Kalkulačka – reálný roční výnos ze stavebního spoření

Kalkulačka výnosu stavebního spoření provede výpočet čistého ročního výnosu stavebního spoření: započte úročení stavebního spoření a státní podporu (od roku 2024 maximálně 1000 korun ročně), odečte daň z příjmů a poplatky – a porovná ho s průměrnými výnosy spořicích účtů a termínovaných vkladů a potenciálními výnosy investic do podílových fondů.

Výpočet ročního výnosu ze stavebního spoření

%

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Hledáte výhodné stavební spoření? Poradíme vám.

Státní příspěvek je všude stejný, přesto nejsou všechna stavební spoření stejná. Víte, které je nejvýhodnější? My ano.
  • Jak je stavební spoření výhodné?

    Stavební spoření je státem podporovaný spořicí produkt. Jeho samotný úrok atraktivní nebývá, díky státní podpoře nabízel do určité sumy zajímavé zhodnocení, ovšem státní podpora klesala až na dnešních maximálně tisíc korun za rok, a i když řada stavebních spořitelen slibuje, že propad státní podpory na polovinu dorovná „ze svého“, už to prostě není, co bývalo. Výhodný ale může být úvěr ze stavebního spoření.

  • Musím se stavebním spořením spořit na bydlení?

    Stavební spoření se sice jmenuje stavební, uspořené peníze a výnosy z nich ale nejsou na bydlení vázané, můžete je použít libovolně. To ale neplatí pro úvěr ze stavebního spoření, který je účelově vázaný právě na bydlení.

  • Jaký je úrok stavebního spoření?

    Úroky stavebního spoření bývají o nižší než úroky jiných spořicích produktů, tedy spořicích účtů nebo termínovaných vkladů. Výhoda stavebka jakožto nástroje spoření je tedy omezena na vázací dobu šesti roků, kdy k němu člověk může dostat státní podporu. Jinou výhodou může být garance úroku úvěru ze stavebka, na který člověku stavební spoření dává nárok.

  • Co je státní podpora?

    Státní příspěvek se připisuje ke vkladům každý rok po dobu šesti let – to je vázací doba stavebního spoření. Pokud spoření šest let netrvá, státní podpora se vrací. Státní podpora je od roku 2024 pět procent roční úložky, maximálně ale 1000 korun. Do konce roku 2023 je státní podpora až 2000 korun. Snížení státní podpory stavebního spoření se týká i už uzavřených smluv.

  • Kolik je ideální vklad na stavební spoření?

    Pokud nemyslíme na úvěr ze stavebního spoření, ale jen na výnosy, je ideální výše roční úložky taková, která zakládá nárok na nejvyšší státní podporu. Protože státní podpora je 5 % z úložky, ale maximálně tisíc korun, ideální je vložit každý kalendářní rok na stavebko 20 tisíc korun (zhruba 1700 korun měsíčně).

Související články na téma stavební spoření, stavební spořitelny

Události uplynulého měsíce: duben

4. 5. 2007 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: duben

Uteklo vám v dubnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru dubnových událostí.

Daňová reforma: vyrovná nižší daň snížené daňové odpočty?

24. 4. 2007 | Milan K. Osvaag | 28 komentářů

Daňová reforma: vyrovná nižší daň snížené daňové odpočty?

Snížení sazby daně z příjmů na jednotných 15 % by znamenalo sice nižší daň, ale také nižší daňové odpočty. To pocítí hlavně ti, kteří využívají daňových úlev na úvěry na bydlení, životní pojištění či penzijní připojištění. Podle Ministerstva financí ale nižší základ daně tuto nevýhodu dokáže nahradit. Kupecké počty ovšem napoví, že hypotéky zdraží a už u příjmu nad 35 000 Kč klesnou daňové odpočty na penzijní připojištění a životní pojištění na polovinu. Jak to tedy bude? A promítnou se změny také na trhu s finančními produkty?

Události uplynulého měsíce: březen

6. 4. 2007 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Události uplynulého měsíce: březen

Uteklo vám v březnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru březnových událostí.

Banky se konečně přizpůsobují klientům: na co se můžeme těšit?

5. 4. 2007 | Josef Janda | 22 komentářů

Banky se konečně přizpůsobují klientům: na co se můžeme těšit?

V českém bankovním sektoru dochází ke zvyšování platů, ale i zisků. Jakých zisků a v jaké skladbě dosáhly loni domácí banky? Vybraly na poplatcích klientů více či méně? Vrátí se bankovnictví zpátky na pobočky? Budeme moci do banky zajít i v sobotu? Nebo rovnou navštívit její pobočku v supermarketu? Jaké jsou nové trendy českého bankovnictví?

Opravte si panelák za státní a evropské peníze

23. 3. 2007 | Kateřina Boušová | 15 komentářů

Opravte si panelák za státní a evropské peníze

Bydlíte v paneláku starším než zhruba 30 let? Pak vězte, že svoje "nejlepší léta" má váš dům již dávno za sebou a že je nejvyšší čas do něj investovat. Kde ale vzít statisíce či dokonce milióny? Možným řešením samozřejmě je si peníze na opravu půjčit, ovšem byl by hřích zároveň nevyužít některou ze státních dotací. Přinášíme vám jejich aktuální přehled, letos poprvé podala českým panelákům pomocnou ruku také Evropská unie. A pozor, program Ministerstva pro místní rozvoj pro obce končí už 30. března!

Hypotéka jako kontokorent či s pevným úrokem? Ale ano!

13. 3. 2007 | Kateřina Boušová | 4 komentáře

Hypotéka jako kontokorent či s pevným úrokem? Ale ano!

Hypoteční banky letos přicházejí i s takovými produkty, jejichž existence byla v České republice ještě před pár lety zcela nemyslitelná. Raiffeisenbank od března poskytuje tzv. variabilní hypotéku, jakýsi kontokorent zajištěný nemovitostí s rámcem až 5 miliónů korun. Vhodným investováním můžete na této hypotéce dokonce i vydělat. ČSOB zase k hypotéce nabízí fixaci úrokové sazby na libovolně dlouhou dobu, až 30 let. Pojďme si novinky představit detailněji.

Daňová poradna: zaměstnanci a daňové přiznání

8. 3. 2007 | Simona Ely Plischke | 3 komentáře

Daňová poradna: zaměstnanci a daňové přiznání

Kdy musejí zaměstnanci sami podávat daňové přiznání? Kdy naopak mohou o roční zúčtování požádat svého zaměstnavatele? Jak je to s daňovým přiznáním, když jste na konci roku byli nezaměstnaní? Zrušili jste životní pojištění a nevíte, jak dodanit uplatněné odpočty z minulých let? Musíte kvůli uplatnění odpočtu úroků z úvěrů na bydlení podávat daňové přiznání sami? Za jaké podmínky nemusejí zaměstnanci danit dodatečné příjmy z pronájmu či jiných příjmů? Odpovíme vám nejen na tyto otázky.

Události uplynulého měsíce: únor

7. 3. 2007 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Události uplynulého měsíce: únor

Uteklo vám v únoru něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru únorových událostí.

Bydlení: jaký byl rok 2006 a co můžeme čekat v roce 2007?

28. 2. 2007 | Kateřina Boušová | 3 komentáře

Bydlení: jaký byl rok 2006 a co můžeme čekat v roce 2007?

Kolik bytů a rodinných domů bylo v České republice loni postaveno a s kolika můžeme počítat letos? Kolik peněz si v roce 2006 Češi na bydlení půjčili a porostou objemy těchto úvěrů i nadále? Jaká byla loňská průměrná cena nemovitostí ve vybraných lokalitách České republiky a jak se budou ceny vyvíjet v novém roce?

Stavební spoření: uspoříme díky němu více? II.

23. 2. 2007 | Simona Ely Plischke | 24 komentářů

Stavební spoření: uspoříme díky němu více? II.

V první části naší analýzy jsme porovnali vliv existence stavebního spoření na míru úspor v západoevropských zemích. Hypotéza, že stavební spoření znamená více úspor, se ovšem nepotvrdila. Jak naše porovnání dopadlo v domácím středoevropském regionu? Objevili jsme tu závislost míry úspor na existenci stavebního spoření? Podívejte se na srovnání České republiky a Polska.

Stavební spoření: uspoříme díky němu více?

22. 2. 2007 | Simona Ely Plischke | 13 komentářů

Stavební spoření: uspoříme díky němu více?

Tvorba úspor a jejich přeměna na investice je svým způsobem motorem každé ekonomiky. Zajímalo nás, zda na míru úspor v zemi má vliv existence stavebního spoření. Porovnali jsme proto země, v kterých stavební spoření existuje, se zeměmi, kde se tento produkt nenabízí. Výsledky naší unikátní analýzy vám nabízíme.

Jaké volit pojistné částky pro pojištění smrti? II.

22. 2. 2007 | Petr Syrový | 13 komentářů

Jaké volit pojistné částky pro pojištění smrti? II.

Jak nastavit pojistné částky tak, aby vaše finanční cíle bylo možné splnit "za každého počasí"? Jak při nastavování finančních částek zohlednit současný majetek a závazky rodiny, příjem hlavního živitele a příjem jeho partnera? Jakou roli hraje věk klienta? Podívejme se na konkrétní příklad stanovení dobrého pojištění, tedy určení správných pojistných částek.

Nejste schopni splácet hypotéku? Poradíme vám, co dělat!

8. 2. 2007 | Kateřina Boušová | 54 komentářů

Nejste schopni splácet hypotéku? Poradíme vám, co dělat!

Ze všech stran slyšíme, že nejlepším řešením bytové situace je koupit si nemovitost do osobního vlastnictví. Hypotečnímu boomu nahrávají nízké úrokové sazby, deregulace či hrozba zvýšení DPH na novostavby. Ovšem hypotéka je dlouhodobý finanční závazek. Během dvaceti let splácení může kdykoli nastat situace, kdy na splátky najednou prostě nemáte. Připravili jsme pro vás přehled možných řešení takové situace.

Události uplynulého měsíce: leden 2007

2. 2. 2007 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Události uplynulého měsíce: leden 2007

Uteklo vám v lednu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru lednových událostí.

Co si o deregulaci myslí zástupci majitelů domů? Ptejte se Giormaniho a Šimečka!

23. 1. 2007 | Kateřina Boušová | 43 komentářů

Co si o deregulaci myslí zástupci majitelů domů? Ptejte se Giormaniho a Šimečka!

Girolamo Giormani je zakladatelem a předsedou Hnutí na obranu majitelů realit, které proslulo zveřejněním seznamu "sociálních nájemníků" z řad poslanců, starostů, zastupitelů apod. Tomislav Šimeček je předsedou Občanského sdružení majitelů domů, které u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku zastupuje přes 4 000 stěžovatelů. O co přesně majitelům domů a bytů s regulovanými nájmy jde? Máte vy nějaké problémy se svými nájemníky? Zeptejte se jich, čekají na vaše dotazy!

Události uplynulého měsíce: prosinec

5. 1. 2007 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Události uplynulého měsíce: prosinec

Uteklo vám v prosinci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru prosincových událostí.

Potřebujete, aby vaše peníze došly do konce roku? Ještě není pozdě.

21. 12. 2006 | Kateřina Boušová

Potřebujete, aby vaše peníze došly do konce roku? Ještě není pozdě.

Některé platby byste měli provést ještě do konce roku, jinak vám hrozí zbytečná finanční ztráta. Nezapomeňte hlavně na stavební spoření. Pokud by peníze nebyly na vašem účtu včas, ztratili byste nárok na státní podporu za rok 2006. Proto jsme pro vás připravili přehled termínů u 12 tuzemských bank, pro orientaci, kdy zadat platební příkaz, aby vaše peníze došly ještě letos. Poradíme vám, jak nejlépe platbu na účet stavebního spoření převést, jak správně vyplnit příkaz k platbě i jaké doklady schovat pro případnou reklamaci.

Milión na družstevní byt vám půjčí i stavební spořitelna

14. 12. 2006 | Kateřina Boušová | 7 komentářů

Milión na družstevní byt vám půjčí i stavební spořitelna

Specializované úvěry bez zástavy nemovitostí až do 1 miliónu korun "umí" nejen hypoteční banky, ale také dvě stavební spořitelny. Na rozdíl od předhypotečních úvěrů se u nich bez zástavy nemovitostí obejdete po celou dobu splácení, ovšem budete potřebovat několik ručitelů. Podívejme se, jak tyto produkty fungují a jaké jsou jejich parametry.

Jak "finanční poradci" lákají obětní beránky

13. 12. 2006 | Josef Janda | 51 komentářů

Jak "finanční poradci" lákají obětní beránky

V České republice zuří lítý boj mezi jednotlivými poradenskými firmami, které využívají nejrozmanitější způsoby a techniky pro získání klienta. Jaké chování a postupy finančních poradců či zprostředkovatelů finančních produktů mohou být signálem, že "něco není v pořádku"?

Srovnání stavebního spoření

Stavební spoření

Stavební spoření se hodí, ať už chcete peníze naspořit nebo si je výhodně půjčit. Je nejzajímavějším státem garantovaným způsobem uložení peněz. Spočítejte si kolik získáte v rámci stavebního spoření na naší kalkulačce.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services