Výpočet rodičovské 2024 – výše příspěvku a délka čerpání

Rodičovský příspěvek navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Kdo nárok na mateřskou nemá, čerpá rodičovský příspěvek od narození dítěte. Pro děti narozené do konce roku 2023 je rodičovský příspěvek 300 tisíc korun, respektive 450 tisíc u dvojčat a vícerčat, čerpat se dá až 4 roky. U dětí narozených od 1. ledna 2024 pak 350 tisíc, respektive 525 tisíc pro vícerčata, čerpat se dá maximálně 3 roky.

Pokud zvažujete změnu měsíční výše rodičovského příspěvku a délky čerpání rodičovského příspěvku, využijte kalkulačku Rodičovský příspěvek 2024. Změna měsíční výše a délky čerpání

Kalkulačka — rodičovský příspěvek

měsíců

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Jak kalkulačku rodičovského příspěvku správně použít

  • Pro výši rodičovského příspěvku je určující průměrný hrubý měsíční příjem jednoho z rodičů.
  • Kalkulačku můžou používat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Rozhodující vstup pak není příjem, ale měsíční výše nemocenského pojištění.
  • Pokud za vás nemocenské pojištění neplatil zaměstnavatel ani jste si ho jako OSVČ neplatili dobrovolně sami, nechejte v políčku hrubá měsíční mzda / nemocenské pojištění nulu.
  • Otestujte kalkulačku pro každého rodiče zvlášť a porovnejte, přes kterého se vyplatí rodičovský příspěvek čerpat.
  • Rozlište, jestli rodičovský příspěvek čerpáte na jedno dítě nebo na vícerčata.
  • Uveďte, kolik měsíců chcete rodičovský příspěvek pobírat, kalkulačka spočítá, kolik to dá měsíčně. Nebo zadejte, jakou měsíční částku chcete brát, kalkulačka spočítá, na jak dlouho v této výši příspěvek dostanete. Případně výsledek upraví podle zákonných limitů a nabídne alternativy, na které máte nárok. Ukáže, jak můžete příspěvek vybrat nejrychleji a jak nejpomaleji, tedy v jakém rozmezí si ho smíte nastavit. Nezapomeňte, že s rodičovským příspěvkem na nového potomka zaniká nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě. Můžete ho ale jednorázově dočerpat.

POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ pro vás i pro děti? Pomůžeme také s půjčkou.

Hledáte výhodné pojištění online, potřebujete půjčit peníze? Pomůžeme vám.
  • Kdy chodí rodičovský příspěvek?

    Rodičovský příspěvek se vyplácí zpětně. To znamená, že vždy nejpozději do konce měsíce musí přijít peníze za měsíc předchozí. Rodičovský příspěvek patří mezi nepojistné sociální dávky, které vyplácejí krajské pobočky úřadu práce, každá po svém. A i v rámci kraje jsou různé výplatní termíny. Kdy přijde rodičovský příspěvek na účet, se tedy nedá obecně říct. Úřad práce nás ujišťoval, že konkrétní termín výplaty rodičovského příspěvku sdělí na příslušném kontaktním pracovišti úřadu práce.
  • Jak se vyplácí rodičovský příspěvek?

    Rodičovský příspěvek se vyplácí v měsíčních dávkách, vždycky v měsíci následujícím po měsíci, za který dávka náleží. To znamená, že rodičovský příspěvek například za prosinec dostanete v lednu. Výši měsíční dávky (a tedy i celkovou délku čerpání rodičáku) si můžete nastavit, ne ale docela libovolně, rozhodující jsou výše předchozích příjmů. Naše kalkulačka s tím pomůže. Výši měsíčního rodičovského příspěvku (a tedy i délku jeho pobírání) můžete později změnit. S tím zase pomůže tahle kalkulačka: Rodičovský příspěvek. Změna měsíční výše a délky čerpání.
  • Kdo má nárok na rodičovský příspěvek?

    Na rodičovský příspěvek mají všichni rodiče – není žádná podmínka, kterou by museli předem splnit, nemusí předtím platit ani žádné pojistné.
    Jedinou podmínkou při samotném pobírání rodičovského příspěvku je, aby rodič celý kalendářní měsíc celodenně a řádně pečoval o dítě, na které rodičovský příspěvek pobírá. Této podmínce ale nepřekáží zaměstnání – je splněna, i když rodič chodí do práce a celodenní péči o dítě obstará jiná zletilá osoba. Ani školka není překážka.
  • Jak dlouho můžu být na rodičovské a jak dlouho můžu brát rodičovský příspěvek?

    Rodičovský příspěvek je celkem 300 tisíc korun na dítě, 450 tisíc na vícerčata. Pro děti narozené od 1. ledna 2024 bude rodičovský příspěvek 350 tisíc na dítě, 525 tisíc u vícerčat. Rodiče dostávají rodičovský příspěvek

    • do vyčerpání plné výše rodičovského příspěvku nebo
    • u dětí narozených před rokem 2024 do 4 let, u dětí narozených později do 3 let dítěte či dětí nebo
    • do narození dalšího dítěte

    Nárok na rodičovský příspěvek zakládá vždycky jen nejmladší dítě v rodině – pokud jste ještě na jedno dítě příspěvek nestihli vyčerpat, ale už se narodí nové, je možné požádat o jednorázové dočerpání. Přesto je dobré vědět, že u rodičovského příspěvku je možné přepnout na jinou rychlost čerpání, zmenšit nebo zvýšit měsíční výši příspěvku: Kalkulačka: změna měsíční výše rodičovského příspěvku.

  • Jak se počítá rodičovská dovolená?

    Rodičovská dovolená není rodičovský příspěvek a mezi oběma pojmy není úplně pevné propojení. Například není potřeba k pobírání rodičovského příspěvku být na rodičovské dovolené. Ostatně rodičovská dovolená končí nejpozději třetími narozeninami dítěte, čerpání rodičovského příspěvku je ale u dětí narozených před rokem 2024 možné rozložit až do čtyř let.
    Rodičovská dovolená se nepočítá – o tu si rodič řekne u zaměstnavatele, který má povinnost mu ji poskytnout. Maminky si o ni řeknou po skončení mateřské, pokud peněžitou pomoc v mateřství nebraly (a nebyly tedy na mateřské dovolené), tak po narození dítěte. Tatínkové si o ni můžou říct hned po narození dítěte. Na rodičovské dovolené můžou být i oba rodiče zároveň.
  • Kdy se přechází z mateřské na rodičovskou?

    Rodičovský příspěvek se začíná vyplácet po skončení mateřské dovolené. Pokud maminka mateřskou dovolenou neměla nebo když o rodičovský příspěvek žádá tatínek, začíná výplata rodičovského příspěvku po narození dítěte.
  • Co je potřeba k vyřízení rodičovského příspěvku?

    Nejjednodušší je žádat pomocí aplikace Jenda na webu MPSV. Potřebovat budete datovou schránku nebo některou z uznávaných elektronických identit jako je bankovní identita. Podat můžete i klasickou žádost o rodičovský příspěvek online nebo na papírovém formuláři na místně příslušném (podle místa bydliště) kontaktním pracovišti úřadu práce. Určitě potřebujete:

    Kromě toho můžete potřebovat:

    • Potvrzení o nároku na dávky (náhrady, které ovlivňují nárok a výši rodičovského příspěvku. To se týká maminek, které nebyly na mateřské, ale byly kvůli porodu jen na nemocenské, nebo které měly mateřskou z jiného státu.
    • Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku. To si s sebou bere rodič, který nebral mateřskou a chce si stanovit měsíční dávky vyšší než 13 000 Kč pro jedno dítě, 19 500 Kč pro víc dětí; formulář potvrzuje správa sociálního zabezpečení.
    • Potvrzení o návštěvě jeslí, mateřské školy nebo jiného obdobného zařízení pro děti předškolního věku, pro dítě nebo současně narozené děti mladší dvou let, pokud takovéto zařízení navštěvují.
    • Doklad o nároku a výši dávky obdobné rodičovskému příspěvku pobíraném v jiném státě, pokud jste jej pobírali nebo pobíráte.

    Všechny tiskopisy jsou na kontaktních pracovištích úřadu práce nebo na webu ministerstva práce v sekci Formuláře.

  • Co je to denní vyměřovací základ na rodičovské?

    Denní vyměřovací základ je pojem, se kterým se potkáte u všeho, co nějak souvisí s nemocenským pojištěním. Vypočítává se z něj výše nemocenské, peněžité pomoci v mateřství (mateřské) a slouží jako základ pro výpočet rodičovské 2024.
    Denní vyměřovací základ se počítá u zaměstnanců z příjmů za posledních 12 měsíců před začátkem vyplácení dávky. Tedy jednoduše řečeno: výše mzdy či platu, a tedy výše nemocenského pojištění, které se z nich odvádí (u OSVČ, které si platí dobrovolně nemocenské pojištění, jen výše pojistného) ovlivňuje možnou výši měsíčního rodičovského příspěvku. Čím víc jste zaplatili, tím víc můžete měsíčně dostat a tím rychleji čerpat celkovou částku rodičovského příspěvku. Kdo nevydělával, vydělával málo nebo jako OSVČ neplatil dobrovolně nemocenské pojištění, může rodičák čerpat nejvýše tempem 10 000 Kč měsíčně, resp. 15 000 kč měsíčně u vícerčat.
  • Jaká je maximální výše rodičovského příspěvku?

    Maximální výše rodičovského příspěvku závisí na denním vyměřovacím základu. Pro ty, co vydělávali málo nebo neplatili nemocenské pojištění je to 13 tisíc korun měsíčně. Pro ty, co vydělávali hodně, je nejen podle naší kalkulačky rodičovského příspěvku strop 53 910 korun měsíčně.
  • Kdo platí sociální a zdravotní pojištění na rodičovské dovolené?

    Zdravotní pojištění za člověka na rodičovské dovolené odvádí zdravotním pojišťovnám stát.
    Sociální pojištění člověk na rodičovské dovolené nemusí odvádět. Pokud jde o rodičovskou a nárok na důchod, bere se rodičovská dovolená, respektive každá doba osobní péče o dítě do čtyř let jako náhradní doba pojištění. To znamená, že se počítá do celkové doby důchodového pojištění potřebné pro nárok na důchod. Lze ji započítat jen jednomu z rodičů.
    Pokud při pobírání rodičovského příspěvku pracujete, odvádí se sociální (tedy i důchodové) pojištění normálně.

Související články na téma rodičovská, rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek, rodičovský příspěvek 2024

Jaký majetek tvoří společné jmění manželů

6. 6. 2007 | Matěj Šuster | 20 komentářů

Jaký majetek tvoří společné jmění manželů

Nedávno publikovaný speciál Jak se chránit před manželem, který zadlužuje domácnost se zabýval tím, jaké závazky jsou součástí společného jmění manželů. Nyní se zaměříme na to, jaký majetek patří do společného jmění a jaký naopak do výlučného majetku jednoho z manželů.

Otevírat kontrolorovi nemocenské v montérkách se nevyplácí

31. 5. 2007 | Ludmila Řezníčková | 20 komentářů

Otevírat kontrolorovi nemocenské v montérkách se nevyplácí

Počet kontrol lidí na nemocenské roste a zvyšuje se i počet postihů. Za porušení léčebného režimu hrozí snížení nemocenských dávek, ale také jejich úplné odnětí. Do problémů může nemocného dostat třeba nefunkční zvonek.

Když dávky nestačí aneb přivýdělek při mateřské

24. 5. 2007 | Ludmila Řezníčková | 45 komentářů

Když dávky nestačí aneb přivýdělek při mateřské

Paní Jiřina je na mateřské dovolené s tříměsíční dcerou. Od svého zaměstnavatele dostává sice peněžitou pomoc v mateřství, ale výpadek příjmů je v rodinném rozpočtu znát. Rozhodla se proto, že si přivydělá jinou prací. Kolik si může vydělat a jaká jsou omezení?

Nemocenská po česku: předurčena ke zneužívání

17. 5. 2007 | Ludmila Řezníčková | 27 komentářů

Nemocenská po česku: předurčena ke zneužívání

Zneužívání nemocenských dávek zabrání nejspíš pouze jejich zrušení. Předchozí vládní opatření nezabrala a ta, která plánuje nynější vláda jen kopírují kroky předchozích kabinetů. Nemocných přitom v podstatě neubývá a průměrná délka pracovní neschopnosti neustále roste.

Přehled na sociální pojištění: minimální zálohy opět dražší

23. 4. 2007 | Simona Ely Plischke | 6 komentářů

Přehled na sociální pojištění: minimální zálohy opět dražší

Podáváte Přehled pro správu sociálního zabezpečení? Pozor, čas již máte jen do konce měsíce. Kolik letos činí minimální zálohy? Kdo může uplatnit status vedlejší OSVČ? Jak Přehled podat elektronicky? Co dělat, pokud jste přešli na výdajové paušály či uplatňujete společné zdanění manželů? Z jakých příjmů nemusíte sociální pojištění platit? Nejen na tyto otázky odpoví dnešní článek.

Reforma veřejných financí: změny v sociální oblasti

10. 4. 2007 | Ludmila Řezníčková | 42 komentářů

Reforma veřejných financí: změny v sociální oblasti

Co nám ve svém návrhu reformy veřejných financí vláda přichystala v sociální oblasti? Podívejme se na reformní kroky, které pro oblast dávek státní sociální podpory a sociální péče navrhuje na léta 2008–2010. Jak se změní mateřská, rodičovská, přídavek na dítě, sociální příplatek, "pastelkovné", pohřebné apod.? Které dávky mají zcela zmizet a které se snížit? A jak?

Jak na Přehled příjmů a výdajů pro zdravotní pojišťovnu

26. 3. 2007 | Simona Ely Plischke | 2 komentáře

Jak na Přehled příjmů a výdajů pro zdravotní pojišťovnu

Jak vyplnit Přehled pro zdravotní pojišťovnu za rok 2006 a dopočítat se doplatku pojistného a záloh na zdravotní pojištění? Kolik činí minimální pojistné a koho se týká? Podali jste dodatečné daňové přiznání z důvodu přechodu na paušální výdaje? Co v takovém případě musíte uvést v letošním Přehledu? Poradíme vám, jak se vypořádat s odvodovými povinnostmi ke zdravotní pojišťovně.

Daňové přiznání a OSVČ: příjmy z podnikání, pronájmu a kapitálového majetku

9. 3. 2007 | Simona Ely Plischke | 10 komentářů

Daňové přiznání a OSVČ: příjmy z podnikání, pronájmu a kapitálového majetku

Na koho se vztahuje tzv. minimální daň a kdo naopak minimálnímu základu daně nepodléhá? Lze výdaje paušálem uplatnit i na tzv. vedlejší samostatnou výdělečnou činnost? Jak do daňového přiznání zanést odvody na sociální a zdravotní pojištění? Můžete uplatnit odpočet úroků z úvěrů na bydlení také na nemovitost, kterou nevlastníte či pronajímáte? Jak zdanit zisky z prodeje akcií a podílových listů? Odpověď na tyto a mnohé další otázky získáte v následujícím textu.

Daňová poradna: společné zdanění manželů

5. 3. 2007 | Simona Ely Plischke | 6 komentářů

Daňová poradna: společné zdanění manželů

V naší daňové poradně se nakupily desítky dotazů, které se týkají společného daňového přiznání manželů. Protože se otázky nezřídka opakují, vybrali jsme ty nejčastější a pro přehlednost je seřadili do následujícího článku. Co vás nejvíce zajímá z oblasti společného přiznání manželů za rok 2006 a jak vám odpověděla daňová expertka Jana Suchá?

Zákoník práce 2007: po 40 letech přicházejí změny

16. 1. 2007 | Ludmila Řezníčková | 3 komentáře

Zákoník práce 2007: po 40 letech přicházejí změny

Nová definice pracovní doby, bližší specifikace pojmu pracovní pohotovost. Zvyšuje se rozsah pracovní doby, která může být vykonávána v rámci dohody o provedení práce. Dochází ke sjednocení výpovědní doby, zvyšuje se odstupné. Co pro nás budou znamenat změny, které přináší nový zákoník práce?

Události uplynulého měsíce: prosinec

5. 1. 2007 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Události uplynulého měsíce: prosinec

Uteklo vám v prosinci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru prosincových událostí.

V roce 2007 se změní také sociální dávky

5. 1. 2007 | Ludmila Řezníčková | 67 komentářů

V roce 2007 se změní také sociální dávky

S 1. lednem 2007 dochází rovněž k řadě změn a úprav v systému dávek státní sociální podpory. Některé tyto novinky byly již delší dobu očekávány, např. zvýšení rodičovského příspěvku. O jiných se ovšem prakticky nehovoří, jako např. o změně ve způsobu výpočtu příspěvku na bydlení. Jak jsou tedy dávky nově upraveny? Připravili jsme pro vás i kalkulačky, s jejichž pomocí si můžete zjistit konkrétní výši přídavků atd.

Nový zákoník práce: mateřská, rodičovská a běžná dovolená

15. 11. 2006 | Ludmila Řezníčková | 25 komentářů

Nový zákoník práce: mateřská, rodičovská a běžná dovolená

Na mateřskou bude moci jít i otec. Osamělé matky ztratí nárok na prodlouženou délku mateřské. Rodičovská bude trvat nadále do 3 let věku dítěte. Základní výměra "běžné" dovolené je nadále stanovena na 4 týdny, zaměstnavatel ji ale může jak prodloužit, tak z důvodu zaměstnancovy absence zkrátit. Zaměstnanec si dovolenou musí fyzicky vybrat.

Události uplynulého měsíce: říjen

3. 11. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: říjen

Uteklo vám v říjnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru říjnových událostí.

Rodičovský příspěvek: dojde ke slíbenému zvýšení?

17. 10. 2006 | Ludmila Řezníčková | 263 komentářů

Rodičovský příspěvek: dojde ke slíbenému zvýšení?

S ubývajícími měsíci roku 2006 roste mezi rodiči, kteří v současné době pobírají rodičovský příspěvek, napětí, zda skutečně dojde k jeho slíbenému a schválenému zvýšení. Napjatému vyčkávání se nelze divit, nejedná o zvýšení zanedbatelné: rodičovský příspěvek by se od 1. 1. 2007 měl více než zdvojnásobit. Zákon je sice vyhlášen ve Sbírce zákonů, přesto je ale oprávněné se ptát, zda k tomuto zvýšení skutečně dojde.

Co všechno nabízí státní podpora bydlení?

17. 8. 2006 | Kateřina Boušová | 19 komentářů

Co všechno nabízí státní podpora bydlení?

Kupujete nemovitost, chystáte se stavět či rekonstruovat a sháníte peníze? Nebo už bydlíte, ale chybí vám peníze na provoz domácnosti? Připravili jsme pro vás přehled státních podpor, které můžete získat a poradíme vám i jak je získat. Dozvíte se, jaké podmínky musíte splnit, kolik vám stát na bydlení půjčí (případně formou příspěvku na bydlení "věnuje") a co pro to musíte udělat.

Financování bydlení: řešitelná může být i vaše situace

8. 8. 2006 | Roman Scherks | 38 komentářů

Financování bydlení: řešitelná může být i vaše situace

S čistým měsíčním příjmem ve výši 50 tisíc Kč se bydlení pořizuje relativně snadno. Jak je to ale v případě, kdy rodina disponuje pouze průměrnými příjmy a žádnou hotovostí? Je možné pomýšlet na financování vlastního bydlení?

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: kolik dá stát za rodičovství?

20. 6. 2006 | Ludmila Řezníčková | 52 komentářů

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: kolik dá stát za rodičovství?

Největší a ve společnosti nejznámější plánovanou změnou je zvýšení rodičovského příspěvku. I nyní po volbách se stále ozývají hlasy, zda k němu od 1. ledna příštího roku skutečně dojde a zda zákon bude platit. Jak to tedy bude? A jaké změny čekají na nejrozšířenější dávku, přídavek na dítě? Jak se změní podmínky pro sociální příplatek a kolik bude činit porodné a pohřebné?

Partners Financial Services