Předdůchod výpočet data odchodu

Máte pár roků do penze, pracovat nechcete nebo nemůžete, ale nehrnete se do předčasného důchodu, protože pak byste měli důchod napořád nižší. Pokud máte dost peněz v penzijním fondu, řešení je předdůchod. Tahle předdůchodová kalkulačka vám spočítá, jestli do něj můžete jít. Pokud chcete vědět, jestli máte dost naspořeno a jak vysoký předdůchod si můžete vyplácet, použijte výpočet předdůchodu.

Kalkulačka: kdy můžu odejít do předdůchodu

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Potřebujete půjčit, hledáte levnou hypotéku, kvalitní pojištění nebo chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.
  • Co je předdůchod?

    Předdůchod je možnost, jak využít peníze nastřádané v penzijních fondech doplňkového penzijního spoření. Využívá se tehdy, když nechcete nebo nemůžete v předdůchodovém věku pracovat a zároveň ani nechcete odcházet do předčasného důchodu. Tím byste si totiž budoucí důchod trvale snížili. O kolik, to vám napoví kalkulačka krácení důchodu při předčasném odchodu do důchodu.

  • Jaký je rozdíl mezi předdůchodem a předčasným důchodem?

    Předdůchod a předčasný důchod jsou dvě rozdílné věci. Jednoduše řečeno: když jdete do předčasného důchodu, dostáváte od státu starobní důchod. Ovšem v trvale snížené výši. Když odejdete do předdůchodu, dostáváte od penzijní společnosti vlastní peníze, které jste si naspořili a zhodnotili v penzijním fondu. Výhoda je, že řádný důchod vám za dobu v předdůchodu není krácen.

  • Jaké jsou výhody předdůchodu?

    Výhoda je, že během pobírání předdůchodu za vás stát hradí zdravotní pojištění. Pokud jenom berete předdůchod, roky v něm jsou pro účely výpočtu penze takzvanou vyloučenou dobou. Nepočítají se do potřebné doby pojištění, ale zároveň nerozmělňují vyměřovací základ, z něhož se důchod počítá. Pokud zároveň k předdůchodu pracujete (a možné to je), můžete si vybrat, jestli předdůchod chcete vyloučit, nebo výdělky započítat.

  • Je výhodnější předdůchod nebo předčasný důchod?

    Výhodnější je prakticky vždycky předdůchod. Jenže je potřeba splnit podmínky a těch není málo. V první řadě musíte mít dost peněz u penzijní společnosti.

  • Kdy se může jít do předdůchodu?

    Pokud jde o věk, zní to jednoduše, ale je to složitější. Můžete jít pět let před dosažením věku, ve kterém může odejít do důchodu stejně narozený muž. Neodčítají se tedy žádné roky ženám a ani za vychované děti. Použijte případně kalkulačku důchodového věku a tvařte se jako muž.

    Musí vám ale vycházet ještě pár dalších věcí. V první řadě musíte mít aspoň pět let doplňkové penzijní spoření u penzijní společnosti.

  • Jak dlouho můžu být v předdůchodu?

    V předdůchodu musíte být aspoň dva roky v kuse. Maximum je pět roků.

  • Můžu k předdůchodu pracovat?

    K předdůchodu můžete i pracovat, libovolně. Anebo ho můžete zkombinovat i s evidencí uchazečů práce na pracovním úřadě a pobíráním podpory v nezaměstnanosti. Výhoda takového přístupu je, jednak v tom, že budete mít hned víc peněz, jednak v tom, že budete mít víc peněz i později. Doba v evidenci (nebo aspoň její část) se bude počítat jako náhradní doba pojištění pro výpočet budoucího důchodu. Takže ten pak bude vyšší.

  • Jak dlouho trvá vyřízení předdůchodu?

    Podmínkou pro předdůchod je mít penzijko. Ale pozor, penzijka jsou dvě. Jednak se tím myslí novější doplňkové penzijní spoření, jednak starší, ale velmi rozšířené penzijní připojištění. Pokud máte to první, je to jednoduché, první předdůchod vám přijde do konce měsíce následujícího po měsíci, kdy jste podali žádost. Pokud máte ale staré penzijní připojištění, budete nejdřív muset přestoupit do doplňkového penzijního spoření. A to trvá až několik měsíců (jen lhůta, ve které penzijní společnost ukončuje starou smlouvu, je dva měsíce a počítá se vždy od prvního – v praxi jsou ale penzijní společnosti rychlejší).

Související články na téma předčasný důchod, předdůchody

Penzista jde do práce: zaměstnání, přivýdělek a podnikání v důchodu

9. 10. 2013 | Petra Dlouhá | 16 komentářů

Penzista jde do práce: zaměstnání, přivýdělek a podnikání v důchodu

Důchody příští rok vzrostou průměrně o čtyřicet pět korun. Přiměla vás tato neradostná zpráva k úvahám o přivýdělku? Nebo se chcete penze nepenze normálně vrátit do práce? Vše důležité o pravidlech přivýdělku, zaměstnání a podnikání v důchodu najdete v následujícím přehledu.

Důchod a dočasná pracovní neschopnost. Nevěřte sociálce, když říká, že to nejde dohromady

24. 9. 2013 | Jan Bednář, Martin Kohoutek | 7 komentářů

Důchod a dočasná pracovní neschopnost. Nevěřte sociálce, když říká, že to nejde dohromady

Jdete si zažádat o starobní důchod a jste v dočasné pracovní neschopnosti. Může se stát, že vám na sociálce řeknou: „Nelze, vraťte se, až budete zdraví.“ Nenechte se odbýt, nemluví pravdu – a vás by to mohlo stát i docela dost peněz.

Vyvolení: Na dřívější penzi si našetřilo jen sto Čechů

25. 8. 2013 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Vyvolení: Na dřívější penzi si našetřilo jen sto Čechů

Jen hrstka vyvolených zatím využila možnost odejít dřív do důchodu, a přitom si nijak nesnížit státní penzi. Stát tuto možnost dává v podobě takzvaného předdůchodu nově od letošního roku. Jenže k opatření, na kterém se vzácně shodla ještě Nečasova vláda i odbory, musíte mít statisícové úspory v penzijním fondu.

Předčasný důchod v příkladech

7. 5. 2013 | Jan Bednář, Martin Kohoutek | 40 komentářů

Předčasný důchod v příkladech

Každý, kdo zvažuje odchod do předčasného důchodu, si klade otázku, nakolik je to pro něj (ne)výhodné. O kolik odchod do předčasného důchodu sníží penzi? Jen těžko lze najít univerzální odpověď, každý totiž bude pobírat důchod jinak vysoký. Připravili jsme proto několik příkladů.

Důchodové a doplňkové penzijní spoření: reformní novinky zatím netáhnou

28. 3. 2013 | Ondřej Tůma | 10 komentářů

Důchodové a doplňkové penzijní spoření: reformní novinky zatím netáhnou

Ve druhém pilíři zatím investuje přes 21 tisíc klientů, v účastnických fondech ještě o pár tisíc méně. Přečtěte si, o jaké investiční strategie je největší zájem a koho důchodová reforma zatím láká.

Třetí pilíř: K čemu jsou a jak fungují předdůchody

14. 3. 2013 | Ondřej Tůma | 29 komentářů

Třetí pilíř: K čemu jsou a jak fungují předdůchody

Předdůchody mají pomáhat těm, kdo „v předdůchodovém věku“ přijdou o práci. Pokud budou místo podpory čerpat své peníze naškudlené v penzijku nebo doplňkovém penzijním spoření, stát za ně bude platit zdravotní pojištění a doba v předdůchodu se jim bude počítat, jako kdyby platili pojištění sociální. Na rozdíl od předčasného důchodu jim tedy nebude rapidně klesat státní penze. Má to ovšem celé řadu podmínek a nějaké háčky.

Důchodový test 3: Co víte a nevíte o třetím pilíři penzijního systému?

29. 1. 2013 | Michaela Horáková | 1 komentářů

Důchodový test 3: Co víte a nevíte o třetím pilíři penzijního systému?

Víte, kolik si musíte našetřit, abyste mohli jít do předdůchodu? Víte, jaké poplatky jsou spojené s fondy doplňkového penzijního spoření? Otestujte své znalosti penzijního systému v závěrečném díle velkého důchodového testu. Předchozí dva díly se zaměřily na prvý a druhý pilíř, dnes se podíváme na zoubek tomu třetímu.

Klady a zápory třetího pilíře nového penzijního systému

18. 12. 2012 | Jan Valášek | 7 komentářů

Klady a zápory třetího pilíře nového penzijního systému

Prvním lednem roku 2013 vejdou v platnost změny třetího pilíře penzijního systému, dosud tvořeného penzijním připojištěním. To se nyní zakonzervovalo a má dožít vedle nového doplňkového penzijního spoření. Zprostředkovatelé brzy začnou vypočítávat klady nového uspořádání. Zkusíme pro vyváženost najít i zápory, klady přitom nezamlčujíce.

2013: Penzijní připojištění a jeho pokračování

28. 11. 2012 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

2013: Penzijní připojištění a jeho pokračování

K čemu dojde při transformaci penzijních fondů? Jak vysoké budou příští rok státní příspěvky a možnost daňových úlev? Jak se liší stávající penzijní připojištění od nového doplňkového penzijního spoření? Mapujeme blížící se změny v takzvaném třetím pilíři důchodového systému.

Komu se vyplatí sjednat si do konce listopadu penzijní připojištění postaru?

18. 10. 2012 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Komu se vyplatí sjednat si do konce listopadu penzijní připojištění postaru?

Češi si hromadně sjednávají penzijní připojištění. Komu se to však do konce listopadu skutečně vyplatí? A může se mezi jednotlivými penzijními fondy ještě přestupovat? Na to vám odpoví náš shrnující článek.

Tomáš Prouza: Předdůchody – další nepovedený trik

26. 6. 2012 | Tomáš Prouza | 13 komentářů

Tomáš Prouza: Předdůchody – další nepovedený trik

Když před dvěma týdny vláda schválila návrh zákona o předdůchodech, dostalo se jí až neobvyklé pochvaly z mnoha stran. To by měla být pro vládu příjemná změna – jenže pochvaly skončí v okamžiku, kdy se nad navrženým systémem někdo pořádně zamyslí.

Očima expertů: Budou předdůchody v praxi fungovat?

22. 6. 2012 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Očima expertů: Budou předdůchody v praxi fungovat?

Co si myslí Tomáš Prouza, Lukáš Kovanda, Martin Prokop a další osobnosti ze světa financí o zavedení takzvaných předdůchodů?

Předdůchody: užitečná novinka? Snad. Nejsou ale pro každého!

7. 6. 2012 | Ondřej Tůma | 10 komentářů

Předdůchody: užitečná novinka? Snad. Nejsou ale pro každého!

Pět let před důchodovým věkem bude možné zažádat o předdůchod. Fakticky jde o předčasné čerpání z nástupce penzijního připojištění, doplňkového penzijního spoření. Stát zároveň bude předdůchodci platit zdravotní pojištění a doba v předdůchodu nesníží budoucí penzi. Jenže ne každý bude mít nárok.

Peníze, které vám dá stát: starobní důchod

12. 5. 2011 | Ludmila Řezníčková | 12 komentářů

Peníze, které vám dá stát: starobní důchod

Starobní důchod je dávka důchodového pojištění určená k zabezpečení člověka ve stáří. K jeho výplatě je však třeba splnit několik zákonných podmínek.

Důchodový věk poroste. Kdo zaměstná šedesátníky?

12. 5. 2011 | redakce Peníze.CZ | 62 komentářů

Důchodový věk poroste. Kdo zaměstná šedesátníky?

Poslanci včera schválili tzv. malou důchodovou reformu, která zvedne penze lidem s vyššími příjmy, jak požaduje Ústavní soud. Kromě toho zvyšuje i věk pro odchod do důchodu. Bude ale pracovní trh o šedesátníky stát?

Kolik si můžete vydělat v předčasném důchodu

18. 4. 2011 | František Mašek | 4 komentáře

Kolik si můžete vydělat v předčasném důchodu

Pokud se rozhodnete odejít do předčasného důchodu, přijdete o nemalé peníze. A změnit tento důchod na řádný, když najednou získáte práci, již nejde. V řadě případů si k němu však můžete přivydělat, aniž by to mělo vliv na výši penze. Víte kdy a kolik?

Které důchody půjdou od ledna nahoru?

25. 11. 2010 | František Mašek | 3 komentáře

Které důchody půjdou od ledna nahoru?

Zatímco v letošním roce zůstaly důchody beze změny a nebyly kvůli nižší míře inflace valorizovány, příští rok půjdou znovu nahoru. Víte, kterých důchodů se to týká?

Chcete do důchodu a chybí vám některé doklady? Přečtete si, co dělat!

3. 9. 2010 | František Mašek | 35 komentářů

Chcete do důchodu a chybí vám některé doklady? Přečtete si, co dělat!

O důchod, třeba i předčasný, je nutné žádat se čtyřměsíčním předstihem. Kdo nechce mít potíže, měl by dávno předtím požádat správu sociálního zabezpečení o informativní osobní list důchodového pojištění, v němž zjistí, zda má vše, co je nutné k výpočtu jeho penze.

Kdy můžete vyřešit ztrátu práce odchodem do předčasného důchodu

15. 3. 2010 | František Mašek | 11 komentářů

Kdy můžete vyřešit ztrátu práce odchodem do předčasného důchodu

Věk pro odchod do důchodu roste, řada padesátníků ale těžko shání práci. Často to řeší předčasným odchodem do důchodu. Nejdřív ho však mohou získat tři roky před dovršením důchodového věku.

Chcete vyšší důchod? Tak do něj nechoďte.

11. 2. 2010 | Jan Stuchlík | 13 komentářů

Chcete vyšší důchod? Tak do něj nechoďte.

Důchodcům v přivýdělku ke státní penzi nic nebrání. Od letoška mohou pracovat i na smlouvu na dobu neurčitou. Vydělat si mohou neomezenou částku. Navíc si tím zvýší svůj budoucí důchod.

Porovnání produktů

Penzijní připojištění

Důchod od státu vás ve stáří neuživí. Myslete na to a našetřete si peníze do penze sami. Penzijní připojištění může být jednou z cest, navíc je to produkt se státní podporou.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services