Výpočet složeného úročení a konečného výnosu spoření

Výpočet složeného úročení je klíčový při úvahách o dlouhodobém spoření. U spořicích účtů i termínovaných vkladů se uvádí úroková sazba v procentech za rok. Úroky se přičítají ke vkladu – a v dalším úrokovém období se úročí spolu s ním, takže příště se vám připíšou nejen úroky ze vkladu, ale i úroky z úroků. Při úložce na krátkou dobu to nemusíte poznat, ale jak ukáže kalkulačka složeného úročení při dlouhodobém spoření třeba na důchod, je síla složeného úroku drtivá. Tato kalkulačka počítá výnos při složeném úročení, kalkulačka, která spočítá úrokovou sazbu, když znáte výši vkladu a výnos, najdete zde: kalkulačka složeného úročení – výpočet úroku.

Kalkulačka: složené úročení

%
let

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI naši NABÍDKU půjček. Pomůžeme vám najít tu pravou.

Hledáte slušnou půjčku? Pokusíme se najít tu, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.
  • Co je složené úročení?

    Složené úročení je to, že se úrok nepočítá jenom ze vkladu (finančníci říkají z jistiny vkladu), ale připočítává se k němu i úrok z již připsaných úroků (připsané úroky se stávají součástí jistiny a úročí se v dalším úrokovém období spolu s ní).

  • Frekvence úročení. Proč je důležitá úrokovací doba?

    Když počítá složený úrok, kalkulačka chce vědět, jak často se úrok připisuje. U spořicích produktů pro obyčejné lidi bývá nejčastější roční nebo měsíční úrokovací doba. Čím dřív se úrok připíše k jistině, tím dřív se začne sám úročit.

  • Jaký je rozdíl mezi jednoduchým a složeným úročením?

    Při jednoduchém úročení se úročí jen jistina vkladu, při složeném se úročí i připsané úroky. Příklad napoví. Když vložíte na spořicí účet tisícovku a máte neuvěřitelný desetiprocentní úrok, za rok z ní budete mít 1100 korun. Po prvním roce je to s jednoduchým i složeným úročením ještě stejné, ale o rok později? S jednoduchým úročením by se úročila jen původní tisícovka, vydělá další stovku a máte 1200 korun. Ale –! Se složeným úročením se úročí původní tisícovka a spolu s ní ta loni připsaná stokoruna. Máte 1210 korun, které by se v dalším období zase úročily celé. Za deset let bude praktický rozdíl mezi jednoduchým a složeným úročením šest stovek.

  • Jak poznám nejlepší úrok na spořicím účtu?

    Rozdíl mezi jednoduchým a složeným úročením to naštěstí nekomplikuje. Všechny banky pracují se složeným úrokem. Nerozhoduje ale jenom výše úrokové sazby, je vždycky potřeba zjistit dvě věci: jednak to o jakou úrokovou sazbu jde, většinou se u spořicích produktů uvádí roční (p. a.) sazba, ale třeba u některých kratších termínovaných vkladů můžete najít úrok půlroční (p. s.), případně někdo může v promo materiálech zdůraznit úrok za celé období, třeba za dva roky. Podstatná je ale také frekvence připisování úroků. Pokud budete mít dva spořicí účty se stejnou úrokovou sazbou, ale jeden bude připisovat úroky ročně, kdežto druhý po měsíci, je ten druhý výhodnější, protože se dřív začne načítat úrok z úroků.

Související články na téma složené úročení, složené úročení kalkulačka, spoření, spořicí účty, termínované vklady

Jak se vaří strukturované produkty

13. 12. 2004 | Petr Vykoukal | 5 komentářů

Jak se vaří strukturované produkty

Zajištěné fondy či termínované vklady s proměnlivým výnosem jsou příkladem tzv. strukturovaných produktů. Jsou sestaveny z několika složek, které dávají navenek docela jednoduchý produkt. Podívejme se, jak vypadají "zevnitř", v jaké podobě jsou "vyráběny" pro český trh a kolik na nich banky vydělávají.

Východ versus Západ v investiční Evropě

3. 12. 2004 | Jiří Šedivý | 8 komentářů

Východ versus Západ v investiční Evropě

Utkání Východ – Západ v evropské "Bank-aréně" se ve druhé třetině stává soubojem o investiční a spořící produkty. Je logické, že východní zástupci neměli v porovnání se západní konkurencí dostatek času na trénink a přípravu, čemuž odpovídají i výsledky. Na co a jakým způsobem spoří domácnosti? O kolik prohráváme?

Kurzové spekulace pro každého?

30. 11. 2004 | Dušan Hradil | 27 komentářů

Kurzové spekulace pro každého?

Na našem trhu můžete narazit na nový typ termínovaného vkladu. Jeho garantovaný výnos je zanedbatelný, ovšem prémie téměř 5 % z něj činí zajímavou investici. Celá věc má ale háček - musíte si zaspekulovat na kurz měny. Láká vás adrenalin a možnost výnosu?

Stavební spoření si pod sebou podřezává větev

1. 10. 2004 | Jiří Šedivý | 87 komentářů

Stavební spoření si pod sebou podřezává větev

Seminář o budoucnosti stavebního spoření naznačil další vývoj tohoto produktu. Jeho budoucnost sice prozatím v ohrožení není, ale máme zaděláno na pěkný hybrid. Také si myslíte, že zájmy klientů jsou zcela jiné, než si kdokoliv z odborníků představuje? Překvapil vás výrazný růst poplatků? Nedivte se, je to prý samozřejmost.

Vydělávají více penzijní nebo podílové fondy?

17. 9. 2004 | Lev Dvorok | 25 komentářů

Vydělávají více penzijní nebo podílové fondy?

Porovnali jsme výnosy penzijních a podílových fondů za několik uplynulých let. Jak si penzijní fondy vedly v porovnání s různými typy podílových fondů? Jak významně ovlivňují výnosy poplatky, resp. náklady? A kdo se stal vítězem našeho pomyslného klání?

Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem

15. 9. 2004 | Kateřina Havlíčková | 39 komentářů

Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem

Výsledkem reformy penzí by měl být smíšený systém, sestávající z paušálního státního důchodu a toho, co si každý naspořil ve fondu. Standardně se počítá s tím, že se do systému nejprve zapojí pouze mladí, to ale přináší významné problémy. Lepším řešením se jeví zapojení naopak pouze starších, významným plusem je pak flexibilita reformy.

Spořicí produkty od H po V

10. 8. 2004 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Spořicí produkty od H po V

Zůstává vám měsíčně pár stovek korun na spoření? Nevíte, kam s nimi? Pokud preferujete jistotu před rizikem, máme pro vás důležité informace o šesti základních spořících produktech. Od hypotečních zástavních listů přes stavební spoření až po vkladové listy.

Beneš: Peníze na důchod ať spravují penzijní fondy

4. 8. 2004 | Martin Zika | 9 komentářů

Beneš: Peníze na důchod ať spravují penzijní fondy

"Vzhledem ke konkurenčnímu boji se nikdy nedozvíte, kolik kusů daného cenného papíru se v portfoliu penzijního fondu nachází" nebo "fondy již sice mohou 70 % majetku investovat do akcií, prakticky to ale možné není". To jsou krátké úryvky ze slov Petra Beneše, viceprezidenta Asociace penzijních fondů ČR, který odpovídal na vaše dotazy.

Začínáme investovat: část druhá

22. 7. 2004 | redakce Peníze.CZ | 9 komentářů

Začínáme investovat: část druhá

Víte, jaký je rozdíl mezi spořením, investováním a spekulací? Znáte základní investiční rizika a princip složeného úročení?

Nevíme, co s penězi

16. 7. 2004 | Petr Fejtek | 27 komentářů

Nevíme, co s penězi

Ne, že by naše domácnosti tisícovkami tapetovaly, ale ta průměrná má již úspor za víc než 363 tisíce korun. Většina z těchto peněz jim ovšem nejen nevydělává, svou reálnou hodnotu naopak průběžně ztrácí. To není nic nového, náš konzervatismus je proslulý již v mezinárodním měřítku...

Deregulaci nájmů se nevyhneme, říká Martin Lux II.

24. 6. 2004 | Martin Zika | 6 komentářů

Deregulaci nájmů se nevyhneme, říká Martin Lux II.

Pokračujeme v rozhovoru s Martinem Luxem, dnes o státní podpoře bydlení a její účinnosti, startovacím bydlení, transformaci bytové politiky a změně myšlení.

Fondy: pohřební týden

14. 6. 2004 | Petr Fejtek

Fondy: pohřební týden

Aby z fondů uprchlo víc než 1,5 miliardy korun, to jsme dlouho nezažili. Evidentně nešlo o peníze drobných investorů, nicméně jsou fuč. Kampak asi zamířily? Moc nevydělávaly, tak jistě do lepších lovišť.

Když hypotéka nestačí

11. 6. 2004 | Vendula Hilkovičová

Když hypotéka nestačí

Kdo má dostatek peněz, je pro něj pořízení vlastního bydlení hračka. Kdo je nemá, může pro něj být řešením hypotéka. Co se ale stane, když nemáte nemovitost k zástavě nebo peníze dojdou? Pomoci může předhypoteční a doplňkový úvěr.

Bankovní klient v plenkách

27. 5. 2004 | Kristýna Havligerová | 5 komentářů

Bankovní klient v plenkách

I ti nejmenší jsou v poslední době cílem tuzemských finančních institucí. Klienty banky a majitely běžného či spořícího účtu se tak mohou stát i děti. Které banky a za jakých podmínek nabízejí dětská konta?

Klienti stavebních spořitelen jsou ze zákona evidováni

11. 5. 2004 | Jiří Šedivý | 3 komentáře

Klienti stavebních spořitelen jsou ze zákona evidováni

Zákon o stavebním spoření nařizuje ministerstvu financí provozovat informační systém, do nějž poskytují údaje stavební spořitelny. Paradoxně je pak ministerstvo poskytuje spořitelnám zpět. Víte jaké informace o klientech je spořitelna povinna ministerstvu sdělovat a co se o vás tedy ví?

Fondy: bez ohňostroje

26. 4. 2004 | Petr Fejtek | 9 komentářů

Fondy: bez ohňostroje

Tuzemské fondy UNIS příliš neslaví, příliv jen o něco málo překonal 40 milionů korun. Zahraniční fondy ovšem inkasovaly téměř čtvrt miliardy korun.

Cesta do hlubin fondů peněžního trhu

19. 4. 2004 | Jan Rošťák | 18 komentářů

Cesta do hlubin fondů peněžního trhu

Další alternativou pro uložení peněz, která stojí za zvážení, jsou fondy peněžního trhu. Jak fungují, kolik v nich můžete vydělat a kdy je nejlépe využít?

Složený úrok, reforma penzí a neznalost matematiky

16. 4. 2004 | Miroslav Škaloud | 48 komentářů

Složený úrok, reforma penzí a neznalost matematiky

V reakci na včerejší článek Jiřího Hofmana, náměstka ministra práce a sociálních věcí, senátor Miroslav Škaloud tvrdí, že ministři současné vlády postrádají ekonomické i matematické znalosti. Podle něj by nejlepší variantou penzijního systému bylo snížit pojistné a nechat lidi, aby si na důchod spořili sami, podle vlastní volby.

Pověry o důchodové reformě

15. 4. 2004 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Pověry o důchodové reformě

Důchody jsou stejně drahé, ať jsou hrazeny systémem průběžným, nebo fondovým. Přechod na povinné spoření nejsme schopni zaplatit, nejschůdnější je pro nás reforma na systém fiktivních účtů. Toto si myslí Jiří Hofman, náměstek ministra práce a sociálních věcí.

Fondy: vklad je tvrdý konkurent

5. 4. 2004 | Petr Fejtek

Fondy: vklad je tvrdý konkurent

Jarní nálada se možná projevuje i mezi našimi investory. Navíc se koncem března usmály i dluhopisy a celoroční teploučko akciových trhů hřeje líp než sluníčko.

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky po snížení úroků

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky po snížení úroků

Banky dál snižují úročení vkladů. Kam se teď podívat, když si chcete vyšší úroky udržet...více

Pětina Čechů nerozumí procentům, ukázal průzkum

Pětina Čechů nerozumí procentům, ukázal průzkum

Česká bankovní asociace (ČBA) si nechává pravidelně kolem poloviny roku vyhodnocovat finanční...více

Lídr žebříčku stavebního spoření snížil úrok. Dá vám někdo víc?

Lídr žebříčku stavebního spoření snížil úrok. Dá vám někdo víc?

Buřinka, která dosud nabízela ze všech stavebních spořitelen nejvyšší zúročení vkladů,...více

Partners Financial Services