Kalkulačka příspěvek na bydlení

Naše kalkulačka spočítá, kdo má nárok na příspěvek na bydlení. A provede i výpočet výše příspěvku na bydlení. Stačí zadat několik údajů o tom, jak bydlíte, v jak veliké obci, jaké náklady jsou s vaším bydlením spojené a jaké měla vaše domácnost příjmy.

Spočítejte si příspěvek na bydlení 2024

Měsíční náklady na bydlení

Náklady se uvádějí jako průměr z minulého kalendářního čtvrtletí. Například v dubnu tedy sečtěte náklady za leden, únor a březen a vydělte je třemi.

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI NABÍDKU půjček, SPOŘENÍ A pojištění domácnosti. Ušetříte!

Hledáte slušnou půjčku, chcete si spořit nebo si své bydlení pojistit? Pomůžeme vám.
  • Co se počítá do příjmů, které se posuzují pro přiznání příspěvku na bydlení?

    Počítají se příjmy všech lidí, kteří spolu na dané adrese žijí, rodinné vztahy nejsou tak důležité. Zákon a úřad tomu říkají „společně posuzované osoby“. Započítávají se příjmy ze zaměstnání a podnikání, důchody, podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenského pojištění, tedy nemocenská, ošetřovné, ale i mateřská, započítává se i rodičovský příspěvek, přídavky na dítě nebo výživné. Nepočítají se nepovažují výdělky ze zaměstnání nezaopatřených dětí (ať jde o zaměstnání na pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.

  • Co všechno se počítá do nákladů na bydlení při výpočtu příspěvku na bydlení?

    Náklady na bydlení se prokazují za kalendářní čtvrtletí, které předchází měsíci, ve kterém podáváte žádost o příspěvek na bydlení. Kalendářní čtvrtletí jsou leden až březen, duben až červen, červenec až září a říjen až prosinec. Pokud tedy žádáte například v červnu, prokazujete náklady za leden až březen. Pokud chcete brát příspěvek na bydlení delší dobu, musíte náklady jednou za půl roku doložit znovu.

    Pokud bydlíte v nájmu, počítá se při výpočtu nároku příspěvku na bydlení i při výpočtu jeho výše jako náklad nájemné. Pokud bydlíte ve svém nebo v družstevním, pak se při výpočtu použijí takzvané srovnatelné náklady, ty stanoví zákon a v roce 2024 jsou:

    Počet osob v domácnosti
    Jedna nebo dvě3571 Kč
    Tři4669 Kč
    Čtyři a více5632 Kč

    Dál se počítají náklady na energie. Tedy na plyn, elektřinu a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, kterými se rozumí zejména náklady za dodávku tepla (dálkové vytápění) a centrální poskytování teplé vody, dodávku vody z vodovodů a vodáren a odvádění odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou a odvoz komunálního odpadu, případně náklady za pevná paliva. Náklady za pevná paliva jsou stanovené zákonem paušálně, ostatní se počítá podle zaplacených záloh. Pokud jste v posuzovaném čtvrtletí měli na vyúčtování nedoplatek, započítá se taky jako náklad na bydlení. Pokud vám ale vrátili přeplatek, musíte ho odečíst.

  • Můžu dostat příspěvek na bydlení v bytě, kde nemám trvalé bydliště?

    Ano, od roku 2022 není trvalé bydliště podmínka.

  • Můžu mít zároveň příspěvek na bydlení i doplatek na bydlení?

    Ano, pokud jste v hmotné nouzi, můžete si k příspěvku na bydlení zažádat i o doplatek na bydlení.

  • Mám hypotéku, můžu si zažádat o příspěvek na bydlení?

    Můžete. Splátky hypotéky si ale nemůžete započítat do nákladů na bydlení.

  • Co jsou normativní náklady na bydlení?

    Normativní náklady jsou zákonem stanovené „průměrné náklady na bydlení“, každoročně je stanovuje svým nařízením vláda. Normativní náklady se stanovují podle velikosti obce a počtu lidí v domácnosti. Při výpočtu příspěvku na bydlení se použijí dvakrát. Nejprve při výpočtu nároku na příspěvek: abyste ho dostali nesmí 30 procent příjmů vaší domácnosti tyto náklady překročit. A pak při výpočtu samotného příspěvku: pokud jsou reálné náklady vaší domácnosti na bydlení vyšší než náklady normativní, použijí se při výpočtu ty normativní.

    Pro rok 2023 se normativní náklady dočasně jednorázově zvýšily, kvůli vysokým cenám energií. Pro rok 2024 nové normativní náklady vláda nevyhlásila, ale zvýšení končí. Příspěvek na bydlení tak dostane méně lidí.

  • Kde a jak podat žádost o příspěvek na bydlení?

    Nejjednodušší je žádost přes aplikaci Jenda ministerstva práce a sociálních věcí. Potřebovat budete datovou schránku nebo některou z forem identity občana – bankovní identitu, eObčanku, NIA ID nebo třeba mobilní klíč eGovernmentu. Elektronicky přes web MPSV můžete žádat i e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem. Jinak budete muset na úřad práce. Prostudujte si ale napřed, které dokumenty budete potřebovat, je jich opravdu hodně. O příspěvek na bydlení můžete žádat až tři měsíce zpětně.

Související články na téma příspěvek na bydlení, příspěvek na bydlení 2024, sociální dávky, životní minimum

Události uplynulého měsíce: prosinec

5. 1. 2007 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Události uplynulého měsíce: prosinec

Uteklo vám v prosinci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru prosincových událostí.

V roce 2007 se změní také sociální dávky

5. 1. 2007 | Ludmila Řezníčková | 67 komentářů

V roce 2007 se změní také sociální dávky

S 1. lednem 2007 dochází rovněž k řadě změn a úprav v systému dávek státní sociální podpory. Některé tyto novinky byly již delší dobu očekávány, např. zvýšení rodičovského příspěvku. O jiných se ovšem prakticky nehovoří, jako např. o změně ve způsobu výpočtu příspěvku na bydlení. Jak jsou tedy dávky nově upraveny? Připravili jsme pro vás i kalkulačky, s jejichž pomocí si můžete zjistit konkrétní výši přídavků atd.

Sociální síť čekají v roce 2007 významné změny

3. 1. 2007 | Ludmila Řezníčková | 79 komentářů

Sociální síť čekají v roce 2007 významné změny

Rok 2007 bude v sociální síti časem převratných změn, o kterých vás budeme informovat. Zásadně se do systému sociálních dávek promítne změna konstrukce životního minima. Do života také vstoupí některé nové dávky atd. Chcete-li rovněž zjistit, jaké úrovně nově dosáhne vaše životní minimum či na které dávky máte nárok, můžete využít našich kalkulaček.

Nový zákoník práce: propouštění je stále obtížné

7. 12. 2006 | Ludmila Řezníčková | 2 komentáře

Nový zákoník práce: propouštění je stále obtížné

Nový zákoník práce žádné převratné změny v oblasti propouštění nepřináší. Původní návrh vypustil např. výpovědní důvody, a podniky tak mohly zaměstnance volně propouštět i přijímat podle potřeby. Ve schválené verzi ovšem důvody k výpovědi, podle kterých lze jedině zaměstnance propustit, opět jsou. Zákoník je tak nadále v oblasti propouštění velmi rigidní. Co se změnilo?

Nový zákoník práce: mateřská, rodičovská a běžná dovolená

15. 11. 2006 | Ludmila Řezníčková | 25 komentářů

Nový zákoník práce: mateřská, rodičovská a běžná dovolená

Na mateřskou bude moci jít i otec. Osamělé matky ztratí nárok na prodlouženou délku mateřské. Rodičovská bude trvat nadále do 3 let věku dítěte. Základní výměra "běžné" dovolené je nadále stanovena na 4 týdny, zaměstnavatel ji ale může jak prodloužit, tak z důvodu zaměstnancovy absence zkrátit. Zaměstnanec si dovolenou musí fyzicky vybrat.

Události uplynulého měsíce: říjen

3. 11. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: říjen

Uteklo vám v říjnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru říjnových událostí.

Lze radikálně snížit nezaměstnanost?

31. 10. 2006 | Jiří G. Hošek | 37 komentářů

Lze radikálně snížit nezaměstnanost?

Lze vůbec nějakým významnějším způsobem snížit v Česku nezaměstnanost? Víme, kolik lidí práci skutečně hledá a chce? Chce politická garnitura snižovat nezaměstnanost, nebo vykazovat zbytečnou činnost jako předvolební rétoriku?

Rodičovský příspěvek: dojde ke slíbenému zvýšení?

17. 10. 2006 | Ludmila Řezníčková | 263 komentářů

Rodičovský příspěvek: dojde ke slíbenému zvýšení?

S ubývajícími měsíci roku 2006 roste mezi rodiči, kteří v současné době pobírají rodičovský příspěvek, napětí, zda skutečně dojde k jeho slíbenému a schválenému zvýšení. Napjatému vyčkávání se nelze divit, nejedná o zvýšení zanedbatelné: rodičovský příspěvek by se od 1. 1. 2007 měl více než zdvojnásobit. Zákon je sice vyhlášen ve Sbírce zákonů, přesto je ale oprávněné se ptát, zda k tomuto zvýšení skutečně dojde.

Skončili jste studium a nevíte co dál? Hurá na úřady

8. 9. 2006 | Ludmila Řezníčková

Skončili jste studium a nevíte co dál? Hurá na úřady

Ukončili jste v uplynulém školním roce studium, nepokračujete na další škole a zatím jste nesehnali práci? Přečtete si, proč je dobré, aby se absolventi přihlásili na úřadu práce, jak je to se zdravotním pojištěním, na jakou pomoc od státu mají nárok nebo za jakých podmínek by jim byla vyplácena podpora v nezaměstnanosti.

Události uplynulého měsíce: srpen

1. 9. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: srpen

Uteklo vám v srpnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru srpnových událostí.

Co všechno nabízí státní podpora bydlení?

17. 8. 2006 | Kateřina Boušová | 19 komentářů

Co všechno nabízí státní podpora bydlení?

Kupujete nemovitost, chystáte se stavět či rekonstruovat a sháníte peníze? Nebo už bydlíte, ale chybí vám peníze na provoz domácnosti? Připravili jsme pro vás přehled státních podpor, které můžete získat a poradíme vám i jak je získat. Dozvíte se, jaké podmínky musíte splnit, kolik vám stát na bydlení půjčí (případně formou příspěvku na bydlení "věnuje") a co pro to musíte udělat.

Zemětřesení v dávkách sociální péče: více peněz postiženým

11. 7. 2006 | Ludmila Řezníčková | 19 komentářů

Zemětřesení v dávkách sociální péče: více peněz postiženým

Od ledna se ruší zvýšení důchodu pro bezmocnost a příspěvek při péči o blízkou a jinou osobu. Nahradí je příspěvek na péči. Ten zdravotně postiženému dopřeje nejenom více peněz, ale bude poskytován přímo jemu. On sám si pak rozhodne, k nákupu jaké sociální služby jej použije, zda jej dá svému příbuznému, který o něj pečuje, nebo některému ze sociálních zařízení. Změny se týkají i poskytovatelů služeb. Podívejme se na novou dávku.

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: narození dítěte

4. 7. 2006 | Ludmila Řezníčková | 15 komentářů

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: narození dítěte

Na mateřskou budou mít nárok jak matky, tak i otcové a rodiče adoptovaného dítěte. Ruší se poskytování prodloužené mateřské tzv. osamělým matkám. Dávka mírně vzroste. Co dalšího se mění? Povíme si, koho se týkají vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství a co je nová dávka, tzv. ošetřovné.

Letní brigády: co je důležité vědět

28. 6. 2006 | Ludmila Řezníčková | 7 komentářů

Letní brigády: co je důležité vědět

Studentům za několik dní nastane čas odpočinku, který ovšem řada z nich využívá také k vylepšení své finanční situace. Co se získáním brigády souvisí po pracovně-právní stránce? Jak je student zabezpečen, pokud v době brigády onemocní? Jak je to se zdravotním pojištěním? Chcete-li znát odpovědi na tyto a další důležité otázky, čtěte dál.

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: nemocenská na účet zaměstnavatele

27. 6. 2006 | Ludmila Řezníčková | 15 komentářů

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: nemocenská na účet zaměstnavatele

Leden 2007 přinese tzv. náhrady mzdy, tedy "nemocenskou", kterou zaměstnanci poskytne jeho zaměstnavatel, a to po dobu prvních 14 dnů stonání. Kolik to bude a za jakých podmínek? Jakou možnost mají menší podniky, aby pro ně tato úprava neznamenala likvidaci? Jak to bude nově s nemocenskými dávkami od státu? A v čem se zpřísní léčebný režim?

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: kolik dá stát za rodičovství?

20. 6. 2006 | Ludmila Řezníčková | 52 komentářů

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: kolik dá stát za rodičovství?

Největší a ve společnosti nejznámější plánovanou změnou je zvýšení rodičovského příspěvku. I nyní po volbách se stále ozývají hlasy, zda k němu od 1. ledna příštího roku skutečně dojde a zda zákon bude platit. Jak to tedy bude? A jaké změny čekají na nejrozšířenější dávku, přídavek na dítě? Jak se změní podmínky pro sociální příplatek a kolik bude činit porodné a pohřebné?

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: bydlení za státní peníze

13. 6. 2006 | Ludmila Řezníčková | 16 komentářů

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: bydlení za státní peníze

Od příštího roku bude přiznání příspěvku na bydlení záviset nejen na výši příjmu žadatele, ale také na nákladech na bydlení. Protože však tato dávka nepokryje veškeré náklady s bydlením související, zavádí se nově tzv. doplatek na bydlení. Kdo má nárok na peníze od státu v rámci těchto dvou dávek? Jak jsou počítány?

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: příspěvek na živobytí

31. 5. 2006 | Ludmila Řezníčková | 12 komentářů

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: příspěvek na živobytí

V lednu příštího roku nahradí stávající dávky sociální potřebnosti nově představené dávky pomoci v hmotné nouzi. Jednou z nich bude tzv. příspěvek na živobytí. Podle čeho se výše této částky bude počítat a komu na ni vznikne nárok? Týká se jak dětí tak dospělých, zaměstnaných i nezaměstnaných. Nárok na něj budou mít např. i oběti živelních pohrom či děti ze sociálně slabých rodin, na něž rodič neplatí výživné.

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: životní a existenční minimum

23. 5. 2006 | Ludmila Řezníčková | 70 komentářů

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: životní a existenční minimum

Podle nového zákona se od ledna 2007 bude rozlišovat životní a existenční minimum. Úprava mění výši životního minima, společně posuzované skupiny osob a z výpočtu vyjímá složku na bydlení, pro které zavádí jiný systém dávek sociální péče. Jak jsme ale spočítali, ve většině případů nedojde ke snížení životního minima, jak bylo avizováno, ale naopak k jeho mírnému zvýšení.

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Nesprávným výběrem dne odchodu do důchodu můžete přijít o stovky korun měsíčně, a to až...více

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Učebnice, přezůvky, ale i družina a kroužky. Začátek září je pro rodiče spojený s nemalými...více

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Stát po půl roce opravil chybu v konsolidačním balíčku, která některým firmám a jejich...více

Partners Financial Services