Změna čerpání (výše) rodičovského příspěvku – navýšení/snížení dávky

Kalkulačka změny v čerpání rodičovského příspěvku je určená rodičům, kteří část rodičovského příspěvku vybrali a dál ho chtějí čerpat rychleji (s vyšší měsíční výplatou) nebo pomaleji (s nižší měsíční výplatou). Pokud jste ještě rodičovský příspěvek nezačali čerpat, použijte Kalkulačku rodičovský příspěvek – výpočet měsíční výše a délky čerpání.

Změna v čerpání rodičovského příspěvku

měsíců
měsíců

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ pro vás i pro děti? Pomůžeme také s půjčkou.

Hledáte výhodné pojištění online, potřebujete půjčit peníze? Pomůžeme vám.
  • Jak změnit výši rodičovského příspěvku?

    Celková výše rodičovského příspěvku se změnit nedá. Pro děti narozené do konce roku 2023 je výše rodičovského příspěvku 300 tisíc korun (450 tisíc u vícerčat). Pro děti narozené v roce 2024 a dál bude pravděpodobně 350 tisíc, respektive 525 tisíc korun pro vícerčata. Jednou za čtvrt roku se ale dá provést změna měsíční výplaty rodičovského příspěvku, takovou změnou rodičovského příspěvku se pochopitelně změní i doba, po kterou budete rodičovský příspěvek brát.

  • Jak nejrychleji lze vybrat rodičovský příspěvek?

    Nejrychlejší je pořídit si rychle nové dítě. Nemůžete totiž brát dva rodičovské příspěvky nebo mateřskou a rodičák najednou. A v okamžiku, kdy začnete pobírat peněžitou pomoc v mateřství nebo nový rodičovský příspěvek, ten první můžete dovybrat jednorázově. Jinak je změna rychlosti vybírání rodičovského příspěvku individuální, podmíněná tím, jaké měl rodič příjmy, respektive kolik odváděl na nemocenském pojištění. Ten, kdo vydělával málo, vůbec nebo neplatil nemocenské pojištění, má minimální výši rodičovského příspěvku, může ho vybírat nejvýše tempem 13 000 Kč měsíčně, resp. 19 500 Kč měsíčně u vícerčat. Měsíční maximální výše rodičovského příspěvku pro rok 2024 je 53 910 Kč měsíčně.

  • Jak prodloužit čerpání rodičovského příspěvku?

    Ten, kdo bere rodičovský příspěvek na dítě narozené před 1. lednem 2024, si dobu pobírání rodičovského příspěvku může rozložit až do čtyř let. Rodiče dětí narozených později mají na vybrání rodičovského příspěvku už jen tři roky. Rychlost čerpání je možné měnit jednou za tři měsíce, kalkulačka změny čerpání rodičovského příspěvku vám ukáže, jak si nastavit měsíční platbu. Naše kalkulačka dobře poslouží jak těm, kteří chtějí rodičovský příspěvek vybírat co nejrychleji, tak i těm, kteří naopak chtějí zbytek rodičovského příspěvku optimálně rozložit do určitého období (do narození nového potomka, do nástupu do práce...)

  • Co potřebuji ke změně výše rodičovského příspěvku?

    Nejrychleji a nejpohodlněji o změnu výše čerpání požádáte pomocí aplikace Jenda na webu ministerstva sociálních věcí. Potřebovat budete datovou schránku nebo některou z uznávaných elektronických identit jako je bankovní identita. Jinak můžete s formulářem osobně na správu sociálních věcí podle toho, kde bydlíte, poštou, mejlem s elektronickým podpisem nebo datovou schránkou. Pokud budete chtít vybírat víc než 13 000 korun (19 500 u vícerčat) měsíčně, můžete potřebovat doložit, že jste vydělávali dost. Pokud berete rodičák na stejného rodiče, jako jste brali mateřskou, měl by úřad vědět, pokud na druhého rodiče, bude to chtít ještě Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku. Potvrdí zaměstnavatel.

  • Kdy lze měnit výši rodičovského příspěvku?

    Pokud potřebujete jít na úřad osobně, pak v úředních hodinách. Když si zažádáte na dálku, třeba přes aplikaci Jenda na webu MPSV, můžete kdykoli. Změnu lze provést jednou za čtvrt roku, účinná bude od další výplaty.

  • Jak dlouho můžu být na rodičovské dovolené?

    Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě věci, které na sobě vůbec nejsou závislé. Čerpání rodičovské dovolené není podmíněné čerpáním rodičovského příspěvku a naopak. Na rodičovské dovolené můžete být maximálně tři roky, rodičovský příspěvek můžete brát až čtyři roky (u dětí narozených do konce roku 2023) nebo tři roky (u dětí narozených později).

Související články na téma rodičovská, rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek

Otevírat kontrolorovi nemocenské v montérkách se nevyplácí

31. 5. 2007 | Ludmila Řezníčková | 20 komentářů

Otevírat kontrolorovi nemocenské v montérkách se nevyplácí

Počet kontrol lidí na nemocenské roste a zvyšuje se i počet postihů. Za porušení léčebného režimu hrozí snížení nemocenských dávek, ale také jejich úplné odnětí. Do problémů může nemocného dostat třeba nefunkční zvonek.

Když dávky nestačí aneb přivýdělek při mateřské

24. 5. 2007 | Ludmila Řezníčková | 45 komentářů

Když dávky nestačí aneb přivýdělek při mateřské

Paní Jiřina je na mateřské dovolené s tříměsíční dcerou. Od svého zaměstnavatele dostává sice peněžitou pomoc v mateřství, ale výpadek příjmů je v rodinném rozpočtu znát. Rozhodla se proto, že si přivydělá jinou prací. Kolik si může vydělat a jaká jsou omezení?

Nemocenská po česku: předurčena ke zneužívání

17. 5. 2007 | Ludmila Řezníčková | 27 komentářů

Nemocenská po česku: předurčena ke zneužívání

Zneužívání nemocenských dávek zabrání nejspíš pouze jejich zrušení. Předchozí vládní opatření nezabrala a ta, která plánuje nynější vláda jen kopírují kroky předchozích kabinetů. Nemocných přitom v podstatě neubývá a průměrná délka pracovní neschopnosti neustále roste.

Přehled na sociální pojištění: minimální zálohy opět dražší

23. 4. 2007 | Simona Ely Plischke | 6 komentářů

Přehled na sociální pojištění: minimální zálohy opět dražší

Podáváte Přehled pro správu sociálního zabezpečení? Pozor, čas již máte jen do konce měsíce. Kolik letos činí minimální zálohy? Kdo může uplatnit status vedlejší OSVČ? Jak Přehled podat elektronicky? Co dělat, pokud jste přešli na výdajové paušály či uplatňujete společné zdanění manželů? Z jakých příjmů nemusíte sociální pojištění platit? Nejen na tyto otázky odpoví dnešní článek.

Reforma veřejných financí: změny v sociální oblasti

10. 4. 2007 | Ludmila Řezníčková | 42 komentářů

Reforma veřejných financí: změny v sociální oblasti

Co nám ve svém návrhu reformy veřejných financí vláda přichystala v sociální oblasti? Podívejme se na reformní kroky, které pro oblast dávek státní sociální podpory a sociální péče navrhuje na léta 2008–2010. Jak se změní mateřská, rodičovská, přídavek na dítě, sociální příplatek, "pastelkovné", pohřebné apod.? Které dávky mají zcela zmizet a které se snížit? A jak?

Jak na Přehled příjmů a výdajů pro zdravotní pojišťovnu

26. 3. 2007 | Simona Ely Plischke | 2 komentáře

Jak na Přehled příjmů a výdajů pro zdravotní pojišťovnu

Jak vyplnit Přehled pro zdravotní pojišťovnu za rok 2006 a dopočítat se doplatku pojistného a záloh na zdravotní pojištění? Kolik činí minimální pojistné a koho se týká? Podali jste dodatečné daňové přiznání z důvodu přechodu na paušální výdaje? Co v takovém případě musíte uvést v letošním Přehledu? Poradíme vám, jak se vypořádat s odvodovými povinnostmi ke zdravotní pojišťovně.

Daňové přiznání a OSVČ: příjmy z podnikání, pronájmu a kapitálového majetku

9. 3. 2007 | Simona Ely Plischke | 10 komentářů

Daňové přiznání a OSVČ: příjmy z podnikání, pronájmu a kapitálového majetku

Na koho se vztahuje tzv. minimální daň a kdo naopak minimálnímu základu daně nepodléhá? Lze výdaje paušálem uplatnit i na tzv. vedlejší samostatnou výdělečnou činnost? Jak do daňového přiznání zanést odvody na sociální a zdravotní pojištění? Můžete uplatnit odpočet úroků z úvěrů na bydlení také na nemovitost, kterou nevlastníte či pronajímáte? Jak zdanit zisky z prodeje akcií a podílových listů? Odpověď na tyto a mnohé další otázky získáte v následujícím textu.

Daňová poradna: společné zdanění manželů

5. 3. 2007 | Simona Ely Plischke | 6 komentářů

Daňová poradna: společné zdanění manželů

V naší daňové poradně se nakupily desítky dotazů, které se týkají společného daňového přiznání manželů. Protože se otázky nezřídka opakují, vybrali jsme ty nejčastější a pro přehlednost je seřadili do následujícího článku. Co vás nejvíce zajímá z oblasti společného přiznání manželů za rok 2006 a jak vám odpověděla daňová expertka Jana Suchá?

Zákoník práce 2007: po 40 letech přicházejí změny

16. 1. 2007 | Ludmila Řezníčková | 3 komentáře

Zákoník práce 2007: po 40 letech přicházejí změny

Nová definice pracovní doby, bližší specifikace pojmu pracovní pohotovost. Zvyšuje se rozsah pracovní doby, která může být vykonávána v rámci dohody o provedení práce. Dochází ke sjednocení výpovědní doby, zvyšuje se odstupné. Co pro nás budou znamenat změny, které přináší nový zákoník práce?

Události uplynulého měsíce: prosinec

5. 1. 2007 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Události uplynulého měsíce: prosinec

Uteklo vám v prosinci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru prosincových událostí.

V roce 2007 se změní také sociální dávky

5. 1. 2007 | Ludmila Řezníčková | 67 komentářů

V roce 2007 se změní také sociální dávky

S 1. lednem 2007 dochází rovněž k řadě změn a úprav v systému dávek státní sociální podpory. Některé tyto novinky byly již delší dobu očekávány, např. zvýšení rodičovského příspěvku. O jiných se ovšem prakticky nehovoří, jako např. o změně ve způsobu výpočtu příspěvku na bydlení. Jak jsou tedy dávky nově upraveny? Připravili jsme pro vás i kalkulačky, s jejichž pomocí si můžete zjistit konkrétní výši přídavků atd.

Nový zákoník práce: mateřská, rodičovská a běžná dovolená

15. 11. 2006 | Ludmila Řezníčková | 25 komentářů

Nový zákoník práce: mateřská, rodičovská a běžná dovolená

Na mateřskou bude moci jít i otec. Osamělé matky ztratí nárok na prodlouženou délku mateřské. Rodičovská bude trvat nadále do 3 let věku dítěte. Základní výměra "běžné" dovolené je nadále stanovena na 4 týdny, zaměstnavatel ji ale může jak prodloužit, tak z důvodu zaměstnancovy absence zkrátit. Zaměstnanec si dovolenou musí fyzicky vybrat.

Události uplynulého měsíce: říjen

3. 11. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: říjen

Uteklo vám v říjnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru říjnových událostí.

Rodičovský příspěvek: dojde ke slíbenému zvýšení?

17. 10. 2006 | Ludmila Řezníčková | 263 komentářů

Rodičovský příspěvek: dojde ke slíbenému zvýšení?

S ubývajícími měsíci roku 2006 roste mezi rodiči, kteří v současné době pobírají rodičovský příspěvek, napětí, zda skutečně dojde k jeho slíbenému a schválenému zvýšení. Napjatému vyčkávání se nelze divit, nejedná o zvýšení zanedbatelné: rodičovský příspěvek by se od 1. 1. 2007 měl více než zdvojnásobit. Zákon je sice vyhlášen ve Sbírce zákonů, přesto je ale oprávněné se ptát, zda k tomuto zvýšení skutečně dojde.

Co všechno nabízí státní podpora bydlení?

17. 8. 2006 | Kateřina Boušová | 19 komentářů

Co všechno nabízí státní podpora bydlení?

Kupujete nemovitost, chystáte se stavět či rekonstruovat a sháníte peníze? Nebo už bydlíte, ale chybí vám peníze na provoz domácnosti? Připravili jsme pro vás přehled státních podpor, které můžete získat a poradíme vám i jak je získat. Dozvíte se, jaké podmínky musíte splnit, kolik vám stát na bydlení půjčí (případně formou příspěvku na bydlení "věnuje") a co pro to musíte udělat.

Financování bydlení: řešitelná může být i vaše situace

8. 8. 2006 | Roman Scherks | 38 komentářů

Financování bydlení: řešitelná může být i vaše situace

S čistým měsíčním příjmem ve výši 50 tisíc Kč se bydlení pořizuje relativně snadno. Jak je to ale v případě, kdy rodina disponuje pouze průměrnými příjmy a žádnou hotovostí? Je možné pomýšlet na financování vlastního bydlení?

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: kolik dá stát za rodičovství?

20. 6. 2006 | Ludmila Řezníčková | 52 komentářů

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: kolik dá stát za rodičovství?

Největší a ve společnosti nejznámější plánovanou změnou je zvýšení rodičovského příspěvku. I nyní po volbách se stále ozývají hlasy, zda k němu od 1. ledna příštího roku skutečně dojde a zda zákon bude platit. Jak to tedy bude? A jaké změny čekají na nejrozšířenější dávku, přídavek na dítě? Jak se změní podmínky pro sociální příplatek a kolik bude činit porodné a pohřebné?

Ptejte se Jana Kasla z SNK Evropských demokratů!

15. 5. 2006 | Martin Zika | 18 komentářů

Ptejte se Jana Kasla z SNK Evropských demokratů!

Nový zákoník práce, který umožní např. krátké výpovědní lhůty. Zrušení minimální daně a registračních pokladen, uznání práce na fakturu. Dramatické snížení nákladů na provoz státní správy až o 30 %. Snížení daní, zrušení odpočtů na úroky z úvěru ze stavebního spoření a hypoték. Podpora v nezaměstnanosti podmíněná aktivní rekvalifikací. Na cokoli o ekonomickém programu SNK ED se dnes můžete zeptat místopředsedy této strany Jana Kasla.

Partners Financial Services