Kalkulačka příspěvek na bydlení

Naše kalkulačka spočítá, kdo má nárok na příspěvek na bydlení. A provede i výpočet výše příspěvku na bydlení. Stačí zadat několik údajů o tom, jak bydlíte, v jak veliké obci, jaké náklady jsou s vaším bydlením spojené a jaké měla vaše domácnost příjmy.

Spočítejte si příspěvek na bydlení 2024

Měsíční náklady na bydlení

Náklady se uvádějí jako průměr z minulého kalendářního čtvrtletí. Například v dubnu tedy sečtěte náklady za leden, únor a březen a vydělte je třemi.

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI NABÍDKU půjček, SPOŘENÍ A pojištění domácnosti. Ušetříte!

Hledáte slušnou půjčku, chcete si spořit nebo si své bydlení pojistit? Pomůžeme vám.
  • Co se počítá do příjmů, které se posuzují pro přiznání příspěvku na bydlení?

    Počítají se příjmy všech lidí, kteří spolu na dané adrese žijí, rodinné vztahy nejsou tak důležité. Zákon a úřad tomu říkají „společně posuzované osoby“. Započítávají se příjmy ze zaměstnání a podnikání, důchody, podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenského pojištění, tedy nemocenská, ošetřovné, ale i mateřská, započítává se i rodičovský příspěvek, přídavky na dítě nebo výživné. Nepočítají se nepovažují výdělky ze zaměstnání nezaopatřených dětí (ať jde o zaměstnání na pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.

  • Co všechno se počítá do nákladů na bydlení při výpočtu příspěvku na bydlení?

    Náklady na bydlení se prokazují za kalendářní čtvrtletí, které předchází měsíci, ve kterém podáváte žádost o příspěvek na bydlení. Kalendářní čtvrtletí jsou leden až březen, duben až červen, červenec až září a říjen až prosinec. Pokud tedy žádáte například v červnu, prokazujete náklady za leden až březen. Pokud chcete brát příspěvek na bydlení delší dobu, musíte náklady jednou za půl roku doložit znovu.

    Pokud bydlíte v nájmu, počítá se při výpočtu nároku příspěvku na bydlení i při výpočtu jeho výše jako náklad nájemné. Pokud bydlíte ve svém nebo v družstevním, pak se při výpočtu použijí takzvané srovnatelné náklady, ty stanoví zákon a v roce 2024 jsou:

    Počet osob v domácnosti
    Jedna nebo dvě3571 Kč
    Tři4669 Kč
    Čtyři a více5632 Kč

    Dál se počítají náklady na energie. Tedy na plyn, elektřinu a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, kterými se rozumí zejména náklady za dodávku tepla (dálkové vytápění) a centrální poskytování teplé vody, dodávku vody z vodovodů a vodáren a odvádění odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou a odvoz komunálního odpadu, případně náklady za pevná paliva. Náklady za pevná paliva jsou stanovené zákonem paušálně, ostatní se počítá podle zaplacených záloh. Pokud jste v posuzovaném čtvrtletí měli na vyúčtování nedoplatek, započítá se taky jako náklad na bydlení. Pokud vám ale vrátili přeplatek, musíte ho odečíst.

  • Můžu dostat příspěvek na bydlení v bytě, kde nemám trvalé bydliště?

    Ano, od roku 2022 není trvalé bydliště podmínka.

  • Můžu mít zároveň příspěvek na bydlení i doplatek na bydlení?

    Ano, pokud jste v hmotné nouzi, můžete si k příspěvku na bydlení zažádat i o doplatek na bydlení.

  • Mám hypotéku, můžu si zažádat o příspěvek na bydlení?

    Můžete. Splátky hypotéky si ale nemůžete započítat do nákladů na bydlení.

  • Co jsou normativní náklady na bydlení?

    Normativní náklady jsou zákonem stanovené „průměrné náklady na bydlení“, každoročně je stanovuje svým nařízením vláda. Normativní náklady se stanovují podle velikosti obce a počtu lidí v domácnosti. Při výpočtu příspěvku na bydlení se použijí dvakrát. Nejprve při výpočtu nároku na příspěvek: abyste ho dostali nesmí 30 procent příjmů vaší domácnosti tyto náklady překročit. A pak při výpočtu samotného příspěvku: pokud jsou reálné náklady vaší domácnosti na bydlení vyšší než náklady normativní, použijí se při výpočtu ty normativní.

    Pro rok 2023 se normativní náklady dočasně jednorázově zvýšily, kvůli vysokým cenám energií. Pro rok 2024 nové normativní náklady vláda nevyhlásila, ale zvýšení končí. Příspěvek na bydlení tak dostane méně lidí.

  • Kde a jak podat žádost o příspěvek na bydlení?

    Nejjednodušší je žádost přes aplikaci Jenda ministerstva práce a sociálních věcí. Potřebovat budete datovou schránku nebo některou z forem identity občana – bankovní identitu, eObčanku, NIA ID nebo třeba mobilní klíč eGovernmentu. Elektronicky přes web MPSV můžete žádat i e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem. Jinak budete muset na úřad práce. Prostudujte si ale napřed, které dokumenty budete potřebovat, je jich opravdu hodně. O příspěvek na bydlení můžete žádat až tři měsíce zpětně.

Související články na téma příspěvek na bydlení, příspěvek na bydlení 2024, sociální dávky, životní minimum

Stát nemůže omezit sKartu? Jak je to doopravdy

28. 10. 2012 | Petr Kučera | 5 komentářů

Stát nemůže omezit sKartu? Jak je to doopravdy

Při snaze omezit nebo zrušit sKarty by si budoucí ministři sociálních věcí měli počínat jak chytrá horákyně. Situaci jim totiž komplikuje ustanovení ve smlouvě uzavřené současným vedením ministerstva s Českou spořitelnou, na jehož existenci upozornil on-line deník Aktuálně.cz.

Rodiče, pozor! Přinášíme formulář, který vám zachrání rodičovskou

17. 10. 2012 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Rodiče, pozor! Přinášíme formulář, který vám zachrání rodičovskou

Berete na své dítě rodičovský příspěvek? Pak byste měli zbystřit. Když zaváháte, příští měsíc peníze nedostanete. Do konce října musí ti, které z úřadu práce vyzvou, prokázat, že bydlí v České republice. Jinak jim dávky pozastaví. Zbývá necelých čtrnáct dní.

Šiška nepadá daleko od stromu! Co si o tom myslíte?

4. 10. 2012 | Petra Dlouhá | 15 komentářů

Šiška nepadá daleko od stromu! Co si o tom myslíte?

V červenci Peníze.cz přinesly rozsáhlý dvojdílný rozhovor s prvním náměstkem ministra práce a sociálních věcí Vladimírem Šiškou. Tehdy nikdo netušil, že je to jeden z posledních velkých rozhovorů, které Šiška jako náměstek poskytne. Přesto už tehdy vítal našeho redaktora Ondřeje Tůmu slovy: Tak kdo vás poslal?

Průvodce exekucí krok za krokem

17. 9. 2012 | Barbora Buřínská | 18 komentářů

Průvodce exekucí krok za krokem

Půjčit si je snadné. A zadlužit se není žádná hanba – pokud dokážete bez problémů splácet, tak proč ne. Horší je, když vám dluhy přerostou přes hlavu a u dveří zvoní exekutor...

Zdeněk Škromach: sKarty? Nemám pocit, že by stát ve finále ušetřil

15. 9. 2012 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Zdeněk Škromach: sKarty? Nemám pocit, že by stát ve finále ušetřil

Exkluzivní rozhovor s lidovým politikem z Lidového domu. Co si Zdeněk Škromach myslí o sKartách jednoho ze svých nástupců, ministra práce a sociálních věcí Jaroslava Drábka? A co provede sociální demokracie, pokud vyhraje volby, s fondy druhého důchodového pilíře?

Ve sněmovně se nehrálo jen o DPH! Šlo také o revoluci v dávkách na bydlení

6. 9. 2012 | Petra Dlouhá | 29 komentářů

Ve sněmovně se nehrálo jen o DPH! Šlo také o revoluci v dávkách na bydlení

Válka o DPH, vzpoura v ODS, vláda v ohrožení… Nečas zvyšuje sázky: když zákon neprojde, končí. To jsme včera slyšeli ze všech stran. Málokdo však registroval, že se ve sněmovně hrálo také o zásadní změnu dávek na bydlení – zlatou žílu majitelů ubytoven pro chudé.

Svatba, nebo život na psí knížku? Co se víc vyplatí?

30. 8. 2012 | Petra Dlouhá | 17 komentářů

Svatba, nebo život na psí knížku? Co se víc vyplatí?

Život v manželství, nebo na psí knížku? Pojďme si propočítat, přepočítat a prověřit, jaké finanční výhody a úskalí cesta životem v jednom či druhém provedení skýtá.

Kdo platí za cashback? Prakticky nikdo. Uživatelé sKaret budou!

23. 8. 2012 | Patrik Nacher | 11 komentářů

Kdo platí za cashback? Prakticky nikdo. Uživatelé sKaret budou!

Česká spořitelna se zuby nehty brání narčením, že bude na držitelích sKarty, tedy příjemcích sociálních dávek včetně rodičovského příspěvku či podpory v nezaměstnanosti vydělávat prostřednictví přehnaných poplatků. Minimálně u výběru hotovosti u pokladen obchodů, tzv. cashbacku, je to ale pravda.

Jak na sociální dávky: několik tipů

13. 8. 2012 | Barbora Buřínská | 17 komentářů

Jak na sociální dávky: několik tipů

Sociální systém v Česku není ani jasný, ani přehledný. Rozhodli jste se žádat o některou z dávek státní sociální podpory? Máme pro vás několik tipů.

Matěj Hollan: Znechutila mě stranická připos.anost. Zvolil jsem akčnější cestu

28. 7. 2012 | Martin Vlnas | 5 komentářů

Matěj Hollan: Znechutila mě stranická připos.anost. Zvolil jsem akčnější cestu

Jednou za čtyři roky odvolit a pak držet hubu, nebo jít měnit věci do politiky. Existuje ještě jiná možnost? Nu – ještě můžete budovat (někým vysmívanou) občanskou společnost. Jako to dělá třeba Matěj Hollan, předseda občanského sdružení Brnění.

Ruce pryč, pane exekutore! Nově i od domácích mazlíčků?

26. 7. 2012 | Petra Dlouhá

Ruce pryč, pane exekutore! Nově i od domácích mazlíčků?

Nezbedná kočka, psí šampion, zlatá rybka, klábosící papoušek... Můžete je milovat až za hrob a být ochotni zaplatit za ně i statisíce. A taky vám je může mávnutím proutku zabavit exekutor. V očích zákona jsou věc jako každá jiná. Změní se to? Na co vlastně exekutor sáhnout nesmí?

Řešení dluhů v novém kabátě! Spojencem věřitelů se stává Česká pošta

17. 7. 2012 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Řešení dluhů v novém kabátě! Spojencem věřitelů se stává Česká pošta

Češi nezvládají své dluhy. V prodlení se splácením je už milion lidí. Celková dlužná částka po splatnosti v Česku přesahuje čtyřicet miliard. Věřitelům se nabízí nový a překvapivý spojenec: Česká pošta. Pošťáci rozjíždějí nový byznys: vyrážejí na lov dluhů.

Česká ekonomika: směr správný, čekají nás světlé zítřky!

16. 7. 2012 | Michal Chleboun | 4 komentáře

Česká ekonomika: směr správný, čekají nás světlé zítřky!

Je to pěkných pár let, co k nám v osobách Konstantina a Metoděje dorazila z řecké Soluně civilizace, kultura a tak. Je na čase, abychom se, barbaři, k té kultuře vrátili. To se ale napřed musíme zbavit nenažranosti, konzumního životního stylu. A směr jsme nabrali dobrý! Vzhůru do Řecka!

Vladimír Šiška: Média hledají na sKartách jen vady

14. 7. 2012 | Ondřej Tůma | 17 komentářů

Vladimír Šiška: Média hledají na sKartách jen vady

Ve druhé části rozhovoru s Vladimírem Šiškou, náměstkem ministra práce a sociálních věcí, budeme řešit roli České spořitelny v projektu sKaret. Dozvíte se také, zda budou moci účet u sociální karty zablokovat exekutoři a proč na kartu zatím půjde nakupovat alkohol a cigarety.

Vladimír Šiška: sKarty ušetří státu spoustu peněz

7. 7. 2012 | Ondřej Tůma | 26 komentářů

Vladimír Šiška: sKarty ušetří státu spoustu peněz

V dvoudílném rozhovoru s prvním náměstkem ministra práce a sociálních věcí jsme se bavili o nově zaváděném systému sKaret. Jak se bude karta používat? Kolik státu ušetří? A co její zavedení bude znamenat pro příjemce dávek?

Sociální dávky a sKarty: shrnutí před startem

29. 6. 2012 | Barbora Buřínská | 20 komentářů

Sociální dávky a sKarty: shrnutí před startem

Příjemci sociálních dávek, nezaměstnaní, rodičové, těšte se! Svět se mění. Z nařízení moci úřední budete moderní. První sKarty jdou do světa. Začínáme naštěstí zvolna.

Část výplaty bokem na ruku. Proč se černé peníze nevyplatí

25. 6. 2012 | Barbora Buřínská | 61 komentářů

Část výplaty bokem na ruku. Proč se černé peníze nevyplatí

Část mzdy na výplatní pásce, zbytek na ruku: v řadě profesí naprosto běžná praxe. A praxe na první pohled výhodná. Na druhý pohled ale zjistíte, že háčků má víc než dost. Pokud jste se podruhé ještě nestačili podívat, udělejte to radši hned.

Martin Zach: Sportovat na vozíku? Jde to. Ale za statisíce

23. 6. 2012 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Martin Zach: Sportovat na vozíku? Jde to. Ale za statisíce

Druhý díl rozhovoru s Martinem Zachem, mužem roku 2009, který den po výhře ochrnul, ale svůj život nevzdal, je tu. Jak se na vozíku cestuje a sportuje? Může si to vůbec běžný vozíčkář dovolit? Co jsou to Kolečka na cestách? A proč Martin nesedí doma s rukama v klíně?

Úřady práce začnou rozdávat sKarty. Dosáhne na dávky snáz exekutor?

18. 6. 2012 | Petra Dlouhá | 14 komentářů

Úřady práce začnou rozdávat sKarty. Dosáhne na dávky snáz exekutor?

Výplata sociálních dávek v Česku se otřese v základech. Změny se dotknou milionu domácností. Na konci června začnou úřady práce rozdávat sociální karty. Hledali jsme odpovědi na dosud uspokojivě nezodpovězené otázky. Mezi nimi i na tu z titulku.

Martin Zach: Po úrazu jsem zůstal půl roku úplně bez peněz

16. 6. 2012 | Petra Dlouhá | 31 komentářů

Martin Zach: Po úrazu jsem zůstal půl roku úplně bez peněz

Měl to být rozhovor s obyčejným vozíčkářem. A nebyl. V Centru Paraple jsem se potkala s Martinem Zachem, Mužem roku 2009, který den po výhře ochrnul. Jeho život tehdy neskončil. Jen nabral nový směr. Rozjel se do něj na vozíku se záviděníhodnou vervou. Jak sám říká – žije ještě aktivněji než kdy dřív.

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Nesprávným výběrem dne odchodu do důchodu můžete přijít o stovky korun měsíčně, a to až...více

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Učebnice, přezůvky, ale i družina a kroužky. Začátek září je pro rodiče spojený s nemalými...více

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Stát po půl roce opravil chybu v konsolidačním balíčku, která některým firmám a jejich...více

Partners Financial Services