Kalkulačka příspěvek na bydlení

Naše kalkulačka spočítá, kdo má nárok na příspěvek na bydlení. A provede i výpočet výše příspěvku na bydlení. Stačí zadat několik údajů o tom, jak bydlíte, v jak veliké obci, jaké náklady jsou s vaším bydlením spojené a jaké měla vaše domácnost příjmy.

Spočítejte si příspěvek na bydlení 2024

Měsíční náklady na bydlení

Náklady se uvádějí jako průměr z minulého kalendářního čtvrtletí. Například v dubnu tedy sečtěte náklady za leden, únor a březen a vydělte je třemi.

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI NABÍDKU půjček, SPOŘENÍ A pojištění domácnosti. Ušetříte!

Hledáte slušnou půjčku, chcete si spořit nebo si své bydlení pojistit? Pomůžeme vám.
  • Co se počítá do příjmů, které se posuzují pro přiznání příspěvku na bydlení?

    Počítají se příjmy všech lidí, kteří spolu na dané adrese žijí, rodinné vztahy nejsou tak důležité. Zákon a úřad tomu říkají „společně posuzované osoby“. Započítávají se příjmy ze zaměstnání a podnikání, důchody, podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenského pojištění, tedy nemocenská, ošetřovné, ale i mateřská, započítává se i rodičovský příspěvek, přídavky na dítě nebo výživné. Nepočítají se nepovažují výdělky ze zaměstnání nezaopatřených dětí (ať jde o zaměstnání na pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.

  • Co všechno se počítá do nákladů na bydlení při výpočtu příspěvku na bydlení?

    Náklady na bydlení se prokazují za kalendářní čtvrtletí, které předchází měsíci, ve kterém podáváte žádost o příspěvek na bydlení. Kalendářní čtvrtletí jsou leden až březen, duben až červen, červenec až září a říjen až prosinec. Pokud tedy žádáte například v červnu, prokazujete náklady za leden až březen. Pokud chcete brát příspěvek na bydlení delší dobu, musíte náklady jednou za půl roku doložit znovu.

    Pokud bydlíte v nájmu, počítá se při výpočtu nároku příspěvku na bydlení i při výpočtu jeho výše jako náklad nájemné. Pokud bydlíte ve svém nebo v družstevním, pak se při výpočtu použijí takzvané srovnatelné náklady, ty stanoví zákon a v roce 2024 jsou:

    Počet osob v domácnosti
    Jedna nebo dvě3571 Kč
    Tři4669 Kč
    Čtyři a více5632 Kč

    Dál se počítají náklady na energie. Tedy na plyn, elektřinu a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, kterými se rozumí zejména náklady za dodávku tepla (dálkové vytápění) a centrální poskytování teplé vody, dodávku vody z vodovodů a vodáren a odvádění odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou a odvoz komunálního odpadu, případně náklady za pevná paliva. Náklady za pevná paliva jsou stanovené zákonem paušálně, ostatní se počítá podle zaplacených záloh. Pokud jste v posuzovaném čtvrtletí měli na vyúčtování nedoplatek, započítá se taky jako náklad na bydlení. Pokud vám ale vrátili přeplatek, musíte ho odečíst.

  • Můžu dostat příspěvek na bydlení v bytě, kde nemám trvalé bydliště?

    Ano, od roku 2022 není trvalé bydliště podmínka.

  • Můžu mít zároveň příspěvek na bydlení i doplatek na bydlení?

    Ano, pokud jste v hmotné nouzi, můžete si k příspěvku na bydlení zažádat i o doplatek na bydlení.

  • Mám hypotéku, můžu si zažádat o příspěvek na bydlení?

    Můžete. Splátky hypotéky si ale nemůžete započítat do nákladů na bydlení.

  • Co jsou normativní náklady na bydlení?

    Normativní náklady jsou zákonem stanovené „průměrné náklady na bydlení“, každoročně je stanovuje svým nařízením vláda. Normativní náklady se stanovují podle velikosti obce a počtu lidí v domácnosti. Při výpočtu příspěvku na bydlení se použijí dvakrát. Nejprve při výpočtu nároku na příspěvek: abyste ho dostali nesmí 30 procent příjmů vaší domácnosti tyto náklady překročit. A pak při výpočtu samotného příspěvku: pokud jsou reálné náklady vaší domácnosti na bydlení vyšší než náklady normativní, použijí se při výpočtu ty normativní.

    Pro rok 2023 se normativní náklady dočasně jednorázově zvýšily, kvůli vysokým cenám energií. Pro rok 2024 nové normativní náklady vláda nevyhlásila, ale zvýšení končí. Příspěvek na bydlení tak dostane méně lidí.

  • Kde a jak podat žádost o příspěvek na bydlení?

    Nejjednodušší je žádost přes aplikaci Jenda ministerstva práce a sociálních věcí. Potřebovat budete datovou schránku nebo některou z forem identity občana – bankovní identitu, eObčanku, NIA ID nebo třeba mobilní klíč eGovernmentu. Elektronicky přes web MPSV můžete žádat i e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem. Jinak budete muset na úřad práce. Prostudujte si ale napřed, které dokumenty budete potřebovat, je jich opravdu hodně. O příspěvek na bydlení můžete žádat až tři měsíce zpětně.

Související články na téma příspěvek na bydlení, příspěvek na bydlení 2024, sociální dávky, životní minimum

K čemu nám vlastně je ministr financí?

9. 7. 2013 | Tomáš Prouza | 5 komentářů

K čemu nám vlastně je ministr financí?

Ministr financí v Rusnokově vládě bude především posunovačem papíru a úředníkem, který se bude starat o to, aby se v úřadě svítilo a topilo. Ale příští plnohodnotný ministr financí bude hrát při rozhodování o osudu České republiky velmi důležitou úlohu.

Příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku, průkazy pro postižené: stručný přehled

8. 7. 2013 | Zuzana Ledesmová | 26 komentářů

Příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku, průkazy pro postižené: stručný přehled

Zdraví máme jen jedno. A bohužel nikomu nelze zaručit, že právě to jeho zůstane celý život pevné. Každý z nás se může v důsledku nemoci, úrazu či prostě opotřebení ocitnout v situaci, kdy bude – částečně nebo úplně – odkázaný na cizí pomoc. Včetně té od státu. Přinášíme přehled dávek pro zdravotně postižené, vyplácených úřady práce.

Spor o minimální mzdu: Pracovat se nevyplatí. Zeman a Müllerová to chtějí změnit

26. 6. 2013 | Petra Dlouhá | 12 komentářů

Spor o minimální mzdu: Pracovat se nevyplatí. Zeman a Müllerová to chtějí změnit

Ministryně v demisi Ludmila Müllerová se dohodla s odbory i zástupci zaměstnavatelů na zvýšení minimální mzdy. Návrh předložila vládě. Proti je dnes už bývalý premiér Nečas i Miroslav Kalousek. Jenže pro je prezident, který drží triumfy – včera jmenoval předsedou nové úřednické vlády exministra financí Jiřího Rusnoka. A ta ke zvýšení minimální mzdy nepotřebuje souhlas parlamentu.

Sociální dávky pro začátečníky. Deset nejčastějších omylů

29. 5. 2013 | Zuzana Ledesmová | 44 komentářů

Sociální dávky pro začátečníky. Deset nejčastějších omylů

Zuzana Ledesmová je odborník na sociální problematiku. Pracuje na úřadu práce a nově se zapojila do práce nejvytíženější poradny serveru Peníze.cz – sociální poradny. Z první ruky tak zná problémy a otázky lidí, se kterými přicházejí žádat o sociální dávky. Z nich vybrala deset nejtypičtějších, základních. Mýty uvedla na pravou míru, přichystala ilustrační příklady, případně myslila i na prevenci.

Sociální dávky v ohrožení? Systém na jejich výplatu se bude zase měnit

23. 5. 2013 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Sociální dávky v ohrožení? Systém na jejich výplatu se bude zase měnit

Ministryně práce a sociálních věcí oznámila, že má strategii: vypíše tendr na nový systém výplaty dávek. Za jeden a půl miliardy. Měli jsme v redakci děsnou radost. Teda nejdřív. Pak nám kluci z kapely říkali, že už jeden novej systém na výplatu dávek máme… Co si o tom myslíte?

Ludmila Müllerová: Málokdo chce slyšet, že sKarta mohla být dobrá služba

20. 5. 2013 | Ondřej Tůma | 12 komentářů

Ludmila Müllerová: Málokdo chce slyšet, že sKarta mohla být dobrá služba

Nekonečný příběh sKaret pokračuje dál. Jak se s neúspěšným projektem nakonec popasuje ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová? A nemá strach, že na ni po jejím předchůdci Jaromíru Drábkovi čekají na ministerstvu ještě další kostlivci ve skříni?

Tonoucí ODS: za dávky se neschováte! Na život dva tisíce, zbytek bere exekutor

11. 4. 2013 | Petra Dlouhá | 23 komentářů

Tonoucí ODS: za dávky se neschováte! Na život dva tisíce, zbytek bere exekutor

ODS vzkřísila dřívější nápad sociální inženýrky (jinak ale magistry z plzeňských práv) Ivany Řápkové. Chce začít chudým dlužníkům exekučně zbavovat i životní minimum, které je zatím pro exekutora nedotknutelné. Vyhořelá partaj nutně shání voliče? Zn.: I extrémista vítán? Co si o tom myslíte?

Terénní pracovníci v srdci chudoby: velké prohry, malá vítězství

11. 3. 2013 | Petra Dlouhá | 12 komentářů

Terénní pracovníci v srdci chudoby: velké prohry, malá vítězství

Do terénu vyrážejí vyzbrojeni očkováním proti žloutence typu A a B. „Zaměstnancům ho platíme hned po nástupu,“ říká Radka Kunešová, koordinátorka programů Člověka v tísni v Ústí nad Labem. Proti frustraci a beznaději, která by je semlela, kdyby si svou práci pustili moc blízko k tělu, ale očkování neexistuje. Obrana? Žádné velké cíle!

sKartě už se nevyhnete. Ministerstvo zpřísňuje zákon

10. 3. 2013 | Petr Kučera | 27 komentářů

sKartě už se nevyhnete. Ministerstvo zpřísňuje zákon

Převzetí sKarty bude od letošního října povinné přímo ze zákona. Předpokládá to novela, jejíž návrh dokončilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Ke zpřísnění dojde navzdory tomu, že úřad prezentuje chystané změny jako posun ke vstřícnější tváři sKarty.

Reportáž z okraje: Předlice, bída žitá až na dřeň

4. 3. 2013 | Petra Dlouhá | 22 komentářů

Reportáž z okraje: Předlice, bída žitá až na dřeň

Osm hodin, Pařížská ulice. Syrové ráno v syrovém městě. Jsem v Ústí nad Labem. Rozhodnutá vypravit se do míst, odkud už prý vlak do normálního života nejede. Chci napsat o lidech, o kterých se nemluví, a když, tak jen jak se jich zbavit. Chci vědět, co znamená: žít na okraji. V zahrádkářské kolonii nebo se štěnicemi mezi plesnivými zdmi ubytovny, které se přezdívá Prasečák.

Peníze nikde. Na rodičovskou čekají lidé v celé zemi

17. 2. 2013 | Tomáš Fránek, Jiří Hovorka | 18 komentářů

Peníze nikde. Na rodičovskou čekají lidé v celé zemi

Rodičovský příspěvek v únoru zatím nedostaly na svoje účty rodiny po celé zemi. Jde přitom o příjemce dávek, kteří v předchozích měsících dostávali dávky vždy kolem desátého dne v měsíci.

Na hraně bytové nouze. Kolik Šluknovů se vejde do jednoho Česka?

6. 2. 2013 | Petra Dlouhá | 23 komentářů

Na hraně bytové nouze. Kolik Šluknovů se vejde do jednoho Česka?

Migrační kolotoč, ghetta, násilí a sociální neklid... Když vybuchnul Šluknov, bylo jasné, že je třeba začít jednat. Jenže – za rok a půl se nezměnilo nic. „Sociálně vyloučených lokalit“ máme stovky. A bude hůř: nový občanský zákoník může „bytovou nouzi“ prohloubit. Čekají nás další Šluknovy? A co na to stát?

Kalkulačky 2013: podpora v nezaměstnanosti, příspěvek na bydlení, životní a nezabavitelné minimum, osobní bankrot

7. 1. 2013 | Petra Dlouhá | 15 komentářů

Kalkulačky 2013: podpora v nezaměstnanosti, příspěvek na bydlení, životní a nezabavitelné minimum, osobní bankrot

Peníze.cz přinášejí další sérii kalkulaček aktualizovaných pro rok 2013. Spočítejte si přehledně a jednoduše, jak vysokou letos dostanete podporu v nezaměstnanosti a příspěvek na bydlení. Zjistěte, jaké je životní minimum vaší domácnosti, jakou částku vám exekutor nemůže zabavit a zda máte šanci vyhlásit osobní bankrot.

Měl šest aut, vzali mu dávky. Stát musí vysvětlit proč

6. 1. 2013 | Tomáš Fránek, Petr Kučera | 16 komentářů

Měl šest aut, vzali mu dávky. Stát musí vysvětlit proč

Pouhé zjištění, že lidé na sebe mají registrovaný značný majetek, nemusí stačit úřadům k rozhodnutí o odebrání sociálních dávek určených pro nejchudší občany.

Poslanci zfušovali přílepek a sKartě hrozí další blamáž

16. 12. 2012 | Petr Kučera | 5 komentářů

Poslanci zfušovali přílepek a sKartě hrozí další blamáž

Nová ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová musí řešit další nečekaný problém kolem sKaret.

Povinné, či nepovinné? Jak je to ve skutečnosti s sKartami

29. 11. 2012 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Povinné, či nepovinné? Jak je to ve skutečnosti s sKartami

Sociální karta je v současné době povinná, a kdo si ji na úřadě nevyzvedne, riskuje, že mu nebude dávka vyplacena. Může se na tom něco v nejbližší době změnit? A jak to bude s možností posílání dávek přes složenky?

Náhlá smrt povinné sKarty? Co si o tom myslíte?

22. 11. 2012 | Petra Dlouhá, Gabriel Pleska | 26 komentářů

Náhlá smrt povinné sKarty? Co si o tom myslíte?

Taky nevíte, jestli bude sKarta povinná, nebo ne? A jestli vůbec bude? Dlužno říct, že aktéři zatím posledního dějství téhle operetky vám to neusnadnili. Co myslí premiér slovem povinná nám musel dokonce překládat šéf České spořitelny. A co změnila silná slova o mrtvé povinné sKartě? Nic!

Tajný přílepek o sKartě. V zákoně o dětech!

11. 11. 2012 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 5 komentářů

Tajný přílepek o sKartě. V zákoně o dětech!

Ve středu měli poslanci možnost zastavit další rozšíření povinných výplat státní pomoci přes takzvanou sociální kartu. Jak zjistil on-line deník Aktuálně.cz, většina z nich o tom vůbec netušila.

Manželé dlužníků pozor, od ledna exekutor může k vaší mzdě i účtu!

9. 11. 2012 | Petra Dlouhá | 98 komentářů

Manželé dlužníků pozor, od ledna exekutor může k vaší mzdě i účtu!

Účet manžela či manželky – pro dlužníky oáza klidu a bezpečí. Exekutor na něj nemůže. Zatím. Od příštího roku bude všechno jinak. Zákonodárci sáhli ke kontroverznímu opatření: účet a příjmy manželů vydali navzdory dřívějším verdiktům Nejvyššího soudu napospas exekutorům.

Sociální reforma zmírňuje: Od prosince změny v dávkách

31. 10. 2012 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Sociální reforma zmírňuje: Od prosince změny v dávkách

Ještě před koncem roku nás čekají změny v oblasti sociálních dávek. Změkčí se několik pravidel, která přinesla sociální reforma na začátku letošního roku. Ulevovat a mírně přilepšovat se zatím (?) bude pouze zdravotně postiženým. Přinášíme přehled novinek.

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Nesprávným výběrem dne odchodu do důchodu můžete přijít o stovky korun měsíčně, a to až...více

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Učebnice, přezůvky, ale i družina a kroužky. Začátek září je pro rodiče spojený s nemalými...více

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Stát po půl roce opravil chybu v konsolidačním balíčku, která některým firmám a jejich...více

Partners Financial Services