Změna čerpání (výše) rodičovského příspěvku – navýšení/snížení dávky

Kalkulačka změny v čerpání rodičovského příspěvku je určená rodičům, kteří část rodičovského příspěvku vybrali a dál ho chtějí čerpat rychleji (s vyšší měsíční výplatou) nebo pomaleji (s nižší měsíční výplatou). Pokud jste ještě rodičovský příspěvek nezačali čerpat, použijte Kalkulačku rodičovský příspěvek – výpočet měsíční výše a délky čerpání.

Změna v čerpání rodičovského příspěvku

měsíců
měsíců

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ pro vás i pro děti? Pomůžeme také s půjčkou.

Hledáte výhodné pojištění online, potřebujete půjčit peníze? Pomůžeme vám.
  • Jak změnit výši rodičovského příspěvku?

    Celková výše rodičovského příspěvku se změnit nedá. Pro děti narozené do konce roku 2023 je výše rodičovského příspěvku 300 tisíc korun (450 tisíc u vícerčat). Pro děti narozené v roce 2024 a dál bude pravděpodobně 350 tisíc, respektive 525 tisíc korun pro vícerčata. Jednou za čtvrt roku se ale dá provést změna měsíční výplaty rodičovského příspěvku, takovou změnou rodičovského příspěvku se pochopitelně změní i doba, po kterou budete rodičovský příspěvek brát.

  • Jak nejrychleji lze vybrat rodičovský příspěvek?

    Nejrychlejší je pořídit si rychle nové dítě. Nemůžete totiž brát dva rodičovské příspěvky nebo mateřskou a rodičák najednou. A v okamžiku, kdy začnete pobírat peněžitou pomoc v mateřství nebo nový rodičovský příspěvek, ten první můžete dovybrat jednorázově. Jinak je změna rychlosti vybírání rodičovského příspěvku individuální, podmíněná tím, jaké měl rodič příjmy, respektive kolik odváděl na nemocenském pojištění. Ten, kdo vydělával málo, vůbec nebo neplatil nemocenské pojištění, má minimální výši rodičovského příspěvku, může ho vybírat nejvýše tempem 13 000 Kč měsíčně, resp. 19 500 Kč měsíčně u vícerčat. Měsíční maximální výše rodičovského příspěvku pro rok 2024 je 53 910 Kč měsíčně.

  • Jak prodloužit čerpání rodičovského příspěvku?

    Ten, kdo bere rodičovský příspěvek na dítě narozené před 1. lednem 2024, si dobu pobírání rodičovského příspěvku může rozložit až do čtyř let. Rodiče dětí narozených později mají na vybrání rodičovského příspěvku už jen tři roky. Rychlost čerpání je možné měnit jednou za tři měsíce, kalkulačka změny čerpání rodičovského příspěvku vám ukáže, jak si nastavit měsíční platbu. Naše kalkulačka dobře poslouží jak těm, kteří chtějí rodičovský příspěvek vybírat co nejrychleji, tak i těm, kteří naopak chtějí zbytek rodičovského příspěvku optimálně rozložit do určitého období (do narození nového potomka, do nástupu do práce...)

  • Co potřebuji ke změně výše rodičovského příspěvku?

    Nejrychleji a nejpohodlněji o změnu výše čerpání požádáte pomocí aplikace Jenda na webu ministerstva sociálních věcí. Potřebovat budete datovou schránku nebo některou z uznávaných elektronických identit jako je bankovní identita. Jinak můžete s formulářem osobně na správu sociálních věcí podle toho, kde bydlíte, poštou, mejlem s elektronickým podpisem nebo datovou schránkou. Pokud budete chtít vybírat víc než 13 000 korun (19 500 u vícerčat) měsíčně, můžete potřebovat doložit, že jste vydělávali dost. Pokud berete rodičák na stejného rodiče, jako jste brali mateřskou, měl by úřad vědět, pokud na druhého rodiče, bude to chtít ještě Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku. Potvrdí zaměstnavatel.

  • Kdy lze měnit výši rodičovského příspěvku?

    Pokud potřebujete jít na úřad osobně, pak v úředních hodinách. Když si zažádáte na dálku, třeba přes aplikaci Jenda na webu MPSV, můžete kdykoli. Změnu lze provést jednou za čtvrt roku, účinná bude od další výplaty.

  • Jak dlouho můžu být na rodičovské dovolené?

    Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě věci, které na sobě vůbec nejsou závislé. Čerpání rodičovské dovolené není podmíněné čerpáním rodičovského příspěvku a naopak. Na rodičovské dovolené můžete být maximálně tři roky, rodičovský příspěvek můžete brát až čtyři roky (u dětí narozených do konce roku 2023) nebo tři roky (u dětí narozených později).

Související články na téma rodičovská, rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek

Miroslav Kalousek: Naše penzijní reforma přinese dlouhodobě vyrovnaný systém

10. 5. 2006 | Simona Ely Plischke | 15 komentářů

Miroslav Kalousek: Naše penzijní reforma přinese dlouhodobě vyrovnaný systém

Náš program vyčísluje reálný odhad vývoje veřejných financí. Prosazujeme deregulaci nájemného. Vysoké školy musí být dostupné všem, školné navrhujeme maximálně 1 000 Kč měsíčně. Odpovědnost za německý odpad na našem území nesou především ministr financí a ministr vnitra. Chceme zrealizovat co nejvíce z našeho programu, jako se to stalo v uplynulém volebním období. Říká předseda KDU-ČSL.

Události uplynulého měsíce: duben

5. 5. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: duben

Uteklo vám v dubnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru dubnových událostí.

Bohuslav Sobotka: Vyšší deficity nejsou plýtváním, ale promyšlenou reformou

4. 5. 2006 | Simona Ely Plischke | 5 komentářů

Bohuslav Sobotka: Vyšší deficity nejsou plýtváním, ale promyšlenou reformou

S podporou podnikatelů to myslíme vážně. Splácení dluhu státu je zcela pod kontrolou. Dluh roste v absolutním vyjádření, a to není relevantní statistika. Rathovy reformy mají opodstatnění a budou dozajista fungovat. Hlavními léky nezaměstnanosti jsou podpory rekvalifikačních kurzů či celoživotního vzdělávání. Minimální mzda je ochranou proti vykořisťování zaměstnanců a prostředkem motivace pracovat. Říká Bohuslav Sobotka.

Ptejte se Bohuslava Sobotky!

28. 4. 2006 | Simona Ely Plischke | 58 komentářů

Ptejte se Bohuslava Sobotky!

Kategorické ne školnému a platbám u lékaře. Průměrná mzda nejméně 26 500 Kč. Porodné na první dítě 60 000 Kč, na druhé 90 000 Kč a na třetí 120 000 Kč, rodičovský příspěvek přes 10 000 Kč a vznik rodinných slevových karet. Pravidelné zvyšování důchodů nad rámec povinné valorizace a zachování průběžného důchodového systému. Majetkové daně i současná výše daňové kvóty zůstanou, ke snížení daňové zátěže tedy nedojde. S těmito a spoustou dalších slibů přichází před voliče ČSSD. Ministr financí čeká na vaše dotazy!

Události uplynulého měsíce: březen

7. 4. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: březen

Uteklo vám v březnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru březnových událostí.

Vyplatí se pracovat? Sociální systém podporuje past chudoby

3. 4. 2006 | Kateřina Havlíčková | 45 komentářů

Vyplatí se pracovat? Sociální systém podporuje past chudoby

Lidé s nízkými příjmy, zejména mají-li děti, dostávají vyšší dávky, než je jejich reálně dosažitelný pracovní příjem. Když pracovat začnou, jsou až do určité výše příjmu zdaněni prakticky 100% sazbou. Zvýšení příjmu totiž může způsobit odebrání dávek, a tedy propad čistého příjmu rodiny o několik tisíc. Motivace pracovat je tak nulová. Podrobili jsme český systém daní a dávek metodě METR.

Sociální dávky plné změn: předvolební pomoc rodinám s dětmi

28. 3. 2006 | Ludmila Řezníčková | 11 komentářů

Sociální dávky plné změn: předvolební pomoc rodinám s dětmi

Volby už jsou za dveřmi, a tak se v sociální oblasti horečně schvalují zákony, které mají občany "ohromit" ještě před červnem. Zvyšuje se porodné a rodičovský příspěvek a zabraňuje se jeho exekuci. Zavádí se příspěvek na školní pomůcky, mění se peněžitá pomoc v mateřství i dávky při ošetřování člena rodiny. Co a kdy nás čeká? Kolik dostaneme a na kolik to přijde stát?

Daňové přiznání na spadnutí, vhazujeme záchranný kruh!

24. 3. 2006 | Simona Ely Plischke | 10 komentářů

Daňové přiznání na spadnutí, vhazujeme záchranný kruh!

Máme před sebou poslední víkend před "daňovým silvestrem 2005". Těm, kdo ho budou trávit nad daňovým přiznáním, nabízíme pomocnou ruku. Jednu z posledních. Provedeme vás letošním daňovým bludištěm od získání formuláře až po odeslání přiznání a zaplacení dlužné daně.

Dosáhnete na průměrnou hypotéku?

20. 3. 2006 | Kateřina Boušová | 17 komentářů

Dosáhnete na průměrnou hypotéku?

Průměrná výše hypotéky za loňský rok dosáhla úctyhodných 1 400 000 Kč. Kolik musíte brát, aby vám takovou "průměrnou" hypotéku banka poskytla? Stačí vám průměrná mzda 19 030 Kč? Spočítali jsme, že jednotlivci a rodiny, kde je jeden z rodičů na rodičovské dovolené, mají smůlu, na průměrnou hypotéku většinou vůbec nedosáhnou.

Události uplynulého měsíce: únor

3. 3. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: únor

Uteklo vám v únoru něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru únorových událostí.

Rodičovský příspěvek doznal změn i zmatků

21. 2. 2006 | Ludmila Řezníčková | 30 komentářů

Rodičovský příspěvek doznal změn i zmatků

Za jakých podmínek mají letos matky či otcové nárok na rodičovský příspěvek? Kolik peněz mohou nově získat? Jak si lze na rodičovské přivydělávat? Jak je to s možností získat rodičovský příspěvek při současné výplatě mateřské za měsíc narození dítěte? Co se aktuálně v této oblasti změnilo?

Daňová poradkyně odpovídá! III.

20. 2. 2006 | Jaroslava Voharčíková | 6 komentářů

Daňová poradkyně odpovídá! III.

Jako již obvykle, i toto pondělí zavítáme pro článek do naší daňové poradny. Daňová expertka Jaroslava Voharčíková opět zodpověděla některé z vašich dotazů týkajících se daňových přiznání za rok 2005. Věříme, že její odpovědi pomohou nejen konkrétním tazatelům.

Společné daňové přiznání 2005 krok za krokem

30. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 469 komentářů

Společné daňové přiznání 2005 krok za krokem

V nových "daňových kramflecích" s možností uplatnit společné daňového přiznání manželů si je jistý jen málokdo. Připravili jsme proto podrobný, ale srozumitelný návod, jak v 10 krocích společné zdanění vyplnit a spočítat. Také vneseme světlo do hlavních nejasností a poskytneme seznam dokumentů, které pro uplatnění společného zdanění budete potřebovat.

Rodičovská: matky, otcové a svoboda rozhodování

20. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 31 komentářů

Rodičovská: matky, otcové a svoboda rozhodování

Je s podivem, nakolik se stát míchá do věcí, které by měly záležet na rozhodování samotných občanů. Jedním z příkladů jsou současné debaty politiků o výši rodičovského příspěvku a délce mateřské dovolené. Co ale třeba přestat cpát ženy do jedné škatulky a nechat je samotné rozhodnout, co jim vyhovuje? A namísto doby doma s dítětem definovat celkovou sumu, která bude poskytnuta? Jak by tento systém fungoval?

Události uplynulého měsíce: prosinec

6. 1. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: prosinec

Uteklo vám v prosinci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru prosincových událostí.

Mnohé sociální dávky se letos zvyšují

4. 1. 2006 | Ludmila Řezníčková | 6 komentářů

Mnohé sociální dávky se letos zvyšují

S Novým rokem přišlo zvýšení částek životního minima, což ovlivnilo i výši dalších dávek. Jak je to letos s dorovnáním do životního minima, příspěvkem na péči, přídavkem na dítě, sociálním příplatkem, příspěvkem na bydlení, rodičovským příspěvkem a příspěvky pro invalidy? Spočítejte si, na co a v jaké výši máte nárok.

Finanční plán Fincentra očima odborné poroty

18. 5. 2005 | redakce Peníze.CZ

Finanční plán Fincentra očima odborné poroty

Práci poradce společnosti Fincentrum jsme, tak jako obvykle, nechali posoudit čtyřem odborníkům. Jejich komentáře jsme podle jednotlivých hodnocených kritérií přehledně seřadili do tabulky. Dva z porotců dokonce připravili vlastní návrhy řešení, které vám jsou samozřejmě rovněž k dispozici.

Evropa chce bezpohlavní zákazníky

17. 5. 2005 | Josef Lukášek | 24 komentářů

Evropa chce bezpohlavní zákazníky

Koncem loňského roku Rada Evropské unie jednomyslně, v úplné tichosti a bez odezvy v médiích schválila směrnici, která zakazuje jakoukoli diskriminaci v poskytování služeb a nabídce zboží z důvodu pohlaví. Jde o velký regulatorní zásah do podnikání. Proč byla směrnice přijata a co z jejího přijetí plyne? Téma je to velmi emotivní.

Partners Financial Services