Výpočet: výnos ze stavebního spoření

Výpočet stavebního spoření ukáže, kolik dostanete, až řádně ukončíte nově sjednané stavebko. Kalkulačka výnosu stavebního spoření započítá úložky a úroky z nich, státní podporu (ta je od roku 2024 maximálně 1000 korun za rok) a úroky z podpory, odečte daň z příjmů a poplatky stavební spořitelně.

Kalkulačka stavební spoření

%
let

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Hledáte výhodné stavební spoření? Poradíme vám.

Státní příspěvek je všude stejný, přesto nejsou všechna stavební spoření stejná. Víte, které je nejvýhodnější? My ano.
  • Jak funguje stavební spoření?

    Stavební spoření je státem podporovaný spořicí produkt. Kromě úroků od stavební spořitelny k němu můžete získat i příspěvek od státu, takzvanou státní podporu. Co je ale možná podstatnější: se spořením získáváte možnost získat slušný úvěr na bydlení. Stavební spoření se sice jmenuje stavební, uspořené peníze a výnosy z nich ale nejsou účelově vázané na bydlení, můžete je použít libovolně. To ale neplatí pro úvěr ze stavebního spoření, který na bydlení účelově navázaný je.

  • Co je státní podpora?

    Státní příspěvek se připisuje ke vkladům každý rok po dobu šesti let – to je vázací doba stavebního spoření. Pokud spoření šest let netrvá, státní podpora se vrací. Státní podpora činí 5 procent roční úložky, maximálně ale 1000 korun.

  • Jak se snižuje státní podpora stavebního spoření?

    Do konce roku 2023 byla státní podpora stavebního spoření stanovená jako deset procent z peněz vložených na stavebko v kalendářním roce, maximálně ale 2000 korun. Vláda Petra Fialy podporu od roku 2024 nastavila jinak: nově je stavební podpora 5 procent ze vložené částky, maximálně 1000 korun. Snížení podpory se dotklo i už uzavřených stavebních spoření: dosud připsané podpory zůstávají v původní výši, ale nově připisované už budou maximálně tisíc korun neboli litr.

  • Kolik je ideální vklad na stavební spoření?

    Pokud nemyslíme na úvěr ze stavebního spoření, ale jen na výnosy, je ideální výše roční úložky taková, která zakládá nárok na nejvyšší státní podporu. Protože státní podpora je 5 % z úložky, ideální je vložit každý kalendářní rok na stavebko 20 tisíc korun (zhruba 1700 korun měsíčně).

  • Jak získat co nejvíc ze státní podpory stavebního spoření?

    Státní podpora se přičítá každý kalendářní rok. Standardně tedy ke stavebnímu spoření můžete získat sedm státních podpor. Zní to nepravděpodobně? Počítejte s námi, pro přehlednost začněme spořit třeba v kalendářním roce 2001:

    • Rok 2001: zakládáme stavební spoření, vkládáme první peníze a získáváme první státní podporu
    • Rok 2002: končí nám první rok spoření a získáváme druhou státní podporu
    • Rok 2003: končí nám druhý rok spoření a získáváme třetí státní podporu
    • Rok 2004: končí nám třetí rok spoření a získáváme čtvrtou státní podporu
    • Rok 2005: končí nám čtvrtý rok spoření a získáváme pátou státní podporu
    • Rok 2006: končí nám pátý rok spoření a získáváme šestou státní podporu
    • Rok 2007: končí nám šestý rok spoření a získáváme sedmoustátní podporu

    Je proto dobré už první rok, bez ohledu na to, který měsíc začínáme spořit, vložit na účet celých dvacet tisíc (plus případné poplatky za zřízení a vedení účtu), stejně tak i poslední rok. Známe ale trik, jak k jednomu stavebku získat dokonce osm státních podpor.

  • Kdy si můžu vybrat peníze ze stavebního spoření?

    Stavební spoření se uzavírá na šest let. Respektive minimálně na šest let. A šest let je taky doba, po kterou můžete dostávat státní podporu. Když stavební spoření ukončíte dřív, zálohy na státní podporu, které vám na účet přicházely, vám nebudou vyplaceny. Když budete spořit delší dobu, nic se neděje, peníze na kontě se dál úročí dohodnutým úrokem, státní podpora se nepřipisuje. Protože ale úroky stavebka bývají nižší než úroky jiných spořicích produktů, jako spoření to není nejlepší volba.

  • Co se stavebním spořením po šesti letech?

    Stavební spoření se uzavírá na 6 let. Pak si můžete peníze vybrat, včetně úroků a státní podpory. Výpovědní lhůta jsou tři měsíce. Stavební spořitelna vám to často nabídne. A nejčastěji vás bude přesvědčovat, že si máte založit stavebko nové. Můžete ale pokračovat ve spoření na tom starém – a často se to vyplatí. Jen nesmíte naspořit víc, než je původně domluvená cílová částka. Pozor ale – stavební spořitelna po šesti letech může změnit (a dělávají to) úrokovou sazbu. Nemusí to být nutně špatná zpráva, protože úroky při spoření korespondují s úroky úvěru ze stavebního spoření, na který máte nárok. Pokud si chcete vzít ze stavebka úvěr, bude to na deset nebo patnáct roků – a nízkou úrokovou sazbu fakt oceníte. V případě, že o tom přemýšlíte, podívejte se, jakou máte na spoření nastavenou cílovou částku. Úvěr totiž můžete dostat jen ve výši rozdílu mezi naspořenou a cílovou částkou. Tak abyste pak nezjistili, že si ze stavebního spoření můžete vzít úvěr nejvýš pár desítek tisíc.

  • Co se stane, když přestanu platit stavební spoření?

    Stát se nemusí – a zpravidla nestane – nic. Nepřibývají vám na účtu stavebního spoření peníze, nemáte za daný rok nárok na státní podporu. Ale může se stát: stavební spořitelna vám může stavebko vypovědět. Znamenalo by to ztrátu všech dosud připsaných státních podpor. Je proto lepší v případě, že momentálně nemáte peníze, kontaktovat stavební spořitelnu a domluvit se na přerušení stavebního spoření. Budete to muset učinit písemně a není záruka, že vám spořitelna vyhoví – ale za pokus to stojí.

Související články na téma státní podpora, stavební spoření, stavební spořitelna

Státní půjčky pro mladé: Letošní rozpočet nebude stačit

10. 5. 2021 | Olga Skalková

Státní půjčky pro mladé: Letošní rozpočet nebude stačit

Díky vylepšeným pravidlům roste zájem o úvěry z programu Vlastní bydlení. Pro většinu mladších zájemců o vlastní bydlení ve větších městech to ale přesto není řešením.

Stát dá lidem 80 % mzdy, když zůstanou v krizi doma

7. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Stát dá lidem 80 % mzdy, když zůstanou v krizi doma

Senátoři dnes schválili pravidla takzvaného stálého kurzarbeitu. Firmy budou moci při ekonomických potížích poslat zaměstnance na část týdne domů, na mzdy jim přispěje stát. Poslanci podpořili novelu zákona o zaměstnanosti už před měsícem.

Stavební spoření má novou jedničku. Tady je porovnání

3. 5. 2021 | Petr Kielar | 3 komentáře

Stavební spoření má novou jedničku. Tady je porovnání

Liška od května přichází se slevou na poplatku, ke které lze přidat prémii za nového klienta a úrokový bonus. Výsledkem je aktuálně nejvýhodnější nabídka na trhu, ukazuje nezávislé porovnání.

Nejlepší stavební spoření. Aktuální porovnání

16. 4. 2021 | Petr Kielar | 1 komentářů

Nejlepší stavební spoření. Aktuální porovnání

U které stavební spořitelny zhodnotíte vklady nejvýhodněji? Čeho využít a na co si dát pozor?

Evropské sdružení stavebních spořitelen povede Jirák

22. 3. 2021 | Jiří Hovorka

Evropské sdružení stavebních spořitelen povede Jirák

Evropské sdružení stavebních spořitelen (EFBS) povede Pavel Jirák, zvolila ho správní rada EFBS. Členské stavební spořitelny spravují vklady ve výši 224 miliard eur (téměř 6 biliónů korun).

Nová akce na stavební spoření. Jedničku ale nepřekoná

16. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nová akce na stavební spoření. Jedničku ale nepřekoná

Modrá pyramida nabízí od tohoto týdne prémii ke stavebnímu spoření až do 2000 korun. Jde o klasickou akci stavebních spořitelen, kdy vrací zaplacený vstupní poplatek. Ten u Modré pyramidy dělá 1 % z cílové částky. Spořitelna vrátí v akci právě výši poplatku, maximálně však 2000 korun. Kdo tedy uzavře smlouvu s cílovou částkou do 200 tisíc korun, vymaže vstupní poplatek.

Základ spoření, nebo dinosaurus na vymření? Stavebko očima expertů

12. 3. 2021 | Ondřej Tůma | 55 komentářů

Základ spoření, nebo dinosaurus na vymření? Stavebko očima expertů

Plní stavební spoření svůj původní účel? Měl by ho stát dál podporovat? Nebo je na čase tenhle spořicí a úvěrový produkt vhodně modernizovat?

ČMSS se mění na ČSOB Stavební spořitelnu. Liška zůstává

10. 3. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

ČMSS se mění na ČSOB Stavební spořitelnu. Liška zůstává

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) se od pátku 12. března mění na ČSOB Stavební spořitelnu. Změna, oznámená už loni na podzim, je součástí dlouhodobé integrace stavební spořitelny do skupiny ČSOB.

Podnikatelům pomohou dva nové programy. Nahradí jiné

9. 3. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Podnikatelům pomohou dva nové programy. Nahradí jiné

Vláda v pondělí schválila dva nové kompenzační programy pro podnikatele. Nazvala je Covid 2021 a Covid Nepokryté náklady. Zájemci si mezi nimi mohou vybrat ten, který je pro ně výhodnější – nelze čerpat oba současně.

Nová pomoc pro podnikatele pokryje další náklady. Má ale háček

6. 3. 2021 | Lukáš Kovanda | 5 komentářů

Nová pomoc pro podnikatele pokryje další náklady. Má ale háček

Vláda chystá nový covidový program pro podnikatele. Kompenzace však znevýhodní ty, kteří s pandemií důmyslně bojují.

V přímém bankovnictví RB uvidíte i stavební spoření

3. 3. 2021 | Jiří Hovorka

V přímém bankovnictví RB uvidíte i stavební spoření

Klienti Raiffeisenbank si mohou od začátku března ve svém internetovém bankovnictví zobrazit přehled produktů, které mají v Raiffeisen stavební spořitelně (RSTS). V dubnu banka rozšíří zobrazení o přehled transakcí, zároveň nabídne klientům zobrazení produktů ze stavebního spoření také v mobilním bankovnictví.

Nový kompenzační bonus: Začíná příjem žádostí

2. 3. 2021 | Petr Kučera | 54 komentářů

Nový kompenzační bonus: Začíná příjem žádostí

Podpora pro OSVČ se zvyšuje a může na ni dosáhnout víc lidí. Základem bude pokles tržeb aspoň o 50 %. Novinkou je příspěvek v době karantény nebo onemocnění covidem.

Nový kompenzační bonus prošel. Takhle se vylepší

25. 2. 2021 | Petr Kučera | 41 komentářů

Nový kompenzační bonus prošel. Takhle se vylepší

Podpora pro podnikatele má být jednodušší a pro víc zájemců. Kompenzační bonus se zvýší z 500 na 1000 Kč, na poloviční částku dosáhnou i lidé s nařízenou karanténou nebo izolací. A to už od února.

Kompenzační bonus je nově i pro lidi v úpadku, dobrovolníky a pěstouny

24. 2. 2021 | Petr Kučera | 6 komentářů

Kompenzační bonus je nově i pro lidi v úpadku, dobrovolníky a pěstouny

O takzvaný kompenzační bonus mohou nově žádat i lidé, kteří jsou v úpadku – typicky v konkurzu nebo oddlužení. Překážkou už není ani činnost dobrovolného pracovníka pečovatelské služby nebo výkon pěstounské péče (pobírání odměny pěstouna) na základě takzvané dohody.

Nejlevnější překlenovací úvěry ze stavebka. Tady je žebříček

18. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Nejlevnější překlenovací úvěry ze stavebka. Tady je žebříček

Nezajištěný úvěr si teď můžete ve stavební spořitelně sjednat s úrokem pod čtyři procenta. Nejvýhodnější nabídku má aktuálně Moneta stavební spořitelna. Spočítal to specializovaný web Stavebky.cz.

Nefér hra s podnikateli, kritizuje komora vládu

10. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nefér hra s podnikateli, kritizuje komora vládu

Hospodářská komora zkritizovala ministry za poslední návrh na změny v systému podpor pro firmy zasažené pandemií. Vadí jim, že oznámená podpora je zcela jiná, než o čem komora s představiteli ministerstva průmyslu v předchozích týdnech jednala.

Podpora pro podnikatele bude vyšší, jednodušší a pro víc lidí

8. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Podpora pro podnikatele bude vyšší, jednodušší a pro víc lidí

Kompenzační bonus pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) stoupne na dvojnásobek, tedy z 500 na 1000 korun za den. Podpůrné programy se zároveň zjednoduší. Hlavním kritériem nově bude pokles tržeb, ne přímé uzavření provozovny. Dohodli se na tom ministryně financí Alena Schillerová a vicepremiér Karel Havlíček.

Přijde další rouškovné? Volební dárky očima expertů

5. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 52 komentářů

Přijde další rouškovné? Volební dárky očima expertů

Podzimní volby zvyšují pravděpodobnost, že důchodci i letos dostanou mimořádný příspěvek. Co doporučují experti?

Na peníze ze stavebka si počkáte. V pořádku, tvrdí spořitelny

4. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 36 komentářů

Na peníze ze stavebka si počkáte. V pořádku, tvrdí spořitelny

Stavební spoření ukončíte standardně po šesti letech, přesto ještě čtvrt roku čekáte na peníze. Podle spořitelen je tříměsíční výpovědní doba standardem na trhu a nechtějí ji měnit. Zjišťovali jsme, jak se k naspořené částce přece jenom dostat dřív.

Nejlepší spoření, účty, půjčky či pojištění. Známe Finanční produkty roku

2. 2. 2021 | Finparáda, redakce Peníze.CZ | 19 komentářů

Nejlepší spoření, účty, půjčky či pojištění. Známe Finanční produkty roku

Hledáte dobrý bankovní účet, spoření, pojištění nebo třeba hypotéku? Inspiraci můžete najít ve výsledcích desátého ročníku soutěže Finanční produkt roku.

Srovnání stavebního spoření

Stavební spoření

Stavební spoření se hodí, ať už chcete peníze naspořit nebo si je výhodně půjčit. Je nejzajímavějším státem garantovaným způsobem uložení peněz. Spočítejte si kolik získáte v rámci stavebního spoření na naší kalkulačce.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services