiž štědrý, Rakušané si navíc na penzi šetří od mládí a víc než Češi.

Životní pojištění Diamant proti nemocem pojistí, ale draze

13. 4. 2010 | František Mašek | 12 komentářů

Životní pojištění Diamant proti nemocem pojistí, ale draze

Česká pojišťovna nabízí nové životní pojištění Diamant, které umožňuje pojistit 33 závažných chorob a tři kritická onemocnění, a to i v důchodovém věku. Rozsah pojištění je široký, pojistka závažných či kritických onemocnění však není levná. Udělili jsme mu tři hvězdičky.

Kdy můžete vyřešit ztrátu práce odchodem do předčasného důchodu

15. 3. 2010 | František Mašek | 11 komentářů

Kdy můžete vyřešit ztrátu práce odchodem do předčasného důchodu

Věk pro odchod do důchodu roste, řada padesátníků ale těžko shání práci. Často to řeší předčasným odchodem do důchodu. Nejdřív ho však mohou získat tři roky před dovršením důchodového věku.

Drobní podnikatelé musí na slušný důchod zapomenout. Platí nízké pojistné.

12. 3. 2010 | Jan Stuchlík | 14 komentářů

Drobní podnikatelé musí na slušný důchod zapomenout. Platí nízké pojistné.

Drobným podnikatelům se může v důchodu výrazně propadnout životní úroveň. Tomu se vyhnou jen tím, že si budou sami v produktivním životě vytvářet rezervu na stáří, nebo si budou platit vyšší důchodové pojištění, než jaké po nich vyžaduje stát.

Bezděk: Lidi na větší spoření na penzi nemají peníze

8. 3. 2010 | Jan Stuchlík, František Mašek | 28 komentářů

Bezděk: Lidi na větší spoření na penzi nemají peníze

Český důchodový systém už nikdy nebude v plusu. Proto by o jeho reformě měli začít uvažovat i ti, kteří ji chtěli odsunout o několik desítek let, říká Vladimír Bezděk, ředitel penzijního fondu AEGON a člen expertní skupiny, která má připravit návrhy důchodové reformy.

Posílali byste část výplaty rodičům jako přilepšení k důchodu?

4. 3. 2010 | redakce Peníze.CZ | 53 komentářů

Posílali byste část výplaty rodičům jako přilepšení k důchodu?

V české diskusi o penzijní reformě se objevuje i návrh, aby část sociálního pojištění placeného ze mzdy, mohli lidé přímo posílat jako přilepšení k důchodu svým rodičům. Využili byste takové možnosti? Napište, co si o tom myslíte, a přečtěte si názory ostatních.

Chcete vyšší důchod? Tak do něj nechoďte.

11. 2. 2010 | Jan Stuchlík | 13 komentářů

Chcete vyšší důchod? Tak do něj nechoďte.

Důchodcům v přivýdělku ke státní penzi nic nebrání. Od letoška mohou pracovat i na smlouvu na dobu neurčitou. Vydělat si mohou neomezenou částku. Navíc si tím zvýší svůj budoucí důchod.

Porovnání produktů

Penzijní připojištění

Důchod od státu vás ve stáří neuživí. Myslete na to a našetřete si peníze do penze sami. Penzijní připojištění může být jednou z cest, navíc je to produkt se státní podporou.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services