Výpočet předčasného důchodu – kdy můžu odejít

Do starobního důchodu se dá odejít i před dosažením důchodového věku. Pak mluvíme o předčasném odchodu do důchodu nebo prostě o předčasném důchodu. Kalkulačka předčasného důchodu spočítá, kdy můžete do předčasné penze odejít. Výše starobní penze se v předčasném důchodu krátí, důchod bude trvale nižší.

Vyzkoušet můžete ale i kalkulačku výše předčasného důchodu, která spočítá, o kolik se vám při předčasném odchodu do důchodu bude krátit penze.

Výpočet odchodu do předčasného důchodu

+

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Potřebujete půjčit, hledáte levnou hypotéku, kvalitní pojištění nebo chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.
  • Co je předčasný důchod?

    Předčasný důchod může označovat:

    • starobní důchod, do kterého člověk nastoupí podle daných pravidel před dosažením řádného důchodového věku
    • peněžní dávku, kterou stát osobě v předčasném starobním důchodu vyplácí, fakticky sníženou řádnou starobní penzi
  • V kolika letech můžu odejít do předčasného důchodu?

    Do starobního důchodu můžete předčasně odejít nejdřív tři roky před dosažením důchodového věku. Pravidlo, podle kterého některé ročníky mohly jít do předčasného důchodu až pět let před dosažením věku odchodu do penze, neplatí od října 2023.

    Nejsou to ale všechny podmínky pro předčasný odchod do starobního důchodu. Zároveň totiž platí, že do nemůžete jít do předčasného důchodu, pokud nemáte dostatek let pojištění, tedy roků, kdy za vás odváděl zaměstnavatel sociální pojištění, kdy jste si ho platili sami, platil ho za vás stát nebo ho sice nikdo neplatil, ale bere se to, jako kdyby platil (náhradní doby pojištění).

  • Jak se počítá předčasný důchod?

    Při předčasném odchodu do starobního důchodu se výše penze krátí. Podle nových pravidel platných od října 2023 se důchod krátí tak, že se procentní výměra důchodu, spočítaná na základě odpracovaných let a výdělků, snižuje za každých (i započatých) 90 dní, které zbývají do doby nároku na řádný starobní důchod, o:

    • 1,5 % výpočtového základu

    Konkrétní výpočet krácení předčasného důchodu při předčasném odchodu do důchodu provede kalkulačka krácení důchodu.

  • Jaký je rozdíl mezi předdůchodem a předčasným důchodem?

    Předčasný důchod je normální starobní důchod vyplácený státem ze státního rozpočtu, jen se kvůli předčasnému odchodu krátí, tedy snižuje. Na předdůchod si musíte sami našetřit v doplňkovém penzijním spoření. Pokud jste do něj peníze posílali dostatečně dlouho, může se vám vyplatit víc než předčasný důchod, který se vám pak nebude krátit. Musíte ale splnit několik pravidel:

    • doplňkové penzijní spoření si u penzijní společnosti musíte platit aspoň pět let
    • mělo by vám scházet nejvýš pět let do důchodového věku – ale pozor, počítá se vždy důchodový věk pro muže stejného data narození
    • předdůchod si musíte nechat vyplácet aspoň dva roky v kuse
    • měsíční penze musí odpovídat aspoň třiceti procentům průměrné mzdy v národním hospodářství (tu zveřejňuje každoročně ve vyhlášce ministerstvo práce a sociálních věcí)

    Výhodou předdůchodu je, že při jeho pobírání vám stát platí zdravotní pojištění. Roky v předdůchodu se při výpočtu řádného důchodu nepočítají jako doba důchodového pojištění, ale nerozmělňují vyměřovací základ, ze kterého se důchod počítá

  • Můžu v předčasném důchodu pracovat?

    K řádnému starobnímu důchodu si můžete přivydělávat libovolně, u předčasného důchodu jsou ale pravidla přísnější. Zapomeňte na klasický pracovní poměr, vaše zaměstnání nesmí zakládat účast na sociálním pojištění. Zbývají vám v zásadě dvě možnosti:

    • práce na dohodu, tedy na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o provedení práce (DPP), váš výdělek ale u DPP nesmí překročit 10 000 korun měsíčně, při práci na DPČ 4000 korun měsíčně
    • vedlejší samostatně výdělečná činnosti, abyste neplatili z podnikání sociální pojištění, nesmí váš roční čistý zisk přesáhnout takzvanou rozhodnou částku; pro rok 2023 byla stanovena na 96 778 korun

    Po dosažení důchodového věku se pak můžete nechat zaměstnat i v pracovním poměru na dobu určitou i neurčitou nebo naplno podnikat.

  • Zvyšují se pravidelně i předčasné důchody?

    Od října 2023 platí novela, která každoroční valorizaci předčasných důchodů ruší.

  • Jak dokoupit roky dobrovolného důchodového pojištění?

    Dobrovolné důchodové pojištění umožňuje doplatit si chybějící dobu pojištění nebo si ho průběžně platit v obdobích, kdy nepracujete. Obecně si můžete doplatit pojištění za rok přede dnem, kdy ho doplácíte. Z tohohle pravidla jsou ale výjimky, zejména si můžete doplatit důchodové pojištění, které vám chybí za období dlouhodobé evidence na úřadu práce nebo za dobu studia. Přihláška k dobrovolné účasti na důchodovém pojištění se podává na okresní správě sociálního zabezpečení podle místa trvalého bydliště.

  • Jak žádat o předčasný důchod?

    O předčasný důchod se žádá na okresní správě sociálního zabezpečení podle trvalého bydliště. Žádost sepisují přímo pracovníci sociálky. S sebou si vezměte občanský průkaz. Pokud chcete započíst náhradní dobu pojištění, nezapomeňte doklady, které tyto doby prokazují. Například rodné listy dětí, doklady o studiu nebo doklad o vojenské službě.

    Předčasný důchod nelze přiznat zpětně, ale nejdřív ode dne podání žádosti.

  • Můžu se z předčasného důchodu vrátit do práce?

    Předčasný důchod můžete kdykoli přerušit a nastoupit do zaměstnání. Jakmile v práci skončíte nebo dosáhnete penzijního věku, stačí požádat o obnovení výplaty důchodu. Procentní výměra důchodu se pak může navýšit s ohledem na čas, který jste po přiznání předčasného důchodu odpracovali.

Související články na téma důchodový věk, důchody, předčasný důchod, výpočet předčasného důchodu

Penzijní reforma? Klíčem jsou příspěvky do systému II.

9. 9. 2004 | James Hyzl Martin Kulhavý Jiří Rusnok | 52 komentářů

Penzijní reforma? Klíčem jsou příspěvky do systému II.

Přečtěte si dokončení návrhu penzijní reformy, jehož první díl jsme publikovali včera. Jak by měl podle autorů celý systém přesně fungovat? Kolik budou lidé do systému odvádět v závislosti na počtu dětí v rodině? Jakou základní penzi nám tento systém zajistí? Pomůže vyřešit rostoucí zadlužení penzijního systému?

Zlatou střední cestou do Evropy

24. 8. 2004 | Vendula Hilkovičová

Zlatou střední cestou do Evropy

V Evropské unii jsme už více než čtvrt roku a o tom, jak si v ní stojíme, napoví řada srovnání ekonomických ukazatelů. Ty ale nemusí mít vždy absolutní vypovídací hodnotu. A tak je dobré zkusit jiný úhel pohledu, z kterého to může vypadat, že jsme třeba rovnostářský národ se sklony ke zpronevěře.

Spořicí produkty od H po V

10. 8. 2004 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Spořicí produkty od H po V

Zůstává vám měsíčně pár stovek korun na spoření? Nevíte, kam s nimi? Pokud preferujete jistotu před rizikem, máme pro vás důležité informace o šesti základních spořících produktech. Od hypotečních zástavních listů přes stavební spoření až po vkladové listy.

Beneš: Peníze na důchod ať spravují penzijní fondy

4. 8. 2004 | Martin Zika | 9 komentářů

Beneš: Peníze na důchod ať spravují penzijní fondy

"Vzhledem ke konkurenčnímu boji se nikdy nedozvíte, kolik kusů daného cenného papíru se v portfoliu penzijního fondu nachází" nebo "fondy již sice mohou 70 % majetku investovat do akcií, prakticky to ale možné není". To jsou krátké úryvky ze slov Petra Beneše, viceprezidenta Asociace penzijních fondů ČR, který odpovídal na vaše dotazy.

Reforma penzí podle KSČM: nerespektuje pravidla

2. 7. 2004 | Martin Zika | 26 komentářů

Reforma penzí podle KSČM: nerespektuje pravidla

Návrh komunistické strany u našich analytiků propadl na celé čáře. Podle nich totiž nerespektuje fakta a ekonomická pravidla a v podstatě není řešením problému. Jediná "pozitivní" stránka návrhu je ta, že se bude nejvíce líbit tradičním voličům KSČM, tvrdí odborníci.

Důchod podle ODS? Kolik si naspoříš.

28. 6. 2004 | Vendula Hilkovičová | 46 komentářů

Důchod podle ODS? Kolik si naspoříš.

Občanská demokratická strana má již od roku 1997 připravený návrh řešení důchodového systému. Ten má podle ní kombinovat princip solidarity, o kterou se postará stát, a vlastních zásluh. Na každém člověku tedy záleží, jak si přilepší k minimálnímu, státem garantovanému důchodu.

Unie svobody chce kombinovaný systém

24. 6. 2004 | Martin Zika | 12 komentářů

Unie svobody chce kombinovaný systém

Klíčovým manévrem reformy penzí má být podle představy nejmenší vládní strany, US - DEU, zavedení kombinovaného systému. To znamená, že důchody, resp. náhradový poměr, by mělo tvořit 42 % ze základního průběžného systému a zhruba 14 % z doplňkových systémů. To je oproti dnešku poměrně významná změna. Jak toho dosáhnout?

Reforma penzí podle ČSSD: je to pokrok, ale pomalý

22. 6. 2004 | Martin Zika | 86 komentářů

Reforma penzí podle ČSSD: je to pokrok, ale pomalý

Sociální demokracii je třeba pochválit za to, že přestala odmítat potřebu reformy penzijního systému, říkají námi oslovení analytici. Ovšem systém NDC, který zvolila jako nejvhodnější variantu, řešením budoucích problémů není, shodují se. Proč?

Pověry o důchodové reformě

15. 4. 2004 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Pověry o důchodové reformě

Důchody jsou stejně drahé, ať jsou hrazeny systémem průběžným, nebo fondovým. Přechod na povinné spoření nejsme schopni zaplatit, nejschůdnější je pro nás reforma na systém fiktivních účtů. Toto si myslí Jiří Hofman, náměstek ministra práce a sociálních věcí.

Těšíte se do důchodu?

9. 4. 2004 | Vendula Hilkovičová | 24 komentářů

Těšíte se do důchodu?

Řada z nás odpoví na tuto otázku kladně. Ale víte, kdy ten den skutečně přijde, jestli si můžete přivydělávat, nebo co se stane, když už pobíráte jiný důchod? Na tyto a další otázky odpoví následující článek.

Lesk a bída sociální Evropy

8. 4. 2004 | Vendula Hilkovičová

Lesk a bída sociální Evropy

V souvislosti se vstupem do EU nás čeká řada změn i v oblasti sociálního zabezpečení. Víte, co všechno budete muset podstoupit, když se například zraníte na dovolené v zahraničí? Nebo pracujete-li v členském státu Unie, kdo vám vlastně bude vyplácet důchod?

Budeme v roce 2050 bohatí?

5. 3. 2004 | Jiří Šedivý | 38 komentářů

Budeme v roce 2050 bohatí?

Jak by na tom v důsledku demografického vývoje byla Česká republika za 50 let, kdyby zůstaly parametry hospodářské politiky nezměněné? Ukazuje se, že její veřejné finance by byly neudržitelné.

Český důchodce ve švédské penzi

17. 12. 2003 | Martin Zika | 54 komentářů

Český důchodce ve švédské penzi

Vláda České republiky se rozhodla zreformovat náš penzijní systém podle švédského příkladu. Při podrobnějším zkoumání se ukazuje, že Švédové na to šli vlastně trochu jinak, než zřejmě půjdeme my, jejich socioekonomická situace je navíc odlišná. Jsou pro nás tím správným vzorem?

Strašák důchod

2. 12. 2003 | Petr Fejtek | 53 komentářů

Strašák důchod

O penzijní reformě se hovoří stále častěji, kupodivu nikoli jen u nás, ale… všude. Vývoj se totiž ubírá prakticky ve všech rozvinutých zemích velmi podobným směrem k populační pasti. Jednoduše řečeno, národy stárnou tak rychle, že zdroje na penze pro důchodce přestávají stačit.

Cesty důchodové reformy

23. 7. 2003 | Petr Žaluda | 19 komentářů

Cesty důchodové reformy

O nutnosti penzijní reformy v České republice asi nikdo nepochybuje. Ministr práce a sociálních věcí Škromach již předložil určité představy, těch ovšem existuje víc. Svůj návrh reformy důchodů pro Peníze.cz sepsal Petr Žaluda, generální ředitel Credit Suisse Life & Pensions ČR.

Kolik bude stát důchod?

20. 6. 2003 | Simona Ely Plischke | 86 komentářů

Kolik bude stát důchod?

Odpověď na tuto otázku hledalo včera v České národní bance několik českých a slovenských nositelů zvučných jmen a titulů. Problematice penzijní reformy byla totiž věnována první letošní konference Eurofórum.

Evropan ve výslužbě podle Beveridge

24. 4. 2003 | Simona Ely Plischke | 5 komentářů

Evropan ve výslužbě podle Beveridge

Počet důchodců, kteří se ve Velké Británii v minulých deseti letech nelegálně obohatili, vzrostl třikrát. Příčinou je pravděpodobně "výše" státní penze. Stát garantuje jen plošné minimum, nezávislé na předchozích příjmech, zbytek je na osobní odpovědnosti obyvatel.

Evropan ve výslužbě u Bismarcka

15. 4. 2003 | Simona Ely Plischke | 17 komentářů

Evropan ve výslužbě u Bismarcka

Penzijní systémy většiny zemí západní Evropy se dostávají do obrovských deficitů. Proto není divu, že během 90. let došlo k částečné či radikální penzijní reformě ve 125 zemích světa. Náš důchodový systém rovněž potřebuje důkladnou rekonstrukci, můžeme se od sousedů poučit?

Porovnání produktů

Penzijní připojištění

Důchod od státu vás ve stáří neuživí. Myslete na to a našetřete si peníze do penze sami. Penzijní připojištění může být jednou z cest, navíc je to produkt se státní podporou.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services