Výpočet: výnos ze stavebního spoření

Výpočet stavebního spoření ukáže, kolik dostanete, až řádně ukončíte nově sjednané stavebko. Kalkulačka výnosu stavebního spoření započítá úložky a úroky z nich, státní podporu (ta je od roku 2024 maximálně 1000 korun za rok) a úroky z podpory, odečte daň z příjmů a poplatky stavební spořitelně.

Kalkulačka stavební spoření

%
let

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Hledáte výhodné stavební spoření? Poradíme vám.

Státní příspěvek je všude stejný, přesto nejsou všechna stavební spoření stejná. Víte, které je nejvýhodnější? My ano.
  • Jak funguje stavební spoření?

    Stavební spoření je státem podporovaný spořicí produkt. Kromě úroků od stavební spořitelny k němu můžete získat i příspěvek od státu, takzvanou státní podporu. Co je ale možná podstatnější: se spořením získáváte možnost získat slušný úvěr na bydlení. Stavební spoření se sice jmenuje stavební, uspořené peníze a výnosy z nich ale nejsou účelově vázané na bydlení, můžete je použít libovolně. To ale neplatí pro úvěr ze stavebního spoření, který na bydlení účelově navázaný je.

  • Co je státní podpora?

    Státní příspěvek se připisuje ke vkladům každý rok po dobu šesti let – to je vázací doba stavebního spoření. Pokud spoření šest let netrvá, státní podpora se vrací. Státní podpora činí 5 procent roční úložky, maximálně ale 1000 korun.

  • Jak se snižuje státní podpora stavebního spoření?

    Do konce roku 2023 byla státní podpora stavebního spoření stanovená jako deset procent z peněz vložených na stavebko v kalendářním roce, maximálně ale 2000 korun. Vláda Petra Fialy podporu od roku 2024 nastavila jinak: nově je stavební podpora 5 procent ze vložené částky, maximálně 1000 korun. Snížení podpory se dotklo i už uzavřených stavebních spoření: dosud připsané podpory zůstávají v původní výši, ale nově připisované už budou maximálně tisíc korun neboli litr.

  • Kolik je ideální vklad na stavební spoření?

    Pokud nemyslíme na úvěr ze stavebního spoření, ale jen na výnosy, je ideální výše roční úložky taková, která zakládá nárok na nejvyšší státní podporu. Protože státní podpora je 5 % z úložky, ideální je vložit každý kalendářní rok na stavebko 20 tisíc korun (zhruba 1700 korun měsíčně).

  • Jak získat co nejvíc ze státní podpory stavebního spoření?

    Státní podpora se přičítá každý kalendářní rok. Standardně tedy ke stavebnímu spoření můžete získat sedm státních podpor. Zní to nepravděpodobně? Počítejte s námi, pro přehlednost začněme spořit třeba v kalendářním roce 2001:

    • Rok 2001: zakládáme stavební spoření, vkládáme první peníze a získáváme první státní podporu
    • Rok 2002: končí nám první rok spoření a získáváme druhou státní podporu
    • Rok 2003: končí nám druhý rok spoření a získáváme třetí státní podporu
    • Rok 2004: končí nám třetí rok spoření a získáváme čtvrtou státní podporu
    • Rok 2005: končí nám čtvrtý rok spoření a získáváme pátou státní podporu
    • Rok 2006: končí nám pátý rok spoření a získáváme šestou státní podporu
    • Rok 2007: končí nám šestý rok spoření a získáváme sedmoustátní podporu

    Je proto dobré už první rok, bez ohledu na to, který měsíc začínáme spořit, vložit na účet celých dvacet tisíc (plus případné poplatky za zřízení a vedení účtu), stejně tak i poslední rok. Známe ale trik, jak k jednomu stavebku získat dokonce osm státních podpor.

  • Kdy si můžu vybrat peníze ze stavebního spoření?

    Stavební spoření se uzavírá na šest let. Respektive minimálně na šest let. A šest let je taky doba, po kterou můžete dostávat státní podporu. Když stavební spoření ukončíte dřív, zálohy na státní podporu, které vám na účet přicházely, vám nebudou vyplaceny. Když budete spořit delší dobu, nic se neděje, peníze na kontě se dál úročí dohodnutým úrokem, státní podpora se nepřipisuje. Protože ale úroky stavebka bývají nižší než úroky jiných spořicích produktů, jako spoření to není nejlepší volba.

  • Co se stavebním spořením po šesti letech?

    Stavební spoření se uzavírá na 6 let. Pak si můžete peníze vybrat, včetně úroků a státní podpory. Výpovědní lhůta jsou tři měsíce. Stavební spořitelna vám to často nabídne. A nejčastěji vás bude přesvědčovat, že si máte založit stavebko nové. Můžete ale pokračovat ve spoření na tom starém – a často se to vyplatí. Jen nesmíte naspořit víc, než je původně domluvená cílová částka. Pozor ale – stavební spořitelna po šesti letech může změnit (a dělávají to) úrokovou sazbu. Nemusí to být nutně špatná zpráva, protože úroky při spoření korespondují s úroky úvěru ze stavebního spoření, na který máte nárok. Pokud si chcete vzít ze stavebka úvěr, bude to na deset nebo patnáct roků – a nízkou úrokovou sazbu fakt oceníte. V případě, že o tom přemýšlíte, podívejte se, jakou máte na spoření nastavenou cílovou částku. Úvěr totiž můžete dostat jen ve výši rozdílu mezi naspořenou a cílovou částkou. Tak abyste pak nezjistili, že si ze stavebního spoření můžete vzít úvěr nejvýš pár desítek tisíc.

  • Co se stane, když přestanu platit stavební spoření?

    Stát se nemusí – a zpravidla nestane – nic. Nepřibývají vám na účtu stavebního spoření peníze, nemáte za daný rok nárok na státní podporu. Ale může se stát: stavební spořitelna vám může stavebko vypovědět. Znamenalo by to ztrátu všech dosud připsaných státních podpor. Je proto lepší v případě, že momentálně nemáte peníze, kontaktovat stavební spořitelnu a domluvit se na přerušení stavebního spoření. Budete to muset učinit písemně a není záruka, že vám spořitelna vyhoví – ale za pokus to stojí.

Související články na téma státní podpora, stavební spoření, stavební spořitelna

Sociální stipendia: účinná pomoc, nebo jen pěkný předvolební špek?

4. 4. 2006 | Kateřina Boušová | 23 komentářů

Sociální stipendia: účinná pomoc, nebo jen pěkný předvolební špek?

Na hranici chudoby žije z celkového počtu 270 000 vysokoškoláků 63 000 z nich, stát však podle návrhu podpoří jen "nejchudších" 13 000. Je 1 600 Kč měsíčně pouhé pětině potřebných studentů skutečně účinná pomoc, nebo jen bezcenná vějička na voliče? Vláda stipendia hájí, ale odborníci, vedení vysokých škol ani studenti s jejich současnou podobou spokojeni nejsou.

Povodně: postiženým pomůže i stát

31. 3. 2006 | Ludmila Řezníčková | 4 komentáře

Povodně: postiženým pomůže i stát

Neštěstí v podobě stoupajících hladin řek, které ničí domy a krajinu, bohužel po 4 letech opět postihlo Českou republiku. Už teď je jasné, že dojde k materiálním (i když nejen těm) škodám a řada lidí bude potřebovat pomoc. V tomto případě by státní podpora jistě byla smysluplná, co tedy mohou postižení získat?

Dosáhnete na průměrnou hypotéku?

20. 3. 2006 | Kateřina Boušová | 17 komentářů

Dosáhnete na průměrnou hypotéku?

Průměrná výše hypotéky za loňský rok dosáhla úctyhodných 1 400 000 Kč. Kolik musíte brát, aby vám takovou "průměrnou" hypotéku banka poskytla? Stačí vám průměrná mzda 19 030 Kč? Spočítali jsme, že jednotlivci a rodiny, kde je jeden z rodičů na rodičovské dovolené, mají smůlu, na průměrnou hypotéku většinou vůbec nedosáhnou.

Stavební spoření: obchodní zástupci zneužívají důvěry klientů

17. 3. 2006 | Kateřina Boušová | 76 komentářů

Stavební spoření: obchodní zástupci zneužívají důvěry klientů

Tvrdí vám obchodní zástupce, že po pěti či šesti letech musíte smlouvu vypovědět a uzavřít novou? Pak vám lže. Chcete jen spořit a agent stavební spořitelny vám doporučil cílovou částku nad 250 000 Kč? Zbytečně jste zaplatili vyšší poplatek. Případy, kdy agenti zneužijí nevědomosti a důvěry klientů a fakticky je oberou o peníze, bohužel nejsou výjimečné. Nesedněte na spořitelní lep, poradíme vám, na co si dát pozor.

Do banky pro fondy? Nechte si poradit i jinde.

14. 3. 2006 | Petr Vykoukal | 26 komentářů

Do banky pro fondy? Nechte si poradit i jinde.

Chystáte se do banky nakoupit podílové fondy? Zjišťovali jsme, na co byste se měli připravit. Chcete vědět, co předvedli bankovní poradci v několika českých a moravských městech? Kdo z nich dopadl nejlépe? A kde jsme uslyšeli nejkurióznější radu? Přečtěte si výsledky našeho testu.

Události uplynulého měsíce: únor

3. 3. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: únor

Uteklo vám v únoru něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru únorových událostí.

Fungují úvěry na bydlení v České republice, jak mají?

17. 2. 2006 | Kateřina Boušová

Fungují úvěry na bydlení v České republice, jak mají?

Jsou hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření dostupné všem, kteří je potřebují? Pomáhají tyto nástroje bydlení skutečně řešit, nebo mají nevyužité rezervy? Obstojí české hypoteční banky a stavební spořitelny ve srovnání s bankami EU? Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte v našem článku.

Jak zvýšit konkurenceschopnost ČR

16. 2. 2006 | Radim Valenčík | 4 komentáře

Jak zvýšit konkurenceschopnost ČR

V dnešním globalizovaném světě již nelze spoléhat jen na to, co se osvědčilo v minulosti. Ukazuje se, že perspektivy a jistoty obyvatel budou pevně spojeny s výkonností vzdělávacího systému. Ve světě přitom významně roste role absolventských sítí špičkových univerzit. Pokud se ovšem podíváme z tohoto hlediska na tuzemské vysoké školství, zjistíme, že se tu prakticky nic neděje.

Vybíráte si úvěr na bydlení? Nezapomeňte do nákladů započítat i povinná pojištění

15. 2. 2006 | Kateřina Boušová

Vybíráte si úvěr na bydlení? Nezapomeňte do nákladů započítat i povinná pojištění

Pokud úvěr zajistíte nemovitostí, budete ji muset pojistit. K úvěru hypoteční banky a stavební spořitelny v některých případech vyžadují i životní pojištění. Kdy banky pojistky vyžadují, jaká pojistka je ta správná a na čem závisí její výše? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v našem článku.

Události uplynulého měsíce: leden

10. 2. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: leden

Uteklo vám v lednu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru lednových událostí.

Dotace na bydlení spíše zvyšují cenu nemovitostí, říkají odborníci

31. 1. 2006 | Kateřina Boušová | 16 komentářů

Dotace na bydlení spíše zvyšují cenu nemovitostí, říkají odborníci

Od března letošního roku začne Státní fond rozvoje bydlení poskytovat další dotaci na bydlení pro mladé. Ta ale podle odborníků spíše podpoří růst cen nemovitostí. Program podle nich také nijak nezvyšuje dostupnost bydlení, napomáhá jen omezené skupině obyvatelstva, která mnohdy dotace ani nepotřebuje. Pomůže tedy tento program něčemu?

Hypotéku, nebo úvěr ze stavebního spoření?

27. 1. 2006 | Linda Fejtková | 14 komentářů

Hypotéku, nebo úvěr ze stavebního spoření?

Stavební spořitelny se již několik let cíleně snaží hypotékám konkurovat, nulová akontace je již téměř běžná, ale prodlužuje se i doba splatnosti. Jaký je tedy mezi úvěrem a hypotékou rozdíl? Co je pro klienta výhodnější? Na tuto zapeklitou otázku se pokusíme odpovědět srovnáním několika konkrétních příkladů, a to především z hlediska RPSN.

U které stavební spořitelny uzavřít smlouvu?

23. 1. 2006 | Kateřina Boušová | 22 komentářů

U které stavební spořitelny uzavřít smlouvu?

Hledáte produkt, se kterým svoje peníze bezpečně zhodnotíte nebo potřebujete půjčit na bydlení? Stavební spoření je dobrou volbou. Kterou spořitelnu si ale vybrat? Záleží hlavně na tom, co přesně od uzavření smlouvy očekáváte. Dříve než smlouvu podepíšete, přečtěte si naši analýzu nabídky stavebních spořitelen.

Jak ukončit smlouvu o stavebním spoření?

11. 1. 2006 | Kateřina Boušová | 26 komentářů

Jak ukončit smlouvu o stavebním spoření?

Blíží se vám termín ukončení vázací lhůty smlouvy o stavebním spoření a přemýšlíte, co se smlouvou dál? Pokud si myslíte, že po uplynutí této lhůty smlouvu prostě musíte vypovědět, mýlíte se. Možností, jak s ní v tuto chvíli naložit, máte několik. Poradíme vám, jaké řešení zvolit.

Události uplynulého měsíce: prosinec

6. 1. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: prosinec

Uteklo vám v prosinci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru prosincových událostí.

Bytová družstva mohou od ledna získat státní podporu

5. 1. 2006 | Kateřina Boušová | 8 komentářů

Bytová družstva mohou od ledna získat státní podporu

Potřebujete bydlet, ale na koupi bytu do osobního vlastnictví nemáte dost peněz? Od ledna vám, resp. bytovým družstvům, stát přidá na družstevní bydlení. Podpora ve formě dotace a výhodného státního úvěru je určena domácnostem se středními příjmy, kteří na vlastnické bydlení sice nedosáhnou, ale jsou schopni se určitým způsobem na pořízení bytu finančně podílet. O kolik peněz až může jít a bude mít podpora nějaký význam?

Daň z příjmů zaměstnanců za rok 2005: (ne)výhodné novinky

4. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 23 komentářů

Daň z příjmů zaměstnanců za rok 2005: (ne)výhodné novinky

Významnými novinkami, které můžeme využít při účtování za rok 2005, jsou daňové zvýhodnění a společné zdanění manželů. Poradíme, zda se vám tyto instrumenty vyplatí a jak je co nejlépe využít. A nezapomeňte, že se blíží termín pro podání žádosti o roční zúčtování daně, pokud o něj chcete požádat svého zaměstnavatele.

Kdy poslat peníze, aby došly ještě letos

20. 12. 2005 | Kateřina Boušová

Kdy poslat peníze, aby došly ještě letos

V závěru každého roku je tato otázka aktuální pro mnoho z nás. Platba, která měla dojít do konce roku a nedošla, totiž může být problém. Například u stavebního spoření, pokud nejsou peníze na účtu do 31. 12., přijdete o státní podporu. Kdy nejpozději lze v jednotlivých bankách zadat platební příkaz?

Srovnání stavebního spoření

Stavební spoření

Stavební spoření se hodí, ať už chcete peníze naspořit nebo si je výhodně půjčit. Je nejzajímavějším státem garantovaným způsobem uložení peněz. Spočítejte si kolik získáte v rámci stavebního spoření na naší kalkulačce.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services