Změna čerpání (výše) rodičovského příspěvku – navýšení/snížení dávky

Kalkulačka změny v čerpání rodičovského příspěvku je určená rodičům, kteří část rodičovského příspěvku vybrali a dál ho chtějí čerpat rychleji (s vyšší měsíční výplatou) nebo pomaleji (s nižší měsíční výplatou). Pokud jste ještě rodičovský příspěvek nezačali čerpat, použijte Kalkulačku rodičovský příspěvek – výpočet měsíční výše a délky čerpání.

Změna v čerpání rodičovského příspěvku

měsíců
měsíců

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ pro vás i pro děti? Pomůžeme také s půjčkou.

Hledáte výhodné pojištění online, potřebujete půjčit peníze? Pomůžeme vám.
  • Jak změnit výši rodičovského příspěvku?

    Celková výše rodičovského příspěvku se změnit nedá. Pro děti narozené do konce roku 2023 je výše rodičovského příspěvku 300 tisíc korun (450 tisíc u vícerčat). Pro děti narozené v roce 2024 a dál bude pravděpodobně 350 tisíc, respektive 525 tisíc korun pro vícerčata. Jednou za čtvrt roku se ale dá provést změna měsíční výplaty rodičovského příspěvku, takovou změnou rodičovského příspěvku se pochopitelně změní i doba, po kterou budete rodičovský příspěvek brát.

  • Jak nejrychleji lze vybrat rodičovský příspěvek?

    Nejrychlejší je pořídit si rychle nové dítě. Nemůžete totiž brát dva rodičovské příspěvky nebo mateřskou a rodičák najednou. A v okamžiku, kdy začnete pobírat peněžitou pomoc v mateřství nebo nový rodičovský příspěvek, ten první můžete dovybrat jednorázově. Jinak je změna rychlosti vybírání rodičovského příspěvku individuální, podmíněná tím, jaké měl rodič příjmy, respektive kolik odváděl na nemocenském pojištění. Ten, kdo vydělával málo, vůbec nebo neplatil nemocenské pojištění, má minimální výši rodičovského příspěvku, může ho vybírat nejvýše tempem 13 000 Kč měsíčně, resp. 19 500 Kč měsíčně u vícerčat. Měsíční maximální výše rodičovského příspěvku pro rok 2024 je 53 910 Kč měsíčně.

  • Jak prodloužit čerpání rodičovského příspěvku?

    Ten, kdo bere rodičovský příspěvek na dítě narozené před 1. lednem 2024, si dobu pobírání rodičovského příspěvku může rozložit až do čtyř let. Rodiče dětí narozených později mají na vybrání rodičovského příspěvku už jen tři roky. Rychlost čerpání je možné měnit jednou za tři měsíce, kalkulačka změny čerpání rodičovského příspěvku vám ukáže, jak si nastavit měsíční platbu. Naše kalkulačka dobře poslouží jak těm, kteří chtějí rodičovský příspěvek vybírat co nejrychleji, tak i těm, kteří naopak chtějí zbytek rodičovského příspěvku optimálně rozložit do určitého období (do narození nového potomka, do nástupu do práce...)

  • Co potřebuji ke změně výše rodičovského příspěvku?

    Nejrychleji a nejpohodlněji o změnu výše čerpání požádáte pomocí aplikace Jenda na webu ministerstva sociálních věcí. Potřebovat budete datovou schránku nebo některou z uznávaných elektronických identit jako je bankovní identita. Jinak můžete s formulářem osobně na správu sociálních věcí podle toho, kde bydlíte, poštou, mejlem s elektronickým podpisem nebo datovou schránkou. Pokud budete chtít vybírat víc než 13 000 korun (19 500 u vícerčat) měsíčně, můžete potřebovat doložit, že jste vydělávali dost. Pokud berete rodičák na stejného rodiče, jako jste brali mateřskou, měl by úřad vědět, pokud na druhého rodiče, bude to chtít ještě Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku. Potvrdí zaměstnavatel.

  • Kdy lze měnit výši rodičovského příspěvku?

    Pokud potřebujete jít na úřad osobně, pak v úředních hodinách. Když si zažádáte na dálku, třeba přes aplikaci Jenda na webu MPSV, můžete kdykoli. Změnu lze provést jednou za čtvrt roku, účinná bude od další výplaty.

  • Jak dlouho můžu být na rodičovské dovolené?

    Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě věci, které na sobě vůbec nejsou závislé. Čerpání rodičovské dovolené není podmíněné čerpáním rodičovského příspěvku a naopak. Na rodičovské dovolené můžete být maximálně tři roky, rodičovský příspěvek můžete brát až čtyři roky (u dětí narozených do konce roku 2023) nebo tři roky (u dětí narozených později).

Související články na téma rodičovská, rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek

Živitel a pečovatelka? Nebo už začneme žít moderně.

8. 7. 2008 | Alexandra Jachanová Doleželová | 15 komentářů

Živitel a pečovatelka? Nebo už začneme žít moderně.

Tradiční rozdělení rolí otce jako živitele a matky jako pečovatelky přináší ekonomice nemalé ztráty. Přitom by pro začátek stačilo, aby stát umožnil a podporoval větší zapojení otců do péče o děti. Vydělaly by na tom firmy i zaměstnanci.

Vláda chce slyšet jen to, co se jí líbí

1. 7. 2008 | Alexandra Jachanová Doleželová | 16 komentářů

Vláda chce slyšet jen to, co se jí líbí

Premiér Mirek Topolánek si pochvaloval, jak dubnové hodnocení OECD podporuje reformní snažení jeho vlády. Některé pasáže zprávy ovšem vyzývají vládu ke změnám, k nimž se kabinet zatím zjevně nechystá.

Částečné úvazky mohou pomoci nejen ženám s dětmi

24. 6. 2008 | Alexandra Jachanová Doleželová | 4 komentáře

Částečné úvazky mohou pomoci nejen ženám s dětmi

Jak je možné sladit rodinný a pracovní život? Důležitá je kombinace dostatečné nabídky zařízení péče o děti ve spojení s flexibilními formami práce. Mezi ty patří např. částečné úvazky. V České republice jich je ale pořád minimum.

Dvouletá rodičovská dovolená? Bez jeslí jen pro bohaté.

10. 6. 2008 | Alexandra Jachanová Doleželová | 19 komentářů

Dvouletá rodičovská dovolená? Bez jeslí jen pro bohaté.

Zavedení dvouleté rodičovské dovolené s vyšším rodičovským příspěvkem vypadá na první pohled jako dobrý nápad. Jenže ženy, kterým dítě nepohlídají rodiče či placená chůva, si dvouletou rodičovskou nemohou dovolit. Nikdo se jim o dítě nepostará.

Když o dítě pečuje tatínek aneb na co jste mohli zapomenout

10. 3. 2008 | Ludmila Řezníčková

Když o dítě pečuje tatínek aneb na co jste mohli zapomenout

Otcové, kteří pečují místo matek o děti mají nárok na rodičovskou dovolenou, mohou pobírat rodičovský příspěvek a zdravotní pojištění za ně platí stát. Pořád ovšem nemohou až na výjimečné případy pobírat peněžitou pomoc v mateřství.

Průvodce novým rodičovským příspěvkem

8. 1. 2008 | Ludmila Řezníčková | 142 komentářů

Průvodce novým rodičovským příspěvkem

Od začátku roku si mohou rodiče malých dětí zvolit délku probírání a tím i výši rodičovského příspěvku. Problémů při této volbě se můžete vyvarovat díky našemu průvodci novými pravidly pro vyplácení této sociální dávky.

Pozor na záludnosti pracovních smluv na dobu určitou

27. 11. 2007 | Táňa Chadrabová | 39 komentářů

Pozor na záludnosti pracovních smluv na dobu určitou

Pracovní smlouva na dobu určitou se po dvou letech může na přání zaměstnance změnit na neurčitý pracovní poměr. To ovšem neplatí pro pracovníky, kteří zaskakují třeba za ženy, které jsou na mateřské dovolené.

Reformováno: Drsné škrty porodného

5. 11. 2007 | Ludmila Řezníčková | 39 komentářů

Reformováno: Drsné škrty porodného

Reforma veřejných financí zasáhne dávky státní sociální podpory. Ruší se pohřebné a pastelkovné. Méně peněz od státu dostanou rodiče, kteří čekají v příštím roce narození potomka.

Pozor na převádění dovolené do dalšího roku

31. 10. 2007 | Táňa Chadrabová | 19 komentářů

Pozor na převádění dovolené do dalšího roku

Firmy mohou stanovit, kolik dnů nevyčerpané dovolené můžete převést do dalšího roku. Pokud máte dovolené více, můžete o ni bez náhrady přijít. Argumentace zákoníkem práce nepomůže.

Reformováno: Osamělé matky mohou na delší mateřskou zapomenout

29. 10. 2007 | Ludmila Řezníčková | 6 komentářů

Reformováno: Osamělé matky mohou na delší mateřskou zapomenout

Nezaměstnané matky vedené v evidenci úřadů práce nebudou mít od ledna 2008 nárok na vyplácení peněžité pomoci v mateřství. Reforma veřejných financí postihne i osamělé matky, které už nebudou dostávat pomoc v mateřství déle než ženy žijící s partnerem.

Reformováno: Revoluce v pobírání rodičovského příspěvku

18. 10. 2007 | Ludmila Řezníčková | 141 komentářů

Reformováno: Revoluce v pobírání rodičovského příspěvku

Výše rodičovského příspěvku se bude od příštího roku lišit podle doby, po kterou ho chce rodič pobírat. Matka či otec si budou moci výši příspěvku zvolit v přesně stanovených okamžicích.

Reformováno: Jaké budou nové přídavky na děti

12. 10. 2007 | Ludmila Řezníčková | 101 komentářů

Reformováno: Jaké budou nové přídavky na děti

Od příštího ledna řadě rodin vyschne jeden z pravidelných zdrojů příjmů. Přijdou o přídavek na dítě. Spočítejte si, jestli to bude i váš případ.

Jak se bránit nižší podpoře v mateřství

20. 9. 2007 | Ludmila Řezníčková | 19 komentářů

Jak se bránit nižší podpoře v mateřství

Matky, které jsou na rodičovské dovolené, ale čekají už další přírůstek do rodiny, si musí ohlídat, z jakých příjmů se jim vypočítá nová výše peněžité pomoci v mateřství. Mají totiž právo zvolit, jaký výdělek do výpočtu zahrnout a jaký nikoliv.

Reforma a „Taková normální rodinka“

27. 8. 2007 | Ludmila Řezníčková | 62 komentářů

Reforma a „Taková normální rodinka“

Schválená reforma přinesla bouřlivé diskusní téma nejen do sněmovních kuloárů, ale i mezi "obyčejné" smrtelníky. Řada lidí si jen obtížně dokáže představit reálné sociální dopady reformy ve svém každodenním životě. Lépe by na tom nebyla ani oblíbená seriálová "Taková normální rodinka".

Krušná cesta z mateřské na úřad práce

2. 8. 2007 | Ludmila Řezníčková | 41 komentářů

Krušná cesta z mateřské na úřad práce

Většina matek, které nemají práci a skončí jim rodičovská dovolená, může pobírat podporu v nezaměstnanosti. Ta se však zpravidla sotva přehoupne přes dva tisíce korun měsíčně.

Bez vyplněného formuláře na přídavky na děti zapomeňte

28. 6. 2007 | Ludmila Řezníčková | 20 komentářů

Bez vyplněného formuláře na přídavky na děti zapomeňte

Pokud chcete i nadále pobírat přídavky na děti, musíte nejpozději do konce října odeslat úřadu sociální podpory formulář, do něhož vyplníte příjmy rodiny za rok 2006. Podnikatelům se od 1. července zvyšuje minimální příjem, který mohou pro výpočet přídavků uplatnit.

Jak se vrátit z mateřské zpět do práce

25. 6. 2007 | Ludmila Řezníčková | 1 komentářů

Jak se vrátit z mateřské zpět do práce

Firmy musí držet rodičům na mateřské a rodičovské dovolené pracovní místo, které odpovídá jejich pracovní smlouvě, až do jejich návratu do práce. Výpověď jim mohou dát jen, pokud zaměstnavatel zanikne, nebo se přestěhuje.

I žena na mateřské má nárok na řádnou dovolenou

13. 6. 2007 | Ludmila Řezníčková | 27 komentářů

I žena na mateřské má nárok na řádnou dovolenou

Zaměstnané matky si mohou po skončení mateřské dovolené vybrat řádnou dovolenou. Zaměstnavatel jim ji nesmí zkrátit a musí žádosti o její čerpání vyhovět. Navíc během této dovolené ženy už mohou pobírat rodičovský příspěvek.

Jaký majetek tvoří společné jmění manželů

6. 6. 2007 | Matěj Šuster | 20 komentářů

Jaký majetek tvoří společné jmění manželů

Nedávno publikovaný speciál Jak se chránit před manželem, který zadlužuje domácnost se zabýval tím, jaké závazky jsou součástí společného jmění manželů. Nyní se zaměříme na to, jaký majetek patří do společného jmění a jaký naopak do výlučného majetku jednoho z manželů.

Partners Financial Services