Kalkulačka příspěvek na bydlení

Naše kalkulačka spočítá, kdo má nárok na příspěvek na bydlení. A provede i výpočet výše příspěvku na bydlení. Stačí zadat několik údajů o tom, jak bydlíte, v jak veliké obci, jaké náklady jsou s vaším bydlením spojené a jaké měla vaše domácnost příjmy.

Spočítejte si příspěvek na bydlení 2024

Měsíční náklady na bydlení

Náklady se uvádějí jako průměr z minulého kalendářního čtvrtletí. Například v dubnu tedy sečtěte náklady za leden, únor a březen a vydělte je třemi.

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI NABÍDKU půjček, SPOŘENÍ A pojištění domácnosti. Ušetříte!

Hledáte slušnou půjčku, chcete si spořit nebo si své bydlení pojistit? Pomůžeme vám.
  • Co se počítá do příjmů, které se posuzují pro přiznání příspěvku na bydlení?

    Počítají se příjmy všech lidí, kteří spolu na dané adrese žijí, rodinné vztahy nejsou tak důležité. Zákon a úřad tomu říkají „společně posuzované osoby“. Započítávají se příjmy ze zaměstnání a podnikání, důchody, podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenského pojištění, tedy nemocenská, ošetřovné, ale i mateřská, započítává se i rodičovský příspěvek, přídavky na dítě nebo výživné. Nepočítají se nepovažují výdělky ze zaměstnání nezaopatřených dětí (ať jde o zaměstnání na pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.

  • Co všechno se počítá do nákladů na bydlení při výpočtu příspěvku na bydlení?

    Náklady na bydlení se prokazují za kalendářní čtvrtletí, které předchází měsíci, ve kterém podáváte žádost o příspěvek na bydlení. Kalendářní čtvrtletí jsou leden až březen, duben až červen, červenec až září a říjen až prosinec. Pokud tedy žádáte například v červnu, prokazujete náklady za leden až březen. Pokud chcete brát příspěvek na bydlení delší dobu, musíte náklady jednou za půl roku doložit znovu.

    Pokud bydlíte v nájmu, počítá se při výpočtu nároku příspěvku na bydlení i při výpočtu jeho výše jako náklad nájemné. Pokud bydlíte ve svém nebo v družstevním, pak se při výpočtu použijí takzvané srovnatelné náklady, ty stanoví zákon a v roce 2024 jsou:

    Počet osob v domácnosti
    Jedna nebo dvě3571 Kč
    Tři4669 Kč
    Čtyři a více5632 Kč

    Dál se počítají náklady na energie. Tedy na plyn, elektřinu a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, kterými se rozumí zejména náklady za dodávku tepla (dálkové vytápění) a centrální poskytování teplé vody, dodávku vody z vodovodů a vodáren a odvádění odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou a odvoz komunálního odpadu, případně náklady za pevná paliva. Náklady za pevná paliva jsou stanovené zákonem paušálně, ostatní se počítá podle zaplacených záloh. Pokud jste v posuzovaném čtvrtletí měli na vyúčtování nedoplatek, započítá se taky jako náklad na bydlení. Pokud vám ale vrátili přeplatek, musíte ho odečíst.

  • Můžu dostat příspěvek na bydlení v bytě, kde nemám trvalé bydliště?

    Ano, od roku 2022 není trvalé bydliště podmínka.

  • Můžu mít zároveň příspěvek na bydlení i doplatek na bydlení?

    Ano, pokud jste v hmotné nouzi, můžete si k příspěvku na bydlení zažádat i o doplatek na bydlení.

  • Mám hypotéku, můžu si zažádat o příspěvek na bydlení?

    Můžete. Splátky hypotéky si ale nemůžete započítat do nákladů na bydlení.

  • Co jsou normativní náklady na bydlení?

    Normativní náklady jsou zákonem stanovené „průměrné náklady na bydlení“, každoročně je stanovuje svým nařízením vláda. Normativní náklady se stanovují podle velikosti obce a počtu lidí v domácnosti. Při výpočtu příspěvku na bydlení se použijí dvakrát. Nejprve při výpočtu nároku na příspěvek: abyste ho dostali nesmí 30 procent příjmů vaší domácnosti tyto náklady překročit. A pak při výpočtu samotného příspěvku: pokud jsou reálné náklady vaší domácnosti na bydlení vyšší než náklady normativní, použijí se při výpočtu ty normativní.

    Pro rok 2023 se normativní náklady dočasně jednorázově zvýšily, kvůli vysokým cenám energií. Pro rok 2024 nové normativní náklady vláda nevyhlásila, ale zvýšení končí. Příspěvek na bydlení tak dostane méně lidí.

  • Kde a jak podat žádost o příspěvek na bydlení?

    Nejjednodušší je žádost přes aplikaci Jenda ministerstva práce a sociálních věcí. Potřebovat budete datovou schránku nebo některou z forem identity občana – bankovní identitu, eObčanku, NIA ID nebo třeba mobilní klíč eGovernmentu. Elektronicky přes web MPSV můžete žádat i e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem. Jinak budete muset na úřad práce. Prostudujte si ale napřed, které dokumenty budete potřebovat, je jich opravdu hodně. O příspěvek na bydlení můžete žádat až tři měsíce zpětně.

Související články na téma příspěvek na bydlení, příspěvek na bydlení 2024, sociální dávky, životní minimum

Češi nejsou finančně zdraví. Proti téhle krizi mají slabou imunitu

13. 9. 2022 | Jana Divinová

Češi nejsou finančně zdraví. Proti téhle krizi mají slabou imunitu

Z evropského srovnání „finančního zdraví“ vyšli Češi slušně. Jenže se srovnávala data z loňska. Mezitím přišlo zdražování energií a inflace a ukazuje se, že zdraví je relativní: proti téhle krizi máme slabou imunitu. Slabší než většina Evropy.

Až sto tisíc domácností si neřeklo o příspěvek na bydlení. Nejste to vy?

9. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Až sto tisíc domácností si neřeklo o příspěvek na bydlení. Nejste to vy?

V červenci se vyplatilo 177 tisíc příspěvků na bydlení. Podle ministerstva sociálních věcí na něj ale může mít nárok až 280 tisíc domácností. Zjistěte, jestli mezi nimi nejste i vy. Usnadníme vám to kalkulačkou i názornými příklady.

Kvůli žádosti o přídavek na dítě už nemusíte na úřad

1. 9. 2022 | Petr Kučera | 1 komentářů

Kvůli žádosti o přídavek na dítě už nemusíte na úřad

O přídavek na dítě lze od začátku září žádat online. Jde o dobrovolnou alternativu, ne jedinou formu. Kdo chce, může dál zajít osobně na úřad – nutné to však bude pouze v některých specifických případech.

Stoupne příspěvek na mobilitu i další podpora zdravotně znevýhodněných

31. 8. 2022 | redakce Peníze.CZ

Stoupne příspěvek na mobilitu i další podpora zdravotně znevýhodněných

Vláda dnes vylepšila některé z podpor zdravotně znevýhodněných lidí. Schválila zvýšení příspěvku na mobilitu, příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, příspěvku na zvláštní pomůcku (zdvihací či zvedací plošiny) a podpory osob s nákladnou dietou.

Na energie přispějeme víc. Síkela chce trumfnout sám sebe

31. 8. 2022 | Petr Kučera | 1 komentářů

Na energie přispějeme víc. Síkela chce trumfnout sám sebe

Domácnosti by ještě letos měly dostat přibližně 2,5krát víc, než vláda před týdnem schválila. Zásadní zvýšení takzvaného úsporného tarifu prosazuje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za hnutí STAN). Byl to přitom právě on, kdo před týdnem – po několika měsících příprav – přišel s konkrétními čísly.

Konečně čísla! Vláda ukázala, kolik přispěje na energie

26. 8. 2022 | Petr Kučera | 7 komentářů

Konečně čísla! Vláda ukázala, kolik přispěje na energie

Ministerstvo zveřejnilo dlouho očekávanou tabulku k takzvanému úspornému tarifu. Jak bude vypadat příspěvek na energie podle distribučních sazeb a spotřeby?

Dosáhnete teď na příspěvek na bydlení? Odpovědi na nejčastější otázky

22. 8. 2022 | Gabriel Pleska | 9 komentářů

Dosáhnete teď na příspěvek na bydlení? Odpovědi na nejčastější otázky

Po letošních změnách je příspěvek na bydlení dostupnější a vyšší. Poradíme, jestli na něj máte nárok a jak žádat.

„Příspěvek na bydlení pro tebe.“ Pozor na SMS falešného ministerstva

19. 8. 2022 | Gabriel Pleska

„Příspěvek na bydlení pro tebe.“ Pozor na SMS falešného ministerstva

Podvodníci, kteří chtějí získat přístup k vaší platební kartě nebo internetovému bankovnictví, mají nový trik. Rozesílají SMS, abyste si řekli o příspěvek na bydlení. Na webové stránce, kam vás přesměrují, z vás pak chtějí vylákat přístupové údaje k účtu. Před novým phishingovým útokem varuje Česká spořitelna, týkat se ale může i klientů jiných bank.

Fiala slíbil na drahé energie víc, než měl. Příspěvek má limit

18. 8. 2022 | Jiří Hovorka

Fiala slíbil na drahé energie víc, než měl. Příspěvek má limit

Lidé v Česku zaplatí za bydlení maximálně 30 %, v Praze 35 % svých příjmů včetně poplatků za energie. Veškeré náklady nad tuto hranici jim proplatí stát přes příspěvek na bydlení. Po včerejším jednání vlády to prohlásil premiér Petr Fiala.

Rodičovský příspěvek už můžete vyřídit online. I změnit

2. 8. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek už můžete vyřídit online. I změnit

Od srpna je možné žádat o rodičovský příspěvek přes internet, tedy bez osobní návštěvy úřadu práce. Nově online lze také každé tři měsíce měnit výši čerpání podle potřeb rodičů.

Na dávky dosáhne i víc podnikatelů. Jak se počítají příjmy, když jste OSVČ

13. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Na dávky dosáhne i víc podnikatelů. Jak se počítají příjmy, když jste OSVČ

Díky růstu životního minima mají nárok na sociální dávky i lidé, kteří dosud neměli. Dnes se zaměříme na podnikatele. Jak se počítá takzvaný rozhodný příjem u OSVČ? Co když někdo podniká až od letoška? A jak je to s paušální daní? Poradíme.

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

5. 7. 2022 | Petr Kučera | 21 komentářů

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Zvýšení životního minima má vliv i na srážky ze mzdy. Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od července víc peněz.

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

2. 7. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

Od životního minima se odvíjí například nárok na porodné, přídavek na dítě, příspěvek na živobytí nebo limity pro srážky ze mzdy.

O příspěvek na bydlení požádáte snáz. Přes online formulář

1. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

O příspěvek na bydlení požádáte snáz. Přes online formulář

O příspěvek na bydlení mohou nově žádat přes zjednodušený online formulář, který je dostupný na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Dosud lidé o příspěvek většinou žádají na pobočkách úřadu práce.

Kdo teď dostane porodné? Limit roste, tady je kalkulačka

30. 6. 2022 | Petr Kučera | 5 komentářů

Kdo teď dostane porodné? Limit roste, tady je kalkulačka

Růst životního minima od července zvyšuje i limit pro nárok na porodné. Spočítejte si, jestli na něj dosáhnete.

Na přídavek na dítě dosáhne víc rodin. Spočítejte si, jestli i vy

30. 6. 2022 | Petr Kučera | 23 komentářů

Na přídavek na dítě dosáhne víc rodin. Spočítejte si, jestli i vy

Díky zvýšení životního minima se od července zvyšuje limit pro nárok na dětské přídavky. Tady je nová kalkulačka.

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

29. 6. 2022 | Petr Kučera | 17 komentářů

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

Životní a existenční minimum stoupnou od července o 8,8 procenta. Rozhodla o tom vláda v reakci na vysokou inflaci. Obě částky se zvyšují už po čtvrt roce – naposled rostly od letošního dubna. 

Zvýšení rodičovského příspěvku: Stoupne měsíční strop, celková částka ne

24. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Zvýšení rodičovského příspěvku: Stoupne měsíční strop, celková částka ne

Kdo nedosáhl na mateřskou nebo ji má nízkou, může od července čerpat rodičovskou rychleji. Novela zároveň zjednodušuje čerpání příspěvku na bydlení.

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

10. 6. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 15 komentářů

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

Lidem v exekuci nebo insolvenci má zůstat z výplaty či důchodu víc peněz, rozhodl Nejvyšší soud.

Příspěvek 5000 Kč na dítě schválila vláda. Známe podmínky

1. 6. 2022 | Petr Kučera | 39 komentářů

Příspěvek 5000 Kč na dítě schválila vláda. Známe podmínky

Část rodičů dostane příspěvek automaticky, jiní o něj budou muset požádat. Oproti původnímu návrhu bude posuzování příjmů přísnější. Tady jsou podrobnosti.

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Nesprávným výběrem dne odchodu do důchodu můžete přijít o stovky korun měsíčně, a to až...více

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Učebnice, přezůvky, ale i družina a kroužky. Začátek září je pro rodiče spojený s nemalými...více

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Stát po půl roce opravil chybu v konsolidačním balíčku, která některým firmám a jejich...více

Partners Financial Services