Výpočet: výnos ze stavebního spoření

Výpočet stavebního spoření ukáže, kolik dostanete, až řádně ukončíte nově sjednané stavebko. Kalkulačka výnosu stavebního spoření započítá úložky a úroky z nich, státní podporu (ta je od roku 2024 maximálně 1000 korun za rok) a úroky z podpory, odečte daň z příjmů a poplatky stavební spořitelně.

Kalkulačka stavební spoření

%
let

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Hledáte výhodné stavební spoření? Poradíme vám.

Státní příspěvek je všude stejný, přesto nejsou všechna stavební spoření stejná. Víte, které je nejvýhodnější? My ano.
  • Jak funguje stavební spoření?

    Stavební spoření je státem podporovaný spořicí produkt. Kromě úroků od stavební spořitelny k němu můžete získat i příspěvek od státu, takzvanou státní podporu. Co je ale možná podstatnější: se spořením získáváte možnost získat slušný úvěr na bydlení. Stavební spoření se sice jmenuje stavební, uspořené peníze a výnosy z nich ale nejsou účelově vázané na bydlení, můžete je použít libovolně. To ale neplatí pro úvěr ze stavebního spoření, který na bydlení účelově navázaný je.

  • Co je státní podpora?

    Státní příspěvek se připisuje ke vkladům každý rok po dobu šesti let – to je vázací doba stavebního spoření. Pokud spoření šest let netrvá, státní podpora se vrací. Státní podpora činí 5 procent roční úložky, maximálně ale 1000 korun.

  • Jak se snižuje státní podpora stavebního spoření?

    Do konce roku 2023 byla státní podpora stavebního spoření stanovená jako deset procent z peněz vložených na stavebko v kalendářním roce, maximálně ale 2000 korun. Vláda Petra Fialy podporu od roku 2024 nastavila jinak: nově je stavební podpora 5 procent ze vložené částky, maximálně 1000 korun. Snížení podpory se dotklo i už uzavřených stavebních spoření: dosud připsané podpory zůstávají v původní výši, ale nově připisované už budou maximálně tisíc korun neboli litr.

  • Kolik je ideální vklad na stavební spoření?

    Pokud nemyslíme na úvěr ze stavebního spoření, ale jen na výnosy, je ideální výše roční úložky taková, která zakládá nárok na nejvyšší státní podporu. Protože státní podpora je 5 % z úložky, ideální je vložit každý kalendářní rok na stavebko 20 tisíc korun (zhruba 1700 korun měsíčně).

  • Jak získat co nejvíc ze státní podpory stavebního spoření?

    Státní podpora se přičítá každý kalendářní rok. Standardně tedy ke stavebnímu spoření můžete získat sedm státních podpor. Zní to nepravděpodobně? Počítejte s námi, pro přehlednost začněme spořit třeba v kalendářním roce 2001:

    • Rok 2001: zakládáme stavební spoření, vkládáme první peníze a získáváme první státní podporu
    • Rok 2002: končí nám první rok spoření a získáváme druhou státní podporu
    • Rok 2003: končí nám druhý rok spoření a získáváme třetí státní podporu
    • Rok 2004: končí nám třetí rok spoření a získáváme čtvrtou státní podporu
    • Rok 2005: končí nám čtvrtý rok spoření a získáváme pátou státní podporu
    • Rok 2006: končí nám pátý rok spoření a získáváme šestou státní podporu
    • Rok 2007: končí nám šestý rok spoření a získáváme sedmoustátní podporu

    Je proto dobré už první rok, bez ohledu na to, který měsíc začínáme spořit, vložit na účet celých dvacet tisíc (plus případné poplatky za zřízení a vedení účtu), stejně tak i poslední rok. Známe ale trik, jak k jednomu stavebku získat dokonce osm státních podpor.

  • Kdy si můžu vybrat peníze ze stavebního spoření?

    Stavební spoření se uzavírá na šest let. Respektive minimálně na šest let. A šest let je taky doba, po kterou můžete dostávat státní podporu. Když stavební spoření ukončíte dřív, zálohy na státní podporu, které vám na účet přicházely, vám nebudou vyplaceny. Když budete spořit delší dobu, nic se neděje, peníze na kontě se dál úročí dohodnutým úrokem, státní podpora se nepřipisuje. Protože ale úroky stavebka bývají nižší než úroky jiných spořicích produktů, jako spoření to není nejlepší volba.

  • Co se stavebním spořením po šesti letech?

    Stavební spoření se uzavírá na 6 let. Pak si můžete peníze vybrat, včetně úroků a státní podpory. Výpovědní lhůta jsou tři měsíce. Stavební spořitelna vám to často nabídne. A nejčastěji vás bude přesvědčovat, že si máte založit stavebko nové. Můžete ale pokračovat ve spoření na tom starém – a často se to vyplatí. Jen nesmíte naspořit víc, než je původně domluvená cílová částka. Pozor ale – stavební spořitelna po šesti letech může změnit (a dělávají to) úrokovou sazbu. Nemusí to být nutně špatná zpráva, protože úroky při spoření korespondují s úroky úvěru ze stavebního spoření, na který máte nárok. Pokud si chcete vzít ze stavebka úvěr, bude to na deset nebo patnáct roků – a nízkou úrokovou sazbu fakt oceníte. V případě, že o tom přemýšlíte, podívejte se, jakou máte na spoření nastavenou cílovou částku. Úvěr totiž můžete dostat jen ve výši rozdílu mezi naspořenou a cílovou částkou. Tak abyste pak nezjistili, že si ze stavebního spoření můžete vzít úvěr nejvýš pár desítek tisíc.

  • Co se stane, když přestanu platit stavební spoření?

    Stát se nemusí – a zpravidla nestane – nic. Nepřibývají vám na účtu stavebního spoření peníze, nemáte za daný rok nárok na státní podporu. Ale může se stát: stavební spořitelna vám může stavebko vypovědět. Znamenalo by to ztrátu všech dosud připsaných státních podpor. Je proto lepší v případě, že momentálně nemáte peníze, kontaktovat stavební spořitelnu a domluvit se na přerušení stavebního spoření. Budete to muset učinit písemně a není záruka, že vám spořitelna vyhoví – ale za pokus to stojí.

Související články na téma státní podpora, stavební spoření, stavební spořitelna

Liška zvyšuje úrok na stavebním spoření. Porazím inflaci, láká

15. 5. 2019 | Petr Kučera

Liška zvyšuje úrok na stavebním spoření. Porazím inflaci, láká

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) začne 17. května nabízet nový tarif AktivPlus. Proti dosavadní nabídce je úrok vyšší o 0,2 procentního bodu. Nejvyšší výnos se tak může přiblížit čtyřem procentům – samozřejmě hlavně díky státní podpoře.

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Známe výsledky fondů

10. 5. 2019 | Jiří Hovorka | 34 komentářů

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Známe výsledky fondů

Ani jeden ze „starých“ fondů loni neporazil inflaci. Jenom jediný se dostal aspoň nad hranici jednoho procenta. Přesto poprvé v posledních pěti letech výnosy rostly.

Šéf Českomoravské stavební spořitelny: Bankám nedáme nic zadarmo

13. 4. 2019 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Šéf Českomoravské stavební spořitelny: Bankám nedáme nic zadarmo

Úvěry ze stavebního spoření jsou dnes přímou konkurencí hypotékám, říká předseda představenstva ČMSS Tomáš Kořínek.

Jak porazit rostoucí inflaci? Spořicí účet nestačí, prošli jsme další možnosti

11. 4. 2019 | Jiří Hovorka | 29 komentářů

Jak porazit rostoucí inflaci? Spořicí účet nestačí, prošli jsme další možnosti

Inflace stoupla už na tři procenta. Co dělat s úsporami, když chcete aspoň udržet jejich hodnotu, ideálně je i zhodnotit? Sečetli a podtrhli jsme to za vás.

Změny ve spoření na penzi: Povinně pro všechny a s příspěvkem od firmy?

4. 4. 2019 | Ondřej Tůma | 15 komentářů

Změny ve spoření na penzi: Povinně pro všechny a s příspěvkem od firmy?

Lidé chápou třetí pilíř jenom jako prostředek k získání státní podpory, říká šéfka nové důchodové komise Danuše Nerudová. Chce, aby si lidé ve fondech spořili víc.

Očima expertů: Banky vs. stavební spořitelny? Souboj o úvěry na bydlení začíná

29. 3. 2019 | Ondřej Tůma

Očima expertů: Banky vs. stavební spořitelny? Souboj o úvěry na bydlení začíná

Končí vám fixace hypotéky? Za určitých podmínek by pro vás mohlo být výhodnější pokračovat s úvěrem ze stavebního spoření. Svedou o vás banky a stavební spořitelny neúprosný boj, nebo banky svoje ovečky nenechají ke konkurenci prchnout?

Rady pro pozůstalé. Kdo získá penzijko a kdy rušit pojistné smlouvy?

20. 3. 2019 | Monika Veselíková

Rady pro pozůstalé. Kdo získá penzijko a kdy rušit pojistné smlouvy?

Peníze.cz přinášejí návod, jak po smrti blízké osoby vypořádat s pojišťovnou, stavební spořitelnou nebo penzijní společností.

Banky a spořitelny v lednu: Výhodnější termínované vklady a slevy na stavebko

12. 2. 2019 | Monika Veselíková

Banky a spořitelny v lednu: Výhodnější termínované vklady a slevy na stavebko

Kdo úrokové sazby zvýšil, kdo naopak snížil a jaké finanční služby lze nově využít? Peníze.cz přinášejí pravidelný přehled novinek.

Peníze na stavebko vložte do konce roku. Ať nepřijdete o podporu

12. 12. 2018 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Peníze na stavebko vložte do konce roku. Ať nepřijdete o podporu

Máte stavební spoření? Nebo si ho chcete pořídit? Pohlídejte termíny, ať vám neuteče podpora od státu.

Stavební spoření na konci roku. Se slevou a státním příspěvkem

6. 12. 2018 | Monika Veselíková | 5 komentářů

Stavební spoření na konci roku. Se slevou a státním příspěvkem

S koncem roku stavební spořitelny tradičně soupeří o nové klienty. Odpouštějí poplatky za sjednání nebo přidávají na úrocích. Peníze.cz přinášejí přehled aktuálně nabízených slev a k tomu pár rad, jak si nenechat ujít státní podporu.

Stavební spoření. Má ještě smysl? A má smysl ho podporovat?

17. 10. 2018 | Jan Traxler | 25 komentářů

Stavební spoření. Má ještě smysl? A má smysl ho podporovat?

Počet lidí využívajících stavební spoření už deset let klesá. Jako spořicí produkt už stavebko s čistým ročním výnosem kolem tří procent není atraktivní. Svůj primární účel už tento produkt dávno splnil. Není tedy na čase úplně zrušit stavebnímu spoření státní podporu?

Stovky miliard v penzijních fondech: jak myslíme na stáří?

2. 10. 2018 | Jan Traxler | 28 komentářů

Stovky miliard v penzijních fondech: jak myslíme na stáří?

Dynamické fondy nového penzijka zatím vykazují slušné výsledky. Naprostá většina ze stamiliard v penzijních fondech je ale ve starém penzijku, které sotva stačí vyrovnávat inflační znehodnocení peněz.

Financovat bydlení komplet ze stavebka? S nižším úrokem neušetříte

28. 6. 2018 | Josef Uchytil | 21 komentářů

Financovat bydlení komplet ze stavebka? S nižším úrokem neušetříte

Stavební spořitelny dnes nabízejí dlouhodobé úvěry na pořízení nemovitosti. Podmínky vypadají lákavě: úrok i splátka jsou nižší než u hypotéky. A přece můžete i s nižšími úroky a splátkami zaplatit víc. Ukážeme si to na konkrétním příkladu.

Očima expertů: Peníze dětem do začátku. Jak na to?

8. 6. 2018 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Očima expertů: Peníze dětem do začátku. Jak na to?

Jak dětem spořit nebo zhodnocovat peníze, aby měly na startu samostatného života nějaké palivo? Vyplatí se sázet na specializované produkty, nebo je lepší investovat na vlastní pěst? Nebo slamník? Ptáme se odborníků.

Vlastní bydlení už nebude tak dostupné jako dřív

2. 6. 2018 | Ondřej Tůma | 43 komentářů

Vlastní bydlení už nebude tak dostupné jako dřív

Nový šéf Českomoravské stavební spořitelny Tomáš Kořínek o napjaté situaci na nemovitostním trhu v Česku, regulacích České národní banky a vyhlídkách stavebního spoření.

Stavební spořitelny útočí

31. 5. 2018 | Ondřej Tůma

Stavební spořitelny útočí

Letos by měla končit fixace až 150 tisíců hypoték. Stavební spořitelny si v posledních letech kvůli zásahům zákonodárců spíš jen lízaly rány. Teď se chystají na frontální útok.

Výsledky penzijního připojištění: hodnota úspor klesá

17. 5. 2018 | Ondřej Tůma | 23 komentářů

Výsledky penzijního připojištění: hodnota úspor klesá

Penzijní společnosti zveřejnily, jaké zhodnocení připíšou fondy starého penzijka za loňský rok. Výsledky klienty rozhodně nepotěší.

Očima expertů: Stavebko, penzijko, pojištění. Co by měl stát podporovat?

4. 5. 2018 | Ondřej Tůma | 23 komentářů

Očima expertů: Stavebko, penzijko, pojištění. Co by měl stát podporovat?

Jaké finanční produkty si zaslouží státní podporu a do kterých by se z eráru přisypávat nemělo?

Hypotékám rostou sazby, stavebko bude na koni

11. 4. 2018 | Petr Kielar | 2 komentáře

Hypotékám rostou sazby, stavebko bude na koni

Úroky hypoték rostou už přes rok, sazby půjček od stavebních spořitelen zatím stagnují. Další růst sazeb přinese zvýšení zájmu o úvěry stavebních spořitelen.

Spoření a investice v lednu: Změny úrokových sazeb a nové investiční fondy

31. 1. 2018 | Petra Dlouhá | 1 komentářů

Spoření a investice v lednu: Změny úrokových sazeb a nové investiční fondy

Nové sazby termínovaných vkladů, spořicích účtů i stavebního spoření a nové investiční fondy. Přinášíme stručný výběr novinek z oblasti spoření a investic za leden 2018.

Srovnání stavebního spoření

Stavební spoření

Stavební spoření se hodí, ať už chcete peníze naspořit nebo si je výhodně půjčit. Je nejzajímavějším státem garantovaným způsobem uložení peněz. Spočítejte si kolik získáte v rámci stavebního spoření na naší kalkulačce.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services