Výpočet: výnos ze stavebního spoření

Výpočet stavebního spoření ukáže, kolik dostanete, až řádně ukončíte nově sjednané stavebko. Kalkulačka výnosu stavebního spoření započítá úložky a úroky z nich, státní podporu (ta je od roku 2024 maximálně 1000 korun za rok) a úroky z podpory, odečte daň z příjmů a poplatky stavební spořitelně.

Kalkulačka stavební spoření

%
let

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Hledáte výhodné stavební spoření? Poradíme vám.

Státní příspěvek je všude stejný, přesto nejsou všechna stavební spoření stejná. Víte, které je nejvýhodnější? My ano.
  • Jak funguje stavební spoření?

    Stavební spoření je státem podporovaný spořicí produkt. Kromě úroků od stavební spořitelny k němu můžete získat i příspěvek od státu, takzvanou státní podporu. Co je ale možná podstatnější: se spořením získáváte možnost získat slušný úvěr na bydlení. Stavební spoření se sice jmenuje stavební, uspořené peníze a výnosy z nich ale nejsou účelově vázané na bydlení, můžete je použít libovolně. To ale neplatí pro úvěr ze stavebního spoření, který na bydlení účelově navázaný je.

  • Co je státní podpora?

    Státní příspěvek se připisuje ke vkladům každý rok po dobu šesti let – to je vázací doba stavebního spoření. Pokud spoření šest let netrvá, státní podpora se vrací. Státní podpora činí 5 procent roční úložky, maximálně ale 1000 korun.

  • Jak se snižuje státní podpora stavebního spoření?

    Do konce roku 2023 byla státní podpora stavebního spoření stanovená jako deset procent z peněz vložených na stavebko v kalendářním roce, maximálně ale 2000 korun. Vláda Petra Fialy podporu od roku 2024 nastavila jinak: nově je stavební podpora 5 procent ze vložené částky, maximálně 1000 korun. Snížení podpory se dotklo i už uzavřených stavebních spoření: dosud připsané podpory zůstávají v původní výši, ale nově připisované už budou maximálně tisíc korun neboli litr.

  • Kolik je ideální vklad na stavební spoření?

    Pokud nemyslíme na úvěr ze stavebního spoření, ale jen na výnosy, je ideální výše roční úložky taková, která zakládá nárok na nejvyšší státní podporu. Protože státní podpora je 5 % z úložky, ideální je vložit každý kalendářní rok na stavebko 20 tisíc korun (zhruba 1700 korun měsíčně).

  • Jak získat co nejvíc ze státní podpory stavebního spoření?

    Státní podpora se přičítá každý kalendářní rok. Standardně tedy ke stavebnímu spoření můžete získat sedm státních podpor. Zní to nepravděpodobně? Počítejte s námi, pro přehlednost začněme spořit třeba v kalendářním roce 2001:

    • Rok 2001: zakládáme stavební spoření, vkládáme první peníze a získáváme první státní podporu
    • Rok 2002: končí nám první rok spoření a získáváme druhou státní podporu
    • Rok 2003: končí nám druhý rok spoření a získáváme třetí státní podporu
    • Rok 2004: končí nám třetí rok spoření a získáváme čtvrtou státní podporu
    • Rok 2005: končí nám čtvrtý rok spoření a získáváme pátou státní podporu
    • Rok 2006: končí nám pátý rok spoření a získáváme šestou státní podporu
    • Rok 2007: končí nám šestý rok spoření a získáváme sedmoustátní podporu

    Je proto dobré už první rok, bez ohledu na to, který měsíc začínáme spořit, vložit na účet celých dvacet tisíc (plus případné poplatky za zřízení a vedení účtu), stejně tak i poslední rok. Známe ale trik, jak k jednomu stavebku získat dokonce osm státních podpor.

  • Kdy si můžu vybrat peníze ze stavebního spoření?

    Stavební spoření se uzavírá na šest let. Respektive minimálně na šest let. A šest let je taky doba, po kterou můžete dostávat státní podporu. Když stavební spoření ukončíte dřív, zálohy na státní podporu, které vám na účet přicházely, vám nebudou vyplaceny. Když budete spořit delší dobu, nic se neděje, peníze na kontě se dál úročí dohodnutým úrokem, státní podpora se nepřipisuje. Protože ale úroky stavebka bývají nižší než úroky jiných spořicích produktů, jako spoření to není nejlepší volba.

  • Co se stavebním spořením po šesti letech?

    Stavební spoření se uzavírá na 6 let. Pak si můžete peníze vybrat, včetně úroků a státní podpory. Výpovědní lhůta jsou tři měsíce. Stavební spořitelna vám to často nabídne. A nejčastěji vás bude přesvědčovat, že si máte založit stavebko nové. Můžete ale pokračovat ve spoření na tom starém – a často se to vyplatí. Jen nesmíte naspořit víc, než je původně domluvená cílová částka. Pozor ale – stavební spořitelna po šesti letech může změnit (a dělávají to) úrokovou sazbu. Nemusí to být nutně špatná zpráva, protože úroky při spoření korespondují s úroky úvěru ze stavebního spoření, na který máte nárok. Pokud si chcete vzít ze stavebka úvěr, bude to na deset nebo patnáct roků – a nízkou úrokovou sazbu fakt oceníte. V případě, že o tom přemýšlíte, podívejte se, jakou máte na spoření nastavenou cílovou částku. Úvěr totiž můžete dostat jen ve výši rozdílu mezi naspořenou a cílovou částkou. Tak abyste pak nezjistili, že si ze stavebního spoření můžete vzít úvěr nejvýš pár desítek tisíc.

  • Co se stane, když přestanu platit stavební spoření?

    Stát se nemusí – a zpravidla nestane – nic. Nepřibývají vám na účtu stavebního spoření peníze, nemáte za daný rok nárok na státní podporu. Ale může se stát: stavební spořitelna vám může stavebko vypovědět. Znamenalo by to ztrátu všech dosud připsaných státních podpor. Je proto lepší v případě, že momentálně nemáte peníze, kontaktovat stavební spořitelnu a domluvit se na přerušení stavebního spoření. Budete to muset učinit písemně a není záruka, že vám spořitelna vyhoví – ale za pokus to stojí.

Související články na téma státní podpora, stavební spoření, stavební spořitelna

PŘEHLEDNĚ: Jak se vás dotknou změny podle nové vlády

6. 8. 2010 | Věra Tůmová | 16 komentářů

PŘEHLEDNĚ: Jak se vás dotknou změny podle nové vlády

Nadcházející čtyři roky čeká obyvatele České republiky řada změn, které připravuje podle programového prohlášení nová vláda. Minimálně reformy daní, důchodového, zdravotnického či vzdělávacího systému se dotknou snad každého. Podívejte, které změny se na nás chystají.

Kvůli hrozbě nižší státní podpory stavební spoření nerušte

22. 7. 2010 | Jan Stuchlík | 42 komentářů

Kvůli hrozbě nižší státní podpory stavební spoření nerušte

I s nižší státní podporou bude stavební spoření výhodnější než bankovní spořící a termínované účty. Smluv se proto nemusí zbavovat ani ti, kterým už uplynulo šestileté období, během něhož peníze nemohli bez sankce vybrat. Spočítejte si, jak se změní výnosnost vašeho stavebního spoření.

Kolik loni vyplatil stát na podpoře stavebního spoření?

21. 7. 2010 | Jan Stuchlík

Kolik loni vyplatil stát na podpoře stavebního spoření?

Stát chce snížit objem vypláceného státního příspěvku na stavební spoření na polovinu. Ten však i bez toho už několik let postupně klesá. Víte, kolik stát vyplatil na podpoře stavebního spoření loni? Tipněte si a dozvíte se víc.

Letní akce českých bank a stavebních spořitelen

14. 7. 2010 | Věra Tůmová

Letní akce českých bank a stavebních spořitelen

I na takto horké léto si některé tuzemské banky a stavební spořitelny připravily pár novinek. Nejvíce jich mají pro zájemce o úvěry, zvláště na bydlení. Zcela jiná zvýhodněná nabídka pak ovšem platí na léto pro klienty České spořitelny. Uvítají ji ale asi jen letní festivaloví nadšenci.

Který z plánovaných zásahů nové vlády vám přijde nejlepší a nejhorší?

8. 7. 2010 | redakce Peníze.CZ | 22 komentářů

Který z plánovaných zásahů nové vlády vám přijde nejlepší a nejhorší?

Nová česká vláda hodlá provést řadu nepopulárních kroků. Reformovat chce sedm oblastí takovým způsobem, že změny pocítí asi každý v České republice. Která z těchto reforem má podle vás smysl, která vůbec ne a proč? Napište, co si myslíte, a přečtěte si názory ostatních.

Máte hypotéku? MMR vám chce vzít daňový odpočet úroků.

24. 6. 2010 | redakce Peníze.CZ | 15 komentářů

Máte hypotéku? MMR vám chce vzít daňový odpočet úroků.

Ministerstvo pro místní rozvoj potřebuje více peněz. Proto uvažuje o návrhu na zrušení daňové odečitatelnosti úroků z hypoték. Vzali byste si za těchto nových podmínek hypotéku? Napište co si o tom myslíte a přečtěte si názory ostatních.

Investiční kalkulačka: Bezva finta Komerční banky

27. 4. 2010 | František Mašek | 4 komentáře

Investiční kalkulačka: Bezva finta Komerční banky

Komerční banka nabízí investiční kalkulačku, která vám poradí, jak naložit s volnými penězi. Pomáhá tak rozšířit finanční gramotnost. O některých doporučeních, hlavně pro agresivní investory, lze ale s úspěchem pochybovat.

Vklady v českých bankách budou více chráněny

26. 4. 2010 | Petr Kučera | 2 komentáře

Vklady v českých bankách budou více chráněny

Od roku 2011 se v Česku zvýší limit pro pojištění bankovních vkladů z dosavadních 50 tisíc na 100 tisíc eur, tedy podle současného kurzu na téměř 2,6 milionu korun.

Co udělat s úsporami, které máte připravené na důchod

15. 4. 2010 | Eva Sadílková | 16 komentářů

Co udělat s úsporami, které máte připravené na důchod

Do důchodového věku dospívají lidé, kteří si už měli možnost naspořit celkem dobrou finanční rezervu. Při odchodu do důchodu by s ní měli zacházet obezřetně. Nabízíme několik základních pravidel, jak na to.

Jak si spořit na stáří? Dlouho a pravidelně.

6. 4. 2010 | František Mašek | 39 komentářů

Jak si spořit na stáří? Dlouho a pravidelně.

Na rozdíl od Rakušanů Češi většinou začínají šetřit na důchod až ve středním věku a zdaleka ne všichni. Ani tak nemusí být pozdě. Má to však svá rizika.

Jak nebýt chudým důchodcem

23. 3. 2010 | Eva Sadílková | 20 komentářů

Jak nebýt chudým důchodcem

Padesátníci mají často naspořeno několik set tisíc korun, ukazují zkušenosti finančních konzultantů. S těmito penězi a dalším spořením se dá poměrně snadno vytvořit slušná rezerva na stáří.

Co udělat se stavebním spořením, které zdědíte

3. 3. 2010 | Věra Tůmová | 7 komentářů

Co udělat se stavebním spořením, které zdědíte

Zdědit peníze na smlouvě stavebního spoření znamená starosti navíc. Dědic musí zvážit, co je pro něj nejvýhodnější, zvláště pokud má sám uzavřenu smlouvu na stavební spoření. Nejvýhodnější je zdědit starší typ smlouvy a sám mít také starší typ smlouvy.

Podpora stavebního spoření je více než jistá

5. 2. 2010 | Petr Kučera | 17 komentářů

Podpora stavebního spoření je více než jistá

Klienti stavebních spořitelen se nemusí obávat o státního podporu. Ačkoli se hojně diskutovalo o možnostech jejího zrušení, vláda nyní na žádném návrhu kvůli snížení státní podpory stavebního spoření nepracuje.

Největší chyba při oceňování domu k prodeji

4. 8. 2009 | Štěpán Klein, Petra Kesslerová | 2 komentáře

Největší chyba při oceňování domu k prodeji

Chyby při oceňování domu mohou jeho prodej pořádně zkomplikovat, ne-li ho zcela znemožnit. Autoři knihy Jak prodat nemovitost v době finanční krize upozorňují na důležité aspekty při oceňování domu.

Nové finanční poradenství České spořitelny: zázraky nečekejte

31. 7. 2009 | Věra Tůmová | 8 komentářů

Nové finanční poradenství České spořitelny: zázraky nečekejte

Finanční poradenství zdarma nyní nabízí na přepážkách i Česká spořitelna. Nápad je to dobrý, jenže ve skutečnosti jde jen o to, jak rozhodit volné prostředky klienta mezi pár produktů. Službu jsme ocenili podobně jako Šikovné spoření dvě hvězdičkami.

Hlavní důvody, proč se vám nepodaří prodat dům či byt

30. 7. 2009 | Štěpán Klein, Petra Kesslerová | 1 komentářů

Hlavní důvody, proč se vám nepodaří prodat dům či byt

Existuje pět hlavních důvodů, proč nelze nemovitost prodat. Problém je zpravidla v ceně, stavu nemovitosti či jejím umístění. Komplikovat prodej ovšem může i makléř či nevhodný marketingový plán.

Šikovné spoření České spořitelny: složité a málo úročené

29. 7. 2009 | Věra Tůmová | 23 komentářů

Šikovné spoření České spořitelny: složité a málo úročené

Česká spořitelna chce naučit Čechy pravidelně spořit. Proto přichází s produktem Šikovné spoření. Slušné zhodnocení úspor od něj ovšem začínající spořílci čekat nemohou. Na zajímavé úročení dosáhnou až po několika letech. I proto jsme produktu dali dvě hvězdičky.

Jak se tvoří ceny nemovitostí

23. 7. 2009 | Štěpán Klein, Petra Kesslerová | 3 komentáře

Jak se tvoří ceny nemovitostí

Stanovit nejlepší cenu za vlastní dům či byt není jednoduché. Původní vlastník chce z prodeje získat maximum, budoucí majitel zase touží nemovitost pořídit s co nejnižšími náklady. To jde trochu proti sobě. Pokud se ale cena stanoví optimálně, spokojeni budou oba.

Jak prodat nemovitost v době krize

20. 7. 2009 | Věra Tůmová | 6 komentářů

Jak prodat nemovitost v době krize

Kvůli recesi, třeba ztrátě práce, mohou být majitelé nemovitostí nuceni své byty či domy prodávat. Jenže dobře prodat dům či byt je ovšem nyní podstatně složitější než dříve, kdy ceny nemovitostí rostly. Nakladatelství Grada proto vydává příručku jak na to.

Jak správně kupovat nemovitost

9. 7. 2009 | Věra Tůmová

Jak správně kupovat nemovitost

Vyhlédnout si krásný či výhodný byt nebo dům nestačí. Při koupi nemovitosti je třeba posoudit řadu věcí, aby se koupě vůbec podařila a vyplatila. Nestačí tak jen zvážit lokalitu či financování, nutné je ověřit si i detaily smlouvy, původního vlastníka a způsob převodu peněz.

Srovnání stavebního spoření

Stavební spoření

Stavební spoření se hodí, ať už chcete peníze naspořit nebo si je výhodně půjčit. Je nejzajímavějším státem garantovaným způsobem uložení peněz. Spočítejte si kolik získáte v rámci stavebního spoření na naší kalkulačce.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services