Výpočet složeného úročení a konečného výnosu spoření

Výpočet složeného úročení je klíčový při úvahách o dlouhodobém spoření. U spořicích účtů i termínovaných vkladů se uvádí úroková sazba v procentech za rok. Úroky se přičítají ke vkladu – a v dalším úrokovém období se úročí spolu s ním, takže příště se vám připíšou nejen úroky ze vkladu, ale i úroky z úroků. Při úložce na krátkou dobu to nemusíte poznat, ale jak ukáže kalkulačka složeného úročení při dlouhodobém spoření třeba na důchod, je síla složeného úroku drtivá. Tato kalkulačka počítá výnos při složeném úročení, kalkulačka, která spočítá úrokovou sazbu, když znáte výši vkladu a výnos, najdete zde: kalkulačka složeného úročení – výpočet úroku.

Kalkulačka: složené úročení

%
let

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI naši NABÍDKU půjček. Pomůžeme vám najít tu pravou.

Hledáte slušnou půjčku? Pokusíme se najít tu, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.
  • Co je složené úročení?

    Složené úročení je to, že se úrok nepočítá jenom ze vkladu (finančníci říkají z jistiny vkladu), ale připočítává se k němu i úrok z již připsaných úroků (připsané úroky se stávají součástí jistiny a úročí se v dalším úrokovém období spolu s ní).

  • Frekvence úročení. Proč je důležitá úrokovací doba?

    Když počítá složený úrok, kalkulačka chce vědět, jak často se úrok připisuje. U spořicích produktů pro obyčejné lidi bývá nejčastější roční nebo měsíční úrokovací doba. Čím dřív se úrok připíše k jistině, tím dřív se začne sám úročit.

  • Jaký je rozdíl mezi jednoduchým a složeným úročením?

    Při jednoduchém úročení se úročí jen jistina vkladu, při složeném se úročí i připsané úroky. Příklad napoví. Když vložíte na spořicí účet tisícovku a máte neuvěřitelný desetiprocentní úrok, za rok z ní budete mít 1100 korun. Po prvním roce je to s jednoduchým i složeným úročením ještě stejné, ale o rok později? S jednoduchým úročením by se úročila jen původní tisícovka, vydělá další stovku a máte 1200 korun. Ale –! Se složeným úročením se úročí původní tisícovka a spolu s ní ta loni připsaná stokoruna. Máte 1210 korun, které by se v dalším období zase úročily celé. Za deset let bude praktický rozdíl mezi jednoduchým a složeným úročením šest stovek.

  • Jak poznám nejlepší úrok na spořicím účtu?

    Rozdíl mezi jednoduchým a složeným úročením to naštěstí nekomplikuje. Všechny banky pracují se složeným úrokem. Nerozhoduje ale jenom výše úrokové sazby, je vždycky potřeba zjistit dvě věci: jednak to o jakou úrokovou sazbu jde, většinou se u spořicích produktů uvádí roční (p. a.) sazba, ale třeba u některých kratších termínovaných vkladů můžete najít úrok půlroční (p. s.), případně někdo může v promo materiálech zdůraznit úrok za celé období, třeba za dva roky. Podstatná je ale také frekvence připisování úroků. Pokud budete mít dva spořicí účty se stejnou úrokovou sazbou, ale jeden bude připisovat úroky ročně, kdežto druhý po měsíci, je ten druhý výhodnější, protože se dřív začne načítat úrok z úroků.

Související články na téma složené úročení, složené úročení kalkulačka, spoření, spořicí účty, termínované vklady

Události uplynulého měsíce: září

6. 10. 2006 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Události uplynulého měsíce: září

Uteklo vám v září něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru zářiových událostí.

Test: Jak stavební spořitelny a hypoteční banky odpovídají na emaily?

7. 9. 2006 | Kateřina Boušová | 9 komentářů

Test: Jak stavební spořitelny a hypoteční banky odpovídají na emaily?

Většina bank se chlubí tím, že svým klientům zjednodušují komunikaci, kromě jiného pomocí elektronické pošty. Tentokrát jsme otestovali, jací jsou s emailem kamarádi poskytovatelé úvěrů na bydlení. Některé banky však na dotaz našeho smyšleného pana Sedláka nereagovaly vůbec, jiné si poskytnutými informacemi protiřečí s tiskovým oddělením, případně pana Sedláka zavalily nevyžádanými informacemi nebo neodpověděly na to, na co se ptal…

Černý burzovní rok 1873 aneb spekulace až na dno

25. 8. 2006 | Petr Vykoukal | 10 komentářů

Černý burzovní rok 1873 aneb spekulace až na dno

Rok 1873 začal pro burzovní spekulanty velmi příznivě. Burzy v USA, Německu, Rakousku ale třeba i v Praze utěšeně rostly. Už květnový pád vídeňské burzy ale signalizoval, že ne vše je v pořádku. Poprvé také mohli pocítit důsledky krachu na vlastní kůži naši předkové, pražské burze se totiž problémy Vídně nevyhnuly. Brzy se propadly ceny i v Berlíně a v září se zhroutily trhy v USA. Začala nejtěžší hospodářská krize jakou svět do té doby poznal. Jak k ní došlo?

Co všechno nabízí státní podpora bydlení?

17. 8. 2006 | Kateřina Boušová | 19 komentářů

Co všechno nabízí státní podpora bydlení?

Kupujete nemovitost, chystáte se stavět či rekonstruovat a sháníte peníze? Nebo už bydlíte, ale chybí vám peníze na provoz domácnosti? Připravili jsme pro vás přehled státních podpor, které můžete získat a poradíme vám i jak je získat. Dozvíte se, jaké podmínky musíte splnit, kolik vám stát na bydlení půjčí (případně formou příspěvku na bydlení "věnuje") a co pro to musíte udělat.

Akcie a trading: podílové fondy jako investiční příležitost

27. 7. 2006 | Josef Lukáč | 12 komentářů

Akcie a trading: podílové fondy jako investiční příležitost

Podílové fondy dosahují většinou poměrně "nízkých" ročních zisků. O portfoliomanažerech a správcích fondů je známo, že řídí svá portfolia a investice extrémně konzervativně. Co je k tomu vede? Co je jejich základním cílem? Jaké výhody a nevýhody při řízení rizika portfolia mají?

Akcie a trading: proč se zajímat o akcie

8. 6. 2006 | Josef Lukáč

Akcie a trading: proč se zajímat o akcie

Kdokoliv z nás se může stát investorem či obchodníkem na akciovém trhu. Proč se ale vůbec o zhodnocení peněz na akciovém trhu zajímat? V čem mají akcie výhody oproti jiným formám investic? Jakého dlouhodobého průměrného zhodnocení s velmi přijatelnou mírou rizika můžeme na akciovém trhu dosáhnout? A jaký titul právě teď koupit?

Střední a východní Evropa: z výplaty nic nespoříme a užíváme si života na úvěr

24. 5. 2006 | Simona Ely Plischke | 10 komentářů

Střední a východní Evropa: z výplaty nic nespoříme a užíváme si života na úvěr

Banky ve střední a východní Evropě zažívají žně. Účty si zakládá víc a víc lidí a potenciál není zdaleka vyčerpán. Sice čím dál tím míň spoříme, objem osobních půjček za uplynulých 5 let ale zdesetinásobil. Půjčujeme si na všechno. Kde konkrétně si ve srovnání s dalšími zeměmi regionu a eurozóny stojí ČR?

Události uplynulého měsíce: duben

5. 5. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: duben

Uteklo vám v dubnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru dubnových událostí.

Češi nejsou na nové hypotéky zralí, říká Sadil

20. 4. 2006 | Kateřina Boušová | 15 komentářů

Češi nejsou na nové hypotéky zralí, říká Sadil

Proč je generální ředitel Hypoteční banky přesvědčen, že jsou hypotéky dostupné a proč není příznivcem nájemního bydlení? Jaké problémy způsobují dlouhé lhůty vyřízení vkladů do katastru nemovitosti hypotečním bankám? Budou hypoteční banky nabízet zpětnou či flexibilní hypotéku? Porostou úrokové sazby hypotečních úvěrů? Přinese nám kodex hypotečních bank něco užitečného?

Sociální stipendia: účinná pomoc, nebo jen pěkný předvolební špek?

4. 4. 2006 | Kateřina Boušová | 23 komentářů

Sociální stipendia: účinná pomoc, nebo jen pěkný předvolební špek?

Na hranici chudoby žije z celkového počtu 270 000 vysokoškoláků 63 000 z nich, stát však podle návrhu podpoří jen "nejchudších" 13 000. Je 1 600 Kč měsíčně pouhé pětině potřebných studentů skutečně účinná pomoc, nebo jen bezcenná vějička na voliče? Vláda stipendia hájí, ale odborníci, vedení vysokých škol ani studenti s jejich současnou podobou spokojeni nejsou.

Dosáhnete na průměrnou hypotéku?

20. 3. 2006 | Kateřina Boušová | 17 komentářů

Dosáhnete na průměrnou hypotéku?

Průměrná výše hypotéky za loňský rok dosáhla úctyhodných 1 400 000 Kč. Kolik musíte brát, aby vám takovou "průměrnou" hypotéku banka poskytla? Stačí vám průměrná mzda 19 030 Kč? Spočítali jsme, že jednotlivci a rodiny, kde je jeden z rodičů na rodičovské dovolené, mají smůlu, na průměrnou hypotéku většinou vůbec nedosáhnou.

Stavební spoření: obchodní zástupci zneužívají důvěry klientů

17. 3. 2006 | Kateřina Boušová | 76 komentářů

Stavební spoření: obchodní zástupci zneužívají důvěry klientů

Tvrdí vám obchodní zástupce, že po pěti či šesti letech musíte smlouvu vypovědět a uzavřít novou? Pak vám lže. Chcete jen spořit a agent stavební spořitelny vám doporučil cílovou částku nad 250 000 Kč? Zbytečně jste zaplatili vyšší poplatek. Případy, kdy agenti zneužijí nevědomosti a důvěry klientů a fakticky je oberou o peníze, bohužel nejsou výjimečné. Nesedněte na spořitelní lep, poradíme vám, na co si dát pozor.

Jak nejvýhodněji uložit krátkodobý přebytek? Do banky, nebo do fondu?

1. 2. 2006 | Petr Vykoukal | 26 komentářů

Jak nejvýhodněji uložit krátkodobý přebytek? Do banky, nebo do fondu?

Co dělat s krátkodobým přebytkem peněz? Existují dvě možnosti: uložit do banky nebo do fondu peněžního trhu. Oboje pochopitelně má své výhody a nevýhody, vše jsme proto porovnali. Víte, co je pro vás lepší v různých časových obdobích a na co si dát zejména pozor?

Jak ukončit smlouvu o stavebním spoření?

11. 1. 2006 | Kateřina Boušová | 26 komentářů

Jak ukončit smlouvu o stavebním spoření?

Blíží se vám termín ukončení vázací lhůty smlouvy o stavebním spoření a přemýšlíte, co se smlouvou dál? Pokud si myslíte, že po uplynutí této lhůty smlouvu prostě musíte vypovědět, mýlíte se. Možností, jak s ní v tuto chvíli naložit, máte několik. Poradíme vám, jaké řešení zvolit.

Události uplynulého měsíce: prosinec

6. 1. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: prosinec

Uteklo vám v prosinci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru prosincových událostí.

Bankovní předsevzetí: do nového roku s novým sazebníkem

5. 1. 2006 | Dana Chytilová | 3 komentáře

Bankovní předsevzetí: do nového roku s novým sazebníkem

Banky se od začátku ledna předhánějí ve zveřejňování přehlednějších sazebníků. Některé připravily velké změny, jiné se spíše snažily o zpřehlednění a srozumitelnější formu. Někde už změny platí, jinde je teprve připravují, v několika ústavech změny zatím neplánují. O kolik budete letos platit méně či více?

Podílové fondy na krátko, středně i dlouho

9. 12. 2005 | Petr Vykoukal | 5 komentářů

Podílové fondy na krátko, středně i dlouho

Rozhodli jste investovat do podílového fondu, ale nevíte, jak si na trhu vybrat? Pomůžeme vám. Kdy zvolit fond peněžního trhu, kdy fond dluhopisový a kdy akciový? Na co si dát pozor před investicí do smíšeného fondu? Jaké výhody a nevýhody přináší zajištěný fond? Jak dobře naplánovat prodej podílových listů? Máme pro vás konkrétní rady.

Bohatý svět podílových fondů

29. 11. 2005 | Petr Vykoukal | 11 komentářů

Bohatý svět podílových fondů

Je pro vás vkladní knížka či termínovaný vklad jediným nástrojem pro uložení peněz? A pod slovem investor si umíte představit kohokoliv jen ne sebe? Čtete dále, podílové fondy nejsou tak složité, jak se možná zdají.

Nejvíc prodělá, kdo neinvestuje. Inflace mu zdaní úspory

23. 11. 2005 | Roman Stuchlík, Milan Šmíd | 9 komentářů

Nejvíc prodělá, kdo neinvestuje. Inflace mu zdaní úspory

Za posledních deset let "ukradla" inflace českým občanům 35 % neinvestovaných úspor. Obrana proti tomuto "zloději" je jediná – investovat. Přinášíme výpočty reálného zhodnocení v jednotlivých typech investic a údaje o tom, jak inflace poškozuje všechny, kteří neinvestují.

S cizí měnou na termínovaný vklad?

18. 11. 2005 | Dana Chytilová | 4 komentáře

S cizí měnou na termínovaný vklad?

Neutratili jste na zahraniční dovolené všechny valuty? Vložte je do termínovaných vkladů. Ty nabízejí lepší úrok než běžný účet, nižší poplatky a vysokou likviditu. Je tu však zároveň jedno omezení, minimální vklad je dost veliký.

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky po snížení úroků

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky po snížení úroků

Banky dál snižují úročení vkladů. Kam se teď podívat, když si chcete vyšší úroky udržet...více

Pětina Čechů nerozumí procentům, ukázal průzkum

Pětina Čechů nerozumí procentům, ukázal průzkum

Česká bankovní asociace (ČBA) si nechává pravidelně kolem poloviny roku vyhodnocovat finanční...více

Lídr žebříčku stavebního spoření snížil úrok. Dá vám někdo víc?

Lídr žebříčku stavebního spoření snížil úrok. Dá vám někdo víc?

Buřinka, která dosud nabízela ze všech stavebních spořitelen nejvyšší zúročení vkladů,...více

Partners Financial Services