Výpočet složeného úročení a konečného výnosu spoření

Výpočet složeného úročení je klíčový při úvahách o dlouhodobém spoření. U spořicích účtů i termínovaných vkladů se uvádí úroková sazba v procentech za rok. Úroky se přičítají ke vkladu – a v dalším úrokovém období se úročí spolu s ním, takže příště se vám připíšou nejen úroky ze vkladu, ale i úroky z úroků. Při úložce na krátkou dobu to nemusíte poznat, ale jak ukáže kalkulačka složeného úročení při dlouhodobém spoření třeba na důchod, je síla složeného úroku drtivá. Tato kalkulačka počítá výnos při složeném úročení, kalkulačka, která spočítá úrokovou sazbu, když znáte výši vkladu a výnos, najdete zde: kalkulačka složeného úročení – výpočet úroku.

Kalkulačka: složené úročení

%
let

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI naši NABÍDKU půjček. Pomůžeme vám najít tu pravou.

Hledáte slušnou půjčku? Pokusíme se najít tu, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.
  • Co je složené úročení?

    Složené úročení je to, že se úrok nepočítá jenom ze vkladu (finančníci říkají z jistiny vkladu), ale připočítává se k němu i úrok z již připsaných úroků (připsané úroky se stávají součástí jistiny a úročí se v dalším úrokovém období spolu s ní).

  • Frekvence úročení. Proč je důležitá úrokovací doba?

    Když počítá složený úrok, kalkulačka chce vědět, jak často se úrok připisuje. U spořicích produktů pro obyčejné lidi bývá nejčastější roční nebo měsíční úrokovací doba. Čím dřív se úrok připíše k jistině, tím dřív se začne sám úročit.

  • Jaký je rozdíl mezi jednoduchým a složeným úročením?

    Při jednoduchém úročení se úročí jen jistina vkladu, při složeném se úročí i připsané úroky. Příklad napoví. Když vložíte na spořicí účet tisícovku a máte neuvěřitelný desetiprocentní úrok, za rok z ní budete mít 1100 korun. Po prvním roce je to s jednoduchým i složeným úročením ještě stejné, ale o rok později? S jednoduchým úročením by se úročila jen původní tisícovka, vydělá další stovku a máte 1200 korun. Ale –! Se složeným úročením se úročí původní tisícovka a spolu s ní ta loni připsaná stokoruna. Máte 1210 korun, které by se v dalším období zase úročily celé. Za deset let bude praktický rozdíl mezi jednoduchým a složeným úročením šest stovek.

  • Jak poznám nejlepší úrok na spořicím účtu?

    Rozdíl mezi jednoduchým a složeným úročením to naštěstí nekomplikuje. Všechny banky pracují se složeným úrokem. Nerozhoduje ale jenom výše úrokové sazby, je vždycky potřeba zjistit dvě věci: jednak to o jakou úrokovou sazbu jde, většinou se u spořicích produktů uvádí roční (p. a.) sazba, ale třeba u některých kratších termínovaných vkladů můžete najít úrok půlroční (p. s.), případně někdo může v promo materiálech zdůraznit úrok za celé období, třeba za dva roky. Podstatná je ale také frekvence připisování úroků. Pokud budete mít dva spořicí účty se stejnou úrokovou sazbou, ale jeden bude připisovat úroky ročně, kdežto druhý po měsíci, je ten druhý výhodnější, protože se dřív začne načítat úrok z úroků.

Související články na téma složené úročení, složené úročení kalkulačka, spoření, spořicí účty, termínované vklady

Škola finanční gramotnosti: zadarmo a další magická slovíčka

14. 2. 2012 | Roman Baroš | 18 komentářů

Škola finanční gramotnosti: zadarmo a další magická slovíčka

Když nás banka či pojišťovna lákají do svých sítí – rozumějte, když chtějí, abychom se stali jejich klienty – snaží se ošálit náš finanční orientační smysl. Používají k tomu nejrůznější triky. K nejčastějším patří jisté magické formule. Naučte se je rozpoznat, jejich kouzlo není těžké zlomit. Jen o nich vědět.

Škola finanční gramotnosti: pasivní příjmy

7. 2. 2012 | Roman Baroš | 7 komentářů

Škola finanční gramotnosti: pasivní příjmy

Je hodně lidí, kteří zbohatli psaním příruček, jak zbohatnout. Mezi jejich recepty kupodivu nikdy nenajdete radu: Napiš příručku, jak zbohatnout. Zato se vždycky dočtete, že máte nechat své peníze pracovat za sebe a že si máte zařídit pasivní příjem. Co to je?

Patrik Nacher: V zakázkách se utopí miliardy a stát pak musí vymýšlet hloupé reformy a brát peníze postiženým

4. 2. 2012 | Ondřej Tůma | 15 komentářů

Patrik Nacher: V zakázkách se utopí miliardy a stát pak musí vymýšlet hloupé reformy a brát peníze postiženým

Ve druhé části rozhovoru s Patrikem Nacherem začne pořádně přituhovat. Budeme hovořit například o tom, kdy má cenu za sebou v bance prásknout dveřmi a odejít ke konkurenci. Pořádně vyčiněno dostane i státní správa, která jen „kvete“ korupcí a neefektivitou.

Malé peníze: Jak spořit dítěti „na start do života“

1. 2. 2012 | Jan Müller | 18 komentářů

Malé peníze: Jak spořit dítěti „na start do života“

Někteří prodejci pojištění, hypoték, spoření, fondů, zkrátka všeho, co se pro nedostatek lepšího jména nazývá finanční produkty, nemají vychování a snaží se své obchody uzavírat i za krajně nevhodných okolností. Svědčí o tom dotaz čtenáře Peníze.cz, na který odpovídá Jan Müller ze serveru Malé peníze.

Srovnání termínovaných vkladů: nejlepší zhodnocení padesáti a dvou set tisíc za rok či dva

26. 1. 2012 | Ondřej Tůma | 28 komentářů

Srovnání termínovaných vkladů: nejlepší zhodnocení padesáti a dvou set tisíc za rok či dva

Máme za sebou srovnávačku spořicích účtů. Ta nám pověděla, kde nám za rok nejlíp zhodnotí peníze, pokud chceme mít jistotu, že se k nim v případě potřeby rychle dostaneme. Pokud je po nějakou dobu potřebovat nebudeme, vyplatí se víc termínovaný účet. Srovnání pro drobné škudlily máte před sebou.

Srovnání spořicích účtů. Jak dlouho vydrží vítězný úrok 2,8 procenta?

10. 1. 2012 | Ondřej Tůma | 17 komentářů

Srovnání spořicích účtů. Jak dlouho vydrží vítězný úrok 2,8 procenta?

Kam si na rok uložit padesát a kam dvě stě tisíc, když ale víte, že byste je mohli potřebovat dřív? Srovnali jsme nabídku spořicích účtů v českých bankách a záložnách. Úroky těch nejvýhodnějších se pohybují mezi dvěma a třemi procenty. Otázka však je, jak připomínají odborníci, jak dlouho úroky na této úrovni vydrží.

Jak se změní poplatky bank v novém roce?

2. 1. 2012 | Zdeněk Bubák

Jak se změní poplatky bank v novém roce?

Kolegové ze serveru Finparáda provedli analýzu, jaké změny nás čekají v sazebnících bank. Přinášíme přehled změn v poplatcích, které banky zavedou v lednu, v únoru a v březnu tohoto roku. Pro přehlednosti připojujeme i změny z prosince roku, který právě skončil.

Malé peníze: Dvě stě tisíc? Na spořicí účet či termínovaný vklad

28. 12. 2011 | Jan Müller | 22 komentářů

Malé peníze: Dvě stě tisíc? Na spořicí účet či termínovaný vklad

Minulou středu jsme zveřejnili první část odpovědi Jana Müllera z webu Malé peníze na otázku našeho čtenáře, co by mohl nejlepšího udělat se dvěma sty tisíci korun na svém účtu. Dnes přinášíme závěr analýzy.

Teď, nebo nikdy! Na změnu penzijního fondu máte poslední dva měsíce

23. 12. 2011 | Pavel Kohout, Tomáš Machanec | 49 komentářů

Teď, nebo nikdy! Na změnu penzijního fondu máte poslední dva měsíce

Příliš se o tom nemluví. Vlastně vůbec! Přitom jde klíčovou informaci, která se dotkne více než 4,5 milionu osob, jež si na důchod spoří prostřednictvím penzijního připojištění. Řeč je dvouměsíčním ultimátu na změnu penzijního fondu v rámci třetího, dobrovolného pilíře.

Malé peníze: Kam s dvěma sty tisíci

21. 12. 2011 | Jan Müller | 32 komentářů

Malé peníze: Kam s dvěma sty tisíci

Jan Müller z webu Malé peníze odpovídá na další čtenářský dotaz. Obsáhlejší rozbor dělíme na dvě části.

Škola finanční gramotnosti: typy podílových fondů

22. 11. 2011 | Roman Baroš | 2 komentáře

Škola finanční gramotnosti: typy podílových fondů

Není fond jako fond. Podílové fondy se dělí na více různých typů. Určitě je dobré mít alespoň základní povědomí, co od kterého typu můžete očekávat. Od toho tu je dnešní Škola finanční gramotnosti.

Malé peníze: Investiční životní pojištění. Chytré „dva v jednom“?

9. 11. 2011 | Jan Müller | 11 komentářů

Malé peníze: Investiční životní pojištění. Chytré „dva v jednom“?

Když se na trhu objevil první šampon a kondicionér v jednom, byl to marketingový trhák. Profesionálové kadeřníci ovšem zůstávali u dvou lahviček. A světe div se – chodí mezi námi řada krásných kštic, jejichž majitelé ani nevědí, že kondicionéry existují. Co říkají profesionálové na pojištění a investice v jednom?

Zaměstnanecké benefity. O kolik vás připraví?

3. 11. 2011 | Václav Valášek | 19 komentářů

Zaměstnanecké benefity. O kolik vás připraví?

Ne, titulek je v pořádku. Příspěvky zaměstnavatele vážně nejsou vždycky k dobrému. Finanční terorista dokáže dobré úmysly proměnit obratem ruky ve zbraň hromadného ničení úspor. Držte se, další příběh přímo z terénu je tu. A tentokrát jde o miliony.

Jak na spokojené stáří: příklady, co dělat, když je vám dvacet, třicet, padesát...

3. 11. 2011 | Aleš Tůma, Dušan Šídlo | 12 komentářů

Jak na spokojené stáří: příklady, co dělat, když je vám dvacet, třicet, padesát...

Rad, jak se chystat na důchod, se vyrojilo mnoho. Ne každá se však hodí pro každého: jiná strategie je vhodná pro bezdětného před třicítkou, jiná pro ty, kteří mají do důchodu jenom krůček. Zopakujme si tedy pár zásad, přidáme pár tipů a na modelových příkladech si ukažme, co se hodí ke kterému věku.

Finanční prvouka. Co naučit děti o penězích

2. 11. 2011 | Zdeněk Simaichl | 17 komentářů

Finanční prvouka. Co naučit děti o penězích

Jsou peníze „až na prvním místě“? Jistě jsou v životě důležitější věci. Ale abychom se důležitějším věcem mohli věnovat, nesmí nám hlavu zaměstnávat myšlenka, jestli budeme mít příští měsíc co jíst. Proto je potřeba mít jisté „finanční návyky“. Nejlépe, když si je osvojíme už v dětství. Co říkáte svým dětem o penězích vy?

Škola finanční gramotnosti: kam neinvestovat

1. 11. 2011 | Roman Baroš | 8 komentářů

Škola finanční gramotnosti: kam neinvestovat

Kam investovat, to vám dneska poví každý: tisk, internet i televize, všude je plno doporučení, kam vložit peníze. Málokdo vám ovšem řekne, kam investovat rozhodně nemáte. I od toho je tu Škola finanční gramotnosti.

Spoření na dlouhé trati: až se vás penze zeptá...

27. 10. 2011 | Petra Dusová | 15 komentářů

Spoření na dlouhé trati: až se vás penze zeptá...

Už jsem psala, jak spořit na krátkých a středních tratích – jak ušetřit na nečekané výdaje a na výdaje plánované v pár příštích letech. Dnes si povíme, jak se zabezpečit na stáří. A nebude to o důchodové reformě, ale o vlastní iniciativě a zodpovědnosti, se kterými nebudete na výsledku reformy tolik závislí.

Malé peníze: Vyplatí se dnes investovat do stavebního spoření?

26. 10. 2011 | Jan Müller | 32 komentářů

Malé peníze: Vyplatí se dnes investovat do stavebního spoření?

Stavební spoření: donedávna nejoblíbenější konzervativní investice. Ministerstvo financí však uvažuje, že státní podporu, která stavebnímu spoření tuto pozici vydobyla, bude napříště přísně vázat na účely bydlení. Bude tedy stavebko nadále jedničkou? Není proč, říká Jan Müller.

Malé peníze: Zajištěné fondy s dvojnásobným výnosem proti spořicímu účtu

19. 10. 2011 | Jan Müller | 2 komentáře

Malé peníze: Zajištěné fondy s dvojnásobným výnosem proti spořicímu účtu

Malépeníze.cz odpovídají na dotazy čtenářů Peníze.cz. Reklama slibuje zajištěné fondy s výnosem dvakrát větším, než dostanete na spořicím účtu. Je to možné jen v reklamách a pohádkách, nebo na tom něco bude?

Analýza: Kolik spořit na důchod?

17. 10. 2011 | Jan Traxler | 37 komentářů

Analýza: Kolik spořit na důchod?

Zní to děsivě, ale abyste si za 30 let mohli užívat měsíční rentu ve výši deseti tisíc, potřebujete spořit 6 300 korun měsíčně a tuto částku každoročně navyšovat o inflaci. Počítejme společně…

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky po snížení úroků

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky po snížení úroků

Banky dál snižují úročení vkladů. Kam se teď podívat, když si chcete vyšší úroky udržet...více

Pětina Čechů nerozumí procentům, ukázal průzkum

Pětina Čechů nerozumí procentům, ukázal průzkum

Česká bankovní asociace (ČBA) si nechává pravidelně kolem poloviny roku vyhodnocovat finanční...více

Lídr žebříčku stavebního spoření snížil úrok. Dá vám někdo víc?

Lídr žebříčku stavebního spoření snížil úrok. Dá vám někdo víc?

Buřinka, která dosud nabízela ze všech stavebních spořitelen nejvyšší zúročení vkladů,...více

Partners Financial Services