Výpočet: výnos ze stavebního spoření

Výpočet stavebního spoření ukáže, kolik dostanete, až řádně ukončíte nově sjednané stavebko. Kalkulačka výnosu stavebního spoření započítá úložky a úroky z nich, státní podporu (ta je od roku 2024 maximálně 1000 korun za rok) a úroky z podpory, odečte daň z příjmů a poplatky stavební spořitelně.

Kalkulačka stavební spoření

%
let

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Hledáte výhodné stavební spoření? Poradíme vám.

Státní příspěvek je všude stejný, přesto nejsou všechna stavební spoření stejná. Víte, které je nejvýhodnější? My ano.
  • Jak funguje stavební spoření?

    Stavební spoření je státem podporovaný spořicí produkt. Kromě úroků od stavební spořitelny k němu můžete získat i příspěvek od státu, takzvanou státní podporu. Co je ale možná podstatnější: se spořením získáváte možnost získat slušný úvěr na bydlení. Stavební spoření se sice jmenuje stavební, uspořené peníze a výnosy z nich ale nejsou účelově vázané na bydlení, můžete je použít libovolně. To ale neplatí pro úvěr ze stavebního spoření, který na bydlení účelově navázaný je.

  • Co je státní podpora?

    Státní příspěvek se připisuje ke vkladům každý rok po dobu šesti let – to je vázací doba stavebního spoření. Pokud spoření šest let netrvá, státní podpora se vrací. Státní podpora činí 5 procent roční úložky, maximálně ale 1000 korun.

  • Jak se snižuje státní podpora stavebního spoření?

    Do konce roku 2023 byla státní podpora stavebního spoření stanovená jako deset procent z peněz vložených na stavebko v kalendářním roce, maximálně ale 2000 korun. Vláda Petra Fialy podporu od roku 2024 nastavila jinak: nově je stavební podpora 5 procent ze vložené částky, maximálně 1000 korun. Snížení podpory se dotklo i už uzavřených stavebních spoření: dosud připsané podpory zůstávají v původní výši, ale nově připisované už budou maximálně tisíc korun neboli litr.

  • Kolik je ideální vklad na stavební spoření?

    Pokud nemyslíme na úvěr ze stavebního spoření, ale jen na výnosy, je ideální výše roční úložky taková, která zakládá nárok na nejvyšší státní podporu. Protože státní podpora je 5 % z úložky, ideální je vložit každý kalendářní rok na stavebko 20 tisíc korun (zhruba 1700 korun měsíčně).

  • Jak získat co nejvíc ze státní podpory stavebního spoření?

    Státní podpora se přičítá každý kalendářní rok. Standardně tedy ke stavebnímu spoření můžete získat sedm státních podpor. Zní to nepravděpodobně? Počítejte s námi, pro přehlednost začněme spořit třeba v kalendářním roce 2001:

    • Rok 2001: zakládáme stavební spoření, vkládáme první peníze a získáváme první státní podporu
    • Rok 2002: končí nám první rok spoření a získáváme druhou státní podporu
    • Rok 2003: končí nám druhý rok spoření a získáváme třetí státní podporu
    • Rok 2004: končí nám třetí rok spoření a získáváme čtvrtou státní podporu
    • Rok 2005: končí nám čtvrtý rok spoření a získáváme pátou státní podporu
    • Rok 2006: končí nám pátý rok spoření a získáváme šestou státní podporu
    • Rok 2007: končí nám šestý rok spoření a získáváme sedmoustátní podporu

    Je proto dobré už první rok, bez ohledu na to, který měsíc začínáme spořit, vložit na účet celých dvacet tisíc (plus případné poplatky za zřízení a vedení účtu), stejně tak i poslední rok. Známe ale trik, jak k jednomu stavebku získat dokonce osm státních podpor.

  • Kdy si můžu vybrat peníze ze stavebního spoření?

    Stavební spoření se uzavírá na šest let. Respektive minimálně na šest let. A šest let je taky doba, po kterou můžete dostávat státní podporu. Když stavební spoření ukončíte dřív, zálohy na státní podporu, které vám na účet přicházely, vám nebudou vyplaceny. Když budete spořit delší dobu, nic se neděje, peníze na kontě se dál úročí dohodnutým úrokem, státní podpora se nepřipisuje. Protože ale úroky stavebka bývají nižší než úroky jiných spořicích produktů, jako spoření to není nejlepší volba.

  • Co se stavebním spořením po šesti letech?

    Stavební spoření se uzavírá na 6 let. Pak si můžete peníze vybrat, včetně úroků a státní podpory. Výpovědní lhůta jsou tři měsíce. Stavební spořitelna vám to často nabídne. A nejčastěji vás bude přesvědčovat, že si máte založit stavebko nové. Můžete ale pokračovat ve spoření na tom starém – a často se to vyplatí. Jen nesmíte naspořit víc, než je původně domluvená cílová částka. Pozor ale – stavební spořitelna po šesti letech může změnit (a dělávají to) úrokovou sazbu. Nemusí to být nutně špatná zpráva, protože úroky při spoření korespondují s úroky úvěru ze stavebního spoření, na který máte nárok. Pokud si chcete vzít ze stavebka úvěr, bude to na deset nebo patnáct roků – a nízkou úrokovou sazbu fakt oceníte. V případě, že o tom přemýšlíte, podívejte se, jakou máte na spoření nastavenou cílovou částku. Úvěr totiž můžete dostat jen ve výši rozdílu mezi naspořenou a cílovou částkou. Tak abyste pak nezjistili, že si ze stavebního spoření můžete vzít úvěr nejvýš pár desítek tisíc.

  • Co se stane, když přestanu platit stavební spoření?

    Stát se nemusí – a zpravidla nestane – nic. Nepřibývají vám na účtu stavebního spoření peníze, nemáte za daný rok nárok na státní podporu. Ale může se stát: stavební spořitelna vám může stavebko vypovědět. Znamenalo by to ztrátu všech dosud připsaných státních podpor. Je proto lepší v případě, že momentálně nemáte peníze, kontaktovat stavební spořitelnu a domluvit se na přerušení stavebního spoření. Budete to muset učinit písemně a není záruka, že vám spořitelna vyhoví – ale za pokus to stojí.

Související články na téma státní podpora, stavební spoření, stavební spořitelna

Zájem o úvěry poroste, tvrdí šéfové stavebních spořitelen

15. 1. 2003 | Martin Zika | 4 komentáře

Zájem o úvěry poroste, tvrdí šéfové stavebních spořitelen

Stavební spoření bude v roce 2003 poznamenáno zejména debatou o změně zákona o stavebním spoření. Také výrazně poroste počet poskytnutých úvěrů, shodují se lídři tuzemských stavebních spořitelen. Co dalšího podle nich přinese nový rok?

Lídři pojišťoven: Čekají nás velké změny

9. 1. 2003 | Martin Zika | 10 komentářů

Lídři pojišťoven: Čekají nás velké změny

Po loňských povodních, které postihly se závažnými následky téměř celou Evropu, již zajistitelé nejsou ochotni krýt katastrofická rizika. Bude to znamenat nižší dostupnost a vyšší ceny pojištění u živelných škod. Co dalšího pro tento rok předpovídají představitelé českých pojišťoven?

Co nás čeká v roce 2003

2. 1. 2003 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Co nás čeká v roce 2003

Benzín, plyn či nájemné bude stát víc, naopak elektřina zlevní. Stavební spoření má před sebou pravděpodobně poslední rok se státní podporou v současné podobě, v oblasti drobného bankovnictví očekáváme více kvality. Co dalšího nám přinese nový rok?

Opravdu nadstandard?

27. 12. 2002 | Martin Zika

Opravdu nadstandard?

Naším seriálem profilů stavebních spořitelen jsme vám chtěli pomoci s výběrem té pravé. Na to, abyste stihli uzavřít stavební spoření ještě do konce roku vám zbývá pouhých několik dní nebo spíše hodin a náš seriál tedy končí. Přečtěte si profil posledního ústavu, Hypo stavební spořitelny.

Těžké začátky mladého právníka

20. 12. 2002 | Tereza Dostálová | 10 komentářů

Těžké začátky mladého právníka

Michal je osmadvacetiletý právník, který právě dokončuje praxi koncipienta a připravuje se na advokátní zkoušky. Pokud je úspěšně složí, čeká ho složité rozhodování co dál. Chce být advokátem, ale zařídit si vlastní soukromou praxi nebude jednoduché, zvlášť pokud bude muset začít sám a od základů.

Dobrá rada nad zlato

18. 12. 2002 | Martin Zika

Dobrá rada nad zlato

Stavební spořitelna Wüstenrot je jedním ze dvou ústavů, které nereagovaly na pokles úrokových sazeb, k němuž došlo v průběhu tohoto roku. Jak si tedy v současné době stojí v konkurenci? Přečtěte si další díl našeho seriálu profilů stavebních spořitelen.

Parníkem po finančních tocích

13. 12. 2002 | Simona Ely Plischke | 1 komentářů

Parníkem po finančních tocích

Marek Šťastný (24) si půl roku po maturitě uvázal na krk břímě, které by s obtížemi nesli i podnikatelé starší a zkušenější. Od svých devatenácti let má v nájmu dva pražské parníky – Vyšehrad a Vltavu.

Sedm státních podpor za pět let (a kousek)

12. 12. 2002 | Martin Zika | 6 komentářů

Sedm státních podpor za pět let (a kousek)

Znáte všechny důvody, proč byste měli stavební spoření uzavřít na konci roku? Pro lepší názornost jsme pro vás připravili modelové příklady.

Specialista, nebo hokynář?

11. 12. 2002 | Martin Zika | 27 komentářů

Specialista, nebo hokynář?

"Pokud se chystáte jen spořit, tak říkám ano. Pokud však jednou budete chtít úvěr, vyberte si raději jinou spořitelnu." Tento citát se v různých obměnách asi nejčastěji vyskytuje v názorech našich čtenářů na Raiffeisen stavební spořitelnu. Proč?

Tajemství modré pyramidy

4. 12. 2002 | Martin Zika | 5 komentářů

Tajemství modré pyramidy

Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky je společně s Wüstenrot stavební spořitelnou jediným ústavem, který se nesvezl na "vlně" zlevňování úvěrů ze stavebního spoření v závěru letošního roku. Má i přesto svým klientům co nabídnout?

Zítra už může být pozdě

4. 12. 2002 | Tomáš Skřivánek | 19 komentářů

Zítra už může být pozdě

Stát hospodaří se ztrátou, chystá se zvyšovat daně a škrtat ve výdajích. Jednou z prvních obětí restrikcí budou také finanční produkty se státní podporou. Dvanáct miliard korun, které stát letos vyplatí jako příspěvek na stavebním spoření, je na očích a láká ke snížení, stejně jako podpora penzijního připojištění nebo hypotečních úvěrů.

Když modrá není dobrá

29. 11. 2002 | Dušan Hradil | 5 komentářů

Když modrá není dobrá

Sázka na klasický design v modrých odstínech znamená utopit se v moři. Základem jsou informace a online služby. To jsou hlavní závěry našeho hodnocení webů pojišťoven. Chcete vědět, kdo odchází s titulem Best Web 2002?

Stát na vás myslí, nezapomeňte!

28. 11. 2002 | Martin Zika | 35 komentářů

Stát na vás myslí, nezapomeňte!

Pokud chcete využít četných výhod, které stát poskytuje k různým finančním produktům, pro uzavření smlouvy nastává nejvyšší čas. Co tedy musíte udělat?

Co se skrývá pod buřinkou

27. 11. 2002 | Martin Zika | 2 komentáře

Co se skrývá pod buřinkou

Další se seriálu profilů stavebních spořitelen je věnován druhému největšímu ústavu na českém trhu, Stavební spořitelně České spořitelny.

Liška na tapetě

25. 11. 2002 | Martin Zika | 5 komentářů

Liška na tapetě

"S liškou bych úvěr vyřizoval ještě teď, a to už mám postaveno", ale taky "Liška je spolehlivá a flexibilní, maximálně vychází klientům vstříc". To jsou jen dva výňatky z diskuze, kterou si můžete přečíst na serveru Peníze.cz v sekci Názory u Českomoravsko stavební spořitelny, jejíž profil vám teď předkládáme.

Tajemné hodnotící číslo

19. 11. 2002 | Martin Zika | 13 komentářů

Tajemné hodnotící číslo

Co je cílová částka nebo minimální doba spoření pro poskytnutí úvěru z rukávu vysype asi každý účastník stavebního spoření. Při dotazu na hodnotící číslo však již odpovědi s největší pravděpodobností tak jednoznačné nebudou.

Nová cesta: pojištění bez pojištění

14. 11. 2002 | Dušan Hradil | 38 komentářů

Nová cesta: pojištění bez pojištění

Na trhu se objevila nová možnost, jak zhodnotit své prostředky. Není to ani spořící účet, ani životní pojištění, přitom čerpá výhod obou včetně daňového odpočtu. Chcete vědět, o kom je řeč, jak funguje a jestli se vám vyplatí?

Fondy: domácí-hosté 4:1

11. 11. 2002 | Tomáš Prouza | 2 komentáře

Fondy: domácí-hosté 4:1

Majetek pod správou většiny investičních společností utěšeně roste a na nezájem si nemohou stěžovat ani distributoři fondů zahraničních. Na každou korunu v zahraničních fondech ovšem stále připadají čtyři koruny ve fondech domácích a postupné přesouvání úspor z bank zvýhodňuje spíše fondy domácí.

Srovnání stavebního spoření

Stavební spoření

Stavební spoření se hodí, ať už chcete peníze naspořit nebo si je výhodně půjčit. Je nejzajímavějším státem garantovaným způsobem uložení peněz. Spočítejte si kolik získáte v rámci stavebního spoření na naší kalkulačce.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services