Výpočet rodičovské 2024 – výše příspěvku a délka čerpání

Rodičovský příspěvek navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Kdo nárok na mateřskou nemá, čerpá rodičovský příspěvek od narození dítěte. Pro děti narozené do konce roku 2023 je rodičovský příspěvek 300 tisíc korun, respektive 450 tisíc u dvojčat a vícerčat, čerpat se dá až 4 roky. U dětí narozených od 1. ledna 2024 pak 350 tisíc, respektive 525 tisíc pro vícerčata, čerpat se dá maximálně 3 roky.

Pokud zvažujete změnu měsíční výše rodičovského příspěvku a délky čerpání rodičovského příspěvku, využijte kalkulačku Rodičovský příspěvek 2024. Změna měsíční výše a délky čerpání

Kalkulačka — rodičovský příspěvek

měsíců

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Jak kalkulačku rodičovského příspěvku správně použít

  • Pro výši rodičovského příspěvku je určující průměrný hrubý měsíční příjem jednoho z rodičů.
  • Kalkulačku můžou používat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Rozhodující vstup pak není příjem, ale měsíční výše nemocenského pojištění.
  • Pokud za vás nemocenské pojištění neplatil zaměstnavatel ani jste si ho jako OSVČ neplatili dobrovolně sami, nechejte v políčku hrubá měsíční mzda / nemocenské pojištění nulu.
  • Otestujte kalkulačku pro každého rodiče zvlášť a porovnejte, přes kterého se vyplatí rodičovský příspěvek čerpat.
  • Rozlište, jestli rodičovský příspěvek čerpáte na jedno dítě nebo na vícerčata.
  • Uveďte, kolik měsíců chcete rodičovský příspěvek pobírat, kalkulačka spočítá, kolik to dá měsíčně. Nebo zadejte, jakou měsíční částku chcete brát, kalkulačka spočítá, na jak dlouho v této výši příspěvek dostanete. Případně výsledek upraví podle zákonných limitů a nabídne alternativy, na které máte nárok. Ukáže, jak můžete příspěvek vybrat nejrychleji a jak nejpomaleji, tedy v jakém rozmezí si ho smíte nastavit. Nezapomeňte, že s rodičovským příspěvkem na nového potomka zaniká nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě. Můžete ho ale jednorázově dočerpat.

POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ pro vás i pro děti? Pomůžeme také s půjčkou.

Hledáte výhodné pojištění online, potřebujete půjčit peníze? Pomůžeme vám.
  • Kdy chodí rodičovský příspěvek?

    Rodičovský příspěvek se vyplácí zpětně. To znamená, že vždy nejpozději do konce měsíce musí přijít peníze za měsíc předchozí. Rodičovský příspěvek patří mezi nepojistné sociální dávky, které vyplácejí krajské pobočky úřadu práce, každá po svém. A i v rámci kraje jsou různé výplatní termíny. Kdy přijde rodičovský příspěvek na účet, se tedy nedá obecně říct. Úřad práce nás ujišťoval, že konkrétní termín výplaty rodičovského příspěvku sdělí na příslušném kontaktním pracovišti úřadu práce.
  • Jak se vyplácí rodičovský příspěvek?

    Rodičovský příspěvek se vyplácí v měsíčních dávkách, vždycky v měsíci následujícím po měsíci, za který dávka náleží. To znamená, že rodičovský příspěvek například za prosinec dostanete v lednu. Výši měsíční dávky (a tedy i celkovou délku čerpání rodičáku) si můžete nastavit, ne ale docela libovolně, rozhodující jsou výše předchozích příjmů. Naše kalkulačka s tím pomůže. Výši měsíčního rodičovského příspěvku (a tedy i délku jeho pobírání) můžete později změnit. S tím zase pomůže tahle kalkulačka: Rodičovský příspěvek. Změna měsíční výše a délky čerpání.
  • Kdo má nárok na rodičovský příspěvek?

    Na rodičovský příspěvek mají všichni rodiče – není žádná podmínka, kterou by museli předem splnit, nemusí předtím platit ani žádné pojistné.
    Jedinou podmínkou při samotném pobírání rodičovského příspěvku je, aby rodič celý kalendářní měsíc celodenně a řádně pečoval o dítě, na které rodičovský příspěvek pobírá. Této podmínce ale nepřekáží zaměstnání – je splněna, i když rodič chodí do práce a celodenní péči o dítě obstará jiná zletilá osoba. Ani školka není překážka.
  • Jak dlouho můžu být na rodičovské a jak dlouho můžu brát rodičovský příspěvek?

    Rodičovský příspěvek je celkem 300 tisíc korun na dítě, 450 tisíc na vícerčata. Pro děti narozené od 1. ledna 2024 bude rodičovský příspěvek 350 tisíc na dítě, 525 tisíc u vícerčat. Rodiče dostávají rodičovský příspěvek

    • do vyčerpání plné výše rodičovského příspěvku nebo
    • u dětí narozených před rokem 2024 do 4 let, u dětí narozených později do 3 let dítěte či dětí nebo
    • do narození dalšího dítěte

    Nárok na rodičovský příspěvek zakládá vždycky jen nejmladší dítě v rodině – pokud jste ještě na jedno dítě příspěvek nestihli vyčerpat, ale už se narodí nové, je možné požádat o jednorázové dočerpání. Přesto je dobré vědět, že u rodičovského příspěvku je možné přepnout na jinou rychlost čerpání, zmenšit nebo zvýšit měsíční výši příspěvku: Kalkulačka: změna měsíční výše rodičovského příspěvku.

  • Jak se počítá rodičovská dovolená?

    Rodičovská dovolená není rodičovský příspěvek a mezi oběma pojmy není úplně pevné propojení. Například není potřeba k pobírání rodičovského příspěvku být na rodičovské dovolené. Ostatně rodičovská dovolená končí nejpozději třetími narozeninami dítěte, čerpání rodičovského příspěvku je ale u dětí narozených před rokem 2024 možné rozložit až do čtyř let.
    Rodičovská dovolená se nepočítá – o tu si rodič řekne u zaměstnavatele, který má povinnost mu ji poskytnout. Maminky si o ni řeknou po skončení mateřské, pokud peněžitou pomoc v mateřství nebraly (a nebyly tedy na mateřské dovolené), tak po narození dítěte. Tatínkové si o ni můžou říct hned po narození dítěte. Na rodičovské dovolené můžou být i oba rodiče zároveň.
  • Kdy se přechází z mateřské na rodičovskou?

    Rodičovský příspěvek se začíná vyplácet po skončení mateřské dovolené. Pokud maminka mateřskou dovolenou neměla nebo když o rodičovský příspěvek žádá tatínek, začíná výplata rodičovského příspěvku po narození dítěte.
  • Co je potřeba k vyřízení rodičovského příspěvku?

    Nejjednodušší je žádat pomocí aplikace Jenda na webu MPSV. Potřebovat budete datovou schránku nebo některou z uznávaných elektronických identit jako je bankovní identita. Podat můžete i klasickou žádost o rodičovský příspěvek online nebo na papírovém formuláři na místně příslušném (podle místa bydliště) kontaktním pracovišti úřadu práce. Určitě potřebujete:

    Kromě toho můžete potřebovat:

    • Potvrzení o nároku na dávky (náhrady, které ovlivňují nárok a výši rodičovského příspěvku. To se týká maminek, které nebyly na mateřské, ale byly kvůli porodu jen na nemocenské, nebo které měly mateřskou z jiného státu.
    • Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku. To si s sebou bere rodič, který nebral mateřskou a chce si stanovit měsíční dávky vyšší než 13 000 Kč pro jedno dítě, 19 500 Kč pro víc dětí; formulář potvrzuje správa sociálního zabezpečení.
    • Potvrzení o návštěvě jeslí, mateřské školy nebo jiného obdobného zařízení pro děti předškolního věku, pro dítě nebo současně narozené děti mladší dvou let, pokud takovéto zařízení navštěvují.
    • Doklad o nároku a výši dávky obdobné rodičovskému příspěvku pobíraném v jiném státě, pokud jste jej pobírali nebo pobíráte.

    Všechny tiskopisy jsou na kontaktních pracovištích úřadu práce nebo na webu ministerstva práce v sekci Formuláře.

  • Co je to denní vyměřovací základ na rodičovské?

    Denní vyměřovací základ je pojem, se kterým se potkáte u všeho, co nějak souvisí s nemocenským pojištěním. Vypočítává se z něj výše nemocenské, peněžité pomoci v mateřství (mateřské) a slouží jako základ pro výpočet rodičovské 2024.
    Denní vyměřovací základ se počítá u zaměstnanců z příjmů za posledních 12 měsíců před začátkem vyplácení dávky. Tedy jednoduše řečeno: výše mzdy či platu, a tedy výše nemocenského pojištění, které se z nich odvádí (u OSVČ, které si platí dobrovolně nemocenské pojištění, jen výše pojistného) ovlivňuje možnou výši měsíčního rodičovského příspěvku. Čím víc jste zaplatili, tím víc můžete měsíčně dostat a tím rychleji čerpat celkovou částku rodičovského příspěvku. Kdo nevydělával, vydělával málo nebo jako OSVČ neplatil dobrovolně nemocenské pojištění, může rodičák čerpat nejvýše tempem 10 000 Kč měsíčně, resp. 15 000 kč měsíčně u vícerčat.
  • Jaká je maximální výše rodičovského příspěvku?

    Maximální výše rodičovského příspěvku závisí na denním vyměřovacím základu. Pro ty, co vydělávali málo nebo neplatili nemocenské pojištění je to 13 tisíc korun měsíčně. Pro ty, co vydělávali hodně, je nejen podle naší kalkulačky rodičovského příspěvku strop 53 910 korun měsíčně.
  • Kdo platí sociální a zdravotní pojištění na rodičovské dovolené?

    Zdravotní pojištění za člověka na rodičovské dovolené odvádí zdravotním pojišťovnám stát.
    Sociální pojištění člověk na rodičovské dovolené nemusí odvádět. Pokud jde o rodičovskou a nárok na důchod, bere se rodičovská dovolená, respektive každá doba osobní péče o dítě do čtyř let jako náhradní doba pojištění. To znamená, že se počítá do celkové doby důchodového pojištění potřebné pro nárok na důchod. Lze ji započítat jen jednomu z rodičů.
    Pokud při pobírání rodičovského příspěvku pracujete, odvádí se sociální (tedy i důchodové) pojištění normálně.

Související články na téma rodičovská, rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek, rodičovský příspěvek 2024

Školky jen pro vyvolené. Pomůžou „dětské skupiny“?

29. 5. 2012 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Školky jen pro vyvolené. Pomůžou „dětské skupiny“?

Má skvělou budoucnost, sotva začalo lézt, už vymýšlíte, jak ho pošlete na Harvard? Zadržte! Radši se začněte starat, aby ho vzali do mateřské školky. Dostat se do ní je u nás tvrdší ořech než se dostat na vysokou školu. Rodičům by mohly pomoci „dětské skupiny“ – ministerstvo je právě testuje.

Revoluce ve výplatách sociálních dávek se blíží!

21. 5. 2012 | Barbora Buřínská | 45 komentářů

Revoluce ve výplatách sociálních dávek se blíží!

Podpora v nezaměstnanosti a prakticky všechny dávky až na důchody a nemocenské. Od konce června se postupně všechny tyto peníze začnou příjemcům posílat přes Českou spořitelnu. K výběrům budou sloužit sKarty neboli karty sociálních systémů.

Nejen dítě. Otec musí živit i „osamělou matku“!

14. 5. 2012 | Barbora Buřínská | 25 komentářů

Nejen dítě. Otec musí živit i „osamělou matku“!

Každý ví, že když otec nebude žít se svým dítětem a jeho matkou, čeká ho placení alimentů. Živit ale musí nejen svého potomka, právo dostávat od něj peníze na svou výživu má do dvou let dítěte i novopečená matka.

Rodičovský příspěvek pro ženy samostatně výdělečně činné

15. 3. 2012 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Rodičovský příspěvek pro ženy samostatně výdělečně činné

Druhý díl seriálu věnovaného matkám podnikatelkám a matkám „zaměstnaným ve švarcsystému“ je tu. Minule jsme se zabývali mateřskou, teď se posuneme v čase o kousek dál. Přečtěte si, co vás jako matku „samostatně výdělečně činnou“ čeká na rodičovské.

Jste žena samostatně výdělečně činná? Myslete na mateřskou!

9. 3. 2012 | Petra Dlouhá | 17 komentářů

Jste žena samostatně výdělečně činná? Myslete na mateřskou!

„Žen samostatně výdělečně činných“ je v Česku požehnaně. Když přicházejí do požehnaného stavu, řadu z nich zaskočí, že kromě mateřských radostí je čekají také finanční starosti. Od státu toho mnoho čekat nemohou. Zvlášť pokud nemyslí dost dopředu. Podnikatelky zkrátka musí i mateřství plánovat dvojnásob pečlivě.

Rodiny 2012: na přídavky jich dosáhne víc, větší volnost při čerpání rodičovské

16. 2. 2012 | Barbora Buřínská | 3 komentáře

Rodiny 2012: na přídavky jich dosáhne víc, větší volnost při čerpání rodičovské

Od nového roku si některé rodiny s dětmi polepšily. Po zvýšení životního minima roste počet těch, kterým stát přispěje na porodném a na přídavcích na děti. Navíc rodiče s malými dětmi získali větší volnost při čerpání rodičovského příspěvku. Mohou pružněji naplánovat jeho výši i dobu čerpání.

Porodné, mateřská a rodičovská. Stručně, jasně, přehledně

30. 1. 2012 | Petra Dlouhá | 60 komentářů

Porodné, mateřská a rodičovská. Stručně, jasně, přehledně

Porodné, mateřská a rodičovská. Tři slova, která zajímají všechny nastávající rodiče. Pro velký zájem našich čtenářů přinášíme ještě jednou souhrnný přehled pro rok 2012. Najdete v něm všechno, co jste chtěli vědět.

Proč vás nezaměstnám

17. 1. 2012 | Andor Jakab | 33 komentářů

Proč vás nezaměstnám

Mohl bych zaměstnat dvanáct lidí za 760 eur čistého, ale neudělám to. Řeknu vám proč. Mohli byste pracovat v pěkné kanceláři mé firmy, která působí v sektoru služeb. Žádný telemarketing, ani nic podobně pochybného. Dělali byste seriozní, náročnou práci, osm hodin denně, víkendy volné...

Šok pro rodiče: Školka je i nadále připraví o příspěvek

8. 1. 2012 | Petr Kučera | 7 komentářů

Šok pro rodiče: Školka je i nadále připraví o příspěvek

Nepříjemné překvapení čeká dosavadní příjemce rodičovského příspěvku, kteří se těšili na konec limitů ohledně docházky dítěte do mateřské školy.

Potíže s rodičovskou

8. 1. 2012 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Potíže s rodičovskou

S novými pravidly rodičovského příspěvku se perou matky i otcové, ale zdaleka ne jen oni. Potíže dělá – jako ostatně většina novinek, jež přinesla k Novému roku sociální reforma – taky úředníkům.

Změny, které v roce 2012 provětrají naši peněženku

2. 1. 2012 | Dušan Šídlo, Ondřej Tůma | 4 komentáře

Změny, které v roce 2012 provětrají naši peněženku

Vyšší DPH a následné zdražování potravin a dalších nepostradatelných (ale i postradatelných) věcí, snížení státního příspěvku na stavební spoření, nový zákoník práce, možnost placené nadstandardní zdravotní péče. To jsou jen některé ze změn, které nás od ledna čekají.

Brněnští (a)sociální demokraté šetří: 30 korun u doktora ne, 6 000 za jesle ano

16. 12. 2011 | Michal Kašpárek | 12 komentářů

Brněnští (a)sociální demokraté šetří: 30 korun u doktora ne, 6 000 za jesle ano

O solidaritě s nejslabšími se to hezky mluví při sněmovních obstrukcích. Když dojde na činy, regionální politici ČSSD umí s potřebnými vytřít stejně efektně jako pravicová vláda.

Heslo pro ztracenou dekádu: „Vezmi, co máš, a udělej s tím to nejlepší, co můžeš“

11. 11. 2011 | Michal Kašpárek | 8 komentářů

Heslo pro ztracenou dekádu: „Vezmi, co máš, a udělej s tím to nejlepší, co můžeš“

Vzorem pro „desátá“ léta bude MacGyver. Seriálový hrdina, který si vystačil s tím, co našel po kapsách.

Reformy schváleny: Spočítejte si, kde všude sáhnete hlouběji do kapsy

7. 11. 2011 | Martin Vlnas | 16 komentářů

Reformy schváleny: Spočítejte si, kde všude sáhnete hlouběji do kapsy

Po desítkách hodin obstrukcí stačilo 35 minut. Všechny reformní zákony vrácené senátem se koalici podařilo prosadit v původním znění. Teď je na řadě prezident. Poslední slovo ale bude mít pravděpodobně Ústavní soud. Na jaké klíčové změny se můžeme „těšit“?

Kalkulačka rodičovského příspěvku: změny od roku 2012

1. 11. 2011 | redakce Peníze.CZ | 133 komentářů

Kalkulačka rodičovského příspěvku: změny od roku 2012

Změny v rodičovské by měly přijít od 1. ledna. Pokud ovšem novela příslušného zákona projde senátem, poslanci už ji odkývali. Víceméně s tím ale můžete počítat. A taky s námi můžete počítat: Peníze.cz pro vás připravily kalkulačku, která počítá rodičovskou podle stávajících i nových pravidel.

Chcete být ženou v domácnosti? Opatřete si pracháče!

5. 9. 2011 | Ludmila Řezníčková | 40 komentářů

Chcete být ženou v domácnosti? Opatřete si pracháče!

Být ženou v domácnosti, věnovat svůj čas a svou energii dětem a péči o dům – starosvětský ideál není zdaleka mrtev. Ovšem chce to movitého a řádně zabezpečeného partnera, nečekejte, že vám někdo něco dá. Naopak: aspoň něco musíte platit vy!

Přídavky na děti: dá nám je stát?

29. 8. 2011 | Ludmila Řezníčková | 13 komentářů

Přídavky na děti: dá nám je stát?

Jak rodič slyší, že se blíží školní rok, sahá po peněžence. Vzdělání opravdu něco stojí a to něco není maličkost. Pomůžou vám přídavky na dítě? Nemávejte rukou, že na ně nedosáhnete, blíží se měsíc říjen, kdy se přehodnocuje nárok na tuto dávku a započítávají se rodinné příjmy za další rok.

Víte, co je rodičovská dovolená?

3. 5. 2011 | Ludmila Řezníčková | 17 komentářů

Víte, co je rodičovská dovolená?

Rodičovská dovolená – většina lidí si představí dobu, po niž se pobírá rodičovský příspěvek. To ovšem není přesné. A navíc je to jen jeden úhel pohledu, osobní. Rodičovskou dovolenou totiž s vámi „prožívá“ i zaměstnavatel. Nemusí mu to být po chuti a může chtít, abyste jeho nelibost pocítili... Co říká pracovní právo?

Škrty v rodičovské: retroaktivita, na kterou zapomněli

1. 5. 2011 | Petr Kučera | 2 komentáře

Škrty v rodičovské: retroaktivita, na kterou zapomněli

Sociálnědemokratičtí poslanci „zapomněli“ u Ústavního soudu napadnout retroaktivitu škrtů v rodičovském příspěvku.

Vyšší rodičovskou můžete mít už teď. Víme, jak na to

24. 4. 2011 | Petr Kučera | 13 komentářů

Vyšší rodičovskou můžete mít už teď. Víme, jak na to

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek chce od roku 2012 umožnit, aby nezaměstnané matky dosáhly na vyšší rodičovský příspěvek snadněji než dosud...

Partners Financial Services