Změna čerpání (výše) rodičovského příspěvku – navýšení/snížení dávky

Kalkulačka změny v čerpání rodičovského příspěvku je určená rodičům, kteří část rodičovského příspěvku vybrali a dál ho chtějí čerpat rychleji (s vyšší měsíční výplatou) nebo pomaleji (s nižší měsíční výplatou). Pokud jste ještě rodičovský příspěvek nezačali čerpat, použijte Kalkulačku rodičovský příspěvek – výpočet měsíční výše a délky čerpání.

Změna v čerpání rodičovského příspěvku

měsíců
měsíců

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ pro vás i pro děti? Pomůžeme také s půjčkou.

Hledáte výhodné pojištění online, potřebujete půjčit peníze? Pomůžeme vám.
  • Jak změnit výši rodičovského příspěvku?

    Celková výše rodičovského příspěvku se změnit nedá. Pro děti narozené do konce roku 2023 je výše rodičovského příspěvku 300 tisíc korun (450 tisíc u vícerčat). Pro děti narozené v roce 2024 a dál bude pravděpodobně 350 tisíc, respektive 525 tisíc korun pro vícerčata. Jednou za čtvrt roku se ale dá provést změna měsíční výplaty rodičovského příspěvku, takovou změnou rodičovského příspěvku se pochopitelně změní i doba, po kterou budete rodičovský příspěvek brát.

  • Jak nejrychleji lze vybrat rodičovský příspěvek?

    Nejrychlejší je pořídit si rychle nové dítě. Nemůžete totiž brát dva rodičovské příspěvky nebo mateřskou a rodičák najednou. A v okamžiku, kdy začnete pobírat peněžitou pomoc v mateřství nebo nový rodičovský příspěvek, ten první můžete dovybrat jednorázově. Jinak je změna rychlosti vybírání rodičovského příspěvku individuální, podmíněná tím, jaké měl rodič příjmy, respektive kolik odváděl na nemocenském pojištění. Ten, kdo vydělával málo, vůbec nebo neplatil nemocenské pojištění, má minimální výši rodičovského příspěvku, může ho vybírat nejvýše tempem 13 000 Kč měsíčně, resp. 19 500 Kč měsíčně u vícerčat. Měsíční maximální výše rodičovského příspěvku pro rok 2024 je 53 910 Kč měsíčně.

  • Jak prodloužit čerpání rodičovského příspěvku?

    Ten, kdo bere rodičovský příspěvek na dítě narozené před 1. lednem 2024, si dobu pobírání rodičovského příspěvku může rozložit až do čtyř let. Rodiče dětí narozených později mají na vybrání rodičovského příspěvku už jen tři roky. Rychlost čerpání je možné měnit jednou za tři měsíce, kalkulačka změny čerpání rodičovského příspěvku vám ukáže, jak si nastavit měsíční platbu. Naše kalkulačka dobře poslouží jak těm, kteří chtějí rodičovský příspěvek vybírat co nejrychleji, tak i těm, kteří naopak chtějí zbytek rodičovského příspěvku optimálně rozložit do určitého období (do narození nového potomka, do nástupu do práce...)

  • Co potřebuji ke změně výše rodičovského příspěvku?

    Nejrychleji a nejpohodlněji o změnu výše čerpání požádáte pomocí aplikace Jenda na webu ministerstva sociálních věcí. Potřebovat budete datovou schránku nebo některou z uznávaných elektronických identit jako je bankovní identita. Jinak můžete s formulářem osobně na správu sociálních věcí podle toho, kde bydlíte, poštou, mejlem s elektronickým podpisem nebo datovou schránkou. Pokud budete chtít vybírat víc než 13 000 korun (19 500 u vícerčat) měsíčně, můžete potřebovat doložit, že jste vydělávali dost. Pokud berete rodičák na stejného rodiče, jako jste brali mateřskou, měl by úřad vědět, pokud na druhého rodiče, bude to chtít ještě Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku. Potvrdí zaměstnavatel.

  • Kdy lze měnit výši rodičovského příspěvku?

    Pokud potřebujete jít na úřad osobně, pak v úředních hodinách. Když si zažádáte na dálku, třeba přes aplikaci Jenda na webu MPSV, můžete kdykoli. Změnu lze provést jednou za čtvrt roku, účinná bude od další výplaty.

  • Jak dlouho můžu být na rodičovské dovolené?

    Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě věci, které na sobě vůbec nejsou závislé. Čerpání rodičovské dovolené není podmíněné čerpáním rodičovského příspěvku a naopak. Na rodičovské dovolené můžete být maximálně tři roky, rodičovský příspěvek můžete brát až čtyři roky (u dětí narozených do konce roku 2023) nebo tři roky (u dětí narozených později).

Související články na téma rodičovská, rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek

Potřební podnikatelé opět dosáhnou na přídavky

29. 4. 2005 | Ludmila Řezníčková | 5 komentářů

Potřební podnikatelé opět dosáhnou na přídavky

Novela zákona o státní sociální podpoře připravila lidi s doplňkovými příjmy ze samostatné výdělečné činnosti (například důchodce či ženy na mateřské) o potřebné sociální dávky. Po půl roce jim nárok zase vrací. Co se mění a co musíte udělat, abyste dávku získali?

Děti bez vlastní rodiny pomoc státu potřebují

22. 4. 2005 | Kateřina Havlíčková | 8 komentářů

Děti bez vlastní rodiny pomoc státu potřebují

Tam, kde chybí láska, péče a starostlivost rodičů k dětem, musí nastoupit stát. A to jak s pomocí dětem, tak s represí vůči rodičům, kteří neplní své povinnosti. Jak financovat výchovu dětí, které nežijí se svými biologickými rodiči? V čem je potřeba současný systém změnit?

Chystáte se na mateřskou? Připravte se na almužnu.

21. 3. 2005 | Ludmila Řezníčková | 33 komentářů

Chystáte se na mateřskou? Připravte se na almužnu.

Řadíme se k zemím s nejnižší porodností na světě. Příčin je mnoho, nemalou roli ale hraje stránka ekonomická. Období porodu a nejbližší období péče o novorozené dítě finančně pokrývá tzv. peněžitá pomoc v mateřství. Její výše ale potenciální maminky příliš nepovzbudí.

Jak to od října chodí na úřadech práce

15. 10. 2004 | Ludmila Řezníčková | 3 komentáře

Jak to od října chodí na úřadech práce

Hrozí vám ztráta zaměstnání? Chystáte se v brzké době na úřad práce? Máme pro vás několik důležitých informací o změnách, které vstoupily v platnost 1. října s novým zákonem o zaměstnanosti.

Vyplatí se vám státní důchodové pojištění?

15. 10. 2004 | Kateřina Havlíčková | 32 komentářů

Vyplatí se vám státní důchodové pojištění?

Jak vydělat na penzijním systému, resp. jak ho zneužít? Není nic jednoduššího. Stát nás k tomu totiž chybným nastavením několika parametrů přímo vybízí.

Zákon zakázal proplácet dovolenou

8. 10. 2004 | Ludmila Řezníčková | 6 komentářů

Zákon zakázal proplácet dovolenou

Patříte mezi ty zaměstnance, kteří na dovolenou nemají čas a na výplatních páskách se jim hromadí nevybrané volno nejen za letošní, ale dokonce i za loňský a předloňský rok? Dejte pozor, protože vláda právě pro vás připravila nemilé změny, platné již od počátku tohoto měsíce.

Škromach a Tlustý říkají totéž

7. 9. 2004 | Kateřina Havlíčková | 10 komentářů

Škromach a Tlustý říkají totéž

Sečteme-li daňový odpočet na dítě a přídavky, zjistíme, že celková částka této "státní podpory" dětí s rostoucí výší příjmu u všech typů rodin neklesá, ale doslova "hopsá" nahoru dolů, a to víceméně bez ohledu na skutečnou potřebnost rodiny. Nový návrh ministra Škromacha může být přínosem, navíc se zdá, že by znamenal prakticky totéž, co chce opozice.

Jak vyděláváme pro státní kasu

3. 9. 2004 | Vendula Hilkovičová | 16 komentářů

Jak vyděláváme pro státní kasu

Každý měsíc se nám naše mzda či plat sníží nejen o daň z příjmů, ale i o zdravotní a sociální pojištění. Víte však, kdo musí tato pojištění platit, jak se vypočítá jejich výše a o jak velkou část mzdy vlastně pravidelně přicházíme? Jestli ne, čtěte dál.

Daním, daníš, daníme svůj příjem

27. 8. 2004 | Vendula Hilkovičová | 4 komentáře

Daním, daníš, daníme svůj příjem

I když platit daně asi nikoho netěší, setkáváme se s nimi dnes a denně. Mezi ty, které se nás přímo dotýkají, patří i daň z příjmů fyzických osob. A protože opakování je matka moudrosti, pojďme se podívat, jak to tedy s touto daní je.

Škromach zařídil Ježíška na červen

11. 6. 2004 | Ludmila Řezníčková | 11 komentářů

Škromach zařídil Ježíška na červen

Je tady červen, měsíc, na který se těší jak důchodci, tak i rodiny s dětmi. Budou jim totiž vyplaceny tolik diskutované mimořádné dávky a dojde ke zvýšení některých pravidelně vyplácených dávek. Připomeňme si kdo, za jakých podmínek a kolik peněz dostane či bude dostávat.

Bankovní klient v plenkách

27. 5. 2004 | Kristýna Havligerová | 5 komentářů

Bankovní klient v plenkách

I ti nejmenší jsou v poslední době cílem tuzemských finančních institucí. Klienty banky a majitely běžného či spořícího účtu se tak mohou stát i děti. Které banky a za jakých podmínek nabízejí dětská konta?

Jak stát pomáhá nemajetným

12. 3. 2004 | Ludmila Řezníčková | 3 komentáře

Jak stát pomáhá nemajetným

Sociální příplatek je další dávkou státní sociální podpory. Máte na něj nárok? Kolik peněz můžete dostat? A jak o dávku požádat?

Jak uživit potomky

5. 3. 2004 | Ludmila Řezníčková | 9 komentářů

Jak uživit potomky

Napjatý rodinný rozpočet mohou vylepšit přídavky na děti. Máte na ně nárok? Jak o ně požádat? A kolik peněz vám vlastně náleží?

Jak zvládnout bydlení

20. 2. 2004 | Ludmila Řezníčková | 23 komentářů

Jak zvládnout bydlení

O chystaném plošném zvyšování nájemného se v současné době hovoří hodně často. Ale již méně se rozebírá otázka, zda toto zdražení všichni lidé bez problémů zvládnou. Nápomocný jim může být příspěvek na bydlení.

Jak přežít na rodičovské

6. 2. 2004 | Ludmila Řezníčková | 44 komentářů

Jak přežít na rodičovské

Víte, co to je rodičovský příspěvek? Kdy na něj máte nárok, kolik peněz můžete získat a jak o něj požádat?

Z redakční pošty: Diskriminace rodičů?

16. 1. 2004 | redakce Peníze.CZ | 12 komentářů

Z redakční pošty: Diskriminace rodičů?

Stát prostřednictvím nového zákona umožnil lidem pečujícím o dítě si neomezeně přivydělat. Na druhé straně i ti podnikatelé, kteří si nepřivydělají nic, budou muset za sociální pojištění zaplatit téměř 12 000 Kč za rok. Myslí to zákonodárci vážně?, ptá se náš čtenář.

Nová sociální politika na scéně

15. 1. 2004 | Petra Termerová | 3 komentáře

Nová sociální politika na scéně

Víte, jaké dávky budete nově dostávat v případě nemoci či kolik si budete moci přivydělat na mateřské dovolené? O tom, jak se reforma veřejných financí v sociální oblasti dotkne vaší peněženky, se dočtete v následujícím článku.

Reforma versus peněženky živnostníků

7. 1. 2004 | Miroslav Škaloud, Kateřina Havlíčková | 16 komentářů

Reforma versus peněženky živnostníků

Jak zásahnou vládní úředníci do života živnostníků? Dá se očekávat více pracujících načerno či méně prostoru pro investování. Co dál?

Na půl nechtěné dítě aneb co vyvrhla sněmovna

30. 9. 2003 | Jiří Šedivý | 5 komentářů

Na půl nechtěné dítě aneb co vyvrhla sněmovna

Poslanci koaličních stran prosadili první kroky vládní reformy veřejných financí. Důsledky lze čekat na všech frontách: přiostří se v oblasti důchodů, nemocenských dávek nebo u stavebního spoření. Volněji by se pak mělo dýchat firmám, naopak živnostníkům některé zbrusu nové povinnosti přibudou.

Naše drahé děťátko

26. 9. 2003 | Lucie Aschenbrennerová | 20 komentářů

Naše drahé děťátko

Ve chvíli, kdy se chystá narození vašeho dítěte, musíte kromě radostného očekávání řešit také mnoho souvisejících, ovšem ne vždy příjemných věcí. Na co všechno se rodič musí připravit a co může očekávat? A kolik stojí základní výbava pro novorozeně?

Partners Financial Services