Výpočet složeného úročení a konečného výnosu spoření

Výpočet složeného úročení je klíčový při úvahách o dlouhodobém spoření. U spořicích účtů i termínovaných vkladů se uvádí úroková sazba v procentech za rok. Úroky se přičítají ke vkladu – a v dalším úrokovém období se úročí spolu s ním, takže příště se vám připíšou nejen úroky ze vkladu, ale i úroky z úroků. Při úložce na krátkou dobu to nemusíte poznat, ale jak ukáže kalkulačka složeného úročení při dlouhodobém spoření třeba na důchod, je síla složeného úroku drtivá. Tato kalkulačka počítá výnos při složeném úročení, kalkulačka, která spočítá úrokovou sazbu, když znáte výši vkladu a výnos, najdete zde: kalkulačka složeného úročení – výpočet úroku.

Kalkulačka: složené úročení

%
let

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI naši NABÍDKU půjček. Pomůžeme vám najít tu pravou.

Hledáte slušnou půjčku? Pokusíme se najít tu, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.
  • Co je složené úročení?

    Složené úročení je to, že se úrok nepočítá jenom ze vkladu (finančníci říkají z jistiny vkladu), ale připočítává se k němu i úrok z již připsaných úroků (připsané úroky se stávají součástí jistiny a úročí se v dalším úrokovém období spolu s ní).

  • Frekvence úročení. Proč je důležitá úrokovací doba?

    Když počítá složený úrok, kalkulačka chce vědět, jak často se úrok připisuje. U spořicích produktů pro obyčejné lidi bývá nejčastější roční nebo měsíční úrokovací doba. Čím dřív se úrok připíše k jistině, tím dřív se začne sám úročit.

  • Jaký je rozdíl mezi jednoduchým a složeným úročením?

    Při jednoduchém úročení se úročí jen jistina vkladu, při složeném se úročí i připsané úroky. Příklad napoví. Když vložíte na spořicí účet tisícovku a máte neuvěřitelný desetiprocentní úrok, za rok z ní budete mít 1100 korun. Po prvním roce je to s jednoduchým i složeným úročením ještě stejné, ale o rok později? S jednoduchým úročením by se úročila jen původní tisícovka, vydělá další stovku a máte 1200 korun. Ale –! Se složeným úročením se úročí původní tisícovka a spolu s ní ta loni připsaná stokoruna. Máte 1210 korun, které by se v dalším období zase úročily celé. Za deset let bude praktický rozdíl mezi jednoduchým a složeným úročením šest stovek.

  • Jak poznám nejlepší úrok na spořicím účtu?

    Rozdíl mezi jednoduchým a složeným úročením to naštěstí nekomplikuje. Všechny banky pracují se složeným úrokem. Nerozhoduje ale jenom výše úrokové sazby, je vždycky potřeba zjistit dvě věci: jednak to o jakou úrokovou sazbu jde, většinou se u spořicích produktů uvádí roční (p. a.) sazba, ale třeba u některých kratších termínovaných vkladů můžete najít úrok půlroční (p. s.), případně někdo může v promo materiálech zdůraznit úrok za celé období, třeba za dva roky. Podstatná je ale také frekvence připisování úroků. Pokud budete mít dva spořicí účty se stejnou úrokovou sazbou, ale jeden bude připisovat úroky ročně, kdežto druhý po měsíci, je ten druhý výhodnější, protože se dřív začne načítat úrok z úroků.

Související články na téma složené úročení, složené úročení kalkulačka, spoření, spořicí účty, termínované vklady

Odklad splátek se studentům prodraží

18. 10. 2007 | Petr Čermák | 6 komentářů

Odklad splátek se studentům prodraží

Banky lákají studenty na výhodné půjčky a slibují jim možnost odkladu splátek do doby, než začnou vydělávat. Jenže to neznamená, že student nebude během studia platit nic. Banka si bude účtovat úroky z celé částky úvěru.

Vzestup a pád penzijního připojištění

26. 9. 2007 | Petr Fejtek | 46 komentářů

Vzestup a pád penzijního připojištění

Penzijní připojištění je svérázné české specifikum. Má rysy životního pojištění, ale není jím. Tváří se jako pravidelné investování, ale penzijní fondy se jeho pravidly řídit nemusí a ani nemohou. Jede zkrátka podle zcela zvláštních pravidel.

10 důvodů proč si vybrat hypotéku od Wüstenrot hypoteční banky

16. 9. 2007 | PR článek

Možná i Vy jste uvažovali o pořízení hypotéky. Aby Vaše rozhodování ohledně výběru banky bylo pro Vás jednodušší, uvádíme výhody, které naše banka svým potenciálním i stávajícím klientům nabízí.

Stavební spoření s Liškou: základ pro úvěr s nízkou úrokovou sazbou

2. 8. 2007 | Petra Postlova | 11 komentářů

Stavební spoření s Liškou: základ pro úvěr s nízkou úrokovou sazbou

Chystáte se financovat vlastní bydlení či jeho modernizaci a současně hledáte výhodné a hlavně jisté zhodnocení úspor? Nejlepší volbou je vkládat peníze do stavebního spoření. Nabízí čistý úrokový výnos až 6,94 % ročně a navíc si již v okamžiku podpisu garantujete do budoucna stálou úrokovou sazbu úvěru ze stavebního spoření. Nyní navíc můžete získat prémii.

Finanční plánování podle Marshaly II: Jen prodej naučených produktů

31. 7. 2007 | Evžen Huml | 8 komentářů

Finanční plánování podle Marshaly II: Jen prodej naučených produktů

S finanční poradkyní testované společnosti Marshaly jsme se viděli jen jednou. Její doporučení spočívalo pouze v nákupu investičního životního pojištění a penzijního připojištění. Porota tyto rady vyhodnotila jako nevyhovující.

Finanční plánování podle Marshaly I: Rychlá ale rozpačitá schůzka

30. 7. 2007 | Evžen Huml | 24 komentářů

Finanční plánování podle Marshaly I: Rychlá ale rozpačitá schůzka

Společnost Zepter vyrábí drahé, ale kvalitní kuchyňské hrnce a vybavení do domácností. Jaké je ale její finanční poradenství, se kterým přišla na náš trh pod jménem Marshaly? Přečtěte si náš dvoudílný test.

Zrušit penzijní připojištění po roce se nevyplatí

15. 6. 2007 | Milan K. Osvaag | 10 komentářů

Zrušit penzijní připojištění po roce se nevyplatí

Česká pojišťovna nyní loví klienty pro svůj penzijní fond nabídkou výběru peněz už po dvanácti měsících spoření. Zapomíná ovšem dodat, že při takovém výběru klient přijde o státní příspěvek a peníze dostane až za několik měsíců.

Nenechte banku, aby vydělávala místo vás

17. 5. 2007 | Vladimír Bádr | 24 komentářů

Nenechte banku, aby vydělávala místo vás

Banky investují část úspor svých klientů na kapitálovém trhu. Výnosy z těchto transakcí jsou vyšší než úrok, který střadatelům nabízí. Není přitom důvod, aby střadatelé místo nízkého úroku neinkasovali celý investiční výnos sami.

Končí vám stavební spoření? Víte, jak ukončit smlouvu?

11. 5. 2007 | redakce Peníze.CZ | 68 komentářů

Končí vám stavební spoření? Víte, jak ukončit smlouvu?

Blíží se vám termín ukončení vázací lhůty smlouvy o stavebním spoření a přemýšlíte, co se smlouvou dál? Pokud si myslíte, že po uplynutí této lhůty smlouvu prostě musíte vypovědět, mýlíte se. Možností, jak s ní v tuto chvíli naložit, máte několik. Poradíme vám, jaké řešení zvolit.

Děti a peníze: jak to jde dohromady?

21. 3. 2007 | Kateřina Boušová

Děti a peníze: jak to jde dohromady?

Jakým způsobem rodiče v Americe, Africe, Evropě nebo na Dálném východě učí svoje děti finanční zodpovědnosti? Které děti se učí utrácet a které naopak investovat? V jakém věku dětí rodiče s finanční výchovou začínají? Ve které zemi děti dostávají kapesné, aniž by "hnuli prstem", a které děti si naopak musejí každou "korunu" zasloužit?

Události uplynulého měsíce: únor

7. 3. 2007 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Události uplynulého měsíce: únor

Uteklo vám v únoru něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru únorových událostí.

Kam mizí úspory českých domácností?

27. 2. 2007 | Simona Ely Plischke | 57 komentářů

Kam mizí úspory českých domácností?

V zemi vkladních knížek se spořit už nenosí. Moderní je utrácet, a nejlépe z cizího. Proč se růst našich mezd a zvětšující se bohatství českých rodin nijak nepromítá také do růstu našich úspor? Jaký je vztah mezi našimi příjmy a spotřebou? Proč tak rychle narůstá zadluženost domácností? A jak ovlivňuje naši spořivost míra nezaměstnanosti? Kde je konec českých spořínků? Přečtěte si naši analýzu úspor v České republice.

Jaké volit pojistné částky pro pojištění smrti? II.

22. 2. 2007 | Petr Syrový | 13 komentářů

Jaké volit pojistné částky pro pojištění smrti? II.

Jak nastavit pojistné částky tak, aby vaše finanční cíle bylo možné splnit "za každého počasí"? Jak při nastavování finančních částek zohlednit současný majetek a závazky rodiny, příjem hlavního živitele a příjem jeho partnera? Jakou roli hraje věk klienta? Podívejme se na konkrétní příklad stanovení dobrého pojištění, tedy určení správných pojistných částek.

Nejste schopni splácet hypotéku? Poradíme vám, co dělat!

8. 2. 2007 | Kateřina Boušová | 54 komentářů

Nejste schopni splácet hypotéku? Poradíme vám, co dělat!

Ze všech stran slyšíme, že nejlepším řešením bytové situace je koupit si nemovitost do osobního vlastnictví. Hypotečnímu boomu nahrávají nízké úrokové sazby, deregulace či hrozba zvýšení DPH na novostavby. Ovšem hypotéka je dlouhodobý finanční závazek. Během dvaceti let splácení může kdykoli nastat situace, kdy na splátky najednou prostě nemáte. Připravili jsme pro vás přehled možných řešení takové situace.

Události uplynulého měsíce: prosinec

5. 1. 2007 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Události uplynulého měsíce: prosinec

Uteklo vám v prosinci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru prosincových událostí.

Jak "finanční poradci" lákají obětní beránky

13. 12. 2006 | Josef Janda | 51 komentářů

Jak "finanční poradci" lákají obětní beránky

V České republice zuří lítý boj mezi jednotlivými poradenskými firmami, které využívají nejrozmanitější způsoby a techniky pro získání klienta. Jaké chování a postupy finančních poradců či zprostředkovatelů finančních produktů mohou být signálem, že "něco není v pořádku"?

Když se řekne finanční poradce...

28. 11. 2006 | Josef Janda | 25 komentářů

Když se řekne finanční poradce...

S jistou nadsázkou lze říct, že na "finančního poradce" dnes narazíte prakticky na každém kroku. Jakým způsobem vybrat toho nejvhodnějšího? S jakými typy poradců se můžete setkat? Co je třeba mít na paměti, abyste rozpoznali, kdy vám chce finanční poradce prodat nevhodný nebo dokonce zbytečný produkt jen kvůli vidině vysoké provize? Na co byste si měli dát obecně pozor při jednání s finančními poradci?

Proč všechny peníze nespotřebovat hned?

14. 11. 2006 | Vladimír Bádr | 13 komentářů

Proč všechny peníze nespotřebovat hned?

Ještě v polovině 90. let patřili Češi k nejspořivějším národům v Evropě. Tradičně preferovali úspory před okamžitou spotřebou, kdy masově využívali především bankovních produktů. Jaká je situace se spořením v současnosti? Česká míra úspor je na nižší úrovni než evropský průměr. Zadlužení domácností rapidně vzrůstá a s nimi související i počet soudních exekucí. Přečtěte si, co vlastně znamená žít na úvěr a proč bychom neměli podlehnout touze po okamžité spotřebě a místo toho část našich příjmů odkládat.

Reakce na článek "Finanční plánování podle ZFP akademie"

1. 11. 2006 | redakce Peníze.CZ | 51 komentářů

Reakce na článek "Finanční plánování podle ZFP akademie"

V rámci našich standardizovaných testů finančních poradců jsme nedávno publikovali popis schůzek a z nich vzešlý návrh řešení finančního poradce ZFP akademie. Hodnocený poradce, který mimo jiné píše, že není proškolen na sestavování osobního finančního plánu, nám na náš test zaslal reakci. Tu si nyní můžete přečíst. Připojili jsme samozřejmě také vyjádření autora testu.

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky po snížení úroků

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky po snížení úroků

Banky dál snižují úročení vkladů. Kam se teď podívat, když si chcete vyšší úroky udržet...více

Pětina Čechů nerozumí procentům, ukázal průzkum

Pětina Čechů nerozumí procentům, ukázal průzkum

Česká bankovní asociace (ČBA) si nechává pravidelně kolem poloviny roku vyhodnocovat finanční...více

Lídr žebříčku stavebního spoření snížil úrok. Dá vám někdo víc?

Lídr žebříčku stavebního spoření snížil úrok. Dá vám někdo víc?

Buřinka, která dosud nabízela ze všech stavebních spořitelen nejvyšší zúročení vkladů,...více

Partners Financial Services