Výpočet: výnos ze stavebního spoření

Výpočet stavebního spoření ukáže, kolik dostanete, až řádně ukončíte nově sjednané stavebko. Kalkulačka výnosu stavebního spoření započítá úložky a úroky z nich, státní podporu (ta je od roku 2024 maximálně 1000 korun za rok) a úroky z podpory, odečte daň z příjmů a poplatky stavební spořitelně.

Kalkulačka stavební spoření

%
let

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Hledáte výhodné stavební spoření? Poradíme vám.

Státní příspěvek je všude stejný, přesto nejsou všechna stavební spoření stejná. Víte, které je nejvýhodnější? My ano.
  • Jak funguje stavební spoření?

    Stavební spoření je státem podporovaný spořicí produkt. Kromě úroků od stavební spořitelny k němu můžete získat i příspěvek od státu, takzvanou státní podporu. Co je ale možná podstatnější: se spořením získáváte možnost získat slušný úvěr na bydlení. Stavební spoření se sice jmenuje stavební, uspořené peníze a výnosy z nich ale nejsou účelově vázané na bydlení, můžete je použít libovolně. To ale neplatí pro úvěr ze stavebního spoření, který na bydlení účelově navázaný je.

  • Co je státní podpora?

    Státní příspěvek se připisuje ke vkladům každý rok po dobu šesti let – to je vázací doba stavebního spoření. Pokud spoření šest let netrvá, státní podpora se vrací. Státní podpora činí 5 procent roční úložky, maximálně ale 1000 korun.

  • Jak se snižuje státní podpora stavebního spoření?

    Do konce roku 2023 byla státní podpora stavebního spoření stanovená jako deset procent z peněz vložených na stavebko v kalendářním roce, maximálně ale 2000 korun. Vláda Petra Fialy podporu od roku 2024 nastavila jinak: nově je stavební podpora 5 procent ze vložené částky, maximálně 1000 korun. Snížení podpory se dotklo i už uzavřených stavebních spoření: dosud připsané podpory zůstávají v původní výši, ale nově připisované už budou maximálně tisíc korun neboli litr.

  • Kolik je ideální vklad na stavební spoření?

    Pokud nemyslíme na úvěr ze stavebního spoření, ale jen na výnosy, je ideální výše roční úložky taková, která zakládá nárok na nejvyšší státní podporu. Protože státní podpora je 5 % z úložky, ideální je vložit každý kalendářní rok na stavebko 20 tisíc korun (zhruba 1700 korun měsíčně).

  • Jak získat co nejvíc ze státní podpory stavebního spoření?

    Státní podpora se přičítá každý kalendářní rok. Standardně tedy ke stavebnímu spoření můžete získat sedm státních podpor. Zní to nepravděpodobně? Počítejte s námi, pro přehlednost začněme spořit třeba v kalendářním roce 2001:

    • Rok 2001: zakládáme stavební spoření, vkládáme první peníze a získáváme první státní podporu
    • Rok 2002: končí nám první rok spoření a získáváme druhou státní podporu
    • Rok 2003: končí nám druhý rok spoření a získáváme třetí státní podporu
    • Rok 2004: končí nám třetí rok spoření a získáváme čtvrtou státní podporu
    • Rok 2005: končí nám čtvrtý rok spoření a získáváme pátou státní podporu
    • Rok 2006: končí nám pátý rok spoření a získáváme šestou státní podporu
    • Rok 2007: končí nám šestý rok spoření a získáváme sedmoustátní podporu

    Je proto dobré už první rok, bez ohledu na to, který měsíc začínáme spořit, vložit na účet celých dvacet tisíc (plus případné poplatky za zřízení a vedení účtu), stejně tak i poslední rok. Známe ale trik, jak k jednomu stavebku získat dokonce osm státních podpor.

  • Kdy si můžu vybrat peníze ze stavebního spoření?

    Stavební spoření se uzavírá na šest let. Respektive minimálně na šest let. A šest let je taky doba, po kterou můžete dostávat státní podporu. Když stavební spoření ukončíte dřív, zálohy na státní podporu, které vám na účet přicházely, vám nebudou vyplaceny. Když budete spořit delší dobu, nic se neděje, peníze na kontě se dál úročí dohodnutým úrokem, státní podpora se nepřipisuje. Protože ale úroky stavebka bývají nižší než úroky jiných spořicích produktů, jako spoření to není nejlepší volba.

  • Co se stavebním spořením po šesti letech?

    Stavební spoření se uzavírá na 6 let. Pak si můžete peníze vybrat, včetně úroků a státní podpory. Výpovědní lhůta jsou tři měsíce. Stavební spořitelna vám to často nabídne. A nejčastěji vás bude přesvědčovat, že si máte založit stavebko nové. Můžete ale pokračovat ve spoření na tom starém – a často se to vyplatí. Jen nesmíte naspořit víc, než je původně domluvená cílová částka. Pozor ale – stavební spořitelna po šesti letech může změnit (a dělávají to) úrokovou sazbu. Nemusí to být nutně špatná zpráva, protože úroky při spoření korespondují s úroky úvěru ze stavebního spoření, na který máte nárok. Pokud si chcete vzít ze stavebka úvěr, bude to na deset nebo patnáct roků – a nízkou úrokovou sazbu fakt oceníte. V případě, že o tom přemýšlíte, podívejte se, jakou máte na spoření nastavenou cílovou částku. Úvěr totiž můžete dostat jen ve výši rozdílu mezi naspořenou a cílovou částkou. Tak abyste pak nezjistili, že si ze stavebního spoření můžete vzít úvěr nejvýš pár desítek tisíc.

  • Co se stane, když přestanu platit stavební spoření?

    Stát se nemusí – a zpravidla nestane – nic. Nepřibývají vám na účtu stavebního spoření peníze, nemáte za daný rok nárok na státní podporu. Ale může se stát: stavební spořitelna vám může stavebko vypovědět. Znamenalo by to ztrátu všech dosud připsaných státních podpor. Je proto lepší v případě, že momentálně nemáte peníze, kontaktovat stavební spořitelnu a domluvit se na přerušení stavebního spoření. Budete to muset učinit písemně a není záruka, že vám spořitelna vyhoví – ale za pokus to stojí.

Související články na téma státní podpora, stavební spoření, stavební spořitelna

Stavební spoření v mobilu. Modrá pyramida má první aplikaci

1. 10. 2019 | Jiří Hovorka

Stavební spoření v mobilu. Modrá pyramida má první aplikaci

Stavební spořitelna Modrá pyramdia má svou první aplikaci pro chytré telefony, jmenuje se MP Home. Klientům umožňuje kontrolovat stav sjednaných produktů, například v jaké fázi je sjednání úvěru nebo kolik už lidé splatili. Aplikace nabízí i přehled o stavu spoření, a to případně i o tom dětském, pokud ho lidé mají sjednané.

Raiffeisen zjednodušila akci na stavební spoření bez poplatku

11. 9. 2019 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Raiffeisen zjednodušila akci na stavební spoření bez poplatku

Raiffeisen stavební spořitelna prodává do konce října stavební spoření bez vstupního poplatku, který jinak činí procento ze sjednané cílové částky. Nulový poplatek za sjednání spořicí smlouvy platí pro cílovou částku 200 tisíc korun. To je vhodné pro všechny, kdo chtějí spořit na "stavebku" s maximální efektivitou.

Liška láká na nové bonusy. Nejvíc dá při založení účtu v bance

2. 9. 2019 | Jiří Hovorka

Liška láká na nové bonusy. Nejvíc dá při založení účtu v bance

Českomoravská stavební spořitelna (Liška) má od začátku září novou akční nabídku. Vedle klasické „slevy“, kdy odpouští poplatek za sjednání smlouvy, láká na větší bonus při založení stavebního spoření zároveň s běžným účtem od mateřské ČSOB.

Smluv o stavebním spoření dál ubývá, pokles ale zpomaluje

29. 8. 2019 | Petr Kučera

Smluv o stavebním spoření dál ubývá, pokles ale zpomaluje

Počet smluv o stavebním spoření v Česku dál klesá. Ke konci letošního prvního pololetí jich bylo zhruba 3,157 milionu, což je o 15 tisíc méně než před rokem. Ukazují to čísla, která ministerstvu financí posílají jednotlivé stavební spořitelny.

Tak dobré zhodnocení tu dlouho nebylo. Nové porovnání stavebního spoření

26. 8. 2019 | Petr Kielar | 21 komentářů

Tak dobré zhodnocení tu dlouho nebylo. Nové porovnání stavebního spoření

Časově omezená akce od Lišky je zřejmě první, kdy spořitelna platí klientovi za uzavření smlouvy. Odpovídající spořicí účet by musel mít úrok 4,55 %. Projděte si nezávislé porovnání aktuálních nabídek.

Nejvýhodnější stavební spoření: Liška ho má na pár dnů v akci

21. 8. 2019 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Nejvýhodnější stavební spoření: Liška ho má na pár dnů v akci

Českomoravská stavební spořitelna (Liška) nabízí do začátku září akci, která z jejího spoření dělá jedničku na trhu. Spořitelna jde dál, než je u akcí stavebních spořitelen běžné.

Nová podpora spoření: Stát chce zvýhodnit nejen penzijko

13. 8. 2019 | Petr Kučera | 122 komentářů

Nová podpora spoření: Stát chce zvýhodnit nejen penzijko

Státní příspěvek na penzijní spoření může stoupnout. Daňové výhody by se rozšířily i na podobné spořicí a investiční produkty. A vznikne nový penzijní fond, odvážnější než dynamický. Ministerstvo financí zveřejnilo plány, jak podpořit úspory na důchod.

Nové prémie ke stavebku: Lákají na 4000 Kč, dají nejvýš půlku

2. 8. 2019 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 15 komentářů

Nové prémie ke stavebku: Lákají na 4000 Kč, dají nejvýš půlku

Z atraktivně vypadající prémie, kterou se stavební spořitelna snaží porazit konkurenci, zůstane v lepším případě polovina.

Nejlepší úvěr od stavební spořitelny? Porovnali jsme nabídku

15. 7. 2019 | Petr Kielar | 4 komentáře

Nejlepší úvěr od stavební spořitelny? Porovnali jsme nabídku

Hypoúvěr od Buřinky nabízí momentálně nejnižší cenu. Konkurence má ale zase volnější podmínky splácení a lépe chrání před růstem úrokových sazeb. Vyberte si.

Důchodová komise pracuje. Jak nám změní penzijko?

8. 7. 2019 | Ondřej Tůma | 45 komentářů

Důchodová komise pracuje. Jak nám změní penzijko?

Podle členů Komise pro spravedlivé důchody nefunguje třetí pilíř penzijního systému, který zahrnuje penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření, dobře. Jaké návrhy na změny jsou ve hře?

Dáme vám až 1500 Kč. Nová kampaň Poštovní spořitelny cílí na děti

14. 6. 2019 | Petr Kučera

Dáme vám až 1500 Kč. Nová kampaň Poštovní spořitelny cílí na děti

Všichni, kdo do 30. června založí dětem některý z vybraných produktů Poštovní spořitelny, dostanou odměnu. Ta může celkem dosáhnout až 1500 korun. Ani s jednou korunou si ale nebudete moct udělat, co chcete.

Penzijní fondy fungují špatně, říká úřad. Jak se změní?

10. 6. 2019 | Jiří Hovorka | 60 komentářů

Penzijní fondy fungují špatně, říká úřad. Jak se změní?

Důchodová komise projedná na konci června návrhy na zatraktivnění třetího pilíře. Co všechno je ve hře?

Očima expertů: Má smysl zavádět státní penzijní fond?

7. 6. 2019 | Ondřej Tůma | 88 komentářů

Očima expertů: Má smysl zavádět státní penzijní fond?

Důchodová komise uvažuje o zavedení státního penzijního fondu, který by byl alternativou k fondům soukromých penzijních společností. Dobrý nápad, nebo zbytečnost, která ještě víc zkomplikuje český penzijní systém?

Liška už má jediného vlastníka, ČSOB získala 100 % v ČMSS

31. 5. 2019 | Petr Kučera

Liška už má jediného vlastníka, ČSOB získala 100 % v ČMSS

Stoprocentním vlastníkem Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) se stala skupina ČSOB. Banka dnes uvedla, že nabyla 45% podíl od Bausparkasse Schwäbisch Hall a završila tak transakci, kterou oznámila v polovině letošního dubna. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se změnou souhlasil.

Porovnání stavebního spoření: Kdo nabízí nejlepší

30. 5. 2019 | Petr Kielar | 4 komentáře

Porovnání stavebního spoření: Kdo nabízí nejlepší

Stavební spořitelny mají zájem o nové klienty a lákají na lepší úrokovou sazbu nebo alespoň slevu na poplatku za uzavření. Nabídek je však mnoho a není snadné se v nich vyznat. Podívejme se proto podrobně na jednotlivé možnosti.

Buřinka prodlouží akci na stavební spoření bez vstupního poplatku

29. 5. 2019 | Jiří Hovorka

Buřinka prodlouží akci na stavební spoření bez vstupního poplatku

Stavební spořitelna České spořitelny prodlužuje akci, při níž láká na prémii až 2000 korun. V praxi jde o to, že odpustí poplatek za sjednání smlouvy, který jinak činí procento z takzvané cílové částky. Když tedy uzavřete spořicí smlouvu, na které chcete našetřit třeba 170 000 korun, běžný poplatek bude 1700 korun.

Proč chceme státní penzijní fond? Spoření na důchod nefunguje dobře

28. 5. 2019 | Jiří Hovorka | 32 komentářů

Proč chceme státní penzijní fond? Spoření na důchod nefunguje dobře

Podle Pirátů by českému penzijnímu systému prospěl státní fond, který by byl bezpečný a měl dostatečně atraktivní výnosy. Na podrobnosti jsme se zeptali poslance a člena důchodové komise Tomáše Martínka.

Důchodová komise: Penzijní fondy nejsou efektivní, přijdou změny

24. 5. 2019 | Jiří Hovorka

Důchodová komise: Penzijní fondy nejsou efektivní, přijdou změny

Systém spoření na důchod se státním příspěvkem nefunguje efektivně a lidé s náročnou prací by měli chodit dříve do důchodu. Na tom se na dnešním jednání shodla většina členů důchodové komise, informuje agentura ČTK. Naopak většinově odmítla návrh na sdílení výdělků manželů pro účely výpočtu důchodu.

Garance a výnos nad inflací. Piráti chtějí státní penzijní fond

24. 5. 2019 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Garance a výnos nad inflací. Piráti chtějí státní penzijní fond

Piráti chtějí, aby stát zřídil vlastní penzijní fond jako alternativu ke spoření v penzijních společnostech. Vklady ve státním fondu by měly být stoprocentně garantovány a výnos by měl pokrývat inflaci.

Kdo dá víc? Spoření vylepšily další banky, má to ale háček

16. 5. 2019 | Petr Kučera | 5 komentářů

Kdo dá víc? Spoření vylepšily další banky, má to ale háček

Dostihy o nejlepší spořicí účty nabízejí dramatickou podívanou. Své koně teď posilují Trinity a Air Bank. Chtějí dohnat a předehnat konkurenci, která zrychlila v předchozích týdnech.

Srovnání stavebního spoření

Stavební spoření

Stavební spoření se hodí, ať už chcete peníze naspořit nebo si je výhodně půjčit. Je nejzajímavějším státem garantovaným způsobem uložení peněz. Spočítejte si kolik získáte v rámci stavebního spoření na naší kalkulačce.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services